FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kratke priče iz moga kraja...

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3922
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   07.08.16 10:33

@Sloba1 (citat):
Gde je sad mesto okupljanja, pošto radnja više ne radi Smile
Nemam pojma. Vec godinama i do marketa (400-500m) idem autom, ili se bar vracam. Dam komsiji euro za prevoz i to je jeftinija varijanta. Ako idem pjesice, onda moram svratiti u kafanu ili kafic da odmorim, a to je oko 5 eura u prosjeku Shocked

Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 593
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   07.08.16 11:35

A... da... da, u pravu si, čim se sedne, onda odoše novci. Sve zavisi da li si sam, ili ima još neko, pa onda svako po jednu rundu pića i razlaz Very Happy
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   07.08.16 11:59

@Sloba1 (citat):
A... da... da, u pravu si, čim se sedne, onda odoše novci. Sve zavisi da li si sam, ili ima još neko, pa onda svako po jednu rundu pića i razlaz Very Happy
Upravo o tome je rujec, jer covjek rijetko sjedne sam. Ilio neko naidje ili posalje pice i - ode vrijeme drunken

Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   07.08.16 12:04

Ne mogu se snaći kod tebe na profilu, ti si bio vojno aktivno lice, čim ima ovoliko, godina i raznih mesta službe... Ovo za Knin je verovatno, poslednja služba u tom periodu 89/91 g.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   07.08.16 12:11

@Sloba1 (citat):
Ne mogu se snaći kod tebe na profilu, ti si bio vojno aktivno lice, čim ima ovoliko, godina i raznih mesta službe... Ovo za Knin je verovatno, poslednja služba u tom periodu 89/91 g.
Tako je. Penzija mi tece od 28.02.1991. godine.

Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   07.08.16 12:22

Da, pretpostavio sam da je tako. Ja sam u periodu 87/88 imao tri terena povrh Knina, na crvenoj zemlji -badanj-  87 godine kao pitomac, i završni treći u maju 88 kao vodnik stažista gde smo polagali za čin potporučnika, koje su nam upisali u knjižici u vojnom odseku kad sam se vratio u rodno mesto. Mesec dana pred skidanje imali smo ponudu da se aktiviramo i ostali bi 6 meseci u Zadru i potom bili negde raspoređeni ali eto, nisam se odlučio za aktiviranje i do danas nisam načisto da li sam dobro postupio, jer mi je to sve ležalo i imao sam sklonosti ka vojnom pozivu.
A, ko zna, pitanje da li bi i preživeo rat tada.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2472
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   08.08.16 16:39

@PORUCNIK (citat):
RASPJEVANI PIJEVAC

Ness je pricao anegdotu koja se dogodila prije mnooogo godina.
Bilo je vrelo ljeto. Livada pokosena i trava se fino osusila. Iako nije "sladak" radnik, Ness nije mogao da izbjegne pomoc amidzi da se sijeno poplasti.
Bilo je dosta posla i svi, koji su radili, bili su znojni, umorni i po malo nervozni. Posebno je opterecivalo to sto je Nessov amidza perfekcionista. Cesto ga je Ness pitao, poslije plastidbe, sta da rade sa plastovima.
- Hocemo li ih farbati, ili samo lakirati?

Zaista, plastovi su izgledali savrsseno, strpani i ograbuljani, rasporedjeni po livadi kao na vojnoj paradi...

Tog vrelog dana i amidza je bio malo nervozan. Valjda nije bio zadovoljan radom "pomagaca". A, kao za inat, komsijin pijevac se raskukurikao.
- Kukuriiiikuuuuu!
- Kukuriiiikuuuuu!

A bio je dobar i grlat pijevac. Komsija je 'ladno odbio ponudu da ga proda za 100 tadasnjih njemackih maraka.

Poslije, ko zna kojeg njegovog kukurikanja, amidza nije otrpio a da ne odreaguje:

- Je*o te otac! Sto si se raspjevao? Mislis da si Safet Isovic?

Ovo mi se svidja.
U stvari ovo bi se moglo uvrstiti u nesto sto je bilo karakteristicno za sveukupnih 255 000 kv km( dok se nismo skratili).Jedna prijatna dokolica u kojoj je uvijek bilo vica, smijeha, pomalo ironije pa i sarkazma, kritickog osvrta na nase okruzenje, ekonomsko, politicko i td.Nesto razmisljam kada je Marfi " izumio" Marfijev zakon da je imao upravo gornjopomenutih 255 000 u vidu.Rodish se a nemozes da umres u istoj drzavi, pa chak ni da zivish u istoj drzavi- mnogo smo komplikovani mi balkanci, da nemamo te " vesele dokolice" ko zna sta bi sve josh mogli da iskomplikujemo- koliko smo produktivni u tome

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1287
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   08.08.16 21:08

E evo priče o pijetlu koji je kukurikao u pogrešno vrijeme.
Priča je istinita i seže negdje u 85ili 86-u godinu i vrijeme ekspanzije firme AGROKOMERC.Pošto se je firma bavila i peradarstvom imala je puno izgrađenih farmi gdje su radnici radili u tri smjene i bilo je rotiranje.Kao što sam naveo u toj ekspanziji je radilo sve što je moglo i želilo raditi pa čak i sa strane tj.drugih republika.U prijašnjim vremenima nije bilo ništa čudno da su se ljudi budili ujutro sa prvim kukurikanjem pijetlova i odlazili raditi poslove.Jedan stari čovjek koji je bio više za penziju nego za rad bio je vrijedni i pošteni radnik koji se je iz davnina budio tako sa pijelovim kukurikanjem.Tako je bilo i ovaj put da je čovjek čim je čuo pijetla skočio na noge i misleći da je jutro kao i uvijek do tad kreno na posao.Kad je tamo stigao iznenadio je noćnog portira otkud on tu u 02 sata po ponoći.Portir mu reče da ima do njegove smjene još nekih 4 sata i da se vrati kući na spavanje.Međutim on je to odbio i rekao da će ostati sa portirom do jutra i čekati svoju smjenu u 06 ujutro.Naravno uz šalu i smijeh portira radik je samo rekao :
-E nećeš me nikad više prevariti sa buđenjem,na kladu ćeš kad se vratim kući!
Na vrh Go down
Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   12.08.16 15:13

To je baš rano za kukurikanje, ajde da je 4 ujutru, pa još i nekako, ali ovo u dva je baš mnogo rano Very Happy
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   12.08.16 15:38

Kad smo kod pijevaca, evo jos jedna:

NE TRAZI VRAGA!

Nekad na gubavackim soframa nije bilo puno mesa. Bilo ga je poslije kurbanskog bajrama, a inace, vrlo rijetko. Izuzetak je bio da se, pred zimu, zakolje june i meso osusi na tavanu, jer nije bilo zamrzivaca.
Kad bi, iz nekog razloga, zaklali kravu, zalilo je selo za njom. Svi bi se potrudili da kupe nesto mesa, da domacinu olaksaju gubitak i tako pomognu da kupi drugu kravu.
Kad bi dosao neki gost, izuzetno, da bi se ugostio kako prilici, zaklali bi kokosku i napravili "pirijan". Znate jelo od prokuvane i zapecene rize sa komadima pecenog mesa. Posebno bi za zeta, narocito ako rijetko dolazi, tasta zaklala pijevca. To je bilo,kao, ustaljeno.

Jednom se raspjevao Azin pijevac. U sred dana. Pjeva, ne prestaje.
Gledao ga Hilmo jedno vrijeme pa mu doviknuo:

- Suti, kukavce, sta galamis? Sakrij se nedje i usuti se! Zar nisi vidio da su Azi dosli Meka (Azina kci) i zet? Hoces li da zavrsis u pirijanu?

Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   12.08.16 15:52

Opomenuo ga na vreme, da mu produži život Smile
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 457
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   12.08.16 20:21

Zašto pijevac kukuriče tako rano??  Kad se probude kokoške ne dolazi više do reči... Laughing Laughing Laughing
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   19.08.16 19:28

BABINE

Rodio se Resku sin. Naravno, nijesu ga odmah donijeli u Gubavac.
Kad su, napokon, donijeli bebu, rodbina mu je zeljela da zajedno odu na babine. Medjutim, neko u Podgorici, neko u Baru itd i nikako da se skupe.
Bogami, proslo poprilicno vremena kad su se konacno skupili i posli na babine.

- Da sam sacekao jos malo, mogao sam mu donijet' aparat za brijanje - prokomentarisao je Juso.

PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   28.08.16 21:23

IMA PRAVO

Senja je dobricina iz Brcava (susjedno selo), poznat u cijeloj okolini. Od skoro je udovac.
Dugo je momkovao prije braka...
Kad se odlucio za zenidbu, navododzanisanje je trajalo prilicno dugo. Ipak, „mlada“ je, na kraju, pristala.
Kad su se, konacno vjencali i dosli Senjinoj kuci „na serbe“ po obicaju, Seki je upitao okupljene:

- Je li ona sad moja zena?

- Naravno da jeste - objasnili su mu prisutni.

- Znaci, ja sad nju smijem da udarim? - pitao je.

- Kako ne, kao svoju zenu - odgovorio je jedan od sereta, smjeskajuci se.

Jos su se svi smjeskali i niko nije ocekivao Senjinu reakciju. Seki je hladnokrvno udario sakom u glavu "smjernu mladu", koja je mirno sjedila pored njega.

- To ti je za ono sto nisi odmah pristala da se udas za mene - objasnio je Senja.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17864
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   28.08.16 21:56

@PORUCNIK (citat):
IMA PRAVO...
Seki je hladnokrvno udario sakom u glavu "smjernu mladu", koja je mirno sjedila pored njega.

Nakon prijave, a ne mora bit sretne mlade, slijedi momentalno 24 sata pritvora uz mjesec dana uvjetno.
A za dalje onda ide više.

A tko ne prijavljuje valjda i zaslužuje što mu se događa...

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   28.08.16 22:22

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
IMA PRAVO...
Seki je hladnokrvno udario sakom u glavu "smjernu mladu", koja je mirno sjedila pored njega.

Nakon prijave, a ne mora bit sretne mlade, slijedi momentalno 24 sata pritvora uz mjesec dana uvjetno.
A za dalje onda ide više.

A tko ne prijavljuje valjda i zaslužuje što mu se događa...

Problem mojih pricica je sto su pisane za lokalni nivo, gdje poznaje svako svakog. Za siru populaciju trebala bi dodatna objasnjenja i opisi junaka te price.
Na primjer, Senja je stariji covjek, ogranicenih psihofizickih sposobnosti od rodjenja. Mozda mu je bilo 50ak godina kad se ozenio. "Mlada" je bila 15ak ili vise godina starija od njega. Samohrani i siromasni oboje, nesposobni da se brinu za sebe.
Brak im je bio skladan, bar nisu bili usamljeni, a zivjeli su od pomoci dobrih ljudi.
Kad mu je umrla zena, Senja je mnogo patio.

- Voljela me ja kao majka - i danas se Senja sjeti nje i suza mu zaiskri u oku.

PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   31.08.16 4:55

SMETAJU

Hilmo je malterisao prostorije MZ Gubavac. Imalo je puno posla i nije bio bas najbolje volje, kad je dosla grupica djecaka. Radoznalo su obilazili prostorije, muvali se okolo, zapitkivali i po malo ga ometali.

- Gdje ste bili do sad, momci? - pitao ih je.
- Kod raskrsnice - odgovorili su mu.
- Pa sto niste jos bili? - uzdahnuo je Hilmo.

Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   31.08.16 23:31

Very Happy Hilmo je legenda, lepo im je i rekao, kako bi mogao raditi na miru.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   05.09.16 5:47

@Sloba1 (citat):
Very Happy Hilmo je legenda, lepo im je i rekao, kako bi mogao raditi na miru.
Hilmo je izuzetan lik. Medju prvima iz sela, kao vrlo mlad se otisnuo u svijet, ali ne u inostranstvo. ko zna kuda se muvao, pricao je da je statirao u filmu "Bitka na Neretvi". Prvi je koji se u selo vratio sa kosom i bradom, pa su ga prozvali - Sandokan.
Inteligentan je i duhovit, mada skromno obrazovan. Mislim da nema zavrsenu osnovnu skolu. Jako je sklon provociranju, sto mu nije, bas uvijek, glatko prolazilo.
Ima sposobnost ubjedljivog pripovijedanja. Na primjer, pogleda dokumentarac o njemackom brodu "Bizmark", a onda prica o njemu kao da je bio clan posade. Ili o crnogorskom junaku Aleksandru - Lesu (zaboravio sam prezime), koji je, kao pripadnik ruske vojske, u dvoboju posjekao samuraja u rusko-japanskom ratu.
Tim pricama je fascinirao i neke skolovanije od sebe. Onda je tako poceo i da ih omalovazava. Volio sam da sjedim s njim i slusam ga, dok nije i mene zakacio.
Pricali smo u seoskoj krcmi u centru sela, koja je tada radila i pijuckali. Kaze da mu je zivotna zelja da ode u Kairo.

- Pa sto ne odes? - pitao sam ga, sjetivsi se one: "ko zeli nadje nacin, a ko ne zeli nadje opravdanje".
- Znas li ti gdje je Kairo? - pitao me je.
- Znam - odgovorio sam.

Pogledao me je sumnjicavo i pitao:

- Koliko ima od Kaira do Egipta?
- Isto koliko odavde do naseg sela (upotrijebio sam ime sela) - odgovorio sam mu.

Odmahnuo je glavom uz smjesak, kao da se zacudio "tolikom" znanju.

- Vidi, Hilmo - rekao sam mu. - Ti si zaista duhovit i ineligentan i umijes da preneses ono sto saznas kroz zanimljivu pricu. Ali, zapamti: sve sto ti znas - znam i ja, samo malo bolje.

Poslije toga nije pokusavao nesto slicno sa mnom.

PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   07.09.16 3:53

BRIGA ZA BLIZNJEG

Bilo je neko veselje, svadba, ispracaj ili nesto slicno. Tu se nasao i Hilmo. Kad ga je malo cvrcnulo, poceo je da provocira tipa "sa strane" (nije iz naseg sela), koji je sjedio naspram njega za stolom.

Kad je ovome prekipjelo, htio se potuci, ustao je i poceo da skida sako. Kad mu je sako dosao do lakata, Hilmo ga je uhvatio za sako i tako mu ogranicio, skoro onemogucio pokrete ruku:

- Nemo', prijatelju da se skidas! Hladno je vece. Nemo' da nazebes! - pravio se nevjest, drzeci ga tako, dok ostale zvanice nisu prisli i odveli razjarenog gosta za stol daleko od Hilma i sprijecili incident.

PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   07.09.16 13:51

RODJACKI

Jednom prilikom su sjedili u seoskoj krcmi Hilmo i njegov prezimenjak Reka.
Reka je, inace, stalozen tip. Povremeno cugne i tada, sto vise cuga to se manje cuje, za razliku od, recimo - potpisanog...
Sjedili i pili. Sto su vise pili, Reka bio sve tisi, a Hilmo vise provocirao. Na kraju je toliko isprovocirao Reku da mu je ovaj prosaptao:

- Izadji napolje da te razbijem!

Hilmo je ustao i izasao a Reka za njim. Ispred krcme Hilmo mu je rekao:

- Udri, rodjo, ovo je moja glava!

Reka se nasmijao, zagrlio ga i uveo u kafanu. I platio mu jos jedno pice.

PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   10.09.16 12:37

KRIZA

Kad je pocela kriza kod nas, Bada je jos drzao kafanu.
Jednom je sjedio s nekim poznaanikom, koji radi na zapadu, i casakali su. Poznanik mu dobro zaradjivao i pricao o tome kako zivi u inostranstvu.

- A kako zivite sada vi ovdje? - pitao je.

Bada je u pitanju osjetio prizvuk omalovazavanja.
U tom trenutku su u kafani usli Nevzad i njegovo drustvo i, po obicaju, narucivali pice i meze. Prostorija je bila mala i do Badinog stola se culo sta narucuju.

- Litar bijelog, litar kisjele, dva piva, domaca kruskovaca, da nareze malo prsute i domaceg sira, moze i kajmak domaci, ako je nestalo sira, nekoliko kuvanih jaja, dok ne bude gotova teletina na seljacki nacin.

- Eto ti, vidis - poceo je da se "zali" poznaniku. - Malo vina i kisjele, koje pivo, domaca rakija, domaci sir, prsuta i jaja. Sirotinjski, bogami. Cak nam je i mlada teletina na seljacki nacin.

PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   14.09.16 10:20

POKVAREN ABDEST

Poslije NOR-a, do obnavljanja gubavacke dzamije, uz ramazan, teravije su se klanjale po privatnim kucama. Najcesce u jednoj, koja je imala povecu prostoriju okrenutu prema Kibli.

Ne znam odakle se ucio ezan, ali su dzematlije dolazile u isto vrijeme... Dogadjalo se da neko i zakasni nekoliko trenutaka.

Ulaz u prostoriju i prozor bili su, slucajno, na strani na koju su bili okrenuti vjernici.

Tako je jedne prilike, kad su na samom pocetku teravije zanijetili i prinijeli ruke usima. Tada se izgovara Allahu ekber! (Bog je najveci!).

U tom trenutku je jedan komsija, tada mladic, kroz prozor ugledao djevojku, u koju je bio zaljubljen, kako zuri da stigne na teraviju.

Svi su glasno povikali

- ALLAHU EKBER!

Samo je on, zaljubljen i smeten, umjesto "ALLAHU EKBER" glasno uzviknuo njeno ime:

- JALDUZA!!!

Ostale dzematlije su se glasno nasmijali i tako pokvarili abdest, pa su ga ponovo uzimali da bi valjano otklanjali teraviju.
Klanjanje - nacin obavljanja molitve
Kibla - Caba
Ezan - poziv na molitvu, obicno se uci sa dzamijske munare
Dzematlije - vjernici sa odredjenog podrucja
Zanijetiti - otpoceti klanjanje

PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   17.09.16 16:07

NASAO OST

Strastveni ribolovac iz susjednog sela je pricao kako je u Limu vidio ogromnu mladicu.
Imao je ost u rukama i pogodio ju je. No kako je riba bila krupna i jaka, drska osta se slomila i riba je otplivala.

Poslije par mjeseci je otisao u posjetu nekoj rodbinu u mjesto 15-20km uzvodno Limom. Po obicaju, obilazili su imanje, Tako su obisli i jednu njivu pored Lima.
Kaze da je pri obali, u plicaku, vidio ogroman riblji skelet. Prisao je i medju rebrima vidio ost. Prepoznao ga je - bio je to njegov.

Uzeo ga je i odnio kuci. I jos ga koristi, ponekad.

Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   18.09.16 19:02

Hvala, na ovoj lepoj i zanimljivoj priči, baš mi se dopala Very Happy
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Today at 0:18

Na vrh Go down

Kratke priče iz moga kraja...
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Kratke priče iz moga kraja...
» Znamenite ličnosti moga kraja
» Kratke priče
» Vojničke priče
» BROM U ČAJU? ISTINA ILI SAMO PRIČA.....