FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   01.06.13 1:00

Dobio na regrutaciji ARJ/PVO.
Stari sredio da me premjeste u mornaricu, a da ja nisam znao.
Čak sam se ljutio na njega što se ide miješat. Stvarno.
Na kraju ispalo dobro i s mornaricom, jer sam s mora pa mi je to sve bilo poznato.
Ne bih se bunio da sad imam i iskustvo s neke karaule ili od bilo gdje drugdje.
Jednom imaš 18-19 godina i jednom se ide u JNA na odsluženje vojnog roka (dok je sve još bilo mirno i normalno).
Tako ja to nekako gledam.
Da sam imao 26-27 g. kao neki pojedinci, onda je sve drugačije, već su to neke godine, pa ti se mnogo toga ne da i smeta te.
Kad si mlad sve ti je super.
Na vrh Go down
stanislavk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 88
Član od : 2013-04-29
Dob : 49
M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   01.06.13 14:25

Očito se taj mix dešavao po Murphy-evom zakonu?! Smile

Nije mi jasno koji je kriterij bio za vojnu policiju ili neke specijalne jedinice ( ili nije bilo kriterija Smile)
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   01.06.13 14:36

@stanislavk (citat):
Očito se taj mix dešavao po Murphy-evom zakonu?! Smile

Nije mi jasno koji je kriterij bio za vojnu policiju ili neke specijalne jedinice ( ili nije bilo kriterija Smile)
E ovdje je bio samo jedan zakon i jedan kriterij! Very Happy

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   02.06.13 23:31

Malo je off, ali ima neke veze makar u smislu poređenja sa JNA.
I Amerikanci su prilikom popune oružanih snaga imali sličnih problema. Iako etnička i socijalna pripadnost nije bez značaja, posebno "pedigriranje" oficirskog kadra, ipak su kandidate delili na pametne i glupe, ali istovremeno vredne ili lenje. Za popunu i osposobljavanje u US Army razmatrani su kandidati u skladu sa posedovanjem navedenih karakteristika, tj njihovom kombinacijom: Pamteni- lenji, Pametni-vredni, Glupi-lenji i Glupi-vredni. Izuzev "nosilaca" jedne kombinacije, svakome su našli dužnost, tj svaki je im je bio od koristi.

Greška JNA je bila što je htela nadmašiti US Army i što je u svom sistemu baš svakome pokušala naći mesto.

Na vrh Go down
stanislavk
Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   03.06.13 10:02

Pričao mi je prijatelj iz Slovenije kad su uveli NATO standarde i prvi put išli u rezervu po NATO standardima , svaki zapovjednik je trebao napraviti psihološki profil svojih podređenih .

znam da smo mi na regrutaciji ispunjavali psiho - test - da li se to kasnije prenosilo u jedinice ?

da li ko to zna?
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   03.06.13 10:59

Na regrutaciji su se radila dva teste
1. test inteligencije (cime je odredivan IQ)
2.test emocionalne zrelosti.
Ti podaci su sluzili regrutnim komisijama za selekciju-klasifikaciju regruta i nisu se slali u jedinice.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   03.06.13 11:24

@stanislavk (citat):
Pričao mi je prijatelj iz Slovenije kad su uveli NATO standarde i prvi put išli u rezervu po NATO standardima , svaki zapovjednik je trebao napraviti psihološki profil svojih podređenih .

znam da smo mi na regrutaciji ispunjavali psiho - test - da li se to kasnije prenosilo u jedinice ?

da li ko to zna?

I u JNA je sve bilo propisano.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   03.06.13 11:28

Komandiri vodova u JNA su to trebali raditi, ne baš tako stručno nazvano, više kao neke karakteristike (zrelost, osposobljenost, potencijal za nešto...). U boljim jedinicama je to funkcionisalo i uticalo na kasnije raspoređivanje vojnika (poslije obuke). Naravno, objektivnost je zavisila od kvaliteta komandira i njegovog pretpostavljenog (a ponekad i od "spoljnjih" uticaja).

p.s. Eto "preteče" me sa komentarom E&W. Very Happy
Na vrh Go down
stanislavk
Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   03.06.13 12:44

Svaka čast na odgovorima ...
Na vrh Go down
stanislavk
Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   03.06.13 12:50

citat: Na regrutaciji su se radila dva teste
Ti podaci su sluzili regrutnim komisijama za selekciju-klasifikaciju regruta i nisu se slali u jedinice.

Zanima me u koji rod su išli najiteligentniji i naj emocionalno zreli ?! bounce
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   03.06.13 13:28

@stanislavk (citat):

U niti jedan. Oni su ostali doma. Very Happy

Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   03.06.13 13:31

Ha , ha odličan odgovor lol!
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   03.06.13 15:37

@stanislavk (citat):

Bili su klasifikovani u I kategoriju regruta (sto ne znaci da nisu upucivani zajedno sa onima koji to nisu bili). To je bila mogucnost da, u skladu sa ostalim kriterijumima, budu upuceni na sluzenje vojnig roka gde se trazila I kategorija.
Na vrh Go down
stanislavk
Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   03.06.13 22:23

Hvala na odgovoru dpuric . možeš li mi reci u kojim rodovima vojske i koji ves se tražila I. kategorija ?
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   04.06.13 13:50

Tesko je sada sve nabrojati i setiti se..Osim vec navedenog u svakom rodu-sluzbi bili su odredjeni VES-ovi koji su zahtevali I kategoriju.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   04.06.13 14:40

Na regrutaciji dobio Alpinističko-izviđački ves(tako nekako),kasnije tenkista a na kraju završio kao intendant sa Ramboidnom obukom.Ni sam ne znam što bi bilo da sam išao odmah u ove brdsko-planinske vojnike ali vjerujem da bi se puno toga promijenilo u daljnjem životu.Naravno da smo svi zaokruživali i htjeli ići u Auto-jedinice ali su otišli samo odabrani.

purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   04.06.13 14:43

Matrix kao vozač samohodke sam dobio da si u civilstvo prenesem kategoriju rukovaoca radnih strojeva gusjeničara.
Jesi ti dobio tu mogućnost?

Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   04.06.13 22:49

Meni se sve čini da su vojno-ljekarske komisije dobro odrađivale posao , a kasnije je sve ovisilo o spletu okolnosti u uredima za obranu , pa gdje te zapadne - zapadne te ...

svaka čast izuzecima ...
Na vrh Go down
stanislavk
Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   04.06.13 22:52

ionako se sve svodilo kao u pjesmi čini mi se Bajage : SJEDI , DIŽI SE , USTAJ , LEZI ili tako nekako...

Pravila pravila da bi me udavila itd ...

Ništa pametno u toj vojsci ...
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   04.06.13 23:16

U vreme kada sam ja prolazio kroz regrutaciju neke odluke te komisije nisu imale nikakvog smisla. Sigurno je postojalo neko pravilo na osnovu kojeg se vrsila regrutacija, medjutim moj je utisak da je komisija imala siroku slobodu u tumacenju istih. Drugacije ne bih mogao da objasnim kako su oni iz elektrotehnicke struke odlazili u pesadiju a bibliotekari u kuvare itd.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   04.06.13 23:38

@purger (citat):
Matrix kao vozač samohodke sam dobio da si u civilstvo prenesem kategoriju rukovaoca radnih strojeva gusjeničara.
Jesi ti dobio tu mogućnost?

Da ne odemo u off,sve dobijeno iz JNA se moglo prenijeti u civilnu knjižicu pa tako i rukovaoc radnim strojevima(zaboravih koja je to sad kategorija) i to se radilo dugo,dugo do zloupotrebe.Dali je sad moguće ne znam ali vjerujem da ti ne treba.
Same komisije na regrutaciji i nisu bile baš pedantne jer ako se sjetite kakvih je sve samo čuda dolazilo u kasarne.Onaj brzi pregled u kasarni je bio presudan i dosta vojnika se vratilo kućama a opet ovisno(već smo pisali)o roditeljskim voljama,željama ili vezama da sin odsluži vojsku.Ma dolazili su dečki u kasarnu kojima samo što vene po nogama nisu prsle pa ih je tek na pregledu vraćeno kući.Ipak mislim da je puno ovisilo o vezama a najmanje o lječnićkim komisijama dok su uredi za obranu bili itekako rado posjećena ustanova za plave kuverte ili posljepodnevni odlazak na brdo janjetine i mlade kapule..

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   04.06.13 23:52

Ne vidim zašto regruti ne bi mogli služiti u rodu koji ne odgovara njihovom zanimanju ili stručnosti.

No svako ima pravo na svoje mišljenje i pravo da na osnovu svoga iskustva donosi zaključke i sudove.

Zato je sada služenje dobrovoljno, pa ko voli neka izvoli. I ne može se ljutiti da su mu odredili ne odgovarajući rod ili pogrešnu specijalnost.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   05.06.13 0:10

Kod mene u Kumboru u jedinici je bilo svih profila ljudi prema SS, od osnovne škole (i bez) do završenog fakulteta.
I s vezama i bez njh. Veze su bile dvojici iz Dubrovnika da im je bliže doma, a jedan iz Titograda je baš htio Kumbor, malo na more, a da ipak nije pre daleko. Very Happy Vjerujem da je posvuda bio ovakav mix što se tiče mjesta služenja, ali i odnosa civilna struka - VES.
Osim za neke vrlo specifične službe, npr. ronioce. Ali i tu je trebalo proć neku obuku, nisu dolazili samo iskusni ronioci.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   05.06.13 0:17

@East&West (citat):
Ne vidim zašto regruti ne bi mogli služiti u rodu koji ne odgovara njihovom zanimanju ili stručnosti.

No svako ima pravo na svoje mišljenje i pravo da na osnovu svoga iskustva donosi zaključke i sudove.

Zato je sada služenje dobrovoljno, pa ko voli neka izvoli. I ne može se ljutiti da su mu odredili ne odgovarajući rod ili pogrešnu specijalnost.

Nitko nije ni pogledao vojske koje su nas tada okruživale a i veće vojne sile.Pa tamo su doktori bili prašinari i dok je postojala redovna vojska.Znam da je negdje '86 kod mene bio gost Mađar koji je završio med.fakultet-kardiolog a bio je običan prašinar.Nitko ga nije ništa pitao a nije se moglo kao kod nas riješiti na već nabrojane načine podmazivanja.

stanislavk
Gušter
Gušter

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   05.06.13 8:24

očito se u vojsci nije niko pametan vodio politikom regrutiranja još od 2. svjetskog rata , jer kako inače objasniti da su pametne ljude s visokom naobrazbom bacali u nekakve drugorazredne postrojbe , a moglo ih se puno bolje iskoristiti ...
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?   Today at 0:59

Na vrh Go down

Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
» Najbolji košarkaš među oficirima ili najbolji oficir među košarkašima
» Rečna flotila