FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
jure17
Gušter
Gušter

Broj komentara : 46
Član od : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    29.05.13 8:54

Bio sam pripadnik 24. bataljona Vojne policije u Kragujevcu 1988/89. Bataljon je u mirnodopskim uvjetima bio ustvari četa, pa zato nije imao PT (protuteroristički) vod nego "Grupu za specijalna dejstva"

Uglavnom, kao pripadnik te jedinice bio sam 1989. na poligonu Kopaonik gdje smo imali obuku iz skijanja i borbe u zimskim uvjetima. Sjećam se da su tada s nama bili izviđači i diverzanti Generalšaba JNA i PT vod Vojne policije iz Beograda. Na poligon se dolazilo maršem pod punom opremom iz mjesta Rudnica u podnožju Kopaonika.

Sjeća li se još netko tog poligona na Kopaoniku i zna li netko nešto više o njemu?
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    05.06.13 21:52

Hm...izgleda da sam ja tamo bio sam! Very Happy
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    05.06.13 23:25

jure17, tvoj poziv stoji otvoren a ti nam se pridruži na drugim temama. Very Happy
cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    11.09.13 2:24

Je li ovdje riječ o ovom poligonu?

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    11.09.13 8:50

Postojala su 4 skijaška poligona: na Šar-planini, Kopaonik, Jahorina i Pokljuka. Nisam siguran, ali mislim da je ovo Kopaonik. Pokljuka sigurno nije jer je tamo konfiguracija terena drugačija.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    11.09.13 15:12

Ovo je 100% Na Kopaoniku.

Promakla mi je ova tema, Max ju je "oživeo",  pa  bih dodao: Skijaški poligon na Kopaoniku zadržao je svoju funkciju i dan danas.

Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    19.09.13 9:34

Što se slika tiče... davno je to bilo, pa se baš i ne mogu sjetiti da li je to, to.
Mislim da je službeni naziv bio 31. ili 51. smučarski poligon Kopaonik. Čini mi se da je zapovjednik (moguće samo u ovoj našoj smjeni) bio neki major Lukić.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    19.09.13 9:46

@jure17 (citat):
Mislim da je službeni naziv bio 31. ili 51. smučarski poligon Kopaonik. Čini mi se da je zapovjednik (moguće samo u ovoj našoj smjeni) bio neki major Lukić.

Da "jure17",  51. je tačan brojni naziv. Inače stalni zapovjednik tj starešina poligona - onih objekata u krugu po činu je bio zastavnik.
Za svaku smenu posebno je određivan privremeni starešina, najčešće iz najmnogobrojnije i po rangu najviše jedinice, tako da je taj major bio zapovjednik samo vašoj smeni.

Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    19.09.13 15:47

East&West (citat):
@jure17 (citat):
Da "jure17",  51. je tačan brojni naziv. Inače stalni zapovjednik tj starešina poligona - onih objekata u krugu po činu je bio zastavnik.
Za svaku smenu posebno je određivan privremeni starešina, najčešće iz najmnogobrojnije i po rangu najviše jedinice, tako da je taj major bio zapovjednik samo vašoj smeni.

U pravu si "East&West", ovaj Lukić je bio komadant izviđačima GŠ, bio je najstariji po činu u smjeni.
Hvala što si me podsjetio...bilo je to ljepih 15-ak dana. Ostalo mi je u sjećanju da je ustajanje, povečerje itd. svirao jedan vojnik s trubom...uživo!
Ti si očigledno bio tamo...?

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    19.09.13 16:37

@jure17 (citat):

Da "jure17", onaj gore na slici sam ja. Daleke 1975. godine, kao pitomac VA bio sam  na pešadijskoj obuci u zimskim uslovima, mada je nama intendantima težište bilo na obuci u skijanju. Poreklom iz ravnoga Srema, tu sam se prvi put susreo sa tako visokom planinom i skijama. Ipak sve je ispalo  dobro, mada nisam dobio dozvolu za samostalno skijanje i spust sa Pančićevog vrha. Ovu dozvolu od nas 52 dobilo je njih 4-5, koji su bili rodom iz planinskih krajeva i iz civilstva su znali skijati.

Od  1976. do 1978.  jedan kolega i ja, svakog raspusta o svom trošku smo bio redovni  posetioci ski centra na  Kopaoniku. Zahvaljujući dobrim ljudima, bolje reći zastavnicima, troškovi su nam  bili džaba. Naime, tamo je tokom cele godine bila neka obuka, tako da je vojničke hrane bilo u izobilju, a mi smo bili zadovoljni i vojničkim krevetima. Ono malo love što smo imali, trošili smo u vili "Pahuljica", odmaralištu "Jugobenke" i diskaću na polaznoj stanici žice.

Za te dve godine sam prilično usavršio skijanje i po odlasku na službu u Sloveniju, po pitanju sada već smučanja nisam se stideo domaćina, na protiv imao sam se čime pohvaliti.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    19.09.13 18:54

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    19.09.13 22:29

Ovo pravilo mi je poznato, izvodio sam sa vojnicima te strojeve radnje. Da li ima negde celo pravilo skenirano u pdf formatu?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    19.09.13 22:51

@zastavnik (citat):
Ovo pravilo mi je poznato, izvodio sam sa vojnicima te strojeve radnje. Da li ima negde celo pravilo skenirano u pdf formatu?

Ima tu još par stranica više:

http://www.skijanje.rs/publikacije/knjige-o-skijanju/smucanje-u-jna-1969/

A ima i ovo:

http://www.skijanje.rs/publikacije/knjige-o-skijanju/uputstvo-za-fizicko-vaspitanje-u-oruzanim-snagama-1986/
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    23.09.13 11:47

East&West (citat):
@jure17 (citat):
Da "jure17", onaj gore na slici sam ja. Daleke 1975. godine, kao pitomac VA bio sam  na pešadijskoj obuci u zimskim uslovima, mada je nama intendantima težište bilo na obuci u skijanju. Poreklom iz ravnoga Srema, tu sam se prvi put susreo sa tako visokom planinom i skijama. Ipak sve je ispalo  dobro, mada nisam dobio dozvolu za samostalno skijanje i spust sa Pančićevog vrha. Ovu dozvolu od nas 52 dobilo je njih 4-5, koji su bili rodom iz planinskih krajeva i iz civilstva su znali skijati.

Od  1976. do 1978.  jedan kolega i ja, svakog raspusta o svom trošku smo bio redovni  posetioci ski centra na  Kopaoniku. Zahvaljujući dobrim ljudima, bolje reći zastavnicima, troškovi su nam  bili džaba. Naime, tamo je tokom cele godine bila neka obuka, tako da je vojničke hrane bilo u izobilju, a mi smo bili zadovoljni i vojničkim krevetima. Ono malo love što smo imali, trošili smo u vili "Pahuljica", odmaralištu "Jugobenke" i diskaću na polaznoj stanici žice.

Za te dve godine sam prilično usavršio skijanje i po odlasku na službu u Sloveniju, po pitanju sada već smučanja nisam se stideo domaćina, na protiv imao sam se čime pohvaliti.

E ti si onda dobro upoznao poligon i "popratne sadržaje".

Ja sam tamo bio 1989. Gore je bilo sasvim o.k., a jedina gadna stvar je bio uspon na Kopaonik iz mjesta (mislim) Rudnica...marš pod punom opremom s time da smo se naravno utrkivali mi iz V.p. sa izviđačima i diverzantima jer je (kao) bilo bitno tko će se prvi popeti...ubili smo se skoro doslovno.

Što se skijanja tiče...ukratko...dalmatinac koji je prvi put u životu stao na skije. Ali za tih petnaestak dana sam ulovio osnove i dosta je to dobro išlo.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    30.09.13 5:03

Ova slika tu baš i ne pripada, ali ne znam kud da je stavim, a baš je dobra i tiče se Kopaonika. Smile

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    30.09.13 10:13

@Max Blitz (citat):

Ova slika tu baš i ne pripada, ali ne znam kud da je stavim, a baš je dobra i tiče se Kopaonika. Smile

Jeste, dobra je i tiče se Kopaonika. Na Pančićevom vrhu, najvišem vrhu Kopaonika, nalazila se radarska stanica VOJIN. Do vrha planine (i do ove stanice) stizalo se žičarom čiji noslac finansiranja i izgradnje i kasnijeg održavanja je bila JNA.

Eto tako je JNA na neki način bila začetnik razvoja skijaškog sporta i razvoja zimskog turizma na Kopaoniku.

Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    09.10.13 14:31

Na Kopaoniku sam dobio svoje prve ( a i zadnje Smile ) skije u životu. Izgledale su otprilike ovako. (slika je sa interneta)

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    09.10.13 21:17

Standardne ELAN skije tip JNA sa žičanim vezom. Kada je sajla zakačena kao na slici skije služe za alpsko skijanje, a kada se otkači onda je za nordijsko skijanje, tj . hodanje i trčanje na skijama.
Tolminke su savršeno sedale u taj vez.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    08.12.13 12:29

Mi smo obuku u skijanju izvodili na Brezovici,koliko se sećam imali smo Elanove skije ali sa nekim kaiševima...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    05.05.15 15:25

@Max Blitz (citat):
Je li ovdje riječ o ovom poligonu?

Na Kopaoniku smo imali obuku u skijanju na prvoj i trecoj godini VoGi. Na blagoj padini iza vojnika smo ucili prve korake na skijama.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    15.06.16 23:17

Kako su ELAN skije ušle u JNA

Prve skije za JNA su proizvedene u Drvno industrijskom poduzeću u Delnicama u Hrvatskoj, iako je slovenačka fabrika ELAN proizvodila daleko bolje skije.
Evo sećanja Aleša Gučeka kako se prešlo sa Delnice skija na Elan:
Smešno, ali je istinita priča. Od 1972. do 1974. trajala je tvrda borba u Generalštabu JNA u Beogradu, kada su slovenački civilni stručnjaci konačno ubedili generale (ideja majora Đorđa - Đole (ime sam zaboravio) zaduženog za sport u JNA) da vojska mora da zameni staru konstrukciju skije za savremene domaće lepljene aluminijumske skije sa drvenim jezgrom...
Čak i vojne planinarske cipele treba zameniti sa modernim koje će biti pogodne za hodanje, penjanje i turno skijanje. Tadašnje cipele su bile neadekvatne i već natopljene kada su samo čule vremensku prognozu da će padati južni sneg i kiša...

http://www.skijanje.rs/istorija/istorija-skijanja-u-srbiji/kako-su-elan-skije-usle-u-jna/

Pitomac na obuci u skijanju

Starješine JRM na skijanju (podmorničari i diverzanti)

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima    Today at 8:42

Na vrh Go down

Skijaški - smučarski poligon Kopaonik - skijanje i obuka za borbu u zimskim uvjetima
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Poligon Krivolak
» Nove uniforme i preustroj u JNA
» ŠRO RM Split
» VP 7197/2 MART 1986. Niš, 'Filip Kljajić'
» UROŠEVAC / FERIZAJ kasarna Milan Zečar 1990/91