FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Next
AutorPoruka
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1910
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 16:56

Drvengrad. Mislim,da zdaj Kusturica gradi v Višegradu,Kamengrad.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 17:08

Gradi se još...

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 517
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 17:10

Moja zadnja - za sada - vožnja ''pod parom'' (ne mislim na uživanje C2H5OH) bila je 5. lipnja/juna 2010. u Banovićima. Tamo je još aktivna uskotračna pruga 760 mm kojom se doprema ugljen iz rudnika do pruge normalnog kolosijeka.
Iako se ugljen prevozi dizel-vučom na pruzi su aktivne i parne lokomotive, koje služe za vuču turističkih vlakova. Ovu atrakciju posjećuju i brojni railfanovi iz inozemstva.
S još trojicom prijatelja (dva iz Zagreba i jedan iz Vinkovaca) ubacio sam se u jedan takav vlak. Program je bio opširan i vremenski rastegnut na nekoliko sati, a pošto smo se morali istog dana vratiti u Zagreb vozili smo se samo nekoliko kilometara. Vlak je često zastao na otvorenoj pruzi i zatim kretao izdaleka kako bi se ljubiteljima željeznice omogućilo snimanje slike i zvuka.

Turistički vlak pripremljen za polazak:

Stranci su pripremili svoj fotografski i filmski pribor za paradu dviju parnjača prije polaska:

Ja sam se odmah uvalio u kabinu lokomotive, ili - kako to željezničari zovu - kuhinju:

Moj silazak iz lokomotive ''na rikverc''. Lijevo je Luka iz Vinkovaca, koji je također bio u kabini. S obzirom na njegov slavonski trbuh bilo nam je vraški tijesno, ali railfan istrpi sve:

Naši domaćini - ložač Mirsad i strojovođa Nedžad:

Za kraj dodajem da je na jednom od usputnih zastanaka u kabinu pokušao ući neki stranac (sudeći po govoru Poljak ili Čeh), ali ga je strojovođa Nedžad po kratkom postupku udaljio. Pa nam kaže: - Ko ih j.be, valjda naši ljudi imaju prednost.  Laughing 

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 17:12

Uopće nisu musavi  lol! 

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 17:18

Šta se dešava sa Unskom prugom...
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 19:27

@dinosaurus (citat):
Šta se dešava sa Unskom prugom...
Unska pruga, onakva kakvu smo je poznavali, je po svemu sudeći prošlo svršeno vrijeme.
Tu se nažalost ne mogu zaobići političke okolnosti jer upravo one određuju sudbinu pruge. Naravno, bez prevelikog ulaženja u detalje i bez subjektivnih prosudbi na razini dnevne politike.
Prije svega, Unska pruga koja je osamdesetih godina modernizirana i elektrificirana danas je u jadnom stanju. Pružni stroj je zapušten i tek pokrpan, kontaktna mreža za elektrovuču je uglavnom pokradena, kao i dijelovi stupova-nosača. Stanične zgrade su većinom zapuštene, a neke i porušene. Putnički promet je slabašan i odvija se samo od Bosanskog Novog do Bihaća. Ponekad se organizira turistički vlak do Martin Broda.
Evo nekoliko fotografija koje je 2008. snimio moj prijatelj Nenad Medić na dionici Martin Brod - Knin.
Ovo su ostaci nosećih stupova za elektrokontaktnu mrežu na dionici Ličko Dugo Polje - Bosanski Osredci-Srb:
Kolodvor/stanica Bosanski Osredci-Srb:
Pruga na mostu pred tunelom Brotnja:
Kolodvor/stanica Una:
Unska pruga, koja je nekada bila najkraća veza Dalmacije sa Slavonijom i ostatkom Jugoslavije, ali i glavna veza Dalmacije za putnički i teretni promet prema čitavom području bivše države (uključivo Zagreb i Sloveniju), danas ima jedan temeljni problem: previše puta prelazi državnu granicu, naročito na dionici Bihać - Knin. Ulaskom Hrvatske u takozvani Schengenski režim taj problem će se još više aktualizirati.
Tu je i drugi problem - međudržavna i međuentitetska (u BiH) interoperabilnost. To znači da lokomotiva ili motorni vlak jedne željezničke uprave prolazi teritorijem druge, a to se kompenzira ili plaćanjem ili jednakim postupkom druge strane. A toga nema. O čemu je riječ i kako to izgleda danas biti će opisano primjerom. Brzi vlak Zagreb - Ploče može cijelom trasom vući ista elektrolokomotiva, uz izmjenu strojnog i pratećeg osoblja prema potrebi. Tako glasi teorija, a u praksi izgleda ovako: od Zagreba do Volinje lokomotiva HŽ; od Volinje do Doboja lokomotiva ŽRS; od Doboja do Čapljine lokomotiva ŽFBiH; od Čapljine do Ploča lokomotiva HŽ. Sa stanovišta željeznice kao prometnog sistema - politiku ostavimo po strani - to je naprosto suludo, ali je tako.
Uzmimo još neke primjere. Brzi vlak Beograd - Split - Beograd (sezonski) vukla je dizel lokomotiva serije 663 ŽTP Zagreb cijelom trasom. Isto tako je brzi Subotica - Split - Subotica cijelom trasom vukla lokomotiva serije 661 ŽTO Novi Sad (osobno poznajem strojovođu Josipa iz VV Subotica koji je vozio taj vlak). Nakon elektrifikacije jedna te ista elektrolokomotiva vukla je brze vlakove od Zagreba ili Beograda do Knina, gdje je vuču preuzimao dizel. A kako bi to izgledalo danas? Evo kako: lokomotiva ŽS od Beograda do Šida; od Šida do Volinje HŽ; od Volinje do Blatne ŽRS; od Blatne do Ličkog Dugog Polja ŽFBiH; od Ličkog Dugog Polja do Splita HŽ. Uz tri granične kontrole i jadno stanje dijela trase to putovanje bi trajalo u nedogled.
Današnji sezonski brzi vlak Beograd - Split (koji je inače dobro popunjen i isplativ) imao bi puno kraću kilometražu da ide Unskom prugom, no prometuje/saobraća Ličkom prugom jer se granica prelazi samo jednom, pružna trasa je puno kvalitetnija, a lokomotive se mijenjaju u Šidu i u Ogulinu (radi prelaska na dizel vuču).
Kao čovjeku koji se Unskom prugom vozio puno puta, još od doba parne vuče pa sve do osamdesetih godina, osobno mi je žao što nekada kvalitetna - i jedna od najljepših u ex Jugoslaviji - pruga propada. Ali tako joj je suđeno. Bolje dane mogla bi dočekati tek ulaskom Srbije i BiH u EU. Do tada će je ''skupljači sekundarnih sirovina'' vjerojatno olešiti do kraja.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 19:44

Stanko kao prvo hvala na ovako dobrom tekstu(kao i uvek)....
Kao mladji sam izmedju ostalih,često išao i tom prugom.Slažem se sa tobom da je medju naj lepšim bivše države(uz Barsku),pogotovo deo od B.Novog...Nekada se mašina menjala baš u Novom dok nije završena elektrifikacija do Knina a ne znam da li je stigla do Splita..
Nisam mogao proći a da ne vidim onaj vodopad na Uni,mislim da je bio u blizini Bihaća.
Znam da se mašinsko osoblje menjalo i u Vinkovcima ako je bilo Beogradsko a pamtim i poslovni voz br170 i 171 Dioklecijan...
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   26.01.14 22:04

Most preko Une

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 4:27

@dinosaurus (citat):
Nisam mogao proći a da ne vidim onaj vodopad na Uni,mislim da je bio u blizini Bihaća.

Vjerojatno misliš na vodopad Štrbački buk. Postoji i željezničko stajalište Štrbački buk između stanica Loskun i Kestenovac (dionica Bihać - Kulen Vakuf).
Evo slike Unske pruge i Štrbačkog buka s turističkim vlakom (stoji radi snimanja). Fotografija je s portala vozovi.com:

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2756
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 5:31

Jedan interesantan podatak iz voznog reda od prije 30-ak godina.
Za Sarajevo i nazad stalno sam putovao brzim vozom 851 i 852.
U povratku iz Sarajeva izasao bi u Modrici (nesto iza ponoci)sacekao 853 usao u njega u smjeru Sarajeva(naravno bez karte,voznja je bila nekih 7 km) i izasao u selu,na prvoj stanici.
853 je po redu voznje stajao kod mene u selu.

Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 6:40

Jedna od mojih omiljenih željezničkih trasa je i Lička pruga. Istina je da uz sebe nema tako atraktivnu rijeku kao što je Una, ali je građevinski zanimljiva i pruža lijepe vidike.
S prijateljima Nenadom i Matom obišao sam 8. lipnja/juna 2012. dionicu Gračac - Knin, pa prenosim neke od stotinjak fotografija koje smo objavili u putopisu na našem railfanovskom forumu.
Pogled sa pruge na lokalitet Zrmanja Vrelo. Izvor Zrmanje je odmah ispod željezničkog nasipa. Tu ćemo se kasnije vratiti, ali s donje strane:

Nekada stanica, danas tek uspomena. A tu bi trebalo staviti neko spomen obilježje, jer su se upravo u Pribudiću 1925. godine sastali graditelji Ličke pruge iz smjera Gračaca i smjera Knina:

Sa nekih lokacija puca pogled prema Ravnim Kotarima:

Najatraktivniji objekt na Ličkoj pruzi - vijadukt Bender ili Čupković:

Pogled sa vijadukta na selo Bender:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 6:42

Pogled unatrag u smjeru Gračaca:

Pitoma i mazna beštija u stanici Plavno:

Što mogu, volim se slikati za uspomenu na railfanovska putovanja:

Bivša stanica Stara Straža:

Da ne zapostavimo ni JNA - ovo je trasa nekadašnjeg kolosijeka za vojno skladište u Staroj Straži (ima li netko od forumaša da je tamo gulio vojni rok?):

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 6:43

Na povratku smo navratili i u Pađene:

A onda sporednim putem prema izvoru Zrmanje:

Do izvora (ispod onih stijena) je trebalo pješačiti petnaestak minuta, ali nažalost nismo imali vremena jer sam žurio u Gračac na vlak za Zagreb. Pažljivo oko primijetiti će u gornjem desnom kutu slike komadić željezničkog nasipa:

Još jedan pogled na krašku ljepoticu Zrmanju:

Na kraju Gračac i spomenik inžinjeru Nikoli Turkalju, graditelju Ličke pruge i otkrivaču Cerovačkih pećina:

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 12:31

Stanko,slike su savršene,zanimljivo je da sam imao priliku da budem na Benderu..putem iznad stanice je bila kafana,na nekoj terasi...takodje i na Čupković mostu...davno je bilo,negde '88 zbog iskakanja na Unskoj pruzi,Dioklecijan je prebačen na ličku prugu i sa ogromnim kašnjenjem stigao do Splita.
Slažem se da i Lička pruga ima svoju lepotu,ne samo Lička već i deo od Knina do Splita...Inače Lička pruga je jako teška u zimskom periodu..

Hvala za sliku sa Une,to je taj vodopad koji mi je ostao u sećanju,vodopad koji je noću iz voza izgledao fenomenalno...

Stanko jedno pitanje,da li je stanica Plavno u stvari Bender?....veoma mi liči

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 14:50

@dinosaurus (citat):
Stanko jedno pitanje,da li je stanica Plavno u stvari Bender?....veoma mi liči
Da, stanica Plavno nalazi se kod sela Oton-Bender. Sâmo Plavno je podalje od pruge (6-7 km) i zapravo nije jasno zašto je stanica dobila ime po njemu. Valjda zbog toga jer je najbliže veće naselje u tom kraju.
Taj kraj zemljopisno pripada Dalmaciji kao njezin najsjeverniji dio. Zanimljivo je da granicu Like i Dalmacije pruga siječe u tunelu Plavno (između Pribudića i Plavna) - ulaz je u Lici, a izlaz u Dalmaciji.
Tunel Plavno, ulaz sa ličke strane:

Kad već pišem o tome dodajem još nekoliko slika. Ova je snimljena iz smjera sjeverozapada. Vidi se selo Bender i vijadukt, a stanica Plavno je sasvim desno - nažalost malo izvan kadra. U pozadini je planina Dinara:

Dionica pruge između vijadukta i stanice Plavno koju sam prošao pješice:

Ulaz u stanicu Plavno iz smjera vijadukta:

I još jedan lijepi pogled s mjesta odakle se vide i Lička i Unska pruga u blizini Knina. Desno je stanica Stara Straža na Ličkoj pruzi (nema je na ovoj slici), a ovo je selo Golubić na Unskoj pruzi. Iza crkvenog tornja vidi se dio pružnog nasipa:

Na Ličkoj pruzi ima dionica koje su meni posebno atraktivne. Prva je od Plaškog gdje počinje uspon od 18 promila uz Malu Kapelu (najviša točka Ličke pruge nalazi se kod stanice Rudopolje), uz lijepi pogled na jezero Blata. Druga atraktivna dionica je od tunela Sinac (najdulji u Hrvatskoj, 2.271 m) do Ličkog Lešća gdje se pruža izvanredan pogled na Gacku dolinu. Od Gračaca do Malovana opet počinje uspon od 18 promila uz Crnopac, a od stanice Zrmanja do Pribudića pruža se krasan pogled na dolinu Zrmanje. Dakako i na ostalim dionicama ima lijepih vidika, recimo kod Josipdola na stari Modruš ili kod Pađena na Ravne Kotare.
Lička pruga je teška za eksploataciju upravo zbog kritičnih uspona Plaški - Rudopolje i Gračac - Malovan, zbog čega je za teretnu vuču potrebna zaprega od dvije jake dizel lokomotive. Pruga je inače kompletno obnovljena i teoretski omogućuje brzinu do 160 km/h (kroz Ličko Polje), ali je maksimum ograničen na 100 km/h zbog još uvijek nepostavljene signalizacije i zbog cestovnih prijelaza u razini. Nevjerojatno je da davno nabavljena oprema još uvijek stoji u skladištima, a ''ulazni signal'' glume skretničari s crvenom zastavicom! Naša posla…
Rađeni su neki planovi da se problem prevelikog nagiba trase riješi djelomičnim izmještanjem pruge, bušenjem tunela kroz Malu Kapelu (Plaški - Ličko Lešće) i kroz Velebit (od Lovinca na Benkovac i dalje Šibenik - Split), ali to je neka daleka budućnost.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 15:00

Meni je ova tema izuzetno zanimljiva iz posebnog razloga,pa da te pitam kao nosioca teme..možemo li postavljati sa neta snimke zanimljivih deonica?
Tema je takva da nikom ne bi trebalo da smetaju oznake na lokomotivama...
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 15:01

Obradovao me podatak o obnavljanju i renoviranju pruge.U mom kraju tj na pruzi Samac-Sarajevo situacija je dramaticna.Sve je zapusteno,niko ne odrzava prugu,vozovi idu brzinom,mislim maximalno 40-ak km/sat.
Jednostavno pruga,sa padom industrije nema svoju ekonomsku opravdanost,trebaju ogromna sredstva za modernizaciju.
Kakva je situacija sa perspektivom licke pruge(u ekonomskom smislu),sobzirom na cinjenicu da prolazi kroz gotovo napusteno podrucje???

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 15:30

Milutine koliko sam upućen,jedino se u Sloveniji i Hrvatskoj radilo na sredjivanju pruga...
Tako da je u ostalim zemljama to nažalost prosečna brzina
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 15:51

1968-e godine je bio veliki remont pruge Samac-Sarajevo.Kod mene u selu pored postojecih 4 kolovoza na zeljeznickoj stanici dogradjen je josh jedan radni kolovoz.Poceo je sa radom utovar sljunka u vagone,ogromne kolicine,stotine kubika dnevno.Bila je to era masovne industrijalizacije BiH.
Na remontu pruge u selu je radilo oko 150 radnika.Moj matori je te godine otvorio kafanu kod zeljeznicke stanice,svako vece je bila muzika uzivo.
Nisu samo domaci radili na dovozu i utovaru sljunka,bilo ih je cak  iz Posavine,Meho Puzic je sa konjima prevozio sljunak sa rijeke Bosne,stanovao je u selu.
Pruga jos uvijek funkcionise,vozovi idu laganom brzinom,staju na svim prelazima puta preko zeljeznicke pruge?
Nekada je barem 150 radnika iz sela nalazilo uhljebljenje na zeljeznici,vozovodje,kondukteri,otpravnici vozova,skretnicari,pregledaci kola,radnici na odrzavanju el mreze,pruzni radnici......
Kakva je perspektiva?Mislim nikakva,vjerovatno ce je ukinuti.
Ko ce uloziti tolika sredstva za modernizaciju?I sta ce ti vagoni uopste prevoziti?
Zeljeznici BiH na zalost predstoji teski dani

Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 16:37

@dinosaurus - Naravno, dapače! Čim više slika tim bolje. A ne znam zašto bi nekome smetale oznake na vučnim vozilima. Samo ti sipaj sve što misliš da bi moglo biti zanimljivo. Za slike sa neta poželjno je navesti izvor (web stranicu).
@milutins - Lička pruga danas uglavnom služi za tranzit do i iz Splita, Šibenika i Zadra, a i tu baš nema puno tereta. Najviše se prevozi rasuti teret (umjetno gnojivo, žitarice, cement i slično). Na usputnim stanicama Ličke pruge tereta je malo i uglavnom se radi o utovaru drvenih trupaca.
Lukama srednjeg Jadrana također je značajno opao promet u odnosu na razdoblje prije rata. Sjećam se svojeg posjeta Šibeniku 2002. godine. Kratio sam vrijeme do polaska vlaka za Perković šetnjom uz obalu kada je uplovio teretni brod s 30.000 tona fosfata (tu mrcinu su okretala i prislonila uz obalu tri remorkera). Pola Šibenika se sjatilo oko teretne luke kao da nikada nisu vidjeli teretni brod. A očito je da ga nisu vidjeli podosta dugo.
Nedostatak stanovništva duž Ličke pruge najviše se odražava na putnički promet. Lokalni vlakovi voze samo na relaciji Ogulin - Plaški i Ogulin - Vrhovine. Najviše ih koriste učenici škola u Ogulinu. Na dionicama Ogulin - Gračac i Gračac - Knin nekada su vozila po četiri para putničkih vlakova dnevno, a sada ni jedan. Čak je postojao i direktni ubrzani-putnički vlak Zagreb - Knin - Zadar. Jadno i otužno, ali danas ionako ne bi imali - nažalost - koga prevoziti.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 19:20

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 19:25

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3367
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 19:30

Kad citam (i gledam) Stankove priloge, vracam se u neke davne dane i osjecam se kao da gledam (ako se jos neko sjeca te emisije) "Karavan" i Milana Kovacevica. Skidam kapu, gospodine!
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 19:35

I mene to vraća u djetinjstvo i stare parnjače u Kustošiji gdje su se vagoni ranžirali,gdje smo tražili karabit.........oooooooooo kada je to bilo  Sad 

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   27.01.14 19:40

Da nije možda bilo i povlačenja kočnice za slučaj opasnosti,koje su bile u vagonima Very Happy
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Today at 7:07

Na vrh Go down

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/20Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Next
 Similar topics
-
» Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
» Imate li gay prijatelje
» Korištenje željeznice za vojne/ratne potrebe