FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
posavljak
Džomba
Džomba

Broj komentara : 182
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   16.05.13 15:10

Pozdrav za sve graničare! Ja sam bio graničar 1982 godine u Malom Jasenovcu kod Negotina. Ako ima neko ko je služio na toj karauli naka se javi ili pošalje privatnu poruku.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   22.05.13 15:08

@posavljak (citat):

Pozdrav za "peru" (čiji su komentari jako dobri) i ostale drugove graničare.
Mislim da su neki kuvari graničari su dobijali priznanja i zbog toga jer su sarađivali sa starješinama karaula oko nelegalnog uzimanja sledovanja hrane (naročito mesa) od sledovanja vojnika a sledovanja su bila jako velika, jer su čak i graničarski psi dobijali sledovanje u kvalitetnom mesu.U to sam se imao prilike uvjeriti vidjevši kako su juneće polutke odvožene autom iz karaule u privatne svrhe a to se moglo uraditi jedino u saradnji sa kuvarima koji su dužili hranu karaule i određivali kada i koliko će mesa biti stavljeno u obrok vojnika.
Nažalost bilo je i toga.

Posavljak.
Imam neki osjećaj da ti imaš nekoga iskustva u vezi ovoga što si naveo pa daj nam malo to pojasni je li to saznanje iz prve ruke ili su to neka nagađanja.

I još jedna stvar nevezana za ovo što si napisao.
Pod kojom se vojnom poštom vodila tvoja karaula i koji je bio granični odsjek.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   22.05.13 17:29

Vojnik Granicar,
karaula Mali Jasenovac je bila, mislim, blize Zajecaru nego Negotinu...moj stari kraj, Timocka Krajina Smile

zato sam se potrudio oko toga da clanu Posavljak nadjem slike danasnjeg izgleda njegove karaule...

trebalo bi biti granicni odsek Zajecar.

Posavljak, da li vam je maticna kasarna i sediste GO bilo u kasarni Vasilije Djurovic Zarki, na izlazu iz grada, ili u maloj kasarni u centru?

Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   22.05.13 17:38

Kolega "Vojnik Graničar" to što sam naveo je tačno. Međutim, nebih da time dovedem pod znak pitanja ili slučajno povrijedim neke kolege koje su dobile vojnička priznanja, u najvećoj mjeri sigurno zasluženo, jer mislim da takva pojava naravno nije bilo pravilo. Predlagači za vojnička priznanja su u pravilu bile starešine JNA i oni snose najveću odgovornost po pitanju opravdanosti tih predloga. Takođe, vezano za moje iskustvo navedeno u prethodnom komentaru i slična druga iskustva, smatram da najveću odgovornost za to snose nadređene starješine a znatno manje vojnik na služenju redovnog vojnog roka u JNA, koji je po zakonskoj obavezi a ne dobrovoljno došao u vojsku a kao mlad čovjek sa nekih 20-tak godina nije ni mogao u potpunosti biti svjestan svoje odgovornosti po pitanju istog. Znamo ko u vojsci naređuje a ko izvršava naređenja. Znači pravu odgovornost može znati i imati starješina kao profesionalno vojno lice a vojnik se tome, iako je mislio ili znao da je postupak neuredan, nije smio a ni mogao uspješno usprotiviti.
Vojna knjižica mi je uništena tokom 92 godine a broj vojne pošte se ne mogu sjetiti ali koliko se sjećam na pečatu za početak služenja na granici i otpust iz vojske pisalo je ZAJEČAR. Kakvog je ranga tu bio Zaječar a kavog Negotin tačno neznam ali znam da smo početnu graničarsku obuku imali u Zaječaru, te da smo kasnije kao karaula imali kontakta i sa jednima i drugima. Ako uspijem saznati vojnu poštu napisaću u komentaru a možda se neko i javi ko je služio u navedenom graničnom odsjeku.

Iako smatram da je veliki dio nas imao priliku da uoči neke nepravilnosti tokom služenja u JNA ipak mislim da kad je u pitanju ovaj forum i način komentarisanja, što vidim da na našu sreću većina članova foruma tako i radi, da trebamo izbjegavati "teške" teme. Analiza takvih tema, iako vođena iz dobrih i poštenih namjera, bi nas po mom mišljenju odvelo u duga i neizvjesna polemisanja. Poznato je da mali broj navedenih loših stvari daleko prije stvore lošu sliku o nečemu nego što će veliki broj navedenih dobrih i lijepih stvari uticati na utisak da je nešto dobro. Pogotovo bi se našli u lošoj situaciji kada bi počeli komentarisati ulogu JNA u događajima od 91 godine pa do njenog raspada. Vodim se onom narodnom poslovicom "Dobar glas se daleko čuje a loš još dalje" a inače moj moto je "Loše stvari što prije zaboraviti a dobre što duže pamtiti". Što više u komentarima bude pozitivne energije, sjećanja na sklopljena prijateljstva, drugarstva i lijepe doživljaje time će ovaj forum dugo trajati na zadovoljstvo svih nas bivših pripadnika nekadašnje JNA. Naravno, takvu praksu ću i ja provoditi u svojim narednim komentarima.

I da ne zaboravim i izrazim moje lično priznanje na dobrim komentarima "Vojnika Graničara", jer su detaljni, sa puno podataka, slika i pojedinosti, malo mu i zavidim, ali koliko vidim mlađi je, a mene je izgleda uhvatila "krečana", mada ima neke nade jer kažu da se sa starošću vraća pamćenje iz mladih dana, pa znači za nekih desetak i više godina možda se nekih stvari koje sam zaboravio još i sjetim...

Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   22.05.13 17:44

"Kemo" sad vidjeh tvoju poruku, neznam tačno koja je bila kasarna, jer nisam posle početne graničarske obuke u Zaječaru više dolazio u tu kasarnu, daleko je to bilo od karaule pa nisam koristio izlaske. Međutim u dobroj sam prilici da ostvarim kontakt sa jednim kolegom koji je bio samnom na karauli pa ću vjerovatno znati više podataka, ko što napisah "Vojniku Graničaru" uhvatila "krečana" brate..
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   23.05.13 9:24

Posavljak.
Je li koja slika iz tog vremena preživjela do današnjih dana ili su i one otišle sa vojnom knjižicom.
Možeš li nam postaviti link preko satelitskih snimki da je bar vidimo kako danas izgleda karaula sa pogledom iz satelita.
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   23.05.13 10:08

Vojnik Graničar,
Nisam ni imao slika same karaule nego samo slike nas vojnika međusobno od kojih je slučajno sačuvano nekoliko primjeraka kao ona u komentarima na temu "Karaule JNA u Srbiji". Ako pogledaš te komentare vidjećeš da je "Kemo" postavio nekoliko slika karaule u sadašnjem stanju. Imam satelitski snimak karaule pa ću ga okačiti na forumu. Pored ova dva objekta koji se vide na "Keminim" slikama bili su još objekti mokrih čvorova i drvare uz koje je bio grudobran za praznjenje oružja posle povratka sa rejona. Ne idem baš često u Srbiju ali ako bude prilike volio bih navratiti u Šipikovo gdje smo češće išli a u Mali Jasenovac gotovo da nismo ni išli osim po pozivu komandira. Inače karaula je bila slabo opremljena jer nismo imali svoje terensko vozilo. Sjećam se bilo je jedno samoravanje jednog Dalmatinca na rejonu udaljenosti oko 5 km od karaule i ranjeni vojnik je dovezen u karaulu traktorom od mještanina. Navedeni kolega je dužio PM i ne rejonu je iz dosade (po njegovoj priči) praznio pušku repetiranjem i brojanjem izbačenih metaka iz magacina municije međutim došlo je do opaljenja. Imao je sreću da je metak prošao kroz koleno između "čašice" i butne kosti i praktično oštetio samo kožu na mjestima ulaza i izlaza metka. Sa njim je bio u patroli kolega Šumadinac koji je radio uređajem javio da se desilo samoranjavanje i taman kad je stigao traktor sa ranjenikom stiglo je i sanitetsko vozilo iz graničnog odseka. Srećom na kraju se sve dobro završilo, kolega je sa nama igrao fudbal, mada mislim da nije bilo u pitanju samoranjavanje ali gdje se non stop manipuliše sa bojevom municijom tu uvijek nažalost može biti incidenata. Pogotovo se to moglo desiti kod kolega koji su bili malo plašljiviji pa su držali metak u cijevi tokom obilaska granice tako da je bilo više slučajeva opaljenja bez kontrole, srećom bez posledica.

Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   23.05.13 10:56

"Vojnik Graničar" evo satelitske snimke karaule M Jasenovac koja sada nije u funkciji.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   24.05.13 11:32

@posavljak (citat):
"Vojnik Graničar" evo satelitske snimke karaule M Jasenovac koja sada nije u funkciji.

Posavljak.
Jedva sam je pronašao preko satelita.
Pa tko želi da je vidi gdje se točno nalazi neka pogleda ovdje: http://maps.google.com/maps?q=44.028439,22.469798&hl=hr&num=1&t=h&z=19

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   29.05.13 13:22

@Kemo Specijalac (citat):
Vojnik Granicar.
Da li je kod vas bilo slucaja da granicara vrate sa granice u Maribor?
I ako se desilo, koji su bili razlozi?
kod mene u ceti je bilo 2 takva slucaja:
1)  jedan septembarac je prekomandovan vrlo brzo (jos uvek nam je trajala obuka) kod nas u cetu; rekao je da je dosao odnekud sa granice, i doneo sa sobom kapu siltericu...
2) Januarac Ilija zvani Madjup (romske nacionalnosti), je takodje vracen sa neke granice; nezvanicno smo culi da su mu svinje kojima je bio zaduzen, uginule...

Posavljak.
Uspavao si mi se.
Da li je u tvojoj klasi ili klasi prije tebe bio neki slučaj kao što ga je opisao Kemo Specijalac.!?

Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   29.05.13 14:06

Dok sam ja služio na karauli M Jasenovac, nije bilo slučajeva vraćanja graničara sa granice a nisam ni čuo da je u prethodnom periodu bilo takvih slučajeva na našoj karauli ili u susjedstvu.
Po mom mišljenju takvu sankciju bi bilo opravdano preduzeti u slučaju težeg narušavanja međuljudskih odnosa među vojnicima na karauli ili sklonosti vojnika bespotrebnoj upotrebi oružja (pucanje bez razloga na stražarskom mjestu na karauli ili rejonu i sl.) jer bi to bilo nespojivo sa sigurnim izvršavanjem zadataka na karauli kada je u pitanju obezbeđenje granice (patrole, zasjede i dr) i lična sigurnost samih graničara.
Bilo je slučajeva da se kolege posvađaju iz nekog razloga ali to bi bilo vrlo brzo izglađeno i oni bi zajedno išli na rejon na kontrolu graničnog pojasa. Čak su i ova dvojica kolega što sam ih pomenuo u prethodnom komentaru, nakon slučaja ranjavanja, išli zajedno na rejon.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   30.05.13 19:47

@Kemo Specijalac (citat):
Sad mi dodje pomalo krivo sto ne pamtim vise detalja o tim vojnicima...
iako smo i mi bili u Mariboru, granicari se nisu previse spominjali u jedinicama gde sam ja bio;
vidjali smo ih samo kad ih dovedu u stacionar, i kad smo bili na karauli za Dan granicara (na zalost jos nisam otkrio na kojoj karauli sam bio)
takodje, gore spomenuti vojnici nisu puno pricali...
a da nisu svi bili svoji, to je u neku ruku tacno...narocito Ilija zvani Madjup ( tako su ga prozvali Albanci, to na albanskom znaci Rom)...u temi o mom boravku u kasarni Slava Klavora opisao sam dogadjaj kada je zimi sipao potporucniku vodu u cizme Smile

ps. nema veze sa ovim dogadjajem, ali mi je sad palo na pamet da su u vreme naseg dolaska u septembru, nekoliko vojnika martovske klase bili odsutni; pojavili su se 7-10 dana otkako smo mi stigli, sa pricom da su bili na granici, cistili i krcili neko siblje i granje...nezadovoljni jer su radili puno, a zadovoljni jer su se svakog dana kupali Smile
jeste li i vi imali ovakvu ispomoc u fizickim radovima oko odrzavanja?

@posavljak (citat):
Čitam komentare našeg potporučnika "Vojnika Graničara" i vidim da sve analizira, ulazi u detalje, ništa mu ne promiče a postavlja i pitanja da se nedoumice i nejasnoće razjasne te stoga predlažem generalštabu da ako zato postoje mogućnosti (obzirom na čin i dr.) da se isti imenuje za barem pomoćnika oficira bezbednosti li nešto slično zaduženog za karaule JNA.

Posavljak,,.
Interesantno je to da je bila jedna JNA.
Ta jedna JNA je imala granicu sa 7 država.
Niti jedna karaula nije ista kako po obliku tako i po zadacima i pravilima.
A da ne spominjem koliko ima različitih događaja.

Pa kad smo kod pravila pitao me je naš Kemo Specijalac da li sam ja na području karaule "Ceršak" u graničnom pojasu "krčio" ili "krčili" granje - šiblje tj. nisko raslinje.
Ja sam mu odgovorio da jesmo.
Imaš odgovor na stranicama karaule "Ceršak".
Posavljak, kako je po tom pitanju bilo kod tebe, dali ste i vi u 100-metarskom graničnom pojasu sjekli nisko raslinje da bi ste mogli lakše patrolirati a i da bi ste imali bolji pregled terena.!?

Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   04.06.13 17:18

"Vojnik Graničar" kada sam ja bio na karauli nije bilo čišćenja rastinja u graničnom pojasu ali pretpostavljam da se to vršilo povremeno, po potrebi, zavisno od terena, odnosno kada to predlože komandiri pojedinih karaula. Znači u to vrijeme takva aktivnost se nije spominjala a teren je najvećim dijelom bio travnat sa vrlo malo rastinja a granični pojas u bugarskoj teritoriji je kao što sam već pisao bio veoma uređen (oranje, brnanje, žica i sl.)
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   05.06.13 10:14

@posavljak (citat):

"Vojnik Graničar" kada sam ja bio na karauli nije bilo čišćenja rastinja u graničnom pojasu ali pretpostavljam da se to vršilo povremeno, po potrebi, zavisno od terena, odnosno kada to predlože komandiri pojedinih karaula.
Znači u to vrijeme takva aktivnost se nije spominjala a teren je najvećim dijelom bio travnat sa vrlo malo rastinja a granični pojas u bugarskoj teritoriji je kao što sam već pisao bio veoma uređen (oranje, brnanje, žica i sl.)

Možda nisi znao ali teren karaule "Drenok" u Makedoniji na granici sa Albanijom nisu čistili graničari iz karaule već je iz kasarne dolazila inženjerija pa bi protutnjali graničnim pojasom i sravnili bi sve sa zemljom.
Ali nema veze i tako će sada taj teren zarasti i opet nikoga nije briga.

Znaš što me zanima, ako se možeš sjetiti koliko si nosio metaka sa sobom na teren i koju si pušku dužio.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3413
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   05.06.13 14:32

@Vojnik Graničar (citat):
@posavljak (citat):

"Vojnik Graničar" kada sam ja bio na karauli nije bilo čišćenja rastinja u graničnom pojasu ali pretpostavljam da se to vršilo povremeno, po potrebi, zavisno od terena, odnosno kada to predlože komandiri pojedinih karaula.
Znači u to vrijeme takva aktivnost se nije spominjala a teren je najvećim dijelom bio travnat sa vrlo malo rastinja a granični pojas u bugarskoj teritoriji je kao što sam već pisao bio veoma uređen (oranje, brnanje, žica i sl.)

Možda nisi znao ali teren karaule "Drenok" u Makedoniji na granici sa Albanijom nisu čistili graničari iz karaule već je iz kasarne dolazila inženjerija pa bi protutnjali graničnim pojasom i sravnili bi sve sa zemljom.
Ali nema veze i tako će sada taj teren zarasti i opet nikoga nije briga.

Znaš što me zanima, ako se možeš sjetiti koliko si nosio metaka sa sobom na teren i koju si pušku dužio.

Vidiš Splite kakva smo mi graničarska posada bili,nama su rejone čistili drugi,kod vas to nije bilo tako.  tongue
Najbolji su najbolji.  Wink

Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   29.07.13 14:46

Šta je graničari, uspavali smo se a državna granica je u opasnosti a neprijatelj ( i vanjski i unutrašnji) nikad ne miruje. Na položaje u odbanu domovine ! Neće nas valjda ova vrućina spriječiti u izvršavanju borbenih zadataka ! Ako je neko na godišnjem odmoru, moru, planini, rijeci, seoski turizam i sl. to ćemo sada tolerisati a onda novim snagama u nove pobjede !
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   29.07.13 14:56

Posavljak, pa i ti si malo zaspao na straži... skoro za mesec dana.

Mi smo bili za to vreme na rejonu i nadgledali druge teme. Wink 
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   05.02.14 11:10

Imali jos koji graničar iz Malog Jasenovca ?!
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   09.12.14 13:53

Evo sve je hladnije pa je tema grijanje i ja se sjeti svog prvog desetarskog dežurstva, tada sam imao manje od 19 godina,  na karauli M Jasenovac i mojih prvih izdavanja naredbi. Iz dnevne zapovesti sam proučio ko je zadužen za koju dužnost u karauli a pošto je grijanje bilo nešto utanjilo reko da izdam naredbu da se naloži vatra u peći za centralno grijanje za što je za taj dan bio zadužen neki Petrović iz Kragujevca. Nađem ja dotičnog koji se izležavao na krevetu i opomenem ga da ode i dopuni peć a on kaže sad ću ja i okrenu se na drugu stranu. Ja ga posle nekoliko minuta opomenem ali ista priča. Ja već dobro iznerviran, kontam da se obratim komandiru karaule, da riješim pokušaj neposlušnosti. Vidjevši to meni se obrati jedan vojnik, tada star oko 26/ 27 godina i stara džomba, takođe iz Srbije otprilike u stilu: "Nemoj da se sekiraš puno oko toga jer vatra će biti naložena, naložio je Petrović ili neko drugi. Kome prvom bude hladno on će sam otići naložiti vatru. Ovdje ti je brate tolika dosada da nas ne treba goniti da nešto uradimo jer nas ona sama tera da sami sebi tražimo posla. Samo polako oni te sada posmatraju i ispituju, novi si brate."  Na kraju krajeva tako je i bilo, sve je prije ili kasnije bilo odrađeno kako treba, nekako spontano, sa dogovorom, kao u nekoj dobro organizovanoj porodici.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   10.12.14 3:06

@posavljak (citat):
Evo sve je hladnije pa je tema grijanje i ja se sjeti svog prvog desetarskog dežurstva, tada sam imao manje od 19 godina,  na karauli M Jasenovac i mojih prvih izdavanja naredbi.
Iz dnevne zapovesti sam proučio ko je zadužen za koju dužnost u karauli a pošto je grijanje bilo nešto utanjilo reko da izdam naredbu da se naloži vatra u peći za centralno grijanje za što je za taj dan bio zadužen neki Petrović iz Kragujevca.
Nađem ja dotičnog koji se izležavao na krevetu i opomenem ga da ode i dopuni peć a on kaže sad ću ja i okrenu se na drugu stranu.
Ja ga posle nekoliko minuta opomenem ali ista priča.
Ja već dobro iznerviran, kontam da se obratim komandiru karaule, da riješim pokušaj neposlušnosti.
Vidjevši to meni se obrati jedan vojnik, tada star oko 26/ 27 godina i stara džomba, takođe iz Srbije otprilike u stilu:
"Nemoj da se sekiraš puno oko toga jer vatra će biti naložena, naložio je Petrović ili neko drugi.
Kome prvom bude hladno on će sam otići naložiti vatru.
Ovdje ti je brate tolika dosada da nas ne treba goniti da nešto uradimo jer nas ona sama tera da sami sebi tražimo posla.
Samo polako oni te sada posmatraju i ispituju, novi si brate."
 Na kraju krajeva tako je i bilo, sve je prije ili kasnije bilo odrađeno kako treba, nekako spontano, sa dogovorom, kao u nekoj dobro organizovanoj porodici.

Druže desetaru - Posavljak - dežurni karaule Mali Jasenovac.!

Ovaj vojnik Petrović koji je porijeklom iz Kragujevca, on je vjerojatno bio stariji vojnik kada se je tako ponašao.
Jer da je bio netko od graničara tko je tek došao u karauli on bi sigurno nakon tvoje naredbe odmah otišao naložiti vatru.
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   10.12.14 16:46

Naravno, bio je najstarija generacija na karauli ali ipak za mene je bilo neobično da se ne ispoštuje naređenje nadređenog starešine. Kod nas u Pirotu u pješadijskom bataljonu kursista za komandire odjeljenja, koji je trajao 5 mjeseci i 20 dana, mi smo pozdravljali desetare, naravno po propisu uz ostav ako nije pozdrav kako treba, a kamoli da ne izvršimo naredbu. Tako "ušpanovan" ja sam stigao na karaulu i mislio da sam da će se moja naređenja bez pogovora i odmah izvršavati. Tada nisam znao da je život i rad na karauli specifičan, da se zbog uslova izvršenja zadataka vojnici puno više zbližuju nego u ostalim rodovima vojske i da je puno bolje za starješinu ostvariti ljudski i drugarski odnos sa kolegama nego se distancirati od njih i izričito nastupati sa pozicije nadređenog.
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   24.12.14 9:43

Pošto vidim da se malo forumaša sjetilo Dana JNA evo da sa zakašnjenjem čestitam svim pripadnicima praznik nekadašnje JNA.
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   31.12.14 10:52

Svim kolegama graničarima a posebno graničarima karaule Mali Jasenovac generacije 1981/1982 želim srećne novogodišnje praznike !!!
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   15.04.15 11:24

Halo karaula Mali Jasenovac ima li koga na vezi !!!???
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   08.05.15 12:07

Šest godina foruma nije malo i to je dobar znak da ćemo dugo trajati. Sve dok ima vrijednih uspomena bivših pripadnika JNA biće i foruma.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)   Today at 10:24

Na vrh Go down

Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Karaula Mali Jasenovac (kod Negotina)
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac
» Karaula Boro Vukmirovic C3 granicni kamen Djakovica
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren