FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3922
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   10.05.16 20:24

@Stanko1 (citat):
Druže poručniče, to se zove četvrti peron - prvi kolosijek (onaj u dubini slike lijevo).
Godine, moj Stanko... I nedostatak obnavljanja iskustva... Zaboravilo se Embarassed

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17852
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   10.05.16 23:08

@Max Blitz (citat):
U periodu izgradnje zemlje poslije rata usvojeni su mnogi običaji 'bratskih' socijalističkih zemalja.
Jedan od tih običaja je bila i izgradnja 'pionirskih' željeznica. Napravljene su u većim gradovima FNRJ. Sve poslove, strojovođe, konduktera, šefa stanice, blagajnika, skretničara i dr. obavljali su pioniri i pionirke. To im je bila neka vrst pripreme za stvarne zadatke koji su ih očekivali kasnije u životu. Iako danas stari 'Ćiro' - parnjača i drveni vagoni uskog kolosijeka djeluje možda primitivno, to je tada bio tehnološki vrh i nešto najbolje što se moglo priuštiti pionirima.

Radovi i otvorenje pionirske željeznice u Maksimiru 1948.
Vodila je do sela Novaki.

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 503
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   15.05.16 13:57

U subotu 14. svibnja/maja bio sam s prijateljima na vožnji muzejskim vlakom Slovenskih železnica na relaciji Celje - Imeno - Celje. Vlak je vukla lokomotiva 06-018, jedna od najimpozantnijih i najmoćnijih mašina koje su vozile po prugama ex JŽ (1.700 ks, 85 km/h). Svojedobno je vukla i ekspresne vlakove.

Muzejski vlak u Celju prije polaska:

Obožavam parnjače, pa evo i slike za osobnu uspomenu:

Skretanje u Grobelnom. Tu ćemo prijeći na prugu prema Stranju i Imenom:

Polazak iz Grobelnog. Tom prugom se nekada moglo stići do Zagreba (postojao je direktni motorni vlak Celje - Zagreb via Kumrovec), ali je pruga na hrvatskoj strani zapuštena i pretvorena u džunglu:

Stara dama grabi kao u najboljim danima:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   15.05.16 13:59

Guštanje dima i pare:

U kolodvoru Imeno pred povratak:

Nisam odolio napasti… Poslije sam morao ruke sapunati četiri puta da isperem mast i čađu koje sam pokupio na rukohvatu:

Ovo se zove trčeći stroj:

I jedna slika sa povratka - okolica Podčetrteka:

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   05.07.16 21:58

Split...

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.07.16 12:16

Do sada sam prikazao moje modele u statičnom izdanju, a sada ih pokazujem kako trče po maketi Kluba željezničkih modelara Zagreb.
Možda nekome od vas narastu zazubice pa se zarazi ovim lijepim hobijem: Wink

VOZIIIII MIŠKO!

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.07.16 12:17

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.07.16 12:17

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   28.07.16 12:18

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.09.16 18:18

Danas sam pustio ostatak moje kolekcije modela da malo protrči po maketi Kluba željezničkih modelara Zagreb, pa evo nekoliko sličica:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.09.16 18:19

Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1793
Član od : 2012-04-15
Dob : 68

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   03.09.16 15:31

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   07.09.16 23:10

Split, nova dizelsko-električna lokomotiva Karavela JŽ 663 009, izvorna oznaka EMD G26CW, američke tvrtke General Motors, serija izgrađena 1972. za izvoz u Jugoslaviju, Tursku i Izrael. Bilo ih je 14 ove serije JŽ 663. U HŽ serija 2063.

Karavela JŽ 663 001 parkirana u Kopilici, Split

HŽ 2063 003 u Sisku, aktivna lokomotiva ove serije

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   08.09.16 6:57

HŽ 2063-003 u kolodvoru Volinja 18. lipnja 2016. (snimka sa foruma zeljeznice.net):

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   12.09.16 13:39

Novi ljepotan u kolekciji:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   13.09.16 7:02

Ekipa željezničkih arheologa tragovima pruge Banova Jaruga - Garešnica - Bjelovar

Moja ekipa railfanova, ili po domaćem ljubitelja željeznice, povremeno odlazi na zajedničke izlete po živim i naročito upokojenim prugama. Najveći nam je užitak pronaći kakav objekt ili bar tragove željezničke pruge koja odavno ne postoji.

Najprije predstavljam ekipu - Zdenko, ja, Ranko i Nenad:

U pohodu u subotu 10. rujna odlučili smo se za širi bjelovarski kraj i za nekadašnju prugu Bjelovar - Garešnica - Banova Jaruga. U stvarnosti je riječ o dvije pruge koje su bile spojene samo dvije godine - od 1966. do 1968. Nekadašnja pruga broj 91 Bjelovar - Garešnica otvorena je 1913. i ukinuta 1968. godine, dok je pruga Banova Jaruga - Garešnica otvorena 1966. kao industrijska pruga i ukinuta je potkraj XX. stoljeća.
A kako je ovo forum bivših pripadnika JNA dodajem jednu zanimljivost vezanu uz ustanovu koji nas okuplja. Pruga Banova Jaruga - Garešnica služila je za teretni promet, ali smo od lokalnih stanovnika čuli da su ponekad prolazili putnički vlakovi - točnije vojni vlakovi koji su prevozili rezerviste na vojne vježbe. Laughing

Pruga Bjelovar - Garešnica na karti Vojnoizdavačkog zavoda iz 1958. godine, trasa je označena sivom bojom:

Vozni red iz nepoznate godine (poslije II. S.R.):

Krenuli smo iz Banove Jaruge, a ovo je željeznički most preko rijeke Ilove:

Stanko1: komentar modifikovan dana: 13.09.16 7:16; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   13.09.16 7:04

Ova ruševina je ostatak kolodvora Kaniška Iva. Bilo je nemoguće prići objektu zbog guste vegetacije. Ja sam pokušao, ali sam odustao nakon što sam se ofurio na koprive: jocolor

Željeznički most preko rječice Garešnica:

Zgrada kolodvora Garešnica danas ima ''civilnu'' namjenu i dobro je očuvana:

Stajalište Palešnik:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   13.09.16 7:05

Ovo uzvišenje na cesti jedini je trag nekadašnje pruge, a u neposrednoj blizini je bilo stajalište Hercegovac-Trnovitica. Danas je sve zaraslo u šumu:

Kolodvor Pavlovac-Dražica. Tu se odvajala pruga za Grubišno Polje - Bastaje:

Kolodvor Veliki Grđevac, danas u privatnom vlasništvu:

Kolodvor Velika Pisanica je vrlo dobro očuvan i danas ima ''civilnu'' namjenu:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   13.09.16 7:05

Stajalište Severin:

Još ima tragova pruge:

Kolodvor Galovac:

Željeznički most preko rječice Bjelovacka u blizini Bjelovara:

Ostalo je još podosta toga za istražiti na drugim lokacijama, pa na proljeće planiramo arheološki pohod na Baranju.
Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 597
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   13.09.16 9:52

Imam vprašanje v zvezi z Jugoslovanskimi železnicami. Kot so mi pojasnili, je bil znak na spodnji sliki  logotip JŽ  med leti 1981 do 1991, torej do razpada SFRJ:

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 597
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   13.09.16 9:55

V katerem obdobju pa se  je  uporabljal znak na spodnji sliki. 

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   18.09.16 13:43

KŽMZ - Klub željezničkih modelara Zagreb na 11. maketarskom kupu ''Crna kraljica'' 17. rujna 2016.

U subotu 17. rujna održan je 11. zagrebački maketarski kup ''Crna Kraljica'', u organizaciji Udruge hrvatskih vojnih minijaturista. U ovoj tradicionalnoj i atraktivnoj priredbi, koja uvijek privuče velik broj posjetitelja, sudjelovao je i KŽMZ s klupskom LGB željeznicom.
Ja sam došao rano, prije otvaranja izložbe za posjetitelje, jer sam imao dogovor s modelarskim kolegom da se nađemo u 9 sati. Zadržao sam se oko sat i pol pa nisam zabilježio onu pravu ''gužvu'', ali to ne umanjuje sveukupni dojam. Slijedi mali osvrt na viđeno u riječi i slici.

Najprije lokacija, osnovna škola u Laginjinoj ulici:

Ulaz sa druge strane:

Društvo iz KŽMZ ''Infrastrukture'' je već u petak pripremilo teren:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   18.09.16 13:44

Tajnik KŽMZ Lucijan i predsjednik Krešimir stigli su među prvima:

Dok se čekao ostatak ekipe i puštanje LGB željeznice u pogon ja sam malo prošetao stazama vojnih minijatura. Ovo je odbor za doček:

Dvorana je već puna izlagača i izložaka:

Nagradno pitanje - što će vojniku babuška?:

Red je najprije početi kombinacijom oružja i željeznice. Ako me pamćenje ne vara ovo je njemački merzer imenom Karl  (Mörser Karl Gerät 040/041):

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   18.09.16 13:44

Još jedan ''željeznički'' motiv - diorama sa sovjetskim oklopnim automobilom, vjerojatno BA-10, koji viri na pruzi:

Izložba je prilika da se proda nešto modelarske robe...

... i vojne literature:

Vratimo se modelima. Ovo je razarač nepoznatog tipa, vjerojatno iz Prvog svjetskog rata:

A ovo je sasvim sigurno sovjetski teški tenk T-35 i to u zimskom izdanju:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   18.09.16 13:46

Još jedan sovjetski teškaš - tenk KV-2: 

Ovo mi liči na Oskosh HEMTT US Army:

Slijedi nešto sa domaćeg terena. Najprije dvije letjelice ex JRZ i to De Havilland Mosquito...

... i MiG-21:

A i ovaj M-2 Bradley se može smatrati domaćim jer je došao praviti reda među balkancima:

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Today at 6:53

Na vrh Go down

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 19/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20  Next
 Similar topics
-
» Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
» Imate li gay prijatelje
» Korištenje željeznice za vojne/ratne potrebe