FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

VIS - KOMIŽA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    16.08.14 20:28

Druže poručniče imali ste bezrazožan strah da se tvoj dio jedinice na defileu prilikom svečanog polaganja zakletve neće proslaviti.Tehničari,intedanti su imali za vrijeme obuke sve one radnje kao i ostala vojska.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    16.08.14 20:55

@semsudin (citat):
Druže poručniče imali ste bezrazožan strah da se tvoj dio jedinice na defileu prilikom svečanog polaganja zakletve neće proslaviti.Tehničari,intedanti su imali za vrijeme obuke sve one radnje kao i ostala vojska.
To sam znao. Ali, kad bih ih vidio na krugu, ponekad su djelovali kao 'zedni dzukci na ulici u potrazi za hladovinom'. Tako su se tromo vukli. Ipak su to sjajni momci!
Na vrh Go down
bugmenot2013
Gušter
Gušter

Broj komentara : 50
Član od : 2013-08-14
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    27.08.14 17:03

@PINJIC AMILA (citat):

VIS JE TADA BIO POD NAZIVOM BRUNEC SARAJEVO MALINA  BEOGRAD RUDNIK A  TUZLA VAJS TAJNU KOJU SAM ČUVAO 30 GODINA I SVE OSTALO JER SMO BILO POD ZAKLETVOM I POSEBNIM UGOVOROM KADA SMO STUPALI U OBJEKAT I NA PROVJERI VOJNOJ UH UH 

Evo još po sjećanju nekih telefonskih kodnih naziva: 

Vis - Brunec
Lastovo - Ohridsko
Split (a ne Beograd) - Rudnik
Šibenik - Divac
Zadar - Španija
Zagreb - Herceg
Ljubljana - Miroč
Beograd - Bosut
Divulje - Istok
Na vrh Go down
PINJIĆ KEMAL
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2014-08-13
M(j)esto Tuzla Bosna i Hercegovina

KomentarNaslov komentara: Vis Brunec Split Rudnik   29.08.14 11:41

Hvala na kodove "šifre gradova u Yugi ", ,svako je želo saznati svoje mjesto ,,pa se na razne načine dolazilo do informacija i do spajanja na civilne brojeve i do lijepih i dugih razgovora...tako da smo i mi kao relejni kodni centar Brunec spajali u oba pravca i sa Višanima Komižanima koji su odnekle zvali putem vojnih kanala  i bilo je  spajanja sa Visa i putem relejnih veza i šifrovanih telefonskih brojeva i ulaska u civilne pošte i tako besplatno odraditi veze.
Split jest bio Rudnik  kodni naziv relejni, hvala na ispravci .neko ko to zna svaka čast i pozzdrav.
Na vrh Go down
bugmenot2013
Gušter
Gušter

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    29.08.14 20:42

Kemale, točno kako si rekao. Da bi nazvao curu doma (za neupućene: nije bilo signala na mobitelima Surprised) centrala se javljala: "21, izvolite". Trebao si kazati: "Brunec, daj mi Rudnik civilni 42362 na 28." Onda bi on uspostavio vezu.
Signal slobodne linije bila su tri kratka tona.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    29.08.14 20:46

@bugmenot2013 (citat):
Kemale, točno kako si rekao. Da bi nazvao curu doma (za neupućene: nije bilo signala na mobitelima Surprised) centrala se javljala: "21, izvolite". Trebao si kazati: "Brunec, daj mi Rudnik civilni 42362 na 28." Onda bi on uspostavio vezu.
Jedno vrijeme su se tazgovori s civilnim brojevima snimali, bilo da su dolazni ili izlazni pozivi.
Ne znam da li su i dok sam ja sluzbovao, ali je uvijek postojala mogucnost prisluskivanja.

bugmenot2013
Gušter
Gušter

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    30.08.14 0:00

@PORUCNIK (citat):

Ne znam da li su i dok sam ja sluzbovao, ali je uvijek postojala mogucnost prisluskivanja.

Nije se baš nitko uzbuđivao prisluškuju li se razgovori ili ne. 
Da ih je netko snimao, pa napisao roman, bilo bi to puno više erotsko, nego špijunsko štivo.
Na vrh Go down
bugmenot2013
Gušter
Gušter

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    30.08.14 0:08

Vis - Samogor - Tehnički vod - proljeće 1986

Dolaze vojnicima paketi. Kap. J. A. i st. vod. Z. M. ih pregledavaju, a unutra nikakve hrane, samo svi mogući začini, dodaci jelima i sl.
Kap. : "Ovo nema nigdje. Normalnoj vojsci šalju od kuće hranu, a ovim našim borcima origano, bosiljak, cimet, đumbir, ... ?!"
St. vod. "Kako ne razumiješ? Sve nabave ovdje od intendanata (zavare im koš, poprave nešto što im je puklo, ...), oni im daju hranu po želji, fale im samo začini. Peć za picu su sami napravili, roštilj odavno imaju. Nitko ne ide na ručak i večeru u "trpezariju", pripremaju sami što ih volja."
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    30.08.14 0:32

@bugmenot2013 (citat):
Vis - Samogor - Tehnički vod - proljeće 1986

Dolaze vojnicima paketi. Kap. J. A. i st. vod. Z. M. ih pregledavaju, a unutra nikakve hrane, samo svi mogući začini, dodaci jelima i sl.
Kap. : "Ovo nema nigdje. Normalnoj vojsci šalju od kuće hranu, a ovim našim borcima origano, bosiljak, cimet, đumbir, ... ?!"
St. vod. "Kako ne razumiješ? Sve nabave ovdje od intendanata (zavare im koš, poprave nešto što im je puklo, ...), oni im daju hranu po želji, fale im samo začini. Peć za picu su sami napravili, roštilj odavno imaju. Nitko ne ide na ručak i večeru u "trpezariju", pripremaju sami što ih volja."
Meho - legenda!
Je li pec bila u pekari ili teh radionici?

bugmenot2013
Gušter
Gušter

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    31.08.14 15:05

Peć je, naravno, bila pažljivo zamaskirana u tehničkoj radionici. Radila je popodnevnu i večernju smjenu  Very Happy
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    02.09.14 6:02

@bugmenot2013 (citat):
Peć je, naravno, bila pažljivo zamaskirana u tehničkoj radionici. Radila je popodnevnu i večernju smjenu  Very Happy

Vjerovatno se ne sjecas k-dira int voda, a sjecas li se bar vojnika, bili ste u istoj zgradi?

PINJIĆ KEMAL
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2014-08-13
M(j)esto Tuzla Bosna i Hercegovina

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    02.09.14 11:16

Želim nešto napisati vezano za telefonske razgovore. Puno toga je bilo i smiješnog i  žalosnog i veselog i ozbiljnog ma bilo je tako neslanih šala da se moglo ružno završiti ma svega tokom rada centrale relejnih poziva diretnih a i šifrovanih "" dešifrovanih" poruka.
Ipak ono vojno ozbiljno se uvijek radilo .tako da su veze radile uvijek .relejne su morale uvijek biti u funkciji sa trostukim uređajima prenosa a preko njih i sve ostale. Imali smo "rusku vezu" u veljoj glavi naizgled ružni uređaji al sigurni osim jednog kvara koji smo imali non stop je radila.ostale francuske i englenske veze naizgled močne lijepe imele su zastoja al su imale i puno rezervnih dijelova .kasete koje su se samo izvlačile i mjenjale dok ruske su gurale uvijek kako tako.
Vezano za prisluškivanje i snimanje toga je bilo uvijek pračenja kanala itd.
U samoj relejnoj centrali bili su snimači svih veza koji su dolazle na Brunec i sa Bruneca direktne veze su snimane.
U kasanrni samogor kod bezbjednjaka moglo se putem direktnog voda kanala isto po želji snimati i prisluškivati.
Malo o tome da pojasnim mada ima tu puno toga i skrivenoga.
Sada malo o veselim i šaljivim scenama.
U posebnoj prostoriji je bio kontrolni telefon do koga sam ja mogao službeno doći koristiti ga i provjeravati ispravnost "snimača" birati sve lokale i tako iz prve ruke puno toga saznati.
A sad malo nekih događaja zanimljivih. Da ne zaboravim svako imenovanje u veći čin .nagradu ili kaznu prekomandu itd znalo se kojim vezom dolazi koja parica .posebno se pratila  pa se javljao .muštuluk bosanski izraz ..ako je što dobro.
A tek informacije o vježbama po jedinicama to je bio merak saznati i javiti ...dobrim straješinama i kaplarima da vojsku pripreme u tačno vrijeme  minutu.
Bilo je i razgovora predhonik je jedan to lijepo napisao naročito u noćnim satima .ljubovanja ..od mladih vojnika kojima smo davali vezu a  oni desetarima u kantini pive i meze.zauzvrat .mladih podofirčića a bogami i večih činova osim zastavnika kojima smo upo dana i noći davali vezu gdje su željeli u yugi.
Normalno  smo i mi koristili zvoje usluge kad budemo u kasarni ..kantina pa udri ..po pivama ..hrane konzervi .svečnih odijela po mjeri itd
Bilo je i starješina gdje smo postupali po "ps" bili su to obično grebaroši za činove od razvodnika pa do pukovnika.

Jedna od mnogih i smiješnih i žalosnih ..je kad sam straješini jedne jedinice dojavi tačno u sekundu kad če biti vježba ..bio je drugarčina  za vojsku a u  jedinici je ima nadređenoga oficira teškog ko olovo.
A da bude veći problem dežurni kasarne je bio pravi titov oficir sve obilazi zaviruje pregleda provjerava itd. nije bio loša osoba ali je vojsku svačao preozbiljno.
Tako da naš drug pripremio vojsku prije par minuta :obučena komplet u spavaoni na krevetima se sjedi  i u želji da bude najbrži sa četom svojom čak i puške iz rafova podijeli. puna ratna sprema.
Da bude baksuz naš drug .dežurni oficir kasarne je prolazio kraj zgrade i rutinska kontrola uoči da nema naoružanja podigne uzbunu (indukovanim telefonom dao znak ) i nastupi pravi haos vojska iskače ko  marinci a naš drug ...na dobro peglanje u komandu i kod svog teškog nadređenog.
Bilo je i puno uspiješnih javljanja i nagrađivanja ....i nakon toga u gradu izlaz 24 sata pa se slavilo.
veliki pozzzzzzzz
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    02.09.14 15:02

Very Happy    zanimljivo štivo!!!

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    02.09.14 23:31

@PORUCNIK (citat):
@bugmenot2013 (citat):
Jedno vrijeme su se tazgovori s civilnim brojevima snimali, bilo da su dolazni ili izlazni pozivi.
sigurno je tadašnji porucnik Kecman Mile stalno tražio spajanje sa "Španijom",
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 9:32

Ako sam dobro povezao ime i lik, Kecman je 1986 bio kapetan ili kIk. Imao je stan i, mislim, bio ozenjen. Mislim na jednu, vrlo krupnu ljudinu. Radio je na Stoncici ili nekom drugom izdvojenom objektu.

bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 9:41

krivo sam upisao čin, da bio je kapetan 87/88 u Stončici u MAD-u kod majora Bančevića, kasnije je dobio prekomandu u Benkovac.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 9:46

@bojnik (citat):
krivo sam upisao čin, da bio je kapetan 87/88 u Stončici u MAD-u kod majora Bančevića, kasnije je dobio prekomandu u Benkovac.
Major Bancevic je bio nacelnik staba VPU Vis, dok sam sluzbovao tamo.
Komandant je bio pukovnik, popularni Cica, koga su voljeli svi, od vojnika u kasarni do najstarijeg Visanina. Moguce da su po njegovom liku djelimicno radili lik komandanta Cace, u filmu "Najbolji".

bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 9:51

@PORUCNIK (citat):
@bojnik (citat):
Major Bancevic je bio nacelnik staba VPU Vis, dok sam sluzbovao tamo.
Komandant je bio pukovnik, popularni Cica, koga su voljeli svi, od vojnika u kasarni do najstarijeg Visanina. Moguce da su po njegovom liku djelimicno radili lik komandanta Cace, u filmu "Najbolji".
tako je 84/85 je Bančević bio komandant MAD, a kasnije Cvetković koji je kasnije prešao u komandu uporišta, no ti bolje znaš o tome bio si puno više dolje, ja samo paušalno, davno je bilo.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 10:01

@bojnik (citat):

tako je 84/85 je Bančević bio komandant MAD, a kasnije Cvetković koji je kasnije prešao u komandu uporišta, no ti bolje znaš o tome bio si puno više dolje, ja samo paušalno, davno je bilo.
Cvetkovica se dobro sjecam. Onako punasan, bio je vrlo duhovit. Ali i dalje se ne mogu sjetiti imena i likova svih s kojima sam saradjivao i sretao se, ili povezati ime i lik.
On je, mislim, nosio morbaricku uniformu.
Kecman je jednom za malo stradao, kad mu je u stanu eksplodirala plinska boca. Srecom, njegovi nisu bili tu.

bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 10:02

Normalna pojava, protok vremena i ljudi, a i godina proizvodnje čine svoje.

Gušter
Gušter

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 12:26

@PORUCNIK (citat):
@bugmenot2013 (citat):

Vjerovatno se ne sjecas k-dira int voda, a sjecas li se bar vojnika, bili ste u istoj zgradi?

Evo čega se sjećam u vezi intendantske službe, Vis Samogor 1986: 

načelnik InSl, kap. I kl. Dragan Pešić

k-dir intendantskog voda: ppor. Ime Prezime ("poručnik Ness") 

referent u InSl, por. Braco Vasić

rukovalac u InSl, st. vod. Ljubiša Stanković 

rukovalac u InSl, vod. Petar Ćirić

Sve korektni momci. K-dir intendantskog voda bio je pravi oficir, akademac, ali previše vojnik za ukus mojih kolega iz tehničkog voda. Ipak, nikakvih razmirica nije bilo. 

S Ćirom smo se odlično družili. Kad sam se skidao, pola mi je opreme falilo: nitko nije ukrao, jednostavno nisam znao gdje je, jer smo dodatne kasete držali svugdje po radionici. Ćiro je za čas sve sredio da se bez problema razdužim.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 12:39

@bugmenot2013 (citat):
@PORUCNIK (citat):
@bugmenot2013 (citat):

Sve korektni momci. K-dir intendantskog voda bio je pravi oficir, akademac, ali previše vojnik za ukus mojih kolega iz tehničkog voda. Ipak, nikakvih razmirica nije bilo. 

S Ćirom smo se odlično družili. Kad sam se skidao, pola mi je opreme falilo: nitko nije ukrao, jednostavno nisam znao gdje je, jer smo dodatne kasete držali svugdje po radionici. Ćiro je za čas sve sredio da se bez problema razdužim.
e, jbg naveo si sve osim nessa
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 12:40

@bugmenot2013 (citat):

Rukovalac skladista opreme je bio svIk Bruza, a Ciric je bio k-dir kuvarima.

Pricao mi je Braco: "Stizem na posao, penjem se prema nasoj zgradi, vojnik tehnicar me gleda u oci. Kad pridjem, umjesto da pozdravi, on okrene glavu. Pitam ga sto ne pozdravlja, a on kaze - nisam vas vidio" granata

Ja sam znao da zastanem i cekam, a onda skinem sapku i naklonim se:
- Dobro jutro, gospodo!

Jednom mi se pozalio kap Jovica da ga neki intendant nije pozdravio. Kad sam mu ispricao kako vi pozdravljate mene, umro je od smijeha.

bugmenot2013
Gušter
Gušter

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 12:45

Baš mi je žao, kako sam ispustio st. vod. I kl. Zdenka Bružu. Onako ogromna ljudina. Uvijek bih ga iz zezanja pozdravio onako ukočeno, ŠRO-ovski, po PS-u, a on meni: "Zdravo druže kapetane korvete" ili "Zdravo druže admirale".
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    03.09.14 12:52

@bugmenot2013 (citat):
Baš mi je žao, kako sam ispustio st. vod. I kl. Zdenka Bružu. Onako ogromna ljudina. Uvijek bih ga iz zezanja pozdravio onako ukočeno, ŠRO-ovski, po PS-u, a on meni: "Zdravo druže kapetane korvete" ili "Zdravo druže admirale".
Znao je da si buduci oficir, makar i rezervni, a nije bas volio oficire.
On, Ljubisa i Fadil su mi mazili vojsku, sto je bolo oci mojim strogim shvatanjima. Imao sam i problema zbog toga. Imalo je i dobrih strana, na primjer, ono sto sam pisao na temi "Nova godina u JNA".

Sjecas li se obuke u plivanju i odlazaka na plazu? Ona uvala gdje su bili oni 'zarobljeni' italijanski brodovi, ispred onog izdvojenog objekta?

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: VIS - KOMIŽA    Today at 23:01

Na vrh Go down

VIS - KOMIŽA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Slike objekata s Visa