FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23  Next
AutorPoruka
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 631
REPUTACIJA : 68
Član od : 2013-02-24
Dob : 68
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   25.08.17 10:09

Jedna željezničko-predvojnička priča: švercanje na teretnom vlaku Ivanić Grad - Zagreb Borongaj

U jesen 1973. dobio sam poziv za odsluženje vojnog roka u VP 9650/52 Prizren. Kako je kod nas bio red i običaj, uputio sam se krajem rujna/septembra u Ivanić Grad da se oprostim od brojne rodbine, prijatelja, bivših susjeda dede i bake... Sa sobom sam poveo prijatelja i budućeg kuma Dubravka. Krenuli smo rano ujutro vlakom iz Zagreba. Obišli smo mnogo kuća, a i poneku od krčmi koje su se nevoljom zatekle usput i remetile nam planove da se vratimo u Zagreb u pristojno vrijeme i u pristojnom stanju.

Popili smo toga lijepog i toplog rujanskog dana, što u kućama što usput, poveću količinu alkoholnih pića. Bili smo mladići u punoj snazi, puno smo dobroga pojeli tokom dana (gdje god dođeš, hoćeš-nećeš, moraš nešto prigristi da ne uvrijediš domaćina), a bili smo i vrlo dobro raspoloženi. Sve to nas je spasilo da ne završimo neslavno u nekoj grabi. Već se spuštao sumrak kada sam odlučio potražiti još i starog prijatelja i nekadašnjeg susjeda Zlatka. Znao sam da je strastveni kuglaš, pa smo ga vrebali na kuglani u sportskom centru. Dok smo ga čekali, a dočekali ga nismo, zapili smo zadnje novce osim nekoliko dinara sitniša.

Dubravko je mislio da ja još imam novaca, a ja sam mislio da ih ima on. U međuvremenu je otišao zadnji vlak i zadnji autobus za Zagreb. I što sad? Predložio sam da odemo kod Zlatka kući i skrušeno zamolimo prenoćište, a dalje ćemo vidjeti. To nam je ostalo kao zadnja opcija. Putem je trebalo prijeći prugu na cesti Ivanić - Kloštar. Došli smo do pruge i vidjeli da je brklja spuštena, ali smo se provukli kroz pješački prolaz. Usput sam bacio pogled na kolodvor i vidio na sporednom kolosijeku teretni vlak s lokomotivom okrenutom u smjeru Zagreba. Vlak je izgledao spreman za polazak, ali je ulazna skretnica bila u položaju ''ravno'' što je značilo da se čeka križanje. Ideja mi je sinula u trenutku: - Dudo, našao sam prijevoz do Zagreba!

Došuljali smo se do stražnjeg dijela kompozicije i popeli se na vagon-cisternu koji je imao kućicu za kočničara. Zatvorili smo se unutra dok vlak nije krenuo. Nakon toga je uslijedila nezaboravna vožnja u lijepoj i toploj septembarskoj noći, uz iskrenje i huktanje parne lokomotive daleko na čelu vlaka. Doduše, moje bijele hlače su potamnile od dima i prljavštine ali nema veze, ionako ih više nisam nosio - po povratku iz vojske s 8 kg više ne bi stao u njih.

Vlak je usput imao manevriranje u Dugom Selu i Sesvetama. U Dugom Selu navalila nam je potreba za eliminacijom suvišne tekućine iz organizma i sišli smo ispišati preostale gemište. Nismo htjeli obeščastiti i zagaditi gostoljubivi vagon-cisternu koji nam je pružio utočište i spas u očajničkom nastojanju da se dokopamo Zagreba. Željezničari su nas otkrili i počela je potraga, uz pomoć baterijskih lampi i dovikivanjem ''netko je na vlaku''. A mi smo se stisnuli u neko grmlje, trpili komarce i čekali. Nisu nas pronašli. Uskočili smo u naš vagon kada je vlak već polako kretao, a u Sesvetama smo već bili dovoljno pametni (i dovoljno trijezni) da odmah zbrišemo u najbliže grmlje i čekamo polazak.

Nakon dva i pol sata putovanja stigli smo u ranžirni kolodvor Zagreb-Borongaj. Za divno čudo, iako je oko nas sve vrvilo od željezničara nitko nije pitao tko smo i što tu radimo. Dubravko je uzeo preostali sitniš za noćni tramvaj jer se ujutro morao pojaviti na poslu, a ja sam kao polu-propali student i kandidat za SMB sudbinu otpješačio desetak km od Borongaja do Trešnjevke...
Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.08.17 9:00

Nekoliko sličica iz kolodvora Zaprešić od 26.kolovoza/augusta:

Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.09.17 10:39

Ludbreg 1. rujna/septembra 2017.

Jučer sam posjetio ovaj lijepi podravski gradić pa prenosim dio dojmova.

Prijevoz do Koprivnice - brzi vlak 783 za Osijek:

IC Podravka ulazi u kolodvor Koprivnica:

Tri sličice iz kolodvora Ludbreg:

Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.09.17 10:40

Slijedi nekoliko neželjezničkih fotografija. Grad slavi ludbrešku Svetu nedjelju, koja se ove godine obilježava od 20. kolovoza/augusta do 3. rujna. Štandovi su po cijelom gradu:

Kažu da je Ludbreg centar svijeta. Ovu tezu potvrdio je švicarski povjesničar umjetnosti dr. Erasmus Weddigen slučajnim poigravanjem šestarom i zemljopisnom kartom. Uzevši za ishodište Ludbreg opisivao je po karti krugove i uočio da se na toj zamišljenoj liniji nalaze veći gradovi, ne samo u Hrvatskoj nego i šire. Tako su u prvom krugu Varaždin, Čakovec i Koprivnica, u drugom Zagreb, Maribor i Kaposvár, u trećem Beč, Budimpešta i Trst itd. U svakom slučaju je priča o Ludbregu kao centru svijeta značajno pridonijela njegovoj afirmaciji kao turističkog odredišta.

Kad je već centar budi ovjekovječena moja malenkost (fotografkinja je nepoznata i susretljiva Ludbrežanka):

Župna crkva Presvetog Trojstva, oblikovana u razdoblju od 1640. do1680. godine u stilu ranog baroka:

Jedna od zgrada u središtu Ludbrega:

Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   02.09.17 10:42

Kroz grad protječe rijeka:

Detalj Križnog puta u Svetištu Predragocjene Krvi Kristove:

Najznamenitija građevina u Ludbregu - barokni dvorac Batthyany izgrađen potkraj XVIII. stoljeća na mjestu nekadašnje utvrde. Danas je u njemu smješten Restauratorski odjel Hrvatskog restauratorskog zavoda:

I za kraj dvije slike iz kolodvora Koprivnica - konkurencija HŽ Cargu:

Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1333
REPUTACIJA : 23
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   03.09.17 8:40

Ja nisam čuo za to mesto nikad do sada. Ludbreg /jedva izgovori/. Da li je to novi naziv sada jer od ranije nije mi poznat taj naziv. Inače hvala na lepim fotografijama.
U Novom Sadu na železničkoj stanici postoje fotografije iz 70 tih godina ali i ranije o razvoju železnice i železnička mreža u Vojvodini. Zabeležio je tada radnik železničar koji se bavio fotografijom. Onako crno bela forma kao sećanje na jedno davno doba.
Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   03.09.17 14:23

Nije Slobo, to je ime iz davnina. O porijeklu imena Ludbreg postoje dva tumačenja. Po narodnoj predaji supruga zapovjednika tvrđave, noseći dijete u naručju, šetala je ispod bedema i u jednom trenutku ugledala Turčina. Žena se od straha onesvijestila, a dijete se otkotrljalo niz brijeg i Turčin ga je odnio. Kada je došla k sebi žena je povikala ''prokleti taj ludi brijeg!'' i tako je nastalo ime Ludbreg. Porijeklom imena bavili su se i povjesničari, pa je Lajos Thallóczy u arhivu kneza Edmunda Batthyanya našao mnoštvo isprava i povelja o veleposjedu Ludbreg. Po njegovom zaključku ime potječe od viteza križara Lodbringa iz Burgundije, koji se na povratku iz križarskog rata nije vratio u domovinu nego je ostao ovdje i naselju nadjenuo svoje ime. Narod je ime izgovarao Ludbring i s vremenom se premetnulo u Ludbreg.

Stanko1: komentar modifikovan dana: 03.09.17 16:01; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   03.09.17 15:59

@Sloba1 (citat):
U Novom Sadu na železničkoj stanici postoje fotografije iz 70 tih godina ali i ranije o razvoju železnice i železnička mreža u Vojvodini. Zabeležio je tada radnik železničar koji se bavio fotografijom. Onako crno bela forma kao sećanje na jedno davno doba.
Vojvodina je imala najgušću željezničku mrežu u bivšoj Jugoslaviji. Ja volim Vojvodinu, uostalom sam (bio) somborski zet i puno vremena sam provodio u tom lijepom gradu. S prijateljima Nenadom iz Zagreba i Nemanjom iz Sombora obišao sam od 2007. do 2010. godine gotovo sve pruge u Bačkoj. Zanimale su nas prije svega one kojih danas više nema, a ja ih pamtim iz vremena dok su po njima vozile parnjače i šinobusi. Na putovanju 2008. dospjeli smo i u Novi Sad i u tvoj Petrovaradin, gdje smo se slikali na tvrđavi (nažalost sliku ne mogu naći).
Od nekadašnjih pruga obišli smo trase Sombor - Bački Breg, Sombor - Apatin - Sonta - Odžaci, Subotica - Crvenka - Odžaci, Senta - Bečej, Kula - Bačka Palanka, Odžaci - Sombor i Bačka Palanka - Odžaci, a obišli smo i neke pruge koje su još u prometu. Prenosim nekoliko sačuvanih slika sa tih putovanja.

Nenad, Nemanja, Josip (strojovođa VV Subotica) i ja 2007. godine:

Most preko Velikog bačkog kanala na pruzi Sombor - Vrbas 2008.:

Sombor 2009. Ovu parnjaču zvanu ''Boržika'' pamtim iz vremena kada je vozila:

Subotica 2009. godine:

Na mostu kod Bogojeva 2009. godine. Neposredno prije nastanka ove slike, stotinjak metara prije mosta, poskliznuo sam se, otkotrljao niz nasip i tresnuo desnom potkoljenicom o stablo. Liječniku sam otišao tek dva dana kasnije u Zagrebu, kada mi je desna potkoljenica bila duplo deblja od lijeve. Dijagnoza Contusio cruris dex. I onda recite da je život ljubitelja željeznice lagan (istini za volju malo se i popilo Laughing ):

Mjesto nekadašnje stanice Đurđin na pruzi Subotica - Crvenka 2010. godine:

Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   03.09.17 16:16

Na mjestu biše stanice Bački Monoštor na pruzi Sombor - Bački Breg 2010. godine:

Nekada željeznički, a danas cestovni most preko Velikog bačkog kanala na trasi pruge Sombor - Odžaci, 2010. godina:

Da netko ne pomisli kako ljubitelji željeznice znaju uživati samo u prugama - Sombor 2007. godine:

U ovoj čardi u Bezdanu pojeo sam 2007. ukusne pohane filete od smuđa:

Prije pivarenja u Somboru 2008. godine:

I za kraj braća Dalton iz Kluba ljubitelja željeznice u Karlovcu 2009. godine:

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 5930
REPUTACIJA : 75
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   03.09.17 19:29

Dugo čekali, pa izašli iz vozila, čekajući voz. A onda...

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   04.09.17 3:02

Najkraća željeznica na svijetu ponovo radi

Ukrcavanje!... Iskrcavanje! Otprilike toliko "dugo" traje vožnja najkraćom želJeznicom na svIJetu, Angels Flight, u Los Anđelesu u Kaliforniji. Znamenitost ovog grada ponovo je počela da radi poslije četiri godine pauze zbog iskakanja voza iz šina.
Pruga je izgrađena 1901, a zamisao je bila da se privilegovani stanovnici naselja Bunker Hil prevezu do mjesta gdje idu u nabavku i time uštede oko 200 koraka.
Željeznička linija, koja više liči na uspinjaču, odmah je postala turistička atrakcija, zaštitni znak, a svjetsku slavu stekla je zahvaljujući Oskarima nagrađenom filmu La La Lend.
Dva vagona željeznice Angels Flight idu u suprotnim smjerovima uz i niz prugu dužine oko 90 metara. Vožnja traje svega nekoliko minuta. Dio doživljaja je i truckava vožnja, ali i optička varka da će se vagoni sudariti - prije nego što se bezbjedno mimoiđu...
Angels Flight ima svoju "truckavu" istoriju. Preseljenje 1969, koje je trajalo skoro 30 godina, fatalna nesreća 2001, koja je zatvorila prugu na cijelu deceniju, a zatim malo iskakanje iz šina 2013, zbog koga je željeznica bila zatvorena do nedavno.
Vožnja je nekada koštala pet centi, a sada jedan dolar, dok će za vlasnike propusnice za metro koštati pedeset centi pošto spada u sistem javnog prevoza.

http://antenam.net/razonoda/mozaik/49400-najkraca-zeljeznica-na-svijetu-ponovo-radi

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 21115
REPUTACIJA : 559
Član od : 2012-10-30
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   04.09.17 3:18

@PORUCNIK (citat):
Ukrcavanje!... Iskrcavanje! Otprilike toliko "dugo" traje vožnja najkraćom željeznicom na svijetu, Angels Flight, u Los Anđelesu u Kaliforniji. Znamenitost ovog grada ponovo je počela da radi poslije četiri godine pauze zbog iskakanja voza iz šina.
Željeznička linija, koja više liči na uspinjaču, odmah je postala turistička atrakcija, zaštitni znak, a svjetsku slavu stekla je zahvaljujući Oskarima nagrađenom filmu La La Lend.
Dva vagona željeznice Angels Flight idu u suprotnim smjerovima uz i niz prugu dužine oko 90 metara. Vožnja traje svega nekoliko minuta.

Zagrebačka uspinjača je najkraća žičana željeznica na svijetu u sustavu javnog prijevoza.
Duga je 66 metara, vožnja traje 64 sekunde.

Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   07.09.17 9:57

Kolekcija modela se polako popunjava:

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   07.09.17 10:04

Stanko1, je li Klub ljubitelja željeznice NVO u Hrvatskoj, ili možda međunarodna organizacija?

PORUCNIK: komentar modifikovan dana: 10.09.17 17:01; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   10.09.17 15:34

Moram priznati da prvi put čujem za NVO. U Hrvatskoj postoji Klub ljubitelja željeznice s formalnim sjedištem u Vinkovcima (stvarno nas ima najviše u Zagrebu) i Klub ljubitelja željeznice ''Štacion'' sa sjedištem u Rijeci. Bio je i nekakav klub ''Željeznički zaljubljenici Slavonije''' s dva-tri člana koji više ne postoji. Znam i da postoji klub u Beogradu, a mislim da ih ima još u Sloveniji i BiH.
Što se tiče modelarstva postoji Klub željezničkih modelara Zagreb, za druge ne bih znao.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   10.09.17 17:04

@Stanko1 (citat):
Moram priznati da prvi put čujem za NVO. U Hrvatskoj postoji Klub ljubitelja željeznice s formalnim sjedištem u Vinkovcima (stvarno nas ima najviše u Zagrebu) i Klub ljubitelja željeznice ''Štacion'' sa sjedištem u Rijeci. Bio je i nekakav klub ''Željeznički zaljubljenici Slavonije''' s dva-tri člana koji više ne postoji. Znam i da postoji klub u Beogradu, a mislim da ih ima još u Sloveniji i BiH.
Što se tiče modelarstva postoji Klub željezničkih modelara Zagreb, za druge ne bih znao.

NVO - nevladina organizacija, neprofitabilna organizacija, kako je registrirana?

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   10.09.17 17:28

@PORUCNIK (citat):
NVO - nevladina organizacija, neprofitabilna organizacija, kako je registrirana?

Pa, ne osniva Vlada udruge, već grupe građana.
No, mogu biti sufinancirane iz državnog proračuna.

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   11.09.17 4:04

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Pa, ne osniva Vlada udruge, već grupe građana.
No, mogu biti sufinancirane iz državnog proračuna.

Pa to pitam...

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   11.09.17 4:35

@PORUCNIK (citat):
Pa to pitam...

Treba se javljati na natječaje, zadovoljiti neke uvjete, imati program, cilj, ne ide samo od sebe i trajno...
Država bi trebala štititi baštinu koja je ovdje tema kroz muzeje, ostali oblici organiziranja zaljubljenika su prvenstveno entuzijazam.
Može se napraviti i privatni muzej na komercijalnoj osnovi, ima ih (ne željezničkih koliko znam).

Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1333
REPUTACIJA : 23
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   11.09.17 22:26

Stanko hvala na onim slikama sa terena Vojvodine. Lepe su Smile
Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   12.09.17 6:44

Sisak 9. rujna 2017.

Željeznički most preko Kupe:

Ode Mađar u Sunju:

Ekipa:

Radovi na uređenju putniičkog kolodvora:

Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   12.09.17 6:45

Lokomotiva HŽ 2041-105:

Ode ona u Caprag:

I za kraj malo željezničkih antikviteta:

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   14.09.17 5:48

Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   19.09.17 9:57

Vojni vlak HŽ-a za Litvu, preuzeto sa foruma zeljeznice.net:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=231&v=gNxSot8J2zU
Na vrh Go down
Stanko1
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   01.10.17 7:04

U Kulturnom centru Dubrava u Zagrebu, u okviru Dana tehničke kulture u organizaciji Zagrebačke zajednice tehničke kulture, jučer je održana izložba uz sudjelovanje više različitih udruga. Sudjelovao je po tradiciji i Klub željezničkih modelara Zagreb pa slijedi kratak osvrt u riječi i slici.

Provizorna maketa u G-mjerilu (1:20):

Nekoliko modela lokomotiva:

I malo propagandnog materijala KŽMZ:

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   

Na vrh Go down

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 22/23Idi na stranicu : Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23  Next
 Similar topics
-
» Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
» Imate li gay prijatelje
» Korištenje željeznice za vojne/ratne potrebe