FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Kratke priče iz moga kraja...

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
AutorPoruka
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 5930
REPUTACIJA : 75
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   18.10.17 17:09

PORANIO

Dok nije dobio posao u državnoj firmi, Hasko je radio traktorom: orao, vlačio, prevozio sijeno i drva...
Volio je društvo, a bogami, i kafanu.

Jedne večeri se našao s Murčom u kafani i zapričali se. Dogovorili se da sjutra pođu traktorom i prevezu Murcču drva. Poći će ujutro da bi izbjegli vrućinu.

Ujutru došao Murco ispred Haskove kuce i pita Bajru (Haskovu ženu) gdje je Hasko. Rekla mu je da spava.

- Probudi ga! - rekao joj.

Bajra otišla i probudila Haska. Murčo čekao neko vrijeme, a pošto se Hasko nije pojavljivao, pitao je opet:

- Šta radi Hasko? Jesi li ga probudila?

- Bogomi jesam - rekla mu Bajra. - Evo odoh da vidim je li ustao.

Otišla je u sobu i vidjela da Hasko i dalje spava. Ponovo ga je probudila.

- On bio opet zasp'o - objasnila je Murču.

Murčo je, onako mamuran, čekao jos neko vrijeme pa, kad mu se dosadilo, otišao u Haskovu sobu.
Vidio je da ovaj spava sve u sšesnaest, pa se i on svukao i prodrmao Haska.

- Potamo se da i ja legnem!

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   21.10.17 4:57

IZBJEGLI SILOVANJE

Vesela konobarica Neki je i te ve;eri bila dobro raspolo\ena. Popila neku čašicu.
Gosti su se razišli. Ostali samo Reško i gazda Bada.
Nekici nije smetalo. Odlučno je zaključala vrata, ubacila ključ u gacice.

- Sad cu vas dvojicu da silujem - saopštila im je.

Badu malo ufatila panika, nije mu trebala afera (imao je ljubomornu ženu), ali šta da radi. Reško je bio staloženiji.

- Nema potrebe za tim - rekao joj je mirno. - Nego, hajde da malo napravimo štimung, da još nešto popijemo i zamezimo.

Neki je pristala i pitala šta žele za meze. Izabrali su teletinu na seljački nacčin, valjda zato što se najduzže priprema.

- Bježimo, Bada! - šapnuo je Resšo, čim je Neki ušla u kuhinju da pripremi meze.

Otvorili su prozor i kroz prozor pobjegli napolje.

- Vraćajte se, pederi! Mamu vam pedersku! - vikala je Neki s prozora, dok su oni, u trku, zamicali Dzadom.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   25.10.17 7:15

HLADNO MU

Svratili Ness i Crni u klub kod Beja. Sjeli za sank. Ness nikad ne kaze sta ce da pije, jer svi konobari u Gubavcu znaju: kad udje, donose mu "Niksicko" ili toceno, gdje ima tocenog.
Natasa pita Crnog sta ce da pije.

- Imas li "Niksicko"? - pita je Crni.
- Imam - odgovorila mu je.
- A je li ti hladno? - pitao je opet.
- Jeste - odgovorila je Natasa.
- I meni je - rece joj Crni. - Ubaci koje drvo u furunu, ali prije toga mi naspi jednu lozu!

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   30.10.17 17:05

POMOC PRI MUŽI

Naš kraj je poznat po gostoljublju. Manje-više, svi imamo rođake koji žive negdje dalje, ili u nekom većem gradu. I radujemo se kad nam dođu u posjetu, naročito djeca.

Bajra je bila mlada djevojka kad im je , jednom, došla mala rođaka iz Sarajeva. Kao i svako dijete, radoznao i živahan djevojčurak. Željela je sve da vidi i svašta da proba.

Jednom je Bajra pošla da pomuze krave. Djevojcica se, naravno, utrpala da i ona pomogne. Bajri je više smetala nego trebala njena pomoć.

- Koju kravu ja da pomuzem? - pitala je djevojčica kad je Bajra počela sa mužom.

- Onu u ćošku - rekla joj je Bajra nehajno.

Po završenom poslu, pred večeru, djevočica je pričala domaćinu, Bajrinom ocu, kako je provela dan. Čiča se dobroćudno smješkao čavrljanju male gošće.

- Samo nisam uspjela da pomuzem kravu - požalila se.

- A koju si muzla? - kao zainteresovao se domaćin.

- Onu u ćošku - kazala mu je.

Stari je oštro pogledao Bajru i naredio:

- Čekaj me poviše kuće.

Nekoliko trenutaka kasnije, prilazio je Bajri, stružući šakom lišće sa brezovog pruta:

- Ti ćeš našoj gosci podmetati da muze vola, a?

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   05.11.17 20:28

NAPLATIO STRAH

Došao jedan gubavački rođak od Sjenice i donio donio nekoliko kanti paprika, punjenih cuvenim pešterskim sirom i kajmakom, da proda u Bijelom Polju.
Na pijaci je dobro prošao. Ostalo mu neprodato samo par kanti. Naveče došao u seosku kafanu.

Tada je u kafani radila vesela konobarica Nekica. Voljela je da popije, ali joj je alkohol škodio. Svako njeno pijanstvo završalo se u urgentnom centru sa ispiranjem želuca. Naravno, mnogi to nijesu znali.

Te večeri je bilo brojno i veselo društvo. Raspoložena je bila i Neki. Vrelu krv dodatno je podgrijavala domaca prepečena šljivka.

"Rođak" je galantno častio sve goste preostalim paprikama sa sirom i kajmakom: za svaki stol povelik tanjir.

Gosti raspolozeni, a najraspoloženija konobarica Neki popela se na stol i zaigrala. Zaigrali i gosti oko stola.

Na vrhuncu igre, pjesme i veselja, Neki je pala, kao pokošena. Kolabirala!
Nastala panika. Sajo se našao tu i bio priseban. Postavio je u "koma" polozaj i izvadio joj jezik. Dalje nisu znali sta da rade pa su odlučili da je odvezu u "hitnu". Treba spasavat Neki, možda je nešto ozbiljno.
Ubacili su je u "rođakov" auto i Sajo je pošao s njima.

U urgentnom centru su je odveli na ispiranje želuca (normalno), ali je osoblju trebalo da upiše podatke. Videvši kroz otvorena vrata momke koji su je doveli, doktor je pitao:

- Sta ste joj vi?
- Ja sam joj muž - rekao je "rođak" kao iz topa i ušao u ordinaciju.
- Kako se zove gospođa? - pita ljekar.

"Rođak" se crveni, valjda, od straha, zaboravio "ženino" ime.

- Kako se zove? - pita ljekar povišenim glasom

Ovaj se znoji, ali ne zna i ne odgovara.

- Mrš napolje! - viknu ljekar i izbaci ga.

Nakon toga u ordinaciju ulazi Sajo da smiri situaciju.

- Ja sam joj rođak - predstavi se.
- Kako se zove? - pita ga ljekar ljubazno.

Sajo ne može da se sjeti. Od brige za Neki i on zaboravio.

- Kako ti se zove rođaka? - pita ljekar ljutito.

Nije dobio odgovor.

- I ti napolje! - povikao je izbezumljeno.

Elem, Nekici su isprali želudac i ona se oporavila. Doveli su je kući.

Sjutradan, "rođaka" nije bilo u selu. Ostao je pozamašan, nenaplaćen, njegov ceh, ali je nestao i Nekičin mobilni telefon.

Izgleda da je čova sasvim solidno naplatio paprike, kojim je častio i pretrpljen strah zbog Neki.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   08.11.17 12:38

DA MU JE

Imao je tada oko 15 godina. Jedne prilike, slušajuci pjesmu sa ploče Nade Obric, Murčo je uzviknuo:

- Joooooj! Što nijesam muško, a mlad!!!

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 21115
REPUTACIJA : 559
Član od : 2012-10-30
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   13.11.17 0:19

Osnovao Lav novu firmu i zaposlio magarce. I u prvo vrijeme sve je išlo odlično.
Lav je rukovodio, magarci radili, a firma se razvijala.
Poslije nekog vremena Lav je uvidio da ima dosta novaca, ali da nema slobodnog vremena pa je odlučio zaposliti menadžera. I zaposli Lav Medvjeda kao menadžera koji će rukovoditi firmom.
Kao profesionalni menadžer Medvjed je tražio razne izvještaje da bi mogao što bolje upravljati firmom, ali i izvještavati Lava.
I tako je Lav uživao, Medvjed rukovodio, a magarci radili i uz to još i pisali izvještaje za Medvjeda.
Poslije nekog vremena Medved zaključi da suviše vremena provodi analizirajući te izvještaje pa zaposli tri Vuka kao voditelje poslovanja čiji će posao biti da od svih tih izvještaja prave jedan sažeti Medvjedu.
Da bi pokazali Medvjedu koliko su oni stručni i vrijedni, Vukovi su magarcima uveli još novih izvještaja.
Sada su magarci pored redovnog posla i starih izvještaja dobili pisanje i novih brojnih izvještaja.
To ih naravno nije činilo sretnima pa su počeli gunđati jer su morali ostajati duže na poslu da bi završili sve te izvještaje za Vukove.
Medvjed je uočio da moral u firmi opada te je zaposlio Lisicu da ga podigne.
Lisica je provodila ankete, organizirala razne tečajeve, događaje i skupove u svrhu podizanja morala u firmi, ali sve to izvan radnog vremena i vikendom.
Magarci su sada već otvoreno pokazivali nezadovoljstvo jer su imali sve više i više posla i sve manje i manje slobodnog vremena.
U isto vrijeme Lav je primijetio da profit firme drastično opada te je pozvao Medvjeda, Vukove i Lisicu na sastanak kako bi odlučili što i kako dalje.
Na sastanku je odlučeno:
- Otpustiti pola magaraca da bi se smanjili troškovi poslovanja, a preostalim magarcima umanjiti plaću za 20%.

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   21.11.17 11:55

FRAJER

Domonja je tada bio udovac u godinama. Imao je preko sedamdeset. Ali, čovjek društven i voli razgovor, češće bi navratio kod prodavnice.
Kako su tu rasprave različite i po sadržini i intenzitetu, nekad dođe i do prepirki.

Ne znam oko čega je bila riječ, ali Domonja i Juka (vlasnik prodavnice) se u nečemu nisu slagali. Počela je prepirka, i to malo žešća, da su se naljutili jedan na drugog. Da bi prekinuli prepirku, Domonja je ljut krenuo da ode.

Kad je došao do kapije, okrenuo se da još jednu dobaci:

- Eno, bate! Veći sam ja frajer sad no ti kad si bio momak!

Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1333
REPUTACIJA : 23
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   21.11.17 21:08

@PORUCNIK (citat):
FRAJER

Domonja je tada bio udovac u godinama. Imao je preko sedamdeset. Ali, čovjek društven i voli razgovor, češće bi navratio kod prodavnice.
Kako su tu rasprave različite i po sadržini i intenzitetu, nekad dođe i do prepirki.

Ne znam oko čega je bila riječ, ali Domonja i Juka (vlasnik prodavnice) se u nečemu nisu slagali. Počela je prepirka, i to malo žešća, da su se naljutili jedan na drugog. Da bi prekinuli prepirku, Domonja je ljut krenuo da ode.

Kad je došao do kapije, okrenuo se da još jednu dobaci:

- Eno, bate! Veći sam ja frajer sad no ti kad si bio momak!
Osetio je kada treba da "povuče ručnu" !
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1333
REPUTACIJA : 23
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   26.11.17 17:08

Nalaz, stres i šetnja
Boravio sam malo u prirodi, šetao najviše, slikao mobilnim predele, koristeći lep i sunčan novembarski dan. Razlog odlaska u šetnju ka šumi, leži u lekarskom nalazu koji je pokazao nivo šećera veći od propisanih vrednosti. To sam saznao posle pauze lekara, negde nešto pre 11 časova. Očekivao sam uredan nalaz, ali nije bilo tako. Počeo sam da se znojim od nervoze kako od tog saznanja, tako i prethodno, od slušanja ljudi koji su čekali red u ambulanti i od njihovih priča od čega boluju i kuknjave. Sve je to na mene uticalo dosta stresno, što je i lekarka zapazila.
Rekla mi je da smanjim testo, slatkiše, da jedem kuvano a ne suvo, a ako nemam uslova sam da kuvam, onda da se pretplatim u neki od restorana domaće hrane i to bar tri jela nedeljno. Na kraju mi reče uvešćemo lekove i to po jednu tabletu ujutru i naveče uz hranu, i ono najvažnije – nema nerviranja i što više šetajte i samo šetajte.

Izašao sam vani, i razmišljao šta uraditi, dok sam sav utučen, sporo hodao ka kući i u trenutku sam doneo odluku da pogledam vozni red sa odredištem u Sremskim Karlovcima. Oko 12.50 stigao je voz i za manje od deset minuta bio sam u željenom mestu. Krenuo sam pešice, prateći putokaze ka Stražilovu. Prošao sam Dvorsku baštu i ušao u ulicu Belilo, tj. taj deo se tako zove. Primetio sam da ima dosta lepih kuća a malo dalje i vinarija koje su lepo uređene. Topio sam metre ispred sebe i što sam se više udaljavao sve sam bio „usamljeniji“. Možda je prošlo 4-5 automobila svega i skoro nigde nikoga, sem lepih krajolika. Put je ipak, dosta dugačak /na to su me i upozorili/ ali ja sam ipak bio rešen da idem i istrajem. Delovao sam dosta umorno i već pomišljao da odustanem jer sam imao osećaj da put nema kraja, mada u daljini vidi se šuma i napokon dođoh do table gde je pisalo NP Fruška Gora. Tada mi je malo laknulo ali još nisam stigao tamo gde sam se uputio. Posle još jedne deonice pešačenja ugledao sam tablu sa natpisom Stražilovo i konačno to je TO…
Ušao sam u kompleks i u neposrednoj blizini vidim spomenik Branku Radičeviću, te sam mobilnim uslikao. Preko puta spomenika, ima neka brvnara, dom ili ne znam šta već i tu čujem lupkanje čekića. Pogledam i vidim da su radovi na tom objektu a preko puta sam video i par kućica, bungalova. Krenuo sam malo naviše i vidim oznake na velikoj tabli. Mislim da piše Stazama zdravlja ili maratona, tako nešto, velika šema trase puta i naslikan spomenik Branku Radičeviću tj. oznaka gde mu je grob. Ako sam dobro video, mislim da je pisalo oko 900 metara do njegovog spomenika od tog mesta gde sam stajao.

Da je bilo bliže otišao bih, ovako, bio sam dosta umoran od prethodnog pešačenja, te nisam imao snage da kroz šumu i planinsku stazu idem još skoro kilometar. Sustao sam, kako se to kaže. Doduše ni vreme mi nije išlo na ruku jer brzo se smrkava i nisam hteo da u povratku idem po mraku zbog slabe vidljivosti, te sam nakon kraćeg odmora i fotografisanja prirode, krenuo natrag. Trebalo mi je oko sat vremena da stignem do ulaza u kompleks, a povratak je trajao malo duže, jer nisam mogao brzo hodati, zbog umora u dolasku.
Mogu vam reći da je priroda čista, vazduh, šumovito je i nema civilizacije, nema restorana /možda će biti tamo gde su radovi, na ulazu u kompleks/. Tokom te šetnje ka šumi i gledanju prirode, njiva, vinograda, o ničemu nisam razmišljao. Ni jedna tema, niti pomisao na nešto drugo nisu mi padali na pamet, sem cilja da što više hodam i dohodam. Nekoliko puta sam duboko uzdahnuo i blago izdahnuo, /nešto kao meditiranje/ punio pluća čistim vazduhom i osećaj beše predivan.

Posle ovoga mi je dosta jasnije, zašto lekari predlažu šetnju u zdravstvenom smislu. Šetnja je vrsta leka, gde vam se misli rasterećuju, i ne razmišljate o surovoj stvarnosti kojom ste okruženi. Ruku na srce, kako sam prilazio naselju i civilizaciji, počele su da mi se vraćaju „životne“ teme, i misli sele u stresnu stvarnost a čarobna bajka puta, polako je iščezavala. Trenutno me bole mišići, dobio sam upalu od hodanja i prevaljenih tu oko 12 kilometara otprilike, ali ne žalim.
Ko zna… Ipak da je nalaz bio dobar, pitanje je da li bi uopšte i išao ovako daleko, te ne mogu to sa sigurnošću potvrditi. Više ne, nego da, iskren da budem.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3703
REPUTACIJA : 637
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   27.11.17 20:53

Kolege, za "zdravstvene" komentare, otvorena je nova tema: Oj doktore doktore...

Hvala unaprijed.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   28.11.17 1:05

@pera84 (citat):
Kolege, za "zdravstvene" komentare, otvorena je nova tema: Oj doktore doktore...

Hvala unaprijed.
Hvala, kolega salutiranje

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   28.11.17 2:26

BO(LES)NA ZENA

Za vrijeme okupacije, na drugoj strani Lima, naišla neka italijanska alpinistička jedinica.

Da li kao neka kaznena odmazda, ili im se samo prohtjelo, silovali su žene. Tako su naisli na jednu kucu iz koje je, u strahu, sva čeljad pobjegla. Bila je ostala samo bolešljiva starica.

Pitali su je za druge žene i čeljad, ali ih ona nije nije ništa razumjela. Ponavljala je samo:

- Bona, sinko! Bona!

Htjela je reći da je bolesna, bolna, nekadra... Ali, to, u italijanskom jeziku, ima drugo značenje.

- Vekia! - govorili su joj. Na italijanskom to znaci - stara.

- Bona, sinko! Bona! - nastavljala je starica sa jadikovkom. A na italijanskom "bona" znaci - dobra.

Vojnici su se zgledali.

- Kome bona? Vekia! (Kako dobra? Stara si!)

- Bona, sinko! Bona!

E, kad si bona nek ti bude, pomislili su vojnici i silovali je onako nemoćnu.

milutins
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3426
REPUTACIJA : 89
Član od : 2009-08-19
Dob : 56

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   29.11.17 3:55

Pre sat-dva desilo mi se nesto nesvakidasnje, jos se smejem. 
Pri kraju sam renoviranja kuce, poorilicno dosta posla, barem 80 %sam uradio sam, imao sam jednog pomocnika za demolishen, betoniranje, gipsane ploce i ostale grube radove. Ja sam uradio novu elektriku, vodoinstalaciju, grejanje, stolariju, keramiku, farbanje, sav rad sa drvetom i td. 
Tesko je biti meni pomocnik, ne trpim nepreciznost, fusheraj,sve mora biti ravno, cak i kada radim sa sarafima ili ekaerima koristim laser ili libelu-nultna tolerancija. 
Danas mi uradili kamen na sinku,oko kade, prag,window seal, ostalo jos da pokopcam cesme, zavrsne vodoinstalaterske i wlektricne radove, utikaci, prekidaci i sl.
Krenem da to pokupujem-Home Depot. 
Dok sam birao prilazi mi gospodja, ne starija od 50 godina, tip-top skockana. Izvinite da li bi mi pomogli oko ovih cesmi, pokazuje mi slike u telefonu. Da skratim pricu vidim ja da je veci posao ne samo jednostavna zamjena cesme na kadi. 
Gospodja je vlasnik 40 ak stanova u gradu 10 ak km od mene, muz joj preminuo pre godinu dana, kcerka i zet to odrzavali te "smugnuli u Californiju, jadikuje ona pokazivajuci mi brojne poruke od stanara, manje vise minorni zahtjevi za opravke. 
Ona je ljekar, hirurg, radi i zivi nedaleko od mene ovdje u New Jersey. 
Trazi da joj nadjem Superintendenta, coveka za odrzavanje apartmana. 
Imate li solidan stan za njega upitah je. Naravno odgovara ona. Mozda bih ja bio zainteresovan,ja mrtav ozbiljan.
Ako hoces mozes zivjeti kod mene, ionako zivim sama. 
Jedva se iscupa, rekoh da sam se shalio i da cu joj naci supera. 
Kontam idealno za Slobu  

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   29.11.17 15:06

@milutins (citat):
Pre sat-dva desilo mi se nesto nesvakidasnje, jos se smejem. 
Pri kraju sam renoviranja kuce, poorilicno dosta posla, barem 80 %sam uradio sam, imao sam jednog pomocnika za demolishen, betoniranje, gipsane ploce i ostale grube radove. Ja sam uradio novu elektriku, vodoinstalaciju, grejanje, stolariju, keramiku, farbanje, sav rad sa drvetom i td. 
Tesko je biti meni pomocnik, ne trpim nepreciznost, fusheraj,sve mora biti ravno, cak i kada radim sa sarafima ili ekaerima koristim laser ili libelu-nultna tolerancija. 
Danas mi uradili kamen na sinku,oko kade, prag,window seal, ostalo jos da pokopcam cesme, zavrsne vodoinstalaterske i wlektricne radove, utikaci, prekidaci i sl.
Krenem da to pokupujem-Home Depot. 
Dok sam birao prilazi mi gospodja, ne starija od 50 godina, tip-top skockana. Izvinite da li bi mi pomogli oko ovih cesmi, pokazuje mi slike u telefonu. Da skratim pricu vidim ja da je veci posao ne samo jednostavna zamjena cesme na kadi. 
Gospodja je vlasnik 40 ak stanova u gradu 10 ak km od mene, muz joj preminuo pre godinu dana, kcerka i zet to odrzavali te "smugnuli u Californiju, jadikuje ona pokazivajuci mi brojne poruke od stanara, manje vise minorni zahtjevi za opravke. 
Ona je ljekar, hirurg, radi i zivi nedaleko od mene ovdje u New Jersey. 
Trazi da joj nadjem Superintendenta, coveka za odrzavanje apartmana. 
Imate li solidan stan za njega upitah je. Naravno odgovara ona. Mozda bih ja bio zainteresovan,ja mrtav ozbiljan.
Ako hoces mozes zivjeti kod mene, ionako zivim sama. 
Jedva se iscupa, rekoh da sam se shalio i da cu joj naci supera. 
Kontam idealno za Slobu  
Bogmiduša, dobra ideja cheers

pera84

Broj komentara : 3703
REPUTACIJA : 637
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   29.11.17 15:51

@PORUCNIK (citat):
Bogmiduša, dobra ideja 

Aaaaa, nisam bas siguran.
Mislim, dobro bi mu doslo i za materijalne a i zdravstvene probleme.
Rijesio bi sve svoje probleme jednim metkom. Laughing  
Al' moze li kolega da sve to odradi po PS-u? clown
Ima u mojoj firmi jedna, izuzetno ocuvana, puna k'o brod, pet+ banki, dva puta se razvodila.
"Udarali" momci, dvaput mladji. Mjesec-dva i klisnu. S jednim sam je ja upoznao, pitam ga posle sta bi, sto utece jadan. Kaze, Petre brate, nit' dna nit' obale, nit' zna sta znaci ne mogu vise. Dzaba ti pare, dzaba auta, ljetovanja...osusio sam se k'o tuberan.  Laughing
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   29.11.17 15:59

@pera84 (citat):
@PORUCNIK (citat):
Bogmiduša, dobra ideja 

Aaaaa, nisam bas siguran.
Mislim, dobro bi mu doslo i za materijalne a i zdravstvene probleme.
Rijesio bi sve svoje probleme jednim metkom. Laughing  
Al' moze li kolega da sve to odradi po PS-u? clown
Ima u mojoj firmi jedna, izuzetno ocuvana, puna k'o brod, pet+ banki, dva puta se razvodila.
"Udarali" momci, dvaput mladji. Mjesec-dva i klisnu. S jednim sam je ja upoznao, pitam ga posle sta bi, sto utece jadan. Kaze, Petre brate, nit' dna nit' obale, nit' zna sta znaci ne mogu vise. Dzaba ti pare, dzaba auta, ljetovanja...osusio sam se k'o tuberan.  Laughing
Bogumi, moraćeš otvoriti još jednu temu o provodadžisanju. Ovdje je bilo riječi o mijenjanju česama i održavanju stanova.
Od svih tih poslova ja umijem samo da zamijenim sijalicu i lisnu na osiguraču, inače bih se prijavio salutiranje 2

milutins
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   29.11.17 16:23

Drug Porucnik. 
Jedan tvoj zemljak, pravoslavac iz oblizneg sela do tebe (poznaje te)tako se ovdje "usrecio ".Sve ima, kuce, stanove, ljetovanja, kruzeri. 
Al ' ga zovemo babo#ebac.

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   30.11.17 13:18

Kod mene u kraju-sirem zavicaju postoji izreka "pametan kao dorat Avde Karabega ".
Avdija je iz jednog zivopisnog muslimanskog sela koje se granici sa mojim.Medjimo sa njim u ataru, cesto sam pricao sa njim, veseljak uvijek spreman za salu, covjek kakav se samo pozeleti moze za komsiju i prijatelja. 
Voleo je da popije, bash se onako posteno nakreshe. Dovoljno bi bilo pomoci mu da se popne na kola (platon),dorat bi ga bezbjedno dovezao do kuce .
Od moje kuce do Avdine je bilo oko 5 km,dva prelaza preko pruge (Samac-Sarajevo),za Avdinog dorata  to nije bio nikakav problem. 
Sada kad razmisljam o Avdinom doratu mota mi se misao da je on (dorat)bio jedan od najpametnijih zivih bica u ta nasha dva sela.

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   30.11.17 19:17

@milutins (citat):
Drug Porucnik. 
Jedan tvoj zemljak, pravoslavac iz oblizneg sela do tebe (poznaje te)tako se ovdje "usrecio ".Sve ima, kuce, stanove, ljetovanja, kruzeri. 
Al ' ga zovemo babo#ebac.
Ne dirajte mi komšiju Batine

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   05.12.17 10:33

@milutins (citat):
Kod mene u kraju-sirem zavicaju postoji izreka "pametan kao dorat Avde Karabega ".
Avdija je iz jednog zivopisnog muslimanskog sela koje se granici sa mojim.Medjimo sa njim u ataru, cesto sam pricao sa njim, veseljak uvijek spreman za salu, covjek kakav se samo pozeleti moze za komsiju i prijatelja. 
Voleo je da popije, bash se onako posteno nakreshe. Dovoljno bi bilo pomoci mu da se popne na kola (platon),dorat bi ga bezbjedno dovezao do kuce .
Od moje kuce do Avdine je bilo oko 5 km,dva prelaza preko pruge (Samac-Sarajevo),za Avdinog dorata  to nije bio nikakav problem. 
Sada kad razmisljam o Avdinom doratu mota mi se misao da je on (dorat)bio jedan od najpametnijih zivih bica u ta nasha dva sela.
Kažu da konj zna da nađe put do kuće i po najgušćem mraku.

U mom selu se, jedno vrijeme, govorilo: "Vrijedan (radan) k'o Muharemov Dorat". To, uglavnom, za inertne ljude i dangube.

Elem, imao Muharem dobrog, jakog i lijepog konja dorata. Pravi maneken. Ali nije baš volio da radi, naročito da vuče kola, što mu je bio najčešći posao.
Jednom je trebalo da se preveze neko sijeno iz livade. Muharem je upregnuo Doru i, plast po plast, tovario na kola. Kad je natovario posljednji i rekao:"Đi, Dorate!", dorat se samo okrenuo, pogledao natovareno sijeno na kolima i ostao da stoji. Muharem ga je ošinuo kamdžijom, ali Doro - ni makac.

Muharem je bio strog i ljut čovjek. Ni od čeljadi nije trpio neposlušnost, a kamoli će od konja. Počeo je žestoko da ga kamdžija. Doro je njiskao i skakao uvis od bolova, ali da povuče nije htio. Muharem ga je tako žestoko tukao da mu je pucala koža pod kamdžijom, ali - uzalud.

Na kraju je Baka, koji je pomagao Muharemu oko utovara, zaustavio ljutitog Muharema:

- Polako, čovječe, upropasti konja!
- Pa vidiš da neće da vuče - ljutio se Muharem i dalje.
- Neće, džaba ga biješ. I da ga ubiješ - neće.
- Pa, ubiću ga, majku mu tvrdoglavu!
- Smiri se, čovječe! To ti je i šteta, a treba još kopati raku i vući ga do nje - razložno će Baka. - Nego, hajde da nas dvojica odvučemo ova kola. Možemo mi to.

I tako, oni svežu ranjavog Dorata za kola, a oni uhvate rudu i odvuku kola.

Doduše, i Dorat im je pomagao: čupkao je sijeno sa kola - da im bude lakše.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   09.12.17 18:39

NIJE DOVOLJNO

Nekad su se pravili ispraćaji i slavilo se kad momak krene na odsluženje vojnog roka.
Tako je uradio i Sajo.

Napunila se kuća omladine i starijih, svi došli da isprate remca, da se pozdrave i daruju ga.

I Sajo se, kako dolikuje, pripremio.
To se, obično, raspoređivalo ovako: u jednoj sobi spoje stolove, postave klupe ili stolice i tu sjede i piju stariji muškarci,u drugoj sobi sjede, ćakulaju i pjevaju zene, a u predsoblju omladina igra.

Stolovi su bili prepuni hrane i pića. Nije falilo, kako se kaze, ni "ptičjeg mlijeka".
Sjedilo se cijelu noć. Bilo je veselo i. zaista, mnogo lijep ispraćaj.

Već se bilo razdanilo kad su posljednji gosti krenuli da idu. Jedan komšija je bio popio malo više i zaspao na klupi. Probudili su ga.
On se uspravio malo mamuran i, gledajući onako pospano po stolovima, na kojim je bilo još dosta i hrane i svakakvog pića, predložio:

- Haj'mo neđe da nađemo pola kila rakije, pa da se dobro napijemo!

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   13.12.17 11:50

VODA S VRBE*

Jedne prilike se skupilo drustvence s Džade** i pošlo na Vrbu. Prolazeći pored Nessove kuće, pozvali su ga da pođe s njima. Ness je bez razmišljanja pošao.

- Svi imamo neki sud za vodu - rekao mu je neko iz grupe. - Uzmi i ti nešto da doneseš.

- Ne znam u čemu bih - vadio se Ness. - Da uzmem flašu?

Nessov stari je sjedio za stočićem ispred kuće i nije izdržao da ne pecne:

- Nemoj, nego čokanj da ti ne bude teško.

A čokanj je staklenka od 1 dl.

- Dobro, ćaća, - uzvratio je Ness. - No, da li da ga napunim, ili samo do pola?

*   Vrba - izvor na oko 1km na brdu poviše sela.
** Džada - glavna ulica, ali i dio sela.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   

Na vrh Go down

Kratke priče iz moga kraja...
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 11/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
 Similar topics
-
» Kratke priče iz moga kraja...
» Znamenite ličnosti moga kraja
» Kratke priče
» Vojničke priče
» BROM U ČAJU? ISTINA ILI SAMO PRIČA.....