FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Gost
Gost

KomentarNaslov komentara: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:04

Otvaram ovaj topic s ciljem odgovora i rasprave po kojim kriterijima su nas razvrstavali po odredjenim rodovima vojske. Npr - meni je kod regrutacije odredjena artiljerija i inžinjerija. Na osnovu čega ? Jasno mi je da smo prolazili ljekarske preglede , pisali psiho testove , gledala se siurno i škola ?!

Nije mi jasno kako se onda dešavalo kad dodješ u jedinicu tu ima svega. Najobrazovaniji - neobrazovani , pametni - glupi , grad - selo , slovenija - makedonija  itd ...

Ako neko ima nešto reći ili zna o tome  - samo naprijed Smile
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:18

Ja vjerujem da se u nekakvom prvom krugu(na samom lječničkom pregledu) doista gledalo u neke psihofizičke sposobnosti koje su se onda definitivno spajale sa obrazovanjem.
U drugom segmentu takve stvari su vjerovatno odpadale jer je trebalo zadovoljit brojčano stanje u određenim rodovima tj. kasarnama.
Mislim da sam i sam završio tako prvobitni ves bio mi je mornarička pješadija a završio kao vozač samohodke.
Pa eto ovom prilikom pitam bivše oficire da li mi mogu reći kako bi i gdje završio na obuci kao mornarički pješadinac?
Koliko bi trajala sama obuka (koliko se sjećam bilo je 3mj. i 22dana) i što bi radio nakon temeljne obuke?
Da li bih sa takvom obukom bio izričiti vezan za more i priobalje?

Gušter
Gušter

Broj komentara : 88
Član od : 2013-04-29
Dob : 49
M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:28

evo i mojeg iskustva ...

na regrutaciji - artilerija i inžinjerija . Pozvan u pomorstvo koji su mi dva dana prije odlaska u JNA opozvali i uputili me u inžinjeriju ...

očito stihijsko popunjavanje . na upit u vojnom odsjeku kako to da mi dva dana prije odlaska mjenjaju mjesto i rod odsluženja rečeno da nas ima previše iz Pule . ( po mom mišljenju netko preko veze uletio na moje mjesto Smile)
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:31

Stanislav sigurno je da je postojala takva mogućnost da je "veza" odradila Very Happy
Ali isto tako postojala je mogućnost popunjavanja nekih kasarni zbog manjka ljudi.
Vjerovatno je postojao neki vremenski period kada se dalo zaključit da li se radi o "vezi" ili o popunjavanju?

purger: komentar modifikovan dana: 31.05.13 12:33; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:32

@purger (citat):
...
Mislim da sam i sam završio tako prvobitni ves bio mi je mornarička pješadija a završio kao vozač samohodke.
Pa eto ovom prilikom pitam bivše oficire da li mi mogu reći kako bi i gdje završio na obuci kao mornarički pješadinac?
Koliko bi trajala sama obuka (koliko se sjećam bilo je 3mj. i 22dana) i što bi radio nakon temeljne obuke?
Da li bih sa takvom obukom bio izričiti vezan za more i priobalje?
Imao si velike šanse da odeš u Trebinje na obuku, a poslije ... Question Very Happy
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:34

Ajde reci sve što znaš baš me zanima! bounce

Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:37

U pravu si , nikad to neću saznati , a nije ni bitno ....

Bilo je dobro u Skopju , upoznao par prijatelja za cijeli život i "zamrzio" vojni sistem za cijeli život Smile
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:41

Mornarička pješadija: cijeli Jadran, Trebinje i možda Knin. Siguran sam da bi neko mogao više ispričati.
Na vrh Go down
stanislavk
Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:41

Mislim da je u Puli bio obučni centar za pomorsku pješadiju ...
Na vrh Go down
stanislavk
Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:42

Imali zelenu uniformu s plavom beretkom koliko se sjećam ...
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:49

Kao sto sam opisao ranije, insistirao sam da idem u vojsku i posto nisam bio regrutovan morao sam to uraditi vandredno.
Prvi dan u garnizonsku ambulantu Pancevo na upis i neka laksa kontrola. Drugi dan, VMC Karaburma Beograd na snimanje pluca i neke druge probe i na kraju u Novi Sad, Petrovaradin gde su mi odredili nesto topovi, haubice.
Par dana pre polaska preinace u tehnicku sluzbu, autoelektricar. Delimicno moja struka iz civilstva.
Sve je bilo samo + sa lepim i finim dozivljajima. cheers

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:53

Tko zna čekam s nestrpljenjem bounce

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 12:57

O mornaričkoj pješadiji smo već imali priču na forumu ali je nismo uspjeli dovršiti. Rolling Eyes

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1553p45-organizacijsko-formacijska-struktura-jedinica-jna
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 19:22

Regrutovan: ABHO
Obuka: artiljerac
Povucen prije zavrsetka artiljerijske obuke u garnizonsku ambulantu kao med. tehnicar.

E sad ga vi raspetljavajte. Laughing
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 21:40

Vec sam negde na forumu napisao da je regrutna obaveza deo vojne obaveze koja se sastojala iz
1.uvodjenja u vojnu evidenciju
2.utvrdjivanja zdravstvene sposobnosti
3.odredjivanje roda-sluzbe

Prilikom odredjivanja roda-sluzbe uzimali su se u obzir
-zdravstvena sposobnost
-stepen i vrsta obrazovanja
-potrebe oruzanih snaga
-zelja regruta.
Ako su se mogla spojiti sva cetiri elementa bilo bi najidealinije. Ali cesto to nije bio slucaqj.
Recimo regruti prve kategorije su upucivani u jedinice Vojne policije diverzantske i Protiv-div.jed, SRO... Znaci ako regrut nije u zdravstvenom smislu bio u I kategoriji nije ni mogao sluziti vojni rok u jedinicama za koje je predvidjena I kategorija (sto ne znaci da nije pojedinacno , zbog veza-vezica bilo i izuzetaka).
Lica sa savrsenim tehnickim skolama po pravilu su regrutovana u tehnicke rodove . Sa medicinskom u SnSl...(Opet bilo je izuzetaka koji potvrdjuju pravilo. Npr. U mojoj klasi SRO u divizionu samo smo dvojica bili sa gimnazijom odn.ekonomskom skolom. Svi ostali tehnicka usmerenja).
Potreba OS je bila prioritet. Otprilike se znalo na osnovu regrutnog kontigenta koliko, prema potrebana OS procentualno ide u koji rod-sluzbu. U odredjenom uputnom roku ako se prema razrezu odredjenom vojnom odseku ispostavi zahtev za vise regruta u odredjen rod -sluzbu onda je vrsena preregrutacija vec regrutovanih. I otuda ono sto se nekima koji su to vec opisali dogadjalo. Regrutovan u jedan rod - otisao u drugi.
Zelje su ispunjavane na kraju posto se sagledaju ostali kriterijumi.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 21:51

@dpuric (citat):
Vec sam negde na forumu napisao da je regrutna obaveza deo vojne obaveze koja se sastojala iz
1.uvodjenja u vojnu evidenciju
2.utvrdjivanja zdravstvene sposobnosti
3.odredjivanje roda-sluzbe

Prilikom odredjivanja roda-sluzbe uzimali su se u obzir
-zdravstvena sposobnost
-stepen i vrsta obrazovanja
-potrebe oruzanih snaga
-zelja regruta.
Ako su se mogla spojiti sva cetiri elementa bilo bi najidealinije. Ali cesto to nije bio slucaqj.
Recimo regruti prve kategorije su upucivani u jedinice Vojne policije diverzantske i Protiv-div.jed, SRO... Znaci ako regrut nije u zdravstvenom smislu bio u I kategoriji nije ni mogao sluziti vojni rok u jedinicama za koje je predvidjena I kategorija (sto ne znaci da nije pojedinacno , zbog veza-vezica bilo i izuzetaka).
Lica sa savrsenim tehnickim skolama po pravilu su regrutovana u tehnicke rodove . Sa medicinskom u SnSl...(Opet bilo je izuzetaka koji potvrdjuju pravilo. Npr. U mojoj klasi SRO u divizionu samo smo dvojica bili sa gimnazijom odn.ekonomskom skolom. Svi ostali tehnicka usmerenja).
Potreba OS je bila prioritet. Otprilike se znalo na osnovu regrutnog kontigenta koliko, prema potrebana OS procentualno ide u koji rod-sluzbu. U odredjenom uputnom roku ako se prema razrezu odredjenom vojnom odseku ispostavi zahtev za vise regruta u odredjen rod -sluzbu onda je vrsena preregrutacija vec regrutovanih. I otuda ono sto se nekima koji su to vec opisali dogadjalo. Regrutovan u jedan rod - otisao u drugi.
Zelje su ispunjavane na kraju posto se sagledaju ostali kriterijumi.

Oooo, pa bilo je tu i moralne podobnosti, obiteljskog pedigrea, posebnih vještina i znanja korisnih za JNA.......

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 21:59

Regrutovan sam u RM - diverzantske jedinice, to je valjda bilo logično jer sam se bavio plivanjem, vaterpolom i imao dozvolu za upravljanje motornim plovilima. (To što ne volim roniti me niko nije ni pitao). Rolling Eyes Very Happy
Na kraju sam određen za ŠRO RM, a da nisam, ko zna gdje bi uopšte završio. Question
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 22:14

pukovnik
Oooo, pa bilo je tu i moralne podobnosti, obiteljskog pedigrea, posebnih vještina i znanja korisnih za JNA.......

Zavisi o kom periodu govorimo. Ja sam naveo zvanicne kriterijume iz 80-tih godina. Da, vestine i znanja s u navodjene u upitniku ali nisu bile poseban kriterijum. U vecini slucajeva oni koji su posedovali odredjena znanja i vestine su i navodili rod-sluzbu u koji bi zeleli da sluze gde bi se ta znanja i vestine iskoristili (npr. sportski padobranci zele u padobrance, imaju I kategoriju zdravstvene sposobnosti a postoji i potreba za padobrancima, ronioci...)

Tih godina (govorimo o 80-tim) , vise niko u vezi sluzenja vojnog roka nije ispitivao porodicno poreklo sa aspekta pripadanja odredjenoj strani u II sv.ratu. Tako da su , resimo, i potomci pripadnika neprijateljskih vojski mogli da sluze i u SRO. Doduse za SRO je zadrzana klasicna bezbednosna provera koja je podrazumevala i moralno-politicku podobnost. Za vojnike ne.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 22:20

Osim jednog kraćeg razgovora u vojnom odsjeku, nisam imao direktne bezbjednosne ni druge provjere. Ako me neko i provjeravao, ja za to nisam znao. Rolling Eyes Suspect
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 22:35

Jeste
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 22:42

S obzirom da je "dpuric" veoma jasno i pravilski objasnio postupak regrutacije za JNA, uz ilustraciju ostalih kolega sa dopunskim opaskama o moralno-političkoj podobnosti i vezama i vezicama,

citiranjem pitanja postavljenog od strane pokretača ove teme:

Nije mi jasno kako se onda dešavalo kad dodješ u jedinicu tu ima svega. Najobrazovaniji - neobrazovani , pametni - glupi , grad - selo , slovenija - makedonija itd ...

pitam kolege forumaše : Pa valjda je bilo među njima neke interakcije??
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 22:45

Naopako ako bi u jednoj jedinici bili bili samo glupi i neobrazovani. East&West je kratko rekao sustinu.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 22:47

Zanimljivo pitanje, valjda se gledalo da se malo "promješa" po svim osnovama: socijalnim, obrazovnim, fizičkim, etničkim ... scratch
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 22:59

@Stazio (citat):
Zanimljivo pitanje, valjda se gledalo da se malo "promješa" po svim osnovama: socijalnim, obrazovnim, fizičkim, etničkim ... scratch

Naravno druže moj,

Vezano za društveno političko uređenje i temelje na kojima je SFRJ zasnivala svoje postojanje, taj vaspitni deo je po meni bio značajniji nego sama obuka za određenu VES. Jedan od rezultata je i ovaj forum?
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   31.05.13 23:25

@dpuric (citat):
Jeste

Za nas koji smo kao klince otisli "van"?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   Today at 18:51

Na vrh Go down

Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
» Najbolji košarkaš među oficirima ili najbolji oficir među košarkašima
» Rečna flotila