FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Next
AutorPoruka
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 19:43

Ne nije bilo toga Smile

GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3367
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 19:46

Evo par slika ispred zgrade ZTP-a u mom rodnom gradu. Ne znam mnogo o vozovima al' neki od vas ce sigurno prepoznati.

Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1910
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 19:53

@dinosaurus,krasni snimci.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 19:55

@mirko bratuš (citat):
@dinosaurus,krasni snimci.

Hvala Mirko,biće ih još ali moram da vidim prvo sa Stankom,ne bi da skrenem temu koju je započeo ovako lepo..
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 20:10

Inače pruga Beograd-Bar spada pod naj teže pruge u Evropi.
Most koji se vidi na snimku''Mala Rijeka''do pre par godina bio je naj višlji železnički most na svetu,trenutno je naj višlji u Evropi.
Jedna od zanimljivosti je da u jednom od tunela postoji most iznad reke ponornice,dugačak nekih 12 metara...nemože se primetiti jer je zaklonjen pločama...
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 20:29

Vozio sam se prugom Beograd - Bar u srpnju/julu 1977. godine sa svojom curom (budućom suprugom). Ljetovali smo u Igalu. Stigli bi brže i jeftinije da smo išli vlakom do Ploča ili avionom do Dubrovnika, pa dalje autobusom, ali sam ja htio vidjeti barsku prugu. Uzeli smo spavaća kola Zagreb - Bar koja su se kačila u Zagrebu na brzi vlak Hamburg - Beograd - Bar (da, u ta zlatna željeznička vremena moglo se putovati bez presjedanja od Hamburga do Bara). Iz Zagreba se kretalo rano popodne pa smo se stigli i naspavati, a probudili smo se upravo u svitanje negdje oko Prijepolja. Ne trebam naglašavati da sam čitav put do Bara odstajao na prozoru.
Dobro se sjećam mosta Mala Rijeka, a bogami i straha iznad kanjona Morače. Inače imam akrofobiju, pa kad sam vidio duboko dolje kamione i autobuse koji su ličili na mrave odmah sam se odmaknuo od prozora i čvrsto se oslonio na vrata kupea. Laughing 
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 20:35

@Stanko1,znamo mi zašto si uzeo spavača kola. Very Happy
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 20:39

Stanko da li iz ovog razloga

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 21:09

S obzirom da tema ima lijepi broj pregleda, a imamo i suradnike koji daju svoj doprinos, možete od mene očekivati nove pošiljke slika i pričica sa pruga u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji (Vojvodina). Pa za ovaj put jedan, hajmoreći, uvodni prilog.
Ekipa sa foruma zeljeznice.net izvela je u ožujku/martu 2007. svoju prvu veću railfanovsku ekspediciju, a meta je bila bivša (nažalost) pruga Sisak Caprag - Karlovac. Mi smo obišli trasu Sisak Caprag - Skakavac - most na Kupi, nažalost porušen u prošlom ratu.
Ekipa kod mosta na kupi između Skakavca i Rečice:

Osim što šalabazamo živim i mrtvim prugama mi railfanovi se družimo i u drugim prilikama. Između ostalog na tradicionalnoj roštiljijadi u Hrvatskom Zagorju. Početna točka nam je uvijek Budinšćina, a zatim se upućujemo na mjesta koja omogućuju dobar foto-safari i prikladno mjesto za pečenje i krkanje. Na prvoj roštiljijadi 2007. bilo nas je 6, a na rekordnoj preklanjskoj 34.
Ovo je slika iz 2007. Oni koji prate TV kvizove morali bi prepoznati tipa u sredini (da - i Krešo je railfan!):

Roštiljijada 2007., društvo ispod željezničkog mosta na Bednji nedaleko Novog Marofa:

Roštiljijada 2010., dio društva (bilo nas je ukupno oko 25) u Konjšćini:

Za kraj ovog priloga moja malenkost u Vinkovcima, na povratku iz Sombora u Zagreb (putovali smo automobilom, al' kud će suza neg' na oko):

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 21:10

Pera nešto mi je malo sećanja ostalo na elektro vuču,parne slabo Embarassed
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 21:11

@mirko bratuš (citat):
@Stanko1,znamo mi zašto si uzeo spavača kola. Very Happy

Naravno, a znam i ja.  Laughing 
Predbračne dužnosti su obavljene do Vinkovaca, pa se onda slatko spavalo sve do Prijepolja.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 21:15

Stanko grešim li ako kažem da je pruga na kojoj stojiš ulaz u Vinkovce iz pravca Šida?
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 1:59

Pruga Beograd-Bar je jednokolosečna pruga za mešoviti saobraćaj.
Radjena je u periodu 1952-1976.
Dužina pruge iznosi 454 km,od čega je 287 km na teritoriji Srbije a 167 km na teritoriji Crne Gore.
Najviša tačka na pruzi je Kolašin (1030 m.n.v.) a najniža Bar (12 m.n.v.)

Na pruzi su 254 tunela ukupne dužine 144 km a najduži su Sozina (6,176 m) i Zlatibor (6,169m)
Na pruzi Beograd-Bar postoje 234 mosta u ukupnoj dužini 14,600 m.
Najviši most je Mala Rijeka..nekada najviši ž.most na svetu a sada trenutno u Evropi.

Podaci sa neta
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2756
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 4:47

Kad god vidim ovako zapustenu prugu uhvati me neka tuga.Kako li su se samo nekada seljaci zgranuto cudili probijanju tunela kroz planinu,velikom mostu preko rijeke.Pomislim koliko li je samo golobradih mladica ubralo prvu ljubicicu ili runolist na Dinari i odnijeli ih svojoj dragoj u Split ili Zadar.Broj takvih ce vjerovatno ostati zauvijek tajna.
Ali ti su golobradi mladici  sigurno dugo godina ostali veliki u zaljubljenim ocima djevojackim.
A vozovi(vlakovi)su stenjali lickom prugom,savladjivali 18%uspona,prenosili sve sto se natovarilo na njih,odvozili do cilja i teret i putnike.
Preko te pruge i vozova(vlakova)zaradjivali su hljeb svojoj djeci,zavrsavali skole,dobivali zvanje i kvalifikacije,zastavice,medalje,ordenje,drustvene stanove..........,odlazili negdje daleko................

izvor: doradjena prica mozda udje u milutinovu  Very Happy  neobjavljenu knjigu"Iz Moje Zavicajne Torbe"  Very Happy -testiram publiku

prepravljeno 2 puta: razlog dodat izvor  Very Happy

milutins: komentar modifikovan dana: 29.01.14 6:05; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 6:48

@dinosaurus (citat):
Stanko grešim li ako kažem da je pruga na kojoj stojiš ulaz u Vinkovce iz pravca Šida?

Ne griješiš. Kolosijeci na slici idu u ovim smjerovima: sasvim lijevo za Osijek via Gaboš - Ernestinovo; do njega za Borovo - Dalj - Bogojevo - Sombor - Suboticu; ovaj na kojem stojim i onaj desno od njega za Šid - Beograd; sasvim desno za Brčko.
Pruga Vinkovci - Tovarnik - državna granica nedavno je modernizirana i prilagođena za brzinu od 160 km/h (djelomice financirano iz predpristupnih fondova EU). No što to vrijedi kada tom prugom prolazi jedan jedini brzi vlak (414/415 Beograd - Zürich - Beograd).
Željeznica je u Hrvatskoj bila dugo godina zapostavljena i zapuštena (ali ne toliko kao u Srbiji i BiH) jer je prednost dana autocestama. Sadašnja se vlada konačno odlučila za velika kapitalna ulaganja u željeznicu, dijelom iz fondova EU, pa se na sve strane obavljaju remonti i modernizacije pojedinih dionica. Također je ovih dana sklopljen ugovor s konzorcijem Končar & Gredelj za isporuku 44 nova motorna vlaka (16 elektromotornih za međugradski promet, 16 elektromotornih za prigradski promet i 12 dizelskih).

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 8:29

Od svih država bivše Jugoslavije svoju željezničku baštinu uvjerljivo najbolje čuva Slovenija. Na kolodvoru Ljubljana-Šiška nalazi se Železniški muzej koji čuva mnoštvo zanimljivih artefakata iz povijesti željeznice. Također Slovenci imaju dvije garniture muzejskog vlaka i tri parne lokomotive za njihovu vuču (po jedna iz serija 06, 25 i 33). Muzej sam posjetio dva puta, a prvi put sam bio s prijateljem Nenadom u siječnju/januaru 2010. godine.
Za početak ćete bili malo terorizirani željeznicom u minijaturi. Glavni cilj putovanja bio nam je zapravo Vir pri Domžalah, gdje se nalazi trgovina MOKO (Modeli Kovač). Dućan je prava Alibabina pećina, a o čemu je riječ vidi se na slikama:

Nakon uspješno obavljene trgovačke misije uputili smo se na novo odredište:

Izlošci od kojih railfanu zastaje dah:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 8:30

Mene je najviše impresionirala ljepotica 03-002, koju sam nekada davno vjerojatno viđao i u vožnji. Lokomotive serije 03 vukle su putničke i brze vlakove sve do kraja parne vuče, a do 1932. i Orient Express:

Naravno da sam se kočoperio u upravljačkoj kabini:

Pogled na poklopac dimnice:

Vjerovali ili ne, postoji i model ove lokomotive (proizvod austrijske firme Roco u mjerilu H0 ili 1:87). Navodno će izaći i u JŽ varijanti. Rado bih imao tako nešto, ali je zbog male serije brutalno skupa - 439 €, a u digitaliziranoj varijanti 509 €:

Lokomotiva 29-010 za vuču teretnih vlakova:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 8:31

Lokomotiva serije 36 upravo je bila pri obnovi:

Signalno-sigurnosni uređaji sa raznih kolodvora u Sloveniji:

Željezničari su nekada bili gospoda:

Zanimljiva motorna drezina:

Ova je na pogon hoooo-ruk:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 8:33

Ovo bi se zvalo kvadricikl:

Artefakt iz vremena K.uK. monarhije:

Ima nešto i iz iz doba kraljevine SHS:

Brklja/rampa je morala biti skraćena:

Ima izložaka i vani:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 8:37

Ova je dopremljena iz Sjedinjenih Bosanskih Država (kolosijek 760 mm):

Okretaljka bivše ložione Šiška, koja je ugostila Železniški muzej:

Jedna od garnitura muzejskog vlaka čeka ljepše vrijeme pa da krene na prugu:

Na kraju, tko želi uživati u dimu, pari i neponovljivom zvuku parne lokomotive neka si pogleda ovaj izvanredni filmić. Riječ je o vožnji muzejskog vlaka SŽ s lokomotivom 06-018 na relaciji Jesenice - Nova Gorica 2013. godine:

http://www.youtube.com/watch?v=t2CB9d6jT7A

Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 8:51

Muzejski vlak na bohinjski progi.

http://www.youtube.com/watch?v=KyQ39eMRAcU
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 12:12

Odlično Mirko..
Interesuje me ako znaš,od kada su oni bunkeri što se vide uz prugu...
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2756
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 13:25

Stanko ova "bosanka" 97-028,uskotracna garavusha?
Pretpostavljam da imas vise podataka o njoj,moguce je da si uslikao onu bijelu tablu sa lijeve strane gdje se vjerovatno nalaze podaci o proizvodjacu i sl.Ova numeracija na celu?Sta u stvari predstavlja?Serijski broj locomotive ili oznaku pod kojom je zavedena u JDZ,JZ,SZ?
U Bosni su dominirale njemacke locomotive dobijene posle rata kao reparaciona ratna odsteta,ili pak locomotive dobijene od UN.
Znas li koje proizveo "bosanku 97-028?
I sarganska osmica, renovirana i koja je sada vrijedan eksponat u Mokroj Gori vuce korijene iz Bosne.
Radila je sumskom preduzecu u Rogatici koju ju je poklonilo kompleksu Mokra Gora, sada tu stoji pored mnogih lokomotiva uzanog kolosijeka

ps. u Bosni su vrlo cesto sumske parnjace prilagodjavali,renovirali za uskotracnu 706 mm prugu,buni me ova oznaka 97-028???

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 14:27

@dinosaurus ti bunkerji so služili varovanju tunelov in mostov.Po letu 1918 je tu potekala meja med Italijo in Jugoslavijo,takoimenovana Rapalska meja.Upam,da razumeš.Se lažje izražam v svojem jeziku.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.01.14 14:33

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Today at 1:14

Na vrh Go down

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/20Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Next
 Similar topics
-
» Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
» Imate li gay prijatelje
» Korištenje željeznice za vojne/ratne potrebe