FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 20  Next
AutorPoruka
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 503
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.09.13 18:49

@Max Blitz (citat):
Vagon standardnih dimenzija kao uspomena na uskotračnu prugu? scratch 
Pa dobro, za prosječnog znatiželjnika, vjerojatno nije važno što taj vagon zapravo nema veze s tom prugom.
Znači nije ostalo ništa originalnog ni u tragovima?

Mislim da bi i prosječni znatiželjnik već na prvi pogled vidio da vagon nema veze s uskotračnom prugom i da ne bi mogao proći kroz one tunele gdje je danas šetalište. Naime, trasa pruge Igalo - Hercegnovi je pretvorena u šetnicu jer prolazi odmah uz obalu (i kroz nekadašnje željezničke tunele). U ljeto 1977. boravio sam u Igalu sa budućom suprugom i šetali smo tim putem svake večeri.
Od originalnog su ostale neke stanične zgrade, recimo u Hercegnovom, koje danas imaju drugu namjenu. Od uskotračnog voznog parka sa te pruge nije ostalo ništa.
O odnosu prema nasljeđu tehničke kulture - posebno željeznice - na prostoru Jugoslavije i njenih nasljednica mogla bi se napisati knjiga. Naprosto je nevjerojatno koliko je serija lokomotiva i vagona nestalo bez traga (čitaj pretopljeno u visokim pećima), osim na starim fotografijama. Ono malo što je sačuvano kao ''muzejski primjerci'' uglavnom se raspada. Iznimka su Slovenci, koji imaju izvrsno uređen Železniški muzej u Ljubljani (Šiška) i aktivnu parnu vuču za muzejski vlak. Za koji vlada veliki interes inozemnih ljubitelja željeznice i na kojem zarađuju pristojne novce. Tome valja dodati i Srbiju koja je obnovila uskotračnu prugu na ''Šarganskoj osmici'' i od toga napravila vrhunsku turističku atrakciju (nedavno su tamo bila dva moja prijatelja iz Zagreba).
Ne bih dalje, jer mi na temu očuvanja željezničke baštine izlazi para na uši kao nekada dim iz parne lokomotive.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.09.13 22:23

@Stanko1 (citat):
...
Od originalnog su ostale neke stanične zgrade, recimo u Hercegnovom, koje danas imaju drugu namjenu. Od uskotračnog voznog parka sa te pruge nije ostalo ništa...

Ostale su i uspomene starijih generacija kao i ove fotografije koje se mogu vidjeti na ova dva snimka. Smile 

Rolling Eyes 
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2469
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   30.09.13 2:32

Samo da se nadovezem na svoj raniji post,preciznije receno na ono o namigushi sa pundjom Laughing Laughing 
Kad je negdje kod Doboja bilo
Jedna s pundjom sjede mi u krilo
Drzao sam je "kao djeda unuka"
Jer znam kako stajati je muka....................

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   30.09.13 18:38

Odkako nema parnjača nema ni karabita Smile
Sječaš li se Stanko dobrih pucnjava? Smile

Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 503
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   30.09.13 19:38

@purger (citat):
Odkako nema parnjača nema ni karabita Smile
Sječaš li se Stanko dobrih pucnjava? Smile

Misliš na karabit? Kako da ne. Ja se doduše nisam bavio tim sportom, ali neki iz mojeg društva jesu. Bio je neki Rara, pa Zoki iz mog razreda... Sjećam se kao kroz maglu da su dečki hračnuli u piksu od konzerve (veću) i da je grunulo i zasmrdilo. E sad, u tehnologiju i proceduru se ne bi, kakbirekli, štel mešat. Laughing
I da, škola nam je bila uz prugu (Koturaška), a i dečki su stanovali uz prugu, tako da nismo Off Topic. Wink
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   30.09.13 20:46

E to,to Smile kutija od farbe rupica sa stražnje strane pljucnut na karabit,kutija se zasiti plinom,šibica i buuuuuuuuum Smile

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.10.13 13:46

Legendarni Ćira i Podgrmečke pruge uskog koloseka

Otto von Steinbeis, bavarski šumarski preduzetnik,krajem 19. veka,
je od tadašnjeg austrougarskog administratora za BiH  dobio
u zakup ogromna prostranstva pod šumama u zapadnoj Bosni.
Po dobijanju „koncesije“ Steinbeis je osnovao deoničarsko društvo u kom je držao većinu deonica,
izgradio je pilanu i  deo šumske pruge do Knina  i krenuo sa eksploatacijom šume.

“Preduzeće je u Bosni imalo dve pilane, u Dobrljinu i Drvaru.

Pilana u Dobrljinu bila je manjeg kapaciteta (8 gatera sa 223 pile, pile za krojenje, stolarske pile, cirkulare).
Uz pilanu je postojala fabrika sanduka  i sušionica za drvo.
Na reci Uni bila je podignuta dizalica za dizanje balvana sa pet kranova i drugim nužnim pomagalima.

Pilana u Drvaru bila je većih razmera, radila je sa 16 gatera, 55 kružnih pila i 18 drugih strojeva, 6 kranova i drugih pomoćnih mašina.
U Drvaru se takođe nalazila fabrika sanduka i fabrika buradi.

Preduzeće Ota Štainbajsa imalo je finansijskog udela u fabrici celuloze u Drvaru i u preduzeću Machtersheimerovog drvarskog preduzeća u Višegradu”.

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.10.13 14:00

Nije slučajno izabrao Unačku dolinu za svoje sedište i gradnju pilane.
Bogato šumom a  trebalo mu je da izgradi samo 130 km pruge do Šibenika i tu sagradi luku za prekomorski transport .

Sve do kraja prvog svetskog rata čuveno austro-ugarsko šumsko deoničarsko društvo "Steinbeis" je posedovalo
svoju 760 mm železnicu "Steinbeisbahn" u direktnom vlasništvu i dužini od 400 km
sa 33 lokomotive, petstotinjak teretnih, te  60 putničkih vagona, 18 drvenih tendera za vodu
i potrebne radionice za održavanje lokomotiva i pruge u Drvaru.

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.10.13 14:05

Ta mreža je bila sastavljena od glavnih linija:

1. Lička Kaldrma-Srnetica-Prijedor: 232km
2. Srnetica-Jajce: 106km
3. Srnetica-Ribnik Gornji: 62km

Postojalo je i nekoliko sporednih šumskih pruga kao što su:
1. Srnetica - Strugarnica - Potoci; 2. Vrletina - Jasikovac - Kruzane - Lastva ( bolnica ) - Potoci;
3. Donje Bravsko - Mijačica - Milina Dolina, Mijačica - Basanovac - Palež, Basanovac - Bjelajske Uvale;
4. Oštrelj - Osječenica, Oštrelj - Gorana; 6. Donja Sanica - Sanička Pilana i druge.

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.10.13 14:30

Nakon svog odlaska za sobom je ostavio samo mrežu uskotračne pruge,
njegova  kompanija je prerasla u ŠIPAD“ (Šumska industrija Prijedor), 1920-te u vreme SHS države .
U tom periodu ŠIPAD je u svom direktnom posedu imao oko 60 parnih lokomotiva.

ŠIPAD je bio okosnica drvne industrije i šumarstva.
Imao je sedište u Drvaru gde je bila i Direkcija Železnica.Proširio je mrežu.

Ta železnica je zvana “Šipadova železnica“.
Jedan krak je išao prema moru do Šipadove luke u Šibeniku a drugi preko Oštrelja i Srnetice.
U Srnetici se pruga račvala jednim krakom za Prijedor a drugim za Jajce.

“Drvar je tih godina , po broju zaposlenih radnika u letnjoj sezoni , bio pandan Zagrebu,
a po industrijskoj snazi i razvijenosti takmac Mariboru ,Sisku i Zenici “

( Iz knjige "Hljeb u Rukama" od Mirka Jovičića)

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.10.13 15:09

Posle Drugog svetskog rata ta pruga ulazi u sastav Jugoslovenskih državnih železnica,
sve do 1976. godine kada je zajedno sa legendarnim Ćirom, ukinuta,
nakon odluke visokih državnih i političkih organa.

Nakon te odluke veliki deo ruralnog stanovništva koji je gravitirao toj uzanoj pruzi, bio je prinuđen da se seli u potrazi za novim poslom.
Jedan deo radnika je posle njenog ukidanja dobio posao na mreži pruga normalnog koloseka, dok se većina,
iselila u druge krajeve bivše Jugoslavije i inostranstvo.

Desetine hiljada meštana je ostalo bez posla direktno ili indirektno vezano sa ukidanjem ove uskotračne pruge na prostorima Bos. Krajine.

O ukidanju pruge i problemima lokalnog stanovništva snimljen je film :
Poslednji skretničar uzanog koloseka (1986)

Uskotracna pruga Srnetica - Jajce je otvorena za promet 10.01.1916. godine
Ukupna dužina pruge Srnetica-Jajce je bila 105.5 km.
Promet na uskotracnoj pruzi Srnetica - Šipovo je obustavljen 01.06.1969. godine
Promet na uskotračnoj pruzi Šipovo-Jajce je obustavljen 01.04.1970. godine

Zemunac: komentar modifikovan dana: 02.10.13 19:43; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.10.13 15:13

Opština Bosanski Petrovac je na sjednici održanoj 14. jula 2003. godine usvojila Prijedlog mjera za zaštitu (nacionalnih) istroijskih spomenika I prioriteta zaštite spomenika. Između ostalih, u Programu mjera se navode i sva spomen-obilježja uz javne puteve M5 i M14 gdje je smješten i Titov voz na Oštrelju. U vezi sa ovom odlukom 15. juna 2007. godine svečano je „otvoren“ restauriran Titov voz na Oštrelju.

Prilikom restauracijskih i konzervacijskih poslova izvođenih tokom 2006. i 2007. godine, voz je ponovo dobio svoju prepoznatljivu zelenu boju sa sivim drvenim dijelovima i oznakama crvene boje (ćirilični natpis proleterka i zvijezde petokrake na lokomotivi) i žute boje (brojčane oznake – nazivi lokomotive i vagona). Prilikom posljednjih konzervatorsko-restauratorskih radova nisu vršeni radovi na izvođenju namještaja.

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.10.13 19:44

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   06.10.13 0:38

Nekadašnja pruga i Citadela u Herceg Novom

Pruge odavno nema a od tvrđave je ostao samo dio poslije zemljotresa 1979.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   06.10.13 5:50

@milutins (citat):
Nestanak parnih lokomotiva tesko mi je pao.Odrastao sam uz prugu.Odjednom,kao dekretom nestadoshe parnjace.Nema vishe piske ni shistanja,vatre i varnicenja,kloparanja,nema dima koji se dize u nebeske visine.Novi elektricni su vozili tiho,necujno.Po kome cu sada sat da navijam pitala se moja pokojna baba.
Vrijedni seljaci u mom kraju su mnoge nedace povezivali sa nestankom garavushe,kako smo zvali parnjace.Ako nekome krava nije htjela da radja govorili su "To je zato sto nema vise garavushe.Ako sljiva madzarka nije rodila opet je to bilo zbog nestanka parnjaca.
Moje komsije  putnike je hvatao strah od novih lokomotiva.Hocemo li se moci svercati u njima?Kazu ove nove dizelke imaju detektore za svercere,govorili su jedni.
Vecina je odmahivala glavom,kao da su izgubili nekog najmilijeg a ne garavushu.
A bilo je lijepo voziti se u njima,zajedno sa seljacima koji su unosili u vagone sve,kokoshke,krompir,vazda bi bila i po koja namigusha sa pundjom koja mirishe.
Nigdje nije bilo ljepse zaspati nego u vagonu parnjace koja klopara.

ps-kada bi baba zacula pisak  parnjace rekla bi"eno je cetvorka", pogledala bi na stari veker i shtimala ga da pokazuje tacno 4 sata.Niko je nije mogao ubijediti da voz kasni,da je sve uredu sa vekerom.

Milutine, sva ova tvoja pisanja sa poetskim nabojem mi daju želju da ti pariram. Neznam dali ču uspeti, ali znaš kako je, mi graničari se borimo da izvršimo svoj zadatak. Zato ni ne razmišljaj da odlaziš sa foruma treba mi neko za motivaciju, a i ti treba da se boriš.

Na tvoja poetska pisanja sam uvek želeo da odgovaram, ali napisao bi nešto isuviše lično kde bi neko mogao da se prepozna, ili bi pisao neke klišeje o bivšoj Jugi. A i poznavanje jezika mi poneki put pravi probleme, znam skoro sve, ali kad se uđe u neke detalje koja reč mi stane.

E ovde si me našao da se jednakopravno borimo.

I ja sam manji deo mladosti proveo uz železnicu. Još se sečam zvuka i mirisa parnih lokomotiva. Ima nekih emocija uz to, nije sve sterilno kao nove lokomotive, nego su stvarno bili monstrumi sa srcem što su vukli te vozove. Osečao si i čuo ritam srca parne lokomotive. Kad krene, počne polako i izgleda da se muči, čuješ svaki udarac, ceo komplet točkova kad se pokrene, osečaš snagu.

Moj deda po očevoj strani je bio na visokoj funkciji na železnici, več prije rata. Kasnije je predavao na fakultetu i dok je bilo to aktualno napisao je nekoliko stručnih knjiga/učbenika za fakultet, na temu parnih kotlova i lokomotiva. Bio sam mali, nije me to brigalo, želeo sam da znam sve o novoj tehnologiji. Video sam jih, na žalost jih nisam uzeo. Sad mi je žao da se je deo istorije izgubio. Naročito neke delomično moje istorije, polako se mnoge stvari gube i prelazi jih novije, ostaju samo sečanja. Neznam, dali je sudbina ili neka viša sila, ali sa ukidanjem parnih lokomotiva i on je umro u slično vreme.

Jedan njegov najbolji prijatel još iz železničkih dana bio je običan ložač parne lokomotive. Stvarno je železnica nekada sa svojim srcem i dušom spajala ljude, i ne samo geografski. Koliko je on morao uglja da preloži na dan, koliko u celom radnom dobu... sada bi svi izabrali lakši posao. Ipak on je ostao tamo, zahvaljujuči takvim ljudima, cela država je funkcionirala. Tada nisam ni mislio na to, ala sada bi pokleknuo na kolena da se njemu i sličnima zahvalim da imamo ono što imamo.

Priču o njemu sam počeo zbog toga jer me on prozvao dizelka. Kao da je znao da na mladima i na novoj tehnologiji stoji svet. Bio je u pravu. Sada se ipak osečam kao da me je prevazišla tehnologija, da izgedam kao stara zahrđala lokomotiva, ali nedam se, vuči ču iz sve snage dok još mogu.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17858
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   06.10.13 6:31

Lokomotiva na uskotračnoj pruzi u Čapljini 1968.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   08.10.13 18:34

Evo jedan mali prilog iz Svedske. U pitanju je uskotracna pruga (643 mm) izmedju Delary i Strömsnäsbruk. Izgradjena je za transport robe izmedju, u to vreme, dve fabrike. Sa vagonima sa robom je bilo dozvoljena i bezplatan trasport putnika na sopstveni rizik.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Delary

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   20.12.13 7:58

Najnovija vijest prenesena iz novina "Glas Slavonije" 20.12.2013.
KLUB ŽELJEZNIČKIH UMIROVLJENIKA:
Parnjača iz 1926., zvana “crna dama”,treba biti osječka turistička atrakcija
Prvi vlak stigao je u Osijek na današnji dan točno prije 143 godine - kaže Zvonko Ćurak iz Kluba željezničkih umirovljenika Osijek. Riječ je o parnjači koja je u Osijek 20. prosinca 1870. novootvorenom željezničkom prugom dovezla putničke vagone iz Subotice preko Bogojeva, gdje je vlak preko Dunava prebačen skelom. Bio je to za slavonsku metropolu, koja je nakon toga postala značajnim željezničkim središtem, jako svečan dan: organiziran je veliki doček vlaka uz glazbu - pravo narodno veselje...

Danas se gotovo nitko niti ne sjeća da je prije rata Osijekom prometovao velik broj parnjača. No, Osječani još imaju svoju, kako ih se od milja zvalo “crnu damu” - parnu lokomotivu serije 51-014, proizvedenu 1926. u Mađarskoj, dobro skrivenu ispod cerade u željezničkoj radionici nedaleko od nadvožnjka u Trpimirovoj.

- Umjesto da se nečim takvim ponosimo, mi radimo suprotno - požalio nam se Zvonko Ćurak, pasionirani skupljač svega što je vezano uz željeznicu, lokomotive..., koji se zabrinuo za osječku parnjaču. Naime, čuo je kako bi je neki rado prisvojili za potrebe turističke atrakcije.

- I te kako pazim da naša parnjača koja je bila godinama uz bivši hotel Željezničar ne bi otišla iz Osijeka. Imam prijatelje koji su mi obećali dojaviti pomakne li netko lokomotivu i za milimetar. Nas desetorica odmah smo spremni skočiti i doći je braniti i po cijenu života - priča nam Ćurak, dodajući kako je čuo da je ona obnovljena prije desetak godina u Đuri Đakoviću, u Slavonskom Brodu, i da je trebala biti izložena uz pasarelu na kolodvoru.

- Željezničari žele da ona bude izložena u Osijeku, i Hrvatski željeznički muzej voljan je dati dozvolu za to, izvijestili smo gradsku i županijsku vlast i urbaniste koji su dali podršku toj našoj inicijativi. Nadam se da ćemo je uspjeti spasiti da ne ode iz Osijeka, ali i od zaborava u osječkom depou vuče vlakova - poručuje Ćurak.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 13:23

Šarganska osmica

Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1794
Član od : 2012-04-15
Dob : 68

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 14:52

@Max Blitz,sa ovim sam se vozio do Metkovića.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 14:55

@dinosaurus,a sa ovim iduće godine,samo što je imao diezl lokomotivu
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 15:03

@mirko bratuš (citat):
@dinosaurus,a sa ovim iduće godine,samo što je imao diezl lokomotivu

Mirko u pravu si....dva puta sam bio i oba puta je bila zelena dizelka...ali je opuštanje zagarantovano
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 16:27

Za prevoz s parno lokomotivo na Šarganski osmici ,je potrebna  vnaprejša prijava. Verjetno je tudi cena višja. Skupaj z Drvengradom je krasno doživetje.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 16:45

@mirko bratuš (citat):
Za prevoz s parno lokomotivo na Šarganski osmici ,je potrebna  vnaprejša prijava. Verjetno je tudi cena višja. Skupaj z Drvengradom je krasno doživetje.

Verovatno si u pravu.....a treba obići i Drvengrad,do duše ja sam dolazio leti,pretpostavljam i da je zimi prelepo
Na vrh Go down
galapagos
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2009-09-16

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 16:46

Drengrad?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Today at 19:11

Na vrh Go down

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/20Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 20  Next
 Similar topics
-
» Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
» Imate li gay prijatelje
» Korištenje željeznice za vojne/ratne potrebe