FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17822
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   20.04.16 14:31

Prvi željeznički hostel u Hrvatskoj ovih je dana na Glavnom kolodvoru u Zagrebu primio svoje proljetne goste.
Hostel na kotačima smješten je na pruzi, a napravljen je u prenamijenjenom spavaćem vagonu HŽ-a.
Ova inovativna turistička ponuda oslanja se na sve veći broj turista kojima je Zagreb obvezna postaja na putu prema Jadranu.  Iako se čini kao nešto sasvim drugačije, na hostel u vagonu vlaka može se naići u inozemstvu.
Međutim, ono što zagrebački hostel razlikuje od ostalih jest činjenica da se nalazi u neposrednoj blizini centra grada. Turistima koji u njemu odsjedaju tako je sve nadohvat ruke, vlak, autobus i avion.

http://www.zagreb.info/aktualno/zg/genijalna-ideja-privukla-brojne-turiste-zagreb-dobio-svoj-prvi-hostel-na-kotacima-u-centru-grada/51207

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3912
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   20.04.16 15:21

kako je rijesen vodovod i kanalizacija?

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   20.04.16 15:29

@PORUCNIK (citat):
kako je rijesen vodovod i kanalizacija?

Nije ovo luksuzan smještaj za više dana..... namijenjeno je mladima u proputovanju.
Ima najosnovnije, WC i tuš je zajednički.

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 503
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   25.04.16 7:43

Vratimo se na kratko željezničkom modelarstvu i maketarstvu. Ne znam jesu li nekome narasle zazubice nad ovim lijepim hobijem, ali vjerujem da bi vas mogli zainteresirati modeli s vojnim motivima - ipak je ovo okupljalište starih vojnčina.
Proizvođači željezničkih modela nude između ostalog vagone, setove pa i čitave garniture s vojnim vozilima. U ovoj prilici prikazujem samo neke iz širokog izbora modela.

Tenk M-1 Abrams:

Tenk Leopard 1:

Tenk Leopard 2:

Tenk M-48 Patton:

Inženjerijski tenk M-88A1:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   25.04.16 7:44

Borbeno vozilo pješadije M-2 Bradley:

Oklopni izviđački automobil Fennek:

Oklopni izviđački automobil Saladin:

Samohodna haubica kalibra 155 mm Panzerhaubitze 2000:

Samohodni top kalibra 175 mm M-107:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   25.04.16 7:45

Samohodna haubica kalibra 155 mm M-109:

Samohodni PO top kalibra 40 mm M-42 Duster:

Proizvođači nude i setove vagona, pa i čitave garniture vlakova, s vojnim motivima. Ovo je garnitura s tenkovima Leopard 2:

Oklopna izviđačka vozila Luchs:

Kamion Magirus-Deutz, terensko vozilo Borgward i oklopni transporter HS-30:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   25.04.16 7:46

I za kraj kako to izgleda u prirodnom okruženju, čitaj na maketi:

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   25.04.16 17:21

Stanko možda zna koja je ovo čini se parna lokomotiva ostavljena na ranžirnom kolodvoru u Zagrebu... Surprised

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   25.04.16 19:06

@Max Blitz (citat):
Stanko možda zna koja je ovo čini se parna lokomotiva ostavljena na ranžirnom kolodvoru u Zagrebu...   
Da možda zna… bio tamo prošle godine i snimio tu katastrofu.
Riječ je o parnoj lokomotivi serije JŽ 11 (izvorno MAV 424, proizvod tvornice GANZ-Mavag u Budimpešti). Vjerojatno je to lokomotiva 11-062. Na Ranžirnom kolodvoru u Zagrebu su dvije lokomotive serije 11, bolje rečeno njihovi ostaci. Te jadne olupine su inače ''muzejski primjerci'' i pripadaju inventaru Hrvatskog željezničkog muzeja.
To je lokomotiva 11 novije generacije, proizvedena 1955. godine i prepoznatljiva po tzv. ''ušima'' (one velike metalne ploče na prednjoj strani lokomotive) koje su služile za bolje opstrujavanje zraka i podizanje dima iz dimnjaka uvis kod velikih brzina.
Mi ljubitelji željeznice pokušavali smo intervenirati na više adresa da se ovako nedopustiv odnos prema baštini tehničke kulture promijeni, ali dok odgovornima ne dođe iz g.zice u glavu to će se do kraja raspasti.

Evo nekih mojih fotografija od prošle godine:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   01.05.16 9:15

Dok su parnjače katastrofa, ovo je već bolje:

Jučer sam opet malo tumarao prugom, pa evo mog lika na odredištu (samo da znate kako sam vrlo živ i podnošljivo zdrav):

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2449
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   01.05.16 15:14

Svaka cast.
140 km/h znaci da je pruga u dobroj kondiciji.Kod mene u zavicaju je situacija u zeljeznickom saobracaju(blago je reci)je katastrofalna.U selu je 4 koloseka,sada vozova nema da prolaze.Barem je 100- ak ljudi bilo zaposleno na zeljeznici, isli smo za SA,BG,ZG.Cak je brzi voz #853 po redu voznje stajao u selu.
Takav slom zeljeznice zaista je nevjerovatan

Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   01.05.16 19:15

@milutins (citat):
Svaka cast. 140 km/h znaci da je pruga u dobroj kondiciji.
To je pruga Zagreb - Sisak na kojoj je nedavno izveden kapitalni remont.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   01.05.16 23:10

Banija???

Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.05.16 13:02

@milutins (citat):
Banija???
Ako misliš na trasu pruge, ne prolazi kroz Baniju nego kroz Turopolje. Rubnim dijelom Banije prolazi pruga Sisak - Sunja - Kostajnica - Volinja (i dalje za Bosanski Novi).
Do ovog zadnjeg nesretnog rata je postojala i takozvana banijsko-kordunska pruga Sisak Caprag (ex Sisak Predgrađe) - Glina - Topusko - Karlovac duljine 103 km. Osamdesetih godina je započet kapitalni remont radi podizanja nosivosti pruge na 20 tona po osovini, koji je izveden od Karlovca do Utinje. Dalje radove je prekinuo rat.
Još za vrijeme rata (mislim 1992.) je uklonjen kolosijek od Karlovca do mosta na Kupi kod Skakavca, a kolosječni materijal je upotrijebljen za obnovu pruge Bjelovar - Kloštar.
Poslije rata je pruga otpisana jer navodno nema potencijala za putnički i teretni promet, osim možda dionice Sisak Caprag - Petrinja (10 km) o čijoj se obnovi priča već dvadeset godina. Od te obnove još uvijek nema ništa.
Ekipa od osam ljubitelja željeznice (među njima i moja malenkost) obišla je 31. ožujka/marta 2007. trasu pruge od Siska do mosta na Kupi kod Skakavca i snimila stanje. Ovdje prenosim dio fotografija koje je snimio i objavio moj prijatelj Nenad.

Petrinja:

Hrastovica:

Kraljevčani:

Banski Grabovac:

Glina:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.05.16 13:03

Vrginmost:

Vojnić:

Obnovljena trasa pruge kod Utinje:

Skakavac:

Most na Kupi između Skakavca i Rečice, srušen 1991. godine:

Danas je trasa pruge u još gorem stanju. Sve je zaraslo u gustu vegetaciju, tračnice su uglavnom izvađene ili pokradene, a neke zgrade su u međuvremenu srušene (na primjer kolodvor Topusko).
Šteta lijepe pruge čija trasa prolazi kroz živopisne krajeve i dušu je dala za muzejski vlak s parnom vučom, ali piši propalo - kao i parne lokomotive u Hrvatskoj.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 456
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.05.16 18:25

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   04.05.16 17:41

Zbirka je malo dopunjena i sobodan sam podijeliti novitete s vama.

Za početak pojačanje sekcije za vuču - ÖBB dizel lokomotiva Herkules:

Red je da imam i nešto od vojske pa sam nabavio vagon s Panzerhaubitze 2000:

I još dva teretna bombončića:

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 589
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   04.05.16 18:28

Mogoče bo koga zanimalo. Pred časom sem dobil še nerabljeno kapo železničarjev.
To je poletna kapa železničarja nižjega ranga (kretnik, čuvaj potnega prehoda, premikač…) iz prve generacije železniških uniform po drugi svetovni vojni, ki so se nosile v letih 1948-68. 

Na  prvi sliki se vidi, da je ena od dveh zaponk na sredini paščka. Ta lega ni pravilna (tako so zaponko nosili na železniških kapah v stari Avstriji), zato je zaponko treba premakniti na desno proti koncu paščka, tako da bo v enaki legi, kot je tista na levi.

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   04.05.16 18:29

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   04.05.16 18:29

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   08.05.16 17:43

@milutins (citat):
....Takav slom zeljeznice zaista je nevjerovatan

Zagreb, Glavni kolodvor danas.....
Morao bih dobro razmislit da se sjetim kad sam se zadnji put vozio vlakom bilo gdje...... moguće i prije 20 god....
A tek auto cesta je riješila brojne dileme po tom pitanju.....

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   08.05.16 18:25

Kod mene u gradu zivot bez zeleznice (jedan od satelitskih gradova, udaljen 18 milja od Manhattan-a)je nezamisliv.Mnogi rade u NYC,narocito mladi.Na posao vecina njih putuje zeleznicom ili autobusima.Polazak je svakih 15 minuta, cijene su popularne i nema se potreba voziti u New York, placati skupe tunele ili mostove, parkinge.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   08.05.16 20:13

@milutins (citat):
Kod mene u gradu zivot bez zeleznice....

Prigradska željeznica u Zagrebu dobro funkcionira (nadjelja je pa zato sasvim prazan kolodvor), ali mi nije potrebna..... a zaputit se vlakom u Rijeku ili Split mi se sad čini kao avantura za mlade. Smile
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3912
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   08.05.16 20:16

@Max Blitz (citat):
@milutins (citat):
....Takav slom zeljeznice zaista je nevjerovatan

Zagreb, Glavni kolodvor danas.....
Morao bih dobro razmislit da se sjetim kad sam se zadnji put vozio vlakom bilo gdje...... moguće i prije 20 god....
A tek auto cesta je riješila brojne dileme po tom pitanju.....

U zivom mi je sjecanju zagrebacki peron "Prvi ljevo" (mada gledano s ove strane je bio - desno. Mozda sam pogresno zapamtio naziv. Odatle je polazio putnicki vlak za Delnice i Rijeku. Cesto sam putovao na toj relaciji i znao sam sve usputne stanice. Stanicne zgrade skoro jednoobrazne. Skoro da se nisu stanice razlikovale, osim po natpisu mjesta.

Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   10.05.16 13:03

Druže poručniče, to se zove četvrti peron - prvi kolosijek (onaj u dubini slike lijevo).
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Today at 15:36

Na vrh Go down

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 18/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20  Next
 Similar topics
-
» Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
» Imate li gay prijatelje
» Korištenje željeznice za vojne/ratne potrebe