FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Next
AutorPoruka
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 3:42 pm

@mirko bratuš (citat):
@dinosaurus ti bunkerji so služili varovanju tunelov in mostov.Po letu 1918 je tu potekala meja med Italijo in Jugoslavijo,takoimenovana Rapalska meja.Upam,da razumeš.Se lažje izražam v svojem jeziku.

Hvala Mirko razumeo sam
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 3:55 pm

Mirko prelepa pruga,vidi se da se održava...

Da li je u planu elektrifikacija..koliko vidim da je dizel vuča u pitanju

Inače ima jedan lep snimak sa pruge Beograd Bar,takodje iz lokomotive ali neznam smem li postaviti jer je potpisan
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 4:57 pm

@milutins (citat):
Stanko ova "bosanka" 97-028,uskotracna garavusha?
Pretpostavljam da imas vise podataka o njoj,moguce je da si uslikao onu bijelu tablu sa lijeve strane gdje se vjerovatno nalaze podaci o proizvodjacu i sl.Ova numeracija na celu?Sta u stvari predstavlja?Serijski broj locomotive ili oznaku pod kojom je zavedena u JDZ,JZ,SZ?
U Bosni su dominirale njemacke locomotive dobijene posle rata kao reparaciona ratna odsteta,ili pak locomotive dobijene od UN.
Znas li koje proizveo "bosanku 97-028?
I sarganska osmica, renovirana i koja je sada vrijedan eksponat u Mokroj Gori vuce korijene iz Bosne.
Radila je sumskom preduzecu u Rogatici koju ju je poklonilo kompleksu Mokra Gora, sada tu stoji pored mnogih lokomotiva uzanog kolosijeka

ps. u Bosni su vrlo cesto sumske parnjace prilagodjavali,renovirali za uskotracnu 706 mm prugu,buni me ova oznaka 97-028???

Brojka 97 označava seriju lokomotiva, a 028 broj dotične lokomotive. Oznaka serije 97 potječe od JDŽ i JŽ. Za vrijeme Austro-Ugarske i SHS imale su drugačiju oznaku. Izrađeno ih je ukupno 38, a sve su proizvedene u austrijskoj tvornici Wiener Lokomotivfabrik Floridsdorf u razdoblju od 1894 do 1919. godine.
Sve su napravljene specijalno za uskotračne (kolosijek 760 mm) željeznice u BiH (Bosnabahn) i to za najteže brdske dionice s najvećim usponima. Stoga su imale pogon preko zupčanika, za razliku od običnih adhezionih lokomotiva. U BiH su postojale dvije dionice sa zupčastim pogonom: preko Ivan planine (Raštelica - Bradina - Konjic) na pruzi Sarajevo - Mostar - Dubrovnik i preko prijevoja Komar na pruzi Lašva - Travnik - Jajce.
Vozile su sve do ukidanja uskotračnih pruga. Sačuvano ih je četiri: 97-019 u Münchenu, 97-028 u Ljubljani, 97-029 u Frojachu (Austrija) i 97-036 u Travniku.
Na forumu zeljeznice.net ovbjavljeno je nekoliko fotografija lokomotiva serije 97 iz vremena dok su bile u prometu. Najprije 97-028 iz ljubljanskog muzeja snimljena pedesetih godina u Bradini:

97-031 na čelu vlaka pri spuštanju iz Bradine u Konjic:

Kod prijevoja Komar, 1971. godina:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 4:58 pm

@dinosaurus (citat):
Inače ima jedan lep snimak sa pruge Beograd Bar,takodje iz lokomotive ali neznam smem li postaviti jer je potpisan

Ako je potpisan znači da smiješ.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 4:59 pm

@Stanko1 (citat):
@dinosaurus (citat):
Ako je potpisan znači da smiješ.

O.K. Stanko

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 5:02 pm

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 5:37 pm

Za ovu njemacku firmu-proizvodjaca pretpostavljam da se radi o"Kraus&Mafei koja danas proizvodi tenkove Leopard.
U arhivu Jugoslavije F 65/521 stoji da je 028 proizvedena od firme Kraus ali u Lincu

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 6:00 pm

Prvi km pruge u BiH su postavljeni 1879-e godine.
Ako je vjerovati starim izvorima,Dvojna Monarhija je 1904-e godine izasla sa podatkom da u tadasnjoj BIH ima 909 km uzanog,108 km normalnog(706mm),te 317 km industrijskih i shumskih pruga i te godine u izgradnji josh 330 km.
Frapantan podatak-330 km u izgradnji.

izvor iz skripte 1983,posredstvom dipl ing  sumarstva Slobodana Rosica -njegov izvor arhiv Jugoslavije fond 41 savezna planska komisija i fond 68 ministarstvo suma i ruda Kraljevine Jugoslavije

Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1902
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 8:07 pm

@dinosaurus,ne verjamem,da bo ta proga kdaj elektrificirana.Ni strateško pomembna in po njej ni veliko prometa.Je pa odlična povezava Dunaj-Trst.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 8:16 pm

@mirko bratuš (citat):
@dinosaurus,ne verjamem,da bo ta proga kdaj elektrificirana.Ni strateško pomembna in po njej ni veliko prometa.Je pa odlična povezava Dunaj-Trst.

Da....sve zavisi od prometa putnika i robe...Veoma lepa pruga i krajevi kroz koje prolazi..
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 10:03 pm

@milutins (citat):
Kad god vidim ovako zapustenu prugu uhvati me neka tuga.Kako li su se samo nekada seljaci zgranuto cudili probijanju tunela kroz planinu,velikom mostu preko rijeke.Pomislim koliko li je samo golobradih mladica ubralo prvu ljubicicu ili runolist na Dinari i odnijeli ih svojoj dragoj u Split ili Zadar.Broj takvih ce vjerovatno ostati zauvijek tajna.
Ali ti su golobradi mladici  sigurno dugo godina ostali veliki u zaljubljenim ocima djevojackim.
A vozovi(vlakovi)su stenjali lickom prugom,savladjivali 18%uspona,prenosili sve sto se natovarilo na njih,odvozili do cilja i teret i putnike.
Preko te pruge i vozova(vlakova)zaradjivali su hljeb svojoj djeci,zavrsavali skole,dobivali zvanje i kvalifikacije,zastavice,medalje,ordenje,drustvene stanove..........,odlazili negdje daleko................

Nekada se za ovakve tekstove mogla ocekivati  Very Happy  NIN-ova nagrada.
A sada prijete banom???
Odoh ja ovu cijelu pricu(stanko hvala na inspiraciji )postirati na "Krstaricu" uživam

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 10:07 pm

@milutins (citat):
Nekada se za ovakve tekstove mogla ocekivati  Very Happy  NIN-ova nagrada.
A sada prijete banom???
Odoh ja ovu cijelu pricu(stanko hvala na inspiraciji )postirati na "Krstaricu" uživam

Milutins ne prekidaj konstruktivnu saradnju sa temom...
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 10:09 pm

nista ja tebe nisam razumio??

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 10:12 pm

@milutins (citat):
nista ja tebe nisam razumio??

Razumeo sam da nećeš da pratiš i učestvuješ u temi,a mislim da raspolažeš sa podacima vezanim za železnicu
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 10:18 pm

covjece nesmijem vise da "pipam" licku prugu,mozda nesto napisem o ovoj nasoj Samac -Sarajevo  bijeg

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 10:20 pm

Može naravno Very Happy
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 11:37 pm

@ercov54 (citat):
@dinosaurus (citat):
@ercov54 (citat):
@sasa staza (citat):
Ajde jedna lepa prozivka da vidimo ko je tu a ko nece druzenje sa nama. Sleep  Sleep  Sleep

MIKULA svracao,PERO ima nekakva ozbiljnija posla,LACOS bio odradio sjajan posao,ZAGORAC nije prisutan tako mislim,a znas ko nas zaobilazi KONTRA ADMIRAL DINOSAURUS,nevredi,nismo mi njegov nivo da se druzi sa obicnim redovima scratch

Samo sam vas čekao da vidim da li me još smatrate za druga i da li ću biti prozvan Very Happy .....

Pa vidis da trebas i ovde,ali razumemo mi tebe,veci cin povlaci ozbiljnije teme,a malo pratih gde i sta radis,sta reci obiljnost na nivou,a sad me zanima,htedoh tamo pitati,ali da se ne petljam gde mi nije mesto,a zasto onako prozivate,ili da se bolje izrazim Milutin nesto nestima Very Happy

Daleko od toga,meni je simpatičan poetski trenutak....a malo se angažujem na temi železnice,ona je nostalgična kao i jna Very Happy

Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 3319
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 11:45 pm

@dinosaurus (citat):
Daleko od toga,meni je simpatičan poetski trenutak....a malo se angažujem na temi železnice,ona je nostalgična kao i jna Very Happy

Da nebi promasili temu,pa nas preselili u drugi razred,kao sinoc Very Happy ,za nostalgiju JNA potpuno si u pravu,a mislim da se u Mokroj Gori na Sarganskoj osmici kompozicija 'Cire"zove "Nostalgija"
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Tue Jan 28, 2014 11:48 pm

To je sledeće što želim da postavim...Šarganska osmica Very Happy
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Wed Jan 29, 2014 4:49 am

Nisam ja kolekcionar,jednostavno volim zeljeznicu,narocito one stare garavushe.
Dosta imam literature,pogotovo u shumskim lokomotivama,tj o parnjacama koje su se koristile za transport drveta ali i kao pogonske mashine za rezanje oblovine-revolucija u tome je nastupila kada su usavrsene i mogle da se krecu napred-nazad,pokretale su testere i sl.
Jedan podatak za Riplija,nekima ce biti interesantan.
 U knjizi Briana Hollingswortha "Svjetski Zeljeznicki Atlas" izdanje na engleskom iz 1980 stoji da je BiH sa svojih 650 parnjaca i 1300 km tracnica cinila najvecu svjetsku mrezu tog tipa.
Treba imati na umu da smo mi u Bosni imali dva od tri u svijetu najveca giganta u iskoristavanju sume i preradi drveta,SIPAD Sarajevo i Krivaja Zavidovici,kombinovano su imali preko 100 parnjaca,cak i salonska kola .

ps.koristen je podatak iz gore pomenute knjige-  Brian Hollingsworth "WRA",edition 1980

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: sarganska osmica   Wed Jan 29, 2014 5:08 am

@ercov54 (citat):
Da nebi promasili temu,pa nas preselili u drugi razred,kao sinoc Very Happy ,za nostalgiju JNA potpuno si u pravu,a mislim da se u Mokroj Gori na Sarganskoj osmici kompozicija 'Cire"zove "Nostalgija"

Kakva "Nostalgija",van pameti je promijeniti originalno ime starih parnjaca,to je uradjeno(ako je uradjeno) pretpostavljam iz komercijalnih razloga.
Originalno je Krivajina parnjaca sa brojem 10965,u dolini Krivaje nosila je naziv PLANKA.Krivaja je prodaje pilani u Rogatici,a nakon obnove Sarganske Osmice pomenuta pilana je poklanja kompleksu Mokra Gora.Planka je na srecu sredjena i sacuvana od zaborava.

ps-moguce je da je "nostalgija"kao sto rekoste naziv kompozicije.PLANKA(mislim)ne vuce turiste nego je izlozena kao muzejski eksponat?

izvor "Vozovi Vozuce",Nenad Cvjetkovic,Doboj,2009

Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 3319
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Wed Jan 29, 2014 8:30 pm

@milutins (citat):
Kakva "Nostalgija",van pameti je promijeniti originalno ime starih parnjaca,to je uradjeno(ako je uradjeno) pretpostavljam iz komercijalnih razloga.
Originalno je Krivajina parnjaca sa brojem 10965,u dolini Krivaje nosila je naziv PLANKA.Krivaja je prodaje pilani u Rogatici,a nakon obnove Sarganske Osmice pomenuta pilana je poklanja kompleksu Mokra Gora.Planka je na srecu sredjena i sacuvana od zaborava.

ps-moguce je da je "nostalgija"kao sto rekoste naziv kompozicije.PLANKA(mislim)ne vuce turiste nego je izlozena kao muzejski eksponat?

izvor "Vozovi Vozuce",Nenad Cvjetkovic,Doboj,2009

Nemam pojma ko i sta vuce turiste,samo znam da se skalimerija od lokomotive i par vagona koji saobracaju sarganskom osmicom,zove "NOSTALGIJA"ali naznaci da ti nisi u pravu,ipak proveosi tamo vise vremena,a ta planka sluzi da se turisti slikaju kraj nje Exclamation

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Wed Jan 29, 2014 8:36 pm

Milutins lokomotive ne menjaju imena,u pitanju je voz koji nosi naziv ''nostalgija''....u Beogradu postoji voz ''romantika''...
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Wed Jan 29, 2014 8:54 pm

@dinosaurus (citat):
Milutins lokomotive ne menjaju imena,u pitanju je voz koji nosi naziv ''nostalgija''....u Beogradu postoji voz ''romantika''...

Donosaurus ja sam odrastao uz prugu,kafana od matorog mi je bila tik uz zeljeznicku stanicu.Sa otpravnicima sam proveo sate i sate u stanici,upoznao njihovu terminologiju,znao napamet sve brojeve vozova.Brzi su bili trocifreni npr 851 i 852 je isti voz,zavisi da li je u smjeru BG ili SA.
Putnicki su imali cetvorocifreno obiljezje.
Isto tako smo ih zvali BG brzi,Sarajevski,Olimpik,Bosna-Expres,Plavi..........
Za putnicke vozove uobicajeno je bilo"jel proshla cetvorka",posto je stizao na stanicu oko 16 sati.
Za jutarnji obicno se govorilo"idesh li lokalom za MD ili DO"

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Wed Jan 29, 2014 9:05 pm

što se vani cijeni, doma se uništava, nije hrvatska jedina u tome, gotovo u svim republikama bivše jugoslavije se mogu naći primjeri

legendarni Samoborček

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Today at 11:15 am

Na vrh Go down

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Next
 Similar topics
-
» Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
» Imate li gay prijatelje
» Korištenje željeznice za vojne/ratne potrebe