FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Igla, konac, krema za cipele...

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Igla, konac, krema za cipele...   17.01.10 22:26

Konac i igla u titovci,ciste cipele zakopcan po PS-u i mozes u grad.Smaralo me do besvesti glancanje cizama i cipela posle obuke i pre vecere.Dezurni vecito su davali ostav zbog neizglancanih cizama.U hodniku je stalno stipalo za nos od ukrucenih carapa.Jutarnja smotra morala je da bude uz obavezno umece sivanja dugmadi i pokazivanja krojackog pribora,da licis na vojnika.
Na vrh Go down
misha
Gušter
Gušter

Broj komentara : 37
Član od : 2009-05-19
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   18.01.10 16:55

I K O M : igla, konac, ogledalo, maramica ako slucajno zaboravis Cool podsetnik je bio na poledjini( na sarafcicu) petokrake, dobro ne na svima ali barem na onima od navedenog prizvodjaca Wink
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   21.01.10 23:57

Stvarno zaboravio sam ogledalo,maramicu i cesalj.Kad god bi se to izgubilo bezi u kantinu da se kupi.Ako toga nebi bilo nema izlaska u grad.Sve po PS-u.
Na vrh Go down
avram
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2010-08-17
Dob : 48
M(j)esto Modran

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   17.08.10 12:43

Ja sam jednom vraćen sa pstrojavanja i nikad više.Kasnije sam sve izlazio uz najavu posjete,jednostavno ne volim da me zezaju za sitnice.
Na vrh Go down
http://www.fac2game.com
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re:igla   19.09.11 22:22

da, kada se setim......obavezno pokazi iglu konac,ubodeno u kapu...i naravno izglancana obuca.
nisam imao problema sa tim ,ali sam veliki problem imao sa pantalonama.i zimi i leti.zbog visine i duzine nogu
to je stajalo na meni onako 7\8 Wink naravno radna uniforma.ova za izlaz je bila tip-top Smile
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   19.12.11 20:46

@misha (citat):
I K O M   : igla, konac, ogledalo, maramica   ako slucajno zaboravis  Cool   podsetnik je bio na poledjini( na sarafcicu) petokrake, dobro ne na svima ali barem na onima od navedenog prizvodjaca   Wink

Da, baš je to stajalo... IKOM! Ali nije to značilo igla, konac, ogledalo, maramica (jeste u vojničkom žargonu)... Tako se zvala firma iz Zagreba koja je pravila petokrake, a skraćenica je Industrija i kovnica obojenih metala.
Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 472
Član od : 2011-10-06

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   20.12.11 9:15

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   20.12.11 11:04

Ma, kud je nađe... Bravo!!!
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   20.12.11 16:55

Jesam li ja posenilio ili je tu trebao biti i cesalj Question
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   20.12.11 19:15

I meni se čini da je trebao biti i češalj.
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   20.12.11 23:35

Citat :
perica
Jesam li ja posenilio ili je tu trebao biti i cesalj Question
Citat :
kaplar M
I meni se čini da je trebao biti i češalj.

A cuj ti njih dvojicu.....Pa sto ce vam ogledalo ako nema cesalj Question Da ga pitate OGLEDALCE.....OGLEDALCE... KO' PRINCEZA IL' SEOSKA MLADA Wink ...sala mala

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   21.12.11 19:21

Kaplar, jel' on to nas zajebava Evil or Very Mad
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   26.12.11 12:53

@pera84 (citat):
Kaplar, jel' on to nas zajebava Evil or Very Mad

Ma, on je dzomba, sta mu mozemo?  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   29.10.12 18:04

@Rodic Zeljko (citat):
Konac i igla u titovci,ciste cipele zakopcan po PS-u i mozes u grad.Smaralo me do besvesti glancanje cizama i cipela posle obuke i pre vecere.Dezurni vecito su davali ostav zbog neizglancanih cizama.U hodniku je stalno stipalo za nos od ukrucenih carapa.Jutarnja smotra morala je da bude uz obavezno umece sivanja dugmadi i pokazivanja krojackog pribora,da licis na vojnika.

A cak su i te carape stvrdnute od prljavstine neki krali.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   31.10.12 17:19

Ma nemoj mi reči!!!! prljave....

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   01.11.12 10:52

E pa makar nije bilo teško čarape oprati u umivaonici. Moram naglasiti da su lošim higijenskim uvjetima u JNA doprinosili i sami vojnici. Dolazilo je u vojsku dosta ljudi koji nisu imali osnovnih higijenskih navika iz civilstva. Kad se samo sjetim kako sam neke morao tjerati na pranje nogu, zubi a bome je bilo i onih koji su i ona tjedna kupanja izbjegavali pig Prljave čarape sam isto znao često locirati. Omiljeno mjesto za skrivanje istih su bile one žice na krevetima, ispod dušeka.

Boske: komentar modifikovan dana: 01.11.12 17:21; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   01.11.12 16:37

Eto to je bio produkt i ona ogromna razlika u našoj bivšoj multikulturalnoj i multietničkoj tvorevini, nažalost! pa su nekim iz pasivnijih područja i osnove higijene bile strane!!

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   02.11.12 3:24

Pa kad su neki krali tudje stvrdnute smrdljive carape ostavljene preko noci na cizmama sta mislite kakav lak plen bi im bile oprane carape koje se suse bez nadzora... to bi im doslo kao poklon...
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   02.11.12 14:13

Ma u vojsci se ponaked kralo iz objesti, zabave malo iz potrebe a naravno da je tu bilo i kleptomana, no zanimljivo nikad nikome ništa nije falilo!!!

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   02.11.12 23:22

@Bogart (citat):
Pa kad su neki krali tudje stvrdnute smrdljive carape ostavljene preko noci na cizmama sta mislite kakav lak plen bi im bile oprane carape koje se suse bez nadzora... to bi im doslo kao poklon...

Pa mislim da bi bilo kolegijalnije da svatko pere svoje čarape sam i mirna Bosna! Normalni i civilizirani ljudi to zasigurno nisu radili nego ološ koji bi i u nekoj ozbiljnijoj situaciji mislio samo na sebe i ostavio te na cjedilu bez puno razmišljanja. Ni dan-danas ne volim egoiste koji samo misle na sebe i svoju dobrobit.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 51
Član od : 2012-10-10
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   03.11.12 9:05

Te tvrde ostavis na cizmama, a friske oprane spremis. Pod kraj ih nismo niti prali, bile su kantini par dinara.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   04.11.12 7:04

@Boske (citat):
@Bogart (citat):

Pa mislim da bi bilo kolegijalnije da svatko pere svoje čarape sam i mirna Bosna! Normalni i civilizirani ljudi to zasigurno nisu radili nego ološ koji bi i u nekoj ozbiljnijoj situaciji mislio samo na sebe i ostavio te na cjedilu bez puno razmišljanja. Ni dan-danas ne volim egoiste koji samo misle na sebe i svoju dobrobit.

Ni JNA kao segment drustva nije bila postedjena prisustva takvog olosa, takvih samozivaca i pokvarenjaka, nisu svi u njoj bili casni i posteni. U mom vodu u SRO bilo je nekoliko njih koji su krali iz ormara i kaseta sve sto su mogli, nije se od njih moglo ziveti, izazivali su lancanu reakciju, jednom inicirane kradje su se nizale u beskonacnost, jer su pokradeni morali da nadoknade nestalu opremu, pa su bili prisiljeni na nove kradje od drugih. Osim opreme krali su i sve ostalo, licne stvari, novac je nestajao, sve sto im je bilo interesantno. Kasnije na staziranju u trupi nije bilo takvih lopova, a ocekivalo bi se da su u SRO bili probrani momci. I niko ih nije mogao spreciti, staresine su bile upozorene na njih, ali nisu reagovale cak ni kad su kradje postale predmet ozbiljnog rivalstva medju vodovima, kad je ljudstvo jednog voda masovno kralo opremu drugog voda, a ovi im uzvracali istom merom. Sto se tice mog komandira voda jedino sto je preduzeo tim povodom bilo je farbanje delova naoruzanja koje je duzio nas vod, posto smo sa drugim vodom delili istu oruzanu, crvenom tackom oznacavao je pojedine delove na automatima, puskomitraljezima i rucnim bacacima, tako da je pitomce iz komsijskog voda to sprecavalo da manjkove pokrivaju kradjom delova sa naseg oruzja. Kad je komandant bataljona, major, primetio da nam se puske sarene najebao se nasem komandiru voda keve milosne, bilo kakvo oznacavanje naoruzanja je bilo zabranjeno, tako da je i ta akcija zastite od kradje neslavno okoncana. Pojedinci su pre odlaska u prekomandu morali da plate za opremu i materijal koji im je nedostajao pri razduzenju. Solidni penali su se placali i za nestale udzbenike i prirucnike koji su korisceni tokom obuke, strucna literatura se cenila u JNA i manjak se morao nadoknaditi.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1303
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   15.03.13 19:45

Posto nadjoh nesto i o otudjivanju stvari sjetih se dogadjaja koji se desio meni.Kao mladom vojniku koji je stigao u kasarnu Sentvid LJubljana u zimu 86 vec nakon mjesec dana fali mi potkapa a zna se ako se razlikujes odostalih ostav itd.Ja se pozalio desetaru da mi je to ukradeno a on mi na to rece snadji se druze Posto se je priblizavalo i davanje straze za par dana trebalo je nesto ciniti.U to vrijeme davali smo pozarstvo svako treci dan ili hodnik ili wc.Kao radnu odjecu oblacili smo cojenu odjecu i sinjele koji su bili slozeni u hodniku na nekim vjesalicama. Bilo ih je preko 100 komada.Na mom davanju pozarstva u nocnoj smjeni odluciih se traziti po dzepovima sinjela tu prokletu potkapu bez koje nisi mogo opstati ujutro na -15 stepeni Zanimljivo nasao sam je tamo negdje pri kraju hodnika a hodnici su bili dugi neki 30 metara.Sutrodan na postrojavanju vidim svi imaju potkape.Posle toga u kaseti sam drzo potkapu i rukavice jer nisam zelio da mi se vise desi ista stvar.U velikim kasarnama gdje je bilo puno vojske toga je bilo ali vec u prekomandi gdje nas je bilo puno manje i gdje smo se poznavali svak svakog nije bilo otudjivanja.
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter

Broj komentara : 74
Član od : 2013-03-13
Dob : 102

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   15.03.13 20:37

@semsudin (citat):
Sutrodan na postrojavanju vidim svi imaju potkape.

E taman sam pomislio da ces da kazes, "Sutradan na postrojavanju svi imaju potkape ... osim desetara". Very Happy
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   19.03.13 14:14

Jaska 1970. U našoj jedinici bio je nišanđija i - ne mogu se sjetiti imena al bio je iz Subotice- koji je imao taku jaku bradu , u stvari tako debele dlake , da i kad se je obrijao izgledao je crn , ko da je neobrijan. To se u ćeti znalo i problema nije bilo. Al treba ići i u grad. Sređujemo se mi za izlazak već dopodne i ono prva provjera od dežur. ćete - mene , koju vodim i do dež. of.. Tu dež. of. brigade šalje njega natrag na brijanje. Pa , nema pa, trk. On se ponovno nakon 1 sata brije . Ja ga ćekam tu i opet predajem oficiru. Za inat sad obrijao i glavu . Kad ga oficir vidi , misleći, da ga zajebava i nije se ni obrijao , opet šalje natrag na brijanje. Vraća se on , kad ono on obrijao i obrve , porezao i trepavice , ajme izgleda ko fantom. . E sad kurva oficirska mrtav ladan izjavljuje, da dok mu ne narastu trepavice , nema izlaska u grad. Mjesec dana sam sebi oduzeo.
Sprema se poligon i u ćeti pada šišanje do gologa radi temparature pod šlemafonima. Dva dana prije ide ćitava brigada gledati Neretvu u kino i sad nema kontrole igle, nego samo imaju li svi kravate i k-diri vode svaki svoju ćetu. Moj plan je bio , da se obrijem po glavi , al samo toliko , da može titovka da pokrije goli dio, da ne vidi k-dir, a da u kinu skinem kapu , i oni na balkonu dobiju porciju smeha.Skoro mi je uspjelo , k-dir nisšta ne primjećuje , kad se moj gene oglasi i govori k-diru skidajte kape . K-dir prihvati sugestiju i ja frapiram samo njega , jer mi je plan propa. Morao sam se odmah dokrajćiti i ništa od uveseljavanja vojske.
Bilo nas je po boji kose svakakvih. I jednoga dan , dosadno neznaš šta bi još radio , ne bi li malo uzburkao svoj život, dođem na ideju , da svi pofarbamo kosu u crnu boju, osim onih kojui već imaju takvu i Žuće , kome spasa i nije bilo. Ofarbali mi sa color šamponom kosu , ostala nama ona boja i na rukama, ko je znao da treba rukavice i ujutru na smotri , ćeta sva crna , samo jedan žut. E kad nasje K-dir vidjeo samo se nasmješio.
Odlućimo trojica , da je vreme i za beganiju kroz žicu , iako smo mogli izaći preko kapije u grad , jer su dozvole bile kod mene. Da idemo malo kasnije i bez smotre kod oficira. Idemo nas troje , Zvone i Anđelković na vrh kasarne , kao tu ima rupa. Ima stvarno dosta velika, odma mi je bilo sumljivo , što se to ne zakrpi , pa može i neprijatelj da uđe, jer je to 200m od stražara na sm 3. Prođemo skroz žicu , svi veseli za taj poduhvat, kad upadamo u neko vodu i blato , skoro nam ćizme ostale u njemu. Pa neko nas je navukao na ovo , MMJ jer je i on izgleda zaglibio , pa zašto ne bi još ko. Ma nema šansi , da idemo napred, blatnjavi skroz, nego vraćaj se i peri ćizme , dok se blato nije osušilo. Al dobar štos , rupa ko kapija , samo ti bježi , nećeš puno daleko ni stići.

čato: komentar modifikovan dana: 19.03.13 16:23; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   Today at 10:44

Na vrh Go down

Igla, konac, krema za cipele...
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Igla, konac, krema za cipele...
» Ručni raketni bacač