FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Igla, konac, krema za cipele...

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   19.03.13 15:01

@Boske (citat):
E pa makar nije bilo teško čarape oprati u umivaonici. Moram naglasiti da su lošim higijenskim uvjetima u JNA doprinosili i sami vojnici. Dolazilo je u vojsku dosta ljudi koji nisu imali osnovnih higijenskih navika iz civilstva. Kad se samo sjetim kako sam neke morao tjerati na pranje nogu, zubi a bome je bilo i onih koji su i ona tjedna kupanja izbjegavali  pig  Prljave čarape sam isto znao često locirati. Omiljeno mjesto za skrivanje istih su bile one žice na krevetima, ispod dušeka.

A šta ako je to gornji krevet  Very Happy
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   19.03.13 15:07

U našoj ćeti takvoga posuđivanja nije bilo , jer je st. vod I.kl, duša od ćovjeka , bolji nego i otac nadoknađivao sve što kome treba. Mislili smo i a i vjerovatno je on uzimao ali ono ostavljeno-zaboravljeno , pa nam samo vraćo naše. Ja sam dobio od njega 5 čebadi + dve moje , tako da mi je krevet zimi bio ko u cara. Kad sam došao , nisam nikada nikome šta uzeo u civilstvu , pa nisam imao ni osjećaja , da treba svoju opremu ostavljati pod kljućem. Najgori su mi bili oprtaći i opasać, jer kad si jih skinuo, trebao si se izuti jer je bio ormarić uspavaoni i odključavati pa zaključavati , ma gubljenje vremena. E ja sam njega ostavljao , gde sam se i skinuo . I svaki put meni to nestane. Daj cigara, ja mislim , da znam gde ti je. Čoveče ja trošio jednu kutiju za sebe , a drugu za njih dnevno. E nema više , zajebite moj proraćun ne trpi 2 pakle cigara dnevno. Prestao ja pušiti -gotovo sa cigarama. Prestalo i sakrivanje opasaća. Izvini ne pušim više , je najbolji odgovor takvim grebatorima.
A dao mi st.vodnik i oficirske čizme , one šivene sa rubom sa strane , jer sam do tada uništio več 2 kom ćizama. Upadao sam skroz led , jer me uvijek zanimalo , kolko je debeo i da li može izdržati moju težinu. Sušeći na vrh peći ćizme , spalio sam kožni đon i ujutro , nakon prvih koraka samo su se poćeli djelovi dona lomiti i ispadati , dok nisam prošao nogom do zemlje.
Kad sam se nakon odsustvovanja od 2 mjeseca vratio , u ormariću je bila samo prašina i poneko smeće. Sve je nestalo , samo sam imao ono u ćemu sam se vratio i ostao je krzneni tenkovski kombinezon . Skoro me je kap . Al stari vodnik sve povrati i daje i povrh , da se nađe , ako zatreba. Za prvu noć morao sam posuditi ćaršafe , deke i piđamu.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   19.03.13 15:22

@čato (citat):
U našoj ćeti takvoga posuđivanja nije bilo , jer je st. vod I.kl, duša od ćovjeka , bolji nego i otac nadoknađivao sve što kome treba. Mislili smo i a i vjerovatno je on uzimao ali ono ostavljeno-zaboravljeno , pa nam samo vraćo naše. Ja sam dobio od njega 5 čebadi + dve moje , tako da mi je krevet zimi bio ko u cara. Kad sam došao , nisam nikada nikome šta uzeo u civilstvu , pa nisam imao ni osjećaja , da treba svoju opremu ostavljati pod kljućem. Najgori su mi bili oprtaći i opasać, jer kad si jih skinuo, trebao si se izuti jer je bio ormarić uspavaoni i odključavati pa zaključavati , ma gubljenje vremena. E ja sam njega ostavljao , gde sam se i skinuo . I svaki put meni to nestane. Daj cigara, ja mislim , da znam gde ti je. Čoveče ja trošio jednu kutiju za sebe , a drugu za njih dnevno. E nema više , zajebite moj proraćun ne trpi 2 pakle cigara dnevno. Prestao ja pušiti -gotovo sa cigarama. Prestalo i sakrivanje opasaća. Izvini ne pušim više , je najbolji odgovor takvim grebatorima.
A dao mi st.vodnik i oficirske čizme , one šivene sa rubom sa strane , jer sam do tada uništio več 2 kom ćizama. Upadao sam skroz led , jer me uvijek zanimalo , kolko je debeo i da li može izdržati moju težinu. Sušeći na vrh peći ćizme , spalio sam kožni đon i ujutro , nakon prvih koraka samo su se poćeli djelovi dona lomiti i ispadati , dok nisam prošao nogom do zemlje.
Kad sam se nakon odsustvovanja od 2 mjeseca vratio , u ormariću je bila samo prašina i poneko smeće. Sve je nestalo , samo sam imao ono u ćemu sam se vratio i ostao je krzneni tenkovski kombinezon . Skoro me je kap . Al stari vodnik sve povrati i daje i povrh , da se nađe , ako zatreba. Za prvu noć morao sam posuditi ćaršafe , deke i piđamu.

Još je gore kad ga ismiješ pred vojskom. Ja sam kolegi stažisti u Nišu kupio na kiosku kutiju Marlbora (sarajevsko meko pakovanje) i grickalicu za nokte. Kad me zatražio cigaretu dao sam mu i jedno i drugo. Začuđeno me pitao Što će mi noktarica,a ja lijepo odgovorio Da si obrežeš nokte i više se ne grebeš o mene. Do kraja vojnog roka me više nikada nije zatražio cigaretu. Very Happy

Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   19.03.13 15:37

Prije spavanja kad se ti nije dalo glancati čizme, bacim ja njih iza ormara u učioni. Uvijke se je tu našao i još po koji par. Ujutro se ja oblaćim , kad unutra mokro . Ćeta se smije , aja prvo da provjerim , da nije možda pišaća. Nije nego voda. Nemam rešenja , prijavim se dežurnome za na raport , kod samoga predavanja raporta dežurnoga. Navućem ja njih gore , pa nije bila voda ni hladna i tako bos u njima stojim sa strane ,Pita me k-dir šta je , kja kažem ulili vodu u ćizme. Pita on kako kad su na tebi. Jesu al pliva . Tu se proba oglasiti jedan iz pozadine , da kaže , da sam jih bacio iza ormara , pa mi tako i treba. E k-dir naređuje , ovaj nije došao do rjeći, da idemo svi u pešadijsku ćetu po ašovčiče i da se ide posle dorućka po naređenju komandanta ravnat poligon , jer je neki vozio tenkom van staza . A ti, govori dežurnome , predaj dužnost , njemu tj. meni i priklući se i ti ostalima. Pa ćeta je doživjela šok. A ja glasno zahvalio onome na izvanrednoj usluzi , nalivanja vode u ćizme. Pitao sam ga kako je samo saznao, za ravnanje tenkovskoga poligona. da mi je ućinio takvu uslugu. Nikada više nikome nije voda došla u čizme.

čato: komentar modifikovan dana: 20.03.13 20:47; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   19.03.13 16:07

Jaska 1970g. Zvone onaj što je uvek na straži zaspao , bio je šofer Tama 55oo i kao takav, nekakvi pomočnik st.vod. našega četnoga magacionera. Zato se je uvijek i izvlaćio sa smotre , pa i sam vodnik , ga je sklanjao u magacin, iako nije imao nikakvoga posla.
Zgrade su bile prizemne , bar po raspredu njih , sam slutio , da su to nekada morali biti štale za konje il nešto slićno . Dotrajao krov , pa poćelo curiti na šoške. Ujutro si dobio mokro oružje, pa si ga malo obrisao pa i od ulja nije moglo ni zarđati.
Imamo sledeći dan pregled naoružanja od strane oružara , stepen istrošenosti cjevi i tako.To je periodićan pregled mislim da na svaka dva il tri meseca.
Uzima Zvone pušku , kad se odma isprlja od ružine. Šta ti je to crveno. Kaže Zvone neznam. Vadi zatvarać i ne pogleda ga i baca na stol i hoće pogledati kroz cjev. Tama . Madona , ko mi je ubacio u cjev smeće. Okrene on nju i puše u nju, al ništa ne ispada . Gleda on opet, uzima konop za čiščenje , ne može olovo od kanapa, da progura kroz cjev. Uzima posuđuje - šipku za ćišćenje od avtomata , kada počne ispadati ružina , čovječe sve crveno po stolu. Šta je bilo . Svi drugi smo svako jutro uzimali svoje oružje u ruke, samo Zvone ne i tako i odmah ujutro vidjeli , da je krov procurio na naše oružje , jer su ga svaki dan nosili na smotru i odmah i obrisali. A Zvone smotre provodio u magacinu i gledao nas, kroz mali prozorćić i smijao se nama. E neka , kad si se smijao, sada imaš. Ali situacija je bila tolko ozbiljna , da nismo to smjeli dopustiti , da pušku proglase otpisanom. Svaki uzme jedan dio i trk u park i u ložionu i šmirglaj o drvo rđu sa svoga djela puške. Skidalo se je odlično , a cjev sama bila je problematićna . Sjetim se ja , da smo nekada na predvojnićki obuci pucali sa drvenom manevarskom municijom. Znaći opali par drvenih metaka i sami će oćistiti rđu u cjevi. Ispalio on u magacinu par metaka , oćistio od gareži i nauljio.
Pregled naoružanja , niko ne jebe za svoje oružje , nego svi gledamo i ćekamo rezultat pregleda Zvonetove. Oružar prvo pita pomoćnika, kolka je istrošenost po njezini teh. knjižici, ovaj kaže 90 % ovaj još jednom pogleda i odgovara isto .- 90% . Spasio se Zvone a i mi .
Nije je više držao u šoškama nego u magacinu , sa potvrdom od strane magacionera , da je njegova puška na remontu , da nije falilo oružje na broju.

čato: komentar modifikovan dana: 27.03.13 14:01; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   20.03.13 21:14

Pa ja bi njima i dalje davao cigara, što da ne , nisu imali para , a meni je mater više trošila na dolaske -odnošenje i donošenje civilnoga donjega veša iz najboljeg Egiptovskog Mako pamuka - više, nego je meni davala mjesećni mjesečni buđet. Ali me je zaboljelo ono ucenjivanje, kad sam skužio , da se je bolje nekima doćepati moga opasaća, nego ići u trafiku. Propušio sam ja opet , al tek kad sam postao ćato, e onda nisu takli više moje stvari, bojeći se sam neznam ćega , al oni mislili , da ću im davati revanšistićka zaduženja. Napravio sam takav sistem zaduženja , da je svaki mogao za 3 mjeseca unaprijed vidjeti sva zaduženja i izraćunati i preko toga , koji dan u sedmici , će ga šta kaćiti , jer se je svako izbegavanje dužnosti , odma nadoknađivalo od istoga ,i istome, ko je umjesto njega morao raditi, dok nije opet odradio propušteno. Na zidu je visio plakat tabela A2 pisana tušem, gdje su se upisivali dani straže u red kod svakoga imena. Kad se je jedna straža vratila , ćitava ćeta je mogla izraćunati , kojih 28 je na redu sledeći odlazak na stražu. Ja sam kao ćato skupio 36 dana , jer nije bilo ni za koga popusta. Sa straže sam dolazio pisati dnevne zapovjesti. Raspored dežurstava i požarnih te dežurnih , je omućavao i menjanje dužnosti između njih samih, ako je ko saznao za posjetu il je htio baš toga dana u grad. Samo je rekao prije pisanja , nas dvoje se menjamo, jednostavno , jer su znali za sve dužnosti unaprijed . Nikome nikada jednu dužnost više nisam upisao , ćak sam jih i branio , upotrbljavajući PS , jer je k-dir ponekada malo htio koga prićepiti , kao ono Seada. Bio je i ljut , jer mu taj sistem nije omugučavao davanje prekorednih, u onom pravom smislu , jer je na drugoj strani onda nagrađivao toćno se je znalo koga , jer taj nije onda trebao taj dan biti na dužnosti. I znajući on to , skoro nije bilo prekorednih. Na prste jedne ruke bi jih mogu izbrojati , ako ne brojim sebe.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   20.03.13 22:13

Ma evo sve navire ćovjeće. Niedan od šofera . bili od nas stariji 4 mjeseca, al smo po hiarhiji nišanđije bili pom. kom. tenkova , i sa time stariji , nisu bili u poziciji , da se izbore za prava, kao malo starijih , naroćito, kad je k-dir oduzeo ćatovstvo jednom od njih i predao ga posle samo mjesec dana meni fazanu. Jedan od njih , je uzeo svoj šinjel i sa genetom oće malo da ga prikrati , jer se mu ćinio malo dug. Ma kakav dugaćak , bio mu je već iznad koljena , ko mini krilo u ono doba. Obuće on njega , gene mu uzme metar i kredu, stavi to zajedno okomito na pod, A on se vrti uz kredu i kreda riše kao ravnu crtu. Crtu sta dobila i sada rezanje, odrezali jedno 15 cm , kad nije ispalo ravno , pa su rezali još malo , pa ravnali i na kraju dužina vlastniku odgovara. Sada stavi i opasać , zategne , kad se šinjel od opasaća nadolje digne uz bokove i guzicu , i strši oko njega jedno 15cm naokolo. izgledao je ko oni Grćki vojnici kraljeve straže u narodnim nošnjama ili balerina u onoj suknjici .Pa odrezao previše i jednostavno , na strani od opasaća na dole više nije bilo težine čoje, koja bi vukla tu njegovu krinolinicu na dole uz tjelo, nego je stršilo , da smo svi popadali od smeha. Još da je napravio jedan pase po hodniku , bio bi ko bjeli labud bez jezera! Pokazao se na smotri u ponedeljak u njemu i K-dir zaurlao od bolova u duši , od viđenoga i neviđenoga nikad prije.
Mislim da je dobio 2 dana bez špigeta , vezica i opasaća.

čato: komentar modifikovan dana: 26.03.13 11:41; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   20.03.13 23:09

A kosa ? A brk ? Vratim se ja nakon dva i po mjeseca uživancije kod kuće, u ćetu. Već kad sam otišao imo sam dobro dugaćku kosu- bila je zima- a kući ostavio i bradu. I ja tako bradat i kosav slomim palac na lijevoj ruci , nakon 2 mj. provedena kući. Treba sada u vojnu bolnicu Mladiku , znaći treba se obrijati. Brijem se ja i sada ono najvažnije, koju dužinu brka da ostavim , da ću sa njom, još proći kod oficira doktora. Odlućim se ja za, evo sada izmjerio , da ne slažem, 1,5 cm ispod sastavka kuta usana. Propis: Brk ne smije prelaziti na dole gornju usnu. Obućem se u uniformu , uzmem objavu, usput se i slikam za vojnu knjižicu u fotografa . Dolazim na kapiju Mladike , gleda me dežurni , ko da sam ravno iz SF , samo ne vidi gitaru. Uputi on mene u prijemni odjel. Ulazim ja u tu malo poveću ćekaonu , kad nastane odma neko muljanje . Ćato za stolom upisuje vojnike u zdravstveni karton , i vojsku i ne gleda, nego ovlaš pogleda samo, kad mu pružaju dozvole ili uputnice . Dolazim na red , vojnik zatrokira videći me , poćne pisati , kad izađe iz kao ordinacije , šef prijema neki podoficir. Gleda on mene i odma udara i to pred svim čekajučima. Vojniće kakvi su ti to brkovi. Ja njemu mrtav ladan vraćam sa kontrapitanjem : kako kakvi. Pa Meksikanski , odgovara. A ja njemu : nisam znao , kod nas svi nose ovakve. A gde to , burgija u mene dalje . U Jastrebarskom druže vodniće . I dade mir. Tolko je bio smušen , da nije ni pogledao na stol , pa da vidi objavu, po kojoj bi mogao znati , da brkovi i kosa rastu slobodno bez smotre, već 2 meseca na slobodi . Ništa, uputi ćato mene prema nekim vratima , ja tu ćekam , na vratima piše neki p.pukovnik i zove me unutra. Ja sve po PS , ćovek samo gleda , davam mu karton , on sjedni , ja sjednem , on proćita prezime, pita ko mi je taj i taj , ja kažem taj i poćneva priću, kao u vojsci, kako kući i zaprićala se toliko , da je on u karton napisao slomljen palac, al na krivoj ruci. Nisam uopće vidjeo grešku, kad mi je dao karton i uputnicu za gipsaru na Zaloškoj. Odoh kod gipsara , koja ruka , ja dam ruku, on da gips i ja podmiren i sa nalazima kući. E još sam mojima u četu poslao razglednicu iz K.gore , da sam opet do daljnega na bolovanju i da živeo moj gips ! Kad sam se vratio u kasarnu u subotu, prvo je vojska pala na pod u trpezariji, jer je u tarpezario ušao jedan Gringo u uniformi JNA. To ćemo posebno. Ponedeljak , ja oću da predam dokumentaciju , uzima k-dir i samo kaže šišanje.
Otvara on dokumentaciju i odma me zove u kancelariju. Bilo je tu i nalaza iz operacije slepoga crijeva, kao i od palca. Gleda on mene , ja mislim , da radi kosurine , kad on gleda u ruke . Pita on koju ruku ti slomiš, a ja pokazujem onu sa gipsom. Kako tu , kad ovde lepo piše crno na belo , palac na desnioj ruci . Ja kontam e sad da mu kažem , da sva se sa p.pukovnikom puno zaprićala, još ću biti sumljiviji, nego ja pošto sam takvu povredu već imao , da će se tako i tako vidjeti , kad ga budem skinuo i kad ću morati ići na razgibavanje u ZG. Šta tek si došao , vidi ti njega, on bi u ZG. Pa na fizoterapiju i tako. E to ćemo vidjeti . E sada , da još raščistiva slepo crevo. E to je lako , skinem ja desnu stranu pantalona i pokažem šav , koji je bio za one koji ste gledali M.A.S.H , onkav za više oficire. Opet druga priča. E vidjevši ljepo zarašćen rez , smiri se i pusti me iz kancelarije , nabacivši kao zadnju - šišanje .E tu se malo naćekao, jedno tri dana .Opet druga prića.Ovo je samo uvod , jer se iz toga desilo još puno lijepih stvari.
Kao napomenu, moram dodati svemu tome , da je isto bio operisan i vojnik iz druge ćete , sa kojim sva skupa išla i do ZG na odsustvo , al njega su bez bolovanja -kućne njege od mjesec - poslali natrag iz Makedonije. To je kopkalo mog k-dira , a još se vratio sa gipsom na krivoj ruci , ima da me matira u tri poteza. E nije , nego ja njega. Istina je , da kad sam hitno iz K. gore , gdje sam otišao skijati hitno prebaćen Jeep-om sa ceradom MJJ , u LJ, u Zalošku , slepo mi je i gore već puklo ,da su me na operaciji MJJ prehladili , jer je trajala dugo, morali su ćistiti unutrašnjost , pitali dok su me mazali sa jodom , ko vam je taj i taj , ja kazao i tu od njih dobio samo ono šavove za oficire, a kasnije je prijatelj od toga i toga , neki pukovnik , malo se više zadržavao oko svakodnevne vizite a naroćito je imao pametnu i ljubaznu riječ , na konzilijumu , koji je odlućivao o kučni negi. E to JE moj K-Ddir naslućivao i bio je u pravu , da smo se znali ali nikakvih mućaka nije bilo. Jedva sam živ ostao , jer je bila operacijska u 1h noću hladna i meni dali upalu pljuća. Spasio me neki USA sirup , boje višnjevaće.

čato: komentar modifikovan dana: 27.03.13 13:08; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   21.03.13 0:11

Naćekao se moj K-dir do srijede sa mojim šišanjem. Mi na nastavi u ućioni , upada K-dir unutra, proziva k-dira moga voda pporućnika Rodića , sa: Rodiću odmah sada ga vodi na šišanje. Mene nije ni pogledao , i ja opet dobijem dokaz , da je špuijun u ćeti odao , da još nisam ošišan. Jer kako bi mogao znati , da se još nisam ošišao , kad me vidjeo nije, jer nisam išao na smotru radi ruke.
Kreneva sa mojim dragim Rodićem -duša od ćoveka, prema brici. Došla u salon , odmah bio na redu , jebote nema gužve, ama baš nikakve , zamisli đabe šišanje, a gužve nema nikakve. Odma mi je bio sumljiv . Sjednem ja i čutim , ni rijeć ne kažem , al sve kontam , da ga bocnem onako ispod one palerine , da pripazi šta radi , da malo pripazi jebote , došao ti je stari borac . Al moj Rodiću stoji pored mene i ja ginem na stolu , pada kosa sa glave , a ja stojećki ne pokazujem nikakve emocije, prema mojoj dragoj kosi , koja pada sa mene , smrtno odrezana. Nisam rijeć kazao ni prema Rodiću, ni prema brici. Smrtna tišina , samo se škare ćuju !A brica JMPM , još odrešitije radi svoj poso , jer ga gleda oficir, i nema šanse da podbaci sa radom , radi majku mu njegovu , ko da je na paradi u ešalonu brica i da svi vide, kako se to radi u JNA, kad on po tako dugaćkoj kosi prepozna odma fazana od dva dana , koji i sam nije jadan tolko snalažljiv i smotan , da ga je još oficir morao dovesti , jer sam nije našao do njegovoga salona. Šišnuo on mene fino na cantimetar, ljeto je pred nama jelda , pa da se ne mućim sa vrućinom, sav ponosan na svoj uspješno završen posao , bez da je oficir imao ikakvu primedbu na njegov rad i izgled moje glave , ko pravi frizer, poćne ćistiti sa ćetkom za mojim vratom, odkopćavajući palerinu, sa strućnim pokretom sklanjjući je sa mene i sad izgleda onako blesavo se smešeći, čeka i moje hvala . A ja njemu: Hvala ti generacijo , dobro si me izjebo, svaka ti ćast. A on se prepadne pa odgovori : Pa gene što ne govoriš ajme izvini. On me je i prije toga vidjeo u tarpezariji i kad si čovjek utuvi u glavu evo fazana , ne može se tek tako preći na drugo mišljenje. A ja njemu sa glavom na Rodića , kao zar nisi primjetio ,da nemam pravo glasa.
Taman , da sam još brici rekao na poćetku , pozadi i zulufe samo poravnat, a naprijed samo skloniti što mi pada u oći. Jesam za štosove , al nisam nikada bio bezobrazan , a naroćito ne do moga Rodića.
Ta kratka kosa ima produžetak, al u ZG.

čato: komentar modifikovan dana: 27.03.13 13:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   21.03.13 1:21

ZG. od 9.4 - 22.4 1971g. Vojni hotel za one, koji su na proputovanju na odsustvo , a na stanici ne smiju ćekati po noći i za one vojnike iz drugih gradova 5. AO , koji dolaze na specialistićke preglede i razno razne tretmane u vojnu bolnicu u Vinogradskoj. Taj hotel je bio niže od žel.st. prema autobusnoj , prije ćoška sa ulicom , gdje je bio kino , mislim da Balkan il Kozara. Sad pogledao na Earth i vidim , da je to sada hostel.
Sistem je takav, da nas posle doručka i smotre puste ćoporativno svakoga po svojim obavezama. Kad završiš , vraćaš se u hotel i tu ležiš , jer smo u stvari svi i za prave na bolovanju i poštedi. Ja sam bio gotov sa tretmanom -vrući vosak - i sa razgibavanjen za 20 min. I nisam bio bolestan . I nisam bio fazan , nego stara kajla sa još samo 14 dana do kraja. I vratim se ja u hotel na rućak , pa prićam ostalima , gdje sam sve hodao i bio , kad drugi dan svi ostaali u gradu do rućka. Prepričavali posle pvratka događaje i utiske i vreme brzo prođe. Sledeći dan i opet niko se ne vraća prije rućka. Komandant toga hotela , koji je imao i nekih 20 vojnika za spremanje , a možda i malo više , vidi , da se mu bolesnici ne vraćaju i leže, nego tumaraju gradom. Zbor za rućak , a njegova vojska sjedi i visi preko ograde prilazne rampe , jer je bilo dvorište niže za bar metar od vanjske ulice i čekaju show , kako če njihov kapetan I.kl sada jabavat nas radi tumaranja gradom , umjesto ležanja u krevetu. Stoji on ispred nas i viće generalno , kakav smo prekršaj napravili i , da nas može on , što će i ućiniti , izbaciti sa lijećenja , kao zdrav , kad možete tumarati ZG. Ja se onako u sebi stvarno pitam , šta imaju bolesnici i foliranti , bili su i takvi da rade po gradu. Završi kapetan sa općim djelom svog izlaganja , kad on pristupa prvome u redu i sa dignutom rukom , koju spušta sa več ispruženim kažiprstom i obara na vojnika, ko da seće maćem i pokazuje na jadnika i viće :GDJE SI TI BIO MAJKE TI ? ...Jadnik se skupio, nema a da kaže , ni drugi, kao ni treći, samo nešto mucaju . Ali na svakoga leti ta ruka mač. Svi gledali u njegov prst i ne govore, nego samo mucaju. A ja imao vremena, da naućim odbranu. Dolazi on do mene, a ja ga preduhitrim i po PS: DRUŽE KAPETANE VOJNIK TAJ I TAJ V.P 2465/24 Jastrebarsko, GLEDAO SAM CIVILIZACIJU DRUŽE KAPETANE ! , ja se isto tako glasno skoro derem , da jasno i glasno čuje i ona njegova banda , što visi sa ograde , koga misle oni zajebavati i ismijavati i. ŠTA SI TO RADIO U GRADU ? ponavlja , kao nije dobro ćuo ! DRUŽE KAPETANE , GLEDAO SAM CIVILIZACIJU . Ona njegova vojska popadala sa ograde, jer je za prve mislila, posle mog mrtvo hladno iritirajućega do samoga boga u nebo odgovora , e sad ga je lažovćina folirantsko zajebantska, naćisto najebala od našeg kapetana i ima da bude show i okršaj riječima, neshvaćajući , da sam ja po PS izveo , što niko nije ni mogao od straha i neznanja fazanskoga ćak ni A da kaže. Ja imao od mog brice , kosicu ko malopre rođen , pa svi mislili , da sam fazan. Kapetan sav crven u lice dere se : ŠTA TI IMAŠ DA GLEDAŠ CIVILIZACIJU MATERE... . Vidim ja one kurve na ogradi , kako se vesele matirajućem pitanju svoga kapetanćića. Kako me pitao , prvo je pitao, pa puno zakasnio sa dizanjem ruke , jer sam mu sjebao koncept nastupa, jer sam bio odmah ubjeđen , da je to show sa svakom smjenom isti. Digla se mu ruka do najviše taćke moguće visine i ja u tom momentu ispaljujem plotun : SAMO JOŠ 11 DANA DRUŽE KAPETANE ! i za sebe : jebe mi se za sve vas. Ostane i zastade mu ruka u zraku, dok nije shvatio , šta je ćuo, ona njegova banda u rasulu, izgledaju, ko da je tramvajčina prešla preko njih , pribere se konaćno i kapetan. Obarajući ruku napravi korak dalje u stranu i prenese paljbu i ruku na vojnika do mene , frapantno ga iznenađujući sa istim pitanjem , samo : Šta si ti koji kurac radio u gradu. Ovaj , zaboravio disati, a kapetan prođe od mene , kao da nikada riječ nisva progovorila.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   27.03.13 14:16

Druga manevarska rezerva TO Velike Bloke . Bio sam uvijek tolko pametan , da mi nije bilo teško nositi i više , samo da se nađe ,kad zatreba. Tako imao ja i dva šatorska krila. Jedno staro bez , a jedno novo sa šarama. Pada kiša , ja ponesem sobom staro , pa ako će sutradan nastaviti kiša , uzeti ću novo. Vratimo se mi i poćnem tražiti mjesto , da se mi do jutra osuši krilo, da ne trošim onoga novoga. Pređem ja sve i dobijem spasilaćku ideju problema. Pokrij konja , ima da je osuši u štali bez problema. Pokrio ja njega zavezao oko vrata i repa , da mu ne ispadne i gledam kako mu stoji, da ne padne sa njega u đubar. Odmah je počela para izlaziti iz krila. Ma ovo če biti suho za tren. Posle većere i TV ja natrag u konjušnicu po krilo. Suho , super . Skinem ja sa njega , izađem vanka i idem prema kasarni, kad meni još uvijek smrdi, ko da sam u štali. Šta je ovo , kako to , na ćistom gorskom vazduhu nigdje ništa oko mene a smrdi. Pomirišem ja šatorsko krilo, kad nisam skoro povratio , kolko je smrdelo od onoga konja. Samo sam ga izspustio iz ruke i otpisao iz evidence.

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   27.03.13 22:16

Jel to misliš na hotel "Kalnik", koji je bio u uličici levo od glavnog ulaza u komandu 5.A?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   27.03.13 23:37

@zastavnik (citat):
Jel to misliš na hotel "Kalnik", koji je bio u uličici levo od glavnog ulaza u komandu 5.A?

"Kalnik" je bio hotel za starešine i GL, za samce. Kao "Triglav" i "Partizan" u Ljubljani.
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   31.03.13 0:53

@zastavnik (citat):

Ja pišem po sećanju , pa onda kad me netko pita idem na Eart pogledati tačan kraj. Taj stacionar-hotel ,  bio je na isti ulici kao i željeznićka stanica u Zagrebu ,  to je Branimirova ulica. Kreneš  po njoj desno , kad izađeš sa stanice 300m i tamo je ta zgrada - danas Hostel - na ćošku sa Draškovićevom , gde je na poćetku te kino . Ćošak , gde tramvaj može prvi puta skrenuti levo i ide prema Vlaškoj i bolnicama. Evo ti mape ZG - ima ga ova trgovina pa možeš potražiti.
http://www.zutimacak.hr/shop

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   31.03.13 10:20

Znaš Zagreb ko svoj đep Shocked

Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   16.08.13 21:14

Glancanje čizama i u slobodno vrijeme je bila glavna preokupacija vojnika guštera u kasarni Šentvid-Ljubljana.Naravno dobro došla je i čojena odjeća za glancanje čizama otraga jednom pa drugom nogom, ali da ne vidi desetar ili vodnik  Stažo jer je to bilo kažnjivo.Vojnik do mene je slovenac Žel Ivan koji je uživao u glancanju svojih čizama u hodniku naše stare kasarne iz vremena Austro-ugarske.

alexandar: komentar modifikovan dana: 27.07.14 14:33; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   16.08.13 23:59

@semsudin (citat):
Glancanje čizama i u slobodno vrijeme je bila glavna preokupacija vojnika guštera u kasarni Šentvid-Ljubljana.Naravno dobro došla je i čojena odjeća za glancanje čizama otraga jednom pa drugom nogom, ali da ne vidi desetar ili vodnik  Stažo jer je to bilo kažnjivo.Vojnik do mene je slovenac Žel Ivan koji je uživao u glancanju svojih čizama u hodniku naše stare kasarne iz vremena Austro-ugarske.

Pozdrav drugar i hvala za slike. Postavi rado jos neku iz VP 2480. Na zalost ja imam samo onu sa svecane obaveze. pozdrav Smile
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   17.08.13 10:50

Pozdrav i za tebe a slika ima i biće ih još samo tehničari koji su prošli kroz Šentvid slabo su aktivni a slikanje nije bilo zabranjeno u moje vrijeme i držanje foto aparata kod sebe u kaseti.
Na vrh Go down
sandizev
Gušter
Gušter

Broj komentara : 38
Član od : 2013-11-26
Dob : 50
M(j)esto Velenje

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   08.11.16 8:46

@Kaplar M (citat):
I meni se čini da je trebao biti i češalj.
itak da je bio i češalj...ja se i ne sječam da smo opremi za grad rekli IKOM, to mi je sasvim novo, a vojsku sam služio 84...a možda sam premalo izlazio u grad Very Happy ...a da dodamo i češalj, onda to i nije više IKOM... salutiranje
Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

Broj komentara : 175
Član od : 2016-09-07
Dob : 64
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   08.11.16 14:48

je je to je: igla, konac, ogledalo i maramicu, a češalj - glavnik kaj tibo, če si "gušter" ostrižen na nulo

na matici zvezde je bil napis IKOM ZAGREB: to je pomenilo takrat tudi: idem kuči ovog meseca, zbogom armijo gledaj remo evo bukvice

vojakova domišljija  nima meja, sicer pa stara kost tako nima kaj bolj pametnega početi...

jozl52: komentar modifikovan dana: 08.11.16 19:39; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
sandizev
Gušter
Gušter

M(j)esto Velenje

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   08.11.16 17:34

@jozl52 (citat):
je je to je: igla, konac, ogledalo i maramicu, a češalj - glavnik kaj tibo, če si "gušter" ostrižen na nulo

na matici zveze je bil napis IKOM ZAGREN: to je pomenilo takrat tudi: idem kuči ovog meseca, zbogom armijo gledaj remo evo bukvice

vojakova domišljija  nima meja, sicer pa stara kost tako nima kaj bolj pametnega početi...
noben gušter ni bil na nulo, ker je bilo na nulo prepovedano...
Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   08.11.16 18:15

72/73 to ni bilo kolikor se spomnim prepovedano, ves čas vojske sem bil ostrižen samo na prst, trikrat sem se pa na nulo, lasje so bili precej dolgi, pa "zulofi", prvi dan, daj brico nulu, potem spomladi in nazadnje iz čiste zajebancije, mesec dni pred "skidanjem", vsi so rekli, stari "kajli" se je sfuzlalo..., ja "bezbednjak" je gledal malo postrani ampak je "prolazilo", bil sem na prijavnici, po izgledu kot "arestant"...

jozl52: komentar modifikovan dana: 08.11.16 19:40; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
sandizev
Gušter
Gušter

M(j)esto Velenje

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   08.11.16 18:16

@jozl52 (citat):
72/73 to ni bilo kolikor se spomnim prepovedano, ves čas vojske sem bil ostrižen samo na prst, trikrat sem se pa na nulo, lasje so bili precej dolgi, pa "zulofi", prvi dan, daj brico nulu, potem spomladi in nazadnje iz čiste zajebancije, mesec dni pred "skidanjem", vsi so rekli, stati "kajli" se je sfuzlalo..., ja "bezbednjak" je gledal malo postrani ampak je "prolazilo", bil sem na prijavnici, po izgledu kot "arestant"...
nekje od 73 je bilo po PSu kako mora bit vojak ostrižen...pri nas leta 84 je bilo to prepovedano...
Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   08.11.16 18:28

dobro saj je bilo lahko po PS-u to "regulisano" tudi že prej, samo pravim, nisem imel glede "balina" nobenih težav, imam tudi svoj slike "lustera" samo neznam prilepit..., jebi ga...
Na vrh Go down
sandizev
Gušter
Gušter

M(j)esto Velenje

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   08.11.16 18:36

@jozl52 (citat):
dobro saj je bilo lahko po PS-u to "regulisano" tudi že prej, samo pravim, nisem imel glede "balina" nobenih težav, imam tudi svoj slike "lustera" samo neznam prilepit..., jebi ga...
nekje sem slišal, da je to od obiska Indire Ghandi naprej...je baje rekla Titu, da je grdo če so vojaki na kuglo obriti... salutiranje
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Igla, konac, krema za cipele...   Today at 5:40

Na vrh Go down

Igla, konac, krema za cipele...
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Igla, konac, krema za cipele...
» Ručni raketni bacač