FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Kratke priče iz moga kraja...

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 6739
REPUTACIJA : 89
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   07.01.18 12:26

IMA SRCE

Jedno vrijeme se Sajo žalio da ima problema sa srcem. Radio je po malo, ali, kad mu dosadi, ode da legne.

Jedne noći je duže sjedio u kafani, Malo se popilo, a poslije, malo spavalo.
Ujutru je sa Abidom i Izetom otišao u drva.
Naravno, onako mamurnom i nenaspavanom, nije mu bilo do rada.

- Imam srce - rekao im je držeći ruku na grudima.
- Sjedni ti i odmori! - predložili su mu Abid i Izet i donijeli mu vodu. - Mi cemo, časkom, završiti sve.

Kad je, poslije par godina, to pričao ispred prodavnice, Abid mu je zamjerio sto ih je slagao i sto su morali da rade i za njega.

- Šta sam slagao? - pitao je Sajo. - Svaki čovjek ima srce. I ja sam tako rekao.

Abid je ljut otišao odatle, ne popivši ni načeto pivo.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   16.01.18 19:48

SINE MORBO

Sajo počeo da se žali na srce, a nije išao kod ljekara.

- Valjda sam se naglo ogojio pa mi salo pritiska srce - odredio je sam sebi dijagnozu.

Kod kuće je trebalo obrađivati imanje, a tu su i ostali seoski poslovi. Sajo to "nije mogao" da radi. Sav posao pao na suprugu Lulu i djecu.
Sajo je radio samo poslove koje je trebalo uraditi traktorom.

Lula se zabrinula, ai dosadilo joj da sluša njegove jadikovke, pa ga jednog dana natjera da pođu ljekaru.
Poslije obavljenih pregleda i snimanja, dijagnoza - sine morbo. U prevodu - zdrav k'o drijen.
Luli je pao kamen sa srca.

- E, nema vise zabušavanja! - rekla mu je oštro - Od sad na posao, barabar s nama!

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   22.01.18 16:12

BIO DUŽAN

Zasjeli Sajo i Ness jedne veceri u Čupovom kafiću. Bogami i popili. U neko doba Saju dunulo da odu "na muziku". Pripit Ness je prihvatio prijedlog.
Sajo se bio dovezao traktorom, pa su njim i otišli u "Dva goluba".
Vidjelo se, kad su usli, da je Sajo tu bio čest i rado vidjen gost. Konobari i muzičari ljubazno su se smješkali i pozdravljali. čak i gazda, koji je sjedio za svojim stolom.

Kad su sjeli za stol i naručili piće i meze, pjevačica je zapjevala: "Oj, Sajo, Saki, tako ti Alaha..."

Sajo je izvadio dvadeset eura iz džepa i pjevačica je prišla stolu. Dok je pjevala nagnula se da čuje koju ce pjesmu da naruči.

Sajo joj je hladnokrvno zavukao novcanicu poduboko u dekolte i rekao na uvo:

- Odnesi to gazdi! Ostao sam mu dužan prije neko veče.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   29.01.18 6:21

VISOKO

Nekad se u Sutovoj kući nije ni držao, ni služio alkohol. Niko nije pio.
Ali, Sutov tast jeste. Volio je i da dočeka i da popije.

Jednom je, tako, došao da obiđe zeta i kćer i ostao na konak. Po tadašnjem običaju, došli komšije da ga vide i porazgovaraju.
Nije bilo druge, Suto je morao u selu kupiti rakiju.

Tast je nutkao i Suta i ovaj je, valjda prvi put u zivotu, iz hatara, popio nekoliko čašica.

Uz čašicu i razgovor, vrijeme je prolazilo. Gosti su se razišli i tast je otišao u drugu sobu na spavaanje.
Suto je dremuckao na šiljtadima prostrtim po podu. Tada se tako sjedilo u Gubavču. Malo je bilo stolica, klupa ili sjećija.

Gledajući sina u neudobnom polozaju, majka mu je rekla:

- Nemo', sine, tu spavat', nego se popni na krevet i legni!

- Eee, moja mamo! - odgovorio joj je Suto, prvi put pijan. - Da ti znaš visoko li je krevet.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   08.02.18 19:38

NIJE MU VRUĆE

Suto je uvijek bio zimogrožljiv. Šta reći, pola plaže skupi oko njega kad počne da se svlači. Prvo prostre peškir. Onda skine i složi sako, pa jedan džemper, pa drugi, pa prsluk, pa košulju, pa potkošulju, pa trik-majicu i tako dalje...

Jednom putovali Hole i on za Peć. Ko Paja i Jare iz "kamiondžija". Hole vozio "fiću" i njih dvojica, kao bećari, zapucali tamo.

Uz Čakor "fica" zapeo, ali se malo i ugrijao.

- Otvori malo prozor, vruće je! - predložio je Suto Holu.

- Bogomi, Suto, ne otvori. Ja se u ovoj košuljici pometoh - odgovorio mu je Hole. - No ti skini taj jedan džemper pa ni tebi neće biti vruće.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   13.02.18 20:55

Priča je Mirka Rakočevića iz Bijelog Polja.
Prenosim je uz njegovu dozvolu.

Бијаше Шућко напредно дијете.
Крупних очију.
Румених, једрих образа.
Мог‘о је комотно да ради к‘о рент – а – накоњче.
То је онај обичај кад млада стигне са сватовима пред нови дом, а испред капије је чекају свекар и свекрва, јетрве и заове. Са њима је здраво и напредно мушко дијете. Онда га млада узме у руке и баци увис, али тако да се оно окрене док га опет прихвати у руке. И тако трипут. Да буду здрава и румена дјеца коју ће рађати.
И дође значајан дан у Шућковом животу. Полази у школу.
А мајка, ко све наше мајке, прије тога у продавнице, те купи све тринго ново – до чарапа. Ујутру га окупала, обукла, лијепо очешљала и пољубила да сретњика дан. Кад је кренуо дала му и једну велику црвену јабуку. За напредак. Једва је Шућко узео у обје рукице колика је била.
Кад је ушао у одјељење сјео у прву клупу таман наспрам учитељице.
И поче час.
Учитељица крену са оном учитељском причом. Упознаје дјецу, да буду добри ђаци, и таман у’ватила залет кад Шућко испружи рукице са оном јабуком и вели: „Ај’ започни ми је, живота ти“.

Е, тако се некад започињала школа.
И учитељи су је тако доживљавали.

Moja napomena: Jabuka je bila prevelika za dječji ugriz, pa je dijete zamolilo učiteljicu da zagrize prva.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   17.02.18 14:14

Opet - učiteljska od Mirka Rakočevića

Локман Чиндрак почео је прво к’о учитељ у Годијеву или неком оближњем селу. Подалеко од Бијелог Поља. Преко ’иљаду надморске висине. Титовина била па се све једноставно рјешавало. Учитеља смјестили да станује у школи.
Нека зима бијаше, а ударили сњегови.
У учионици, у ћошку, шпорет, те се ложи да се ђаци грију.
Добри Лоле, да не троши државна дрва, не грије свој стан док часови трају.
А смотала се пита за ручак. Те Лоле питу у шпорет у учионицу.
Поче час и Лоле крену: „Падежи су различити облици једне промјенљиве ријечи. Има седам падежа, а промјена ријечи кроз њих се зове деклинација. Муневера, окрени питу“.
Прође мало, Лоле предаје, не патише.
„Емина“, прозва онда другу ученицу, „сад, кад Јасмина приђе пити да је окрене, у ком ће то падежу урадити.“
Послије десетак минута опет ће Лоле: „Амела, ’ајде види питу треба ли је окренути, па кажи у ком је то падежу“.
Тако је добри Лоле учио ђаке. Кад је пита у питању цијели живот су знали да је окрену у свих седам падежа.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   21.02.18 23:47

Još jedna Mirkova:

INICIJALI

А Лолев друг, и колега, Војо Обрадовић тада завршавао учитељску.
Сједе једнога дана он и цимер Вукота у некој мрчној изнајмљеној собици, а Вукота вели: „Војо, за који мјесец завршавамо. Бићемо учитељи. Па кад кренемо да се потписујемо. Па ударимо иницијале. Ево на примјер ти В – Војо, О – Обрадовић. ВО. Ем изгледа, ем је звучно“.
„Нису ни твоји одмакли по љепоти“, одговара ко из топа Војо. „Вукота“, изговара Војо док пише на папиру велико латинично в, „Вуковић“, додаје и пише још једно в преко онога. А би ли ти оно са Цетиња?“, смије се Војо док показује Вукотине иницијале – WC.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   26.02.18 17:43

Nastavak, Mirko Rakočević:

Завршио Војо, а потом извео силне генерације. Скоро је отишао у пензију.
„Слово је мој живот“, била је његова крилатица.
Имао је краснопис, а у џепу увијек пера и оловке. Свуда је остављао трагове – праву калиграфију.
И удружили се једног дана љубав ка словима, Војо и његов колега Јагош Куч.
Мјесецима се састајали насамо, нешто ћућорили, Војо писао најљепшим перима.
Послије тога појавише се и Војо ми свечано каже: „Баћо, ово је нови буквар“.
Као да је одштампан. Тако је изгледао.
И послаше га на конкурс Министарству просвјете и Заводу за издавање уџбеника.
И побиједише.
На речени дан Војо и Јагош право за Титоград. На проглашење побједника конкурса и свечану додјелу награде.
У сали просвјетни главари чекају побједнике.
Кад стигоше, Војо одшкрину врата, промоли главу па им се обрати: „Добар дан. Ево смо ја и мој колега Јагош дошли овдје у сали да примимо ову награду, али боље је да пређемо у кафани...“
Прича Војо и маши сваки падеж, а комисија забезекнута, само што нису лелекнули коме дадоше награду. Док нису, после, упознали Воја. И Војов дух.
Из тог буквара генерације ђака су училе слова.
И завољели школу.
Скоро је стигао нови буквар.
Не разумију га ни доктори наука, а камоли мрчна дјеца.
А из њега предаје гомила оних који ни питу не умију по падежима да окрену.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   05.03.18 3:25

PODSJETILA JE

Naša Dita je bila mala i vrlo živahna. Nije je držalo mjesto i za čas posla bi našla nesto da šeruje.
Jednom to dosadilo njenoj biki (babi) Ćeki. pa joj rekla:

- Voljela bih te ubit' (istuci) nego se halve najest'.

Diti se tek tad prohtjelo da jede halve.

- Peci, Biko, halvu! - počela je  da moli. - Peci, biko, haalvuuuu!

Nije bilo druge, Ćeka ju je morala napraviti.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   28.03.18 4:43

NAŠMINKAO GA

Imao Meho neku krntiju od škode i riješio da je proda. Inače, Meho umije svašta da uradi, nerado plaća majstore.
Elem, da bi postigao bolju cijenu, bacio se na posao, krpio vario, lemio, farbao, prao, čistio i učinilo mu se da je nešto postigao. Zadovoljan postignutim rezultatom, pozvao je Badu da se pohvali.

- Sta bi reko za ovu škodu? - pitao ga je.

Bada je malo obišao auto, zavirio okolo, pogledao motor... Meho je sa smješkom, ali nestrpljivao ocjenu.

- Znaš, šoferšajbna ti je prilično dobra - zaključio je Bada.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 22225
REPUTACIJA : 596
Član od : 2012-10-30
Dob : 50
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   07.04.18 0:50

Ulazi u ljekarnu gospođa trocifrenih godina u odjeći za kod doktora, daje magistri pola metra nalaza i kaže joj "Ja sem bila na Reeeeebru i oni su mi tam ovo dali i rekli da bute mi vi sve objasnil".
Magistra čita nalaze, uđe u komp i onako usput kaže bakutaneru "Dobro, dat ćemo vam normabel 5 mg, to znate kako se koristi"; baka kaže - ne.
Kaže magistra "Dobro, objasnit ću vam. I dobit ćete brufen 600 mg, to znate kako se pije", kaže baka - ne.
Sad su se već sve 3 magistre uštekale u događaj godine. Pita ju magistra, "Dobro jeste li kada popili neofen?" Ne, kaže baka. Ketonal - ne. Angal - ne. "Jeste li ikada pili nešto protiv bolova?", ne - kaže baka.
"Jeste li ikada trošili ikakve lijekove?" Ne - kaže baka. Sad vanzemaljac već ima pažnju svih prisutnih u ljekarni, svi su uperili pogled u aliena. Pita magistra, "Koliko vi gospođo imate godina?" 87 - kaže ona."I niste nikada popili nikakav lijek?" Ne - kaže ona, "samo špek, je a kaj bum pila kad me niš ne boli?" Kaže magistra, "pa jeste li ikada bili kod liječnika gospođo?" "Je, pa vam velim, sem bila denes, zato me sin sad tu k vami dopelel ne?" "Pa jeste li bili barem nekada kod stomatologa?" "A kaj vam to dođe?" "Zubar, ovaj koji popravlja zube." Niš vas ja ne čujem. ZUBAAAAAR, OVAJ KOJI VAM ZUBE POPRAVLJA. "Niš meni niko ne popravla, evo da me sad leđa ne boliju pak se nemrem na lojtre pejti, ne bite vi mene ni sad vidli gospa moja."
Respect...

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   10.04.18 10:06

SJETILA SE

Dok smo išli u osnovnu školu, inspekcija je bila strah i trepet za nastavnike, a jos vise za đake. Imali smo užasne treme i često bismo zaboravljali i ono sto znamo.

Tako je jednom, na čas istorije, s nastavnicom Marijom došao inspektor. Prozvana je jedna djevojčica da odgovara. Bila je malo spetljana dok je govorila o Pećkoj patrijaršiji.

- Gdje je bila Pećka patrijaršija? - pitao je inspektor.

Djevojčica je crvenila, kolutala ocima, ali nije joj padao odgovor na pamet. Inspektor je htio da joj pomogne:

- Koja rijeka protiče ispod limskog mosta?

- Lim - znala je curica odgovor.

- Tako je - nasmiješio se inspektor. - A gdje se nalazi Pećka patrijaršija?

Djevojcica očito nije znala ni šta je to patrijaršija, a kamoli gdje se nalazi ta Pećka. Nastavnica je pokusavala da pomogne djevojcici i iza inspektorovih leđa, prišla peći, kao da se grije i prstom pokazivala na peć.

Djevojcica je to shvatila na svoj nacin i, kao sjetila se, sva ozarena odgovorila:

- U furuni.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   13.04.18 14:24

"O nečemu se stalno govori na teveju a ja ne razumin ništa.
Brale, ako JA to ne razumin, to je onda neki teški zajeb, đavlja posla. Mislin ono, ka znan za tunele, znan za fontane, znan za benzinske, znan za istočnu obalu, tu je ka neka marčapija navodno bila i neka lova nestala. Znan i za Agrokor da su nešto kupovali ređipete i salame za firmine pare, čuja san za Ivinu Hipo banku, znan i da su i puste tvornice nestale za kunu, e to ka sve znan, ali to ka razumin pa mi je to okej, ljudski je jebateled.
A boga ti dragoga, a svak bi uzeja sebi da može, to je normalna stvar.
Ma ova Istanbulska mi smrdi. Ka prvo, ne more bit katolička, samo ime jon govori da nije. Ka drugo, reka mi je prika sa zidića da će žena bit glavna i odgovorna, da je više neću moć bubnit o zid kad izgubin na briškulu i pobumbin dvi tri litre vina i da ću ja dici bit roditelj broj 2. A i pop je reka da to ima veze s onin pederima, lezbama i kurbetinama s kratkon koson, šta odaju s mini suknjon i abortuson. Mislin nisan ja to sve pročita, ima puno slova, prova san malo, al nisan ništa razumija pa san odusta al objasnija mi sve moj prika na zidiću. A čin ja ne razumin, đava se tu umiša garant, a na rivi srdele i pisma džabe.... Protiv? Normalno da san protiv. Protiv čega? Ne znan točno, al znan da san protiv."
Prije će u Saudijskoj Arabiji legalizirat prostituciju nego što će mali Kroat uključit mozak i usmjerit ga na drugi peron, treći kolosijek.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   16.04.18 14:03

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   19.04.18 11:04

"Crkel mi je auspuh i getriba, auto mi nemre ić’ u rikverc pa sam na plac išla cipelcugom. Kupila sam pol kile faširanog meseka, paradajz i putericu za šalatu, grincajg za ajngemahtec jer ga više imam rad neg ajnpren juhu. Natrpala sam pun ceker špeceraja, za ručak i za fruštik.
U birtiji pored placa, lokalni luftinšpektori pili su gemišt. Jedan mi je čak i hofiral, a na kraju me pozdravil sa servus milostiva. Bedak.
Ispred zgrade bedinerica je klofala tepih na kloferštangi kraj vešeraja. Ušla sam u haustor i primila se za gelender jer mi je već bilo dost šalabajzanja s punim cekerom. U stanu sam prvo ušla u badecimer i oprala ruke. Zatvorila sam i obrliht jer je bil propuh.
Presvukla sam se i metnula regenmantl na aufinger. Obukla sam šlafrok jer mi je tak komotnije. Bil je strgan pa sam ga priheftala sa zihericom. Izvadila sam veš iz vešmašine i obesila na štrik. Kad sam sve skuhala, počistila i zgotovila već je bila kmica. Metnula sam si viklere, navila vekericu i metnula na šrajptiš. Prek glave sam navukla novi šlifer i tuhicu, zgasila svetlo i prešla spat."

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   19.04.18 16:22

MOŽE I SVINJSKO

Spremajućci se za kampovanje, Ness je s prijateljicom otišao u lokalni market da kupi konzerviranu hranu.
Dok su odabirali konzerve, tu je stajala i mlada prodavačica. Ne poznajući Nessovu prijateljicu, a znajući da je Ness musliman, diskretno im je šapnula:

- U toj konzervi ima i svinjskog mesa.

Ness joj je, pokazavši na prijateljicu, takođe "diskretno" šapnuo:

- Nema veze. Ona je pravoslavka.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   27.04.18 17:27

ŠOK

Jednog jutra došao Ness u prodavnicu. Ko zna zašto, mimo svih navika, naručio je 'coca colu'.

Ćivi je bilo neobicno,ali ga je uslužio i dao mu flašicu.
Tek što je popio par gutljaja, pozlilo mu je i preblijedio k'o mlijeko. Sjeo je na stepenik i dohvatio izloženu flašu mineralne vode i sasuo sebi za vrat, da bi spriječio kolaps.
Bio je toliko slab da su ga autom dovezli kuci, iako mu je do kuce manje od 300m.
Od tada ga niko nije vidio da pije kolu u prodavnici.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   02.05.18 3:55

VRIJEDAN SAKO

U Gubavču su "sako" i "kaput" sinonimi.

Suto je rijetko kupovao konfekccijska odijela. Radije je kupovao stof i drugi materijal i nosio krojacu da mu sašije.

Sašio on, tako, odijelo. Pantalone nisu bas najbolje ispale, ali je sako bio sasvim solidan.

Krenuo, jednom, sa Avdom na vašar. Naravno, u novom odijelu.

Kako su, obojica, "razgovordzije", pola puta su presli ćuteći. U jednom trenutku, idući iza Suta uskim puteljkom, Avdo je prokomentarisao:

- Više ti valja taj kaput no ti čitav!

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   09.05.18 10:14

TELEFON

Kad su uvodili telefone u Gubavač bilo je, stvarno, previše skupo. Trebalo je platiti pozamašnu sumu.

Suto, brat mu Juso i snaha Selima su sjedili ispod stare, krošnjate kruške kraj Jusove kuće i razgovarali o tome.
Juso je, po običaju, sve krupnije odluke prepuštao Sutu i slušao ga kao da mu je sin, a ne brat.
Selima je shvatala značaj telefona i insistirala je da se priključe. Sutu se činila nerazumna ta prevelika cijena i malo je cicijašio.

- Danas-sjutra mogu mi se djeca rasuti po svijetu i hoću da imam kontakt s njima - objašnjavala je Selima razložno. - Prodaću junicu i platiću priključak.

Suto se namrštio i rezingrirano odvratio:

- Nemoj, no prodaj kuću pa telefon okači na ovu krušku!

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   09.05.18 15:09

"Svaki dan za marendu na poslu idem u K+ menzu, jer mi je blizu. I tako neki dan dođem ja, pitam je li slobodno, čujem "ja naturlich". Zahvalim, sjednem, jedem a njih dvojica, naturlich i naš pričaju naturlich sprahe. Pogledaš ih sekund i odma vidiš koji je naš a koji Švabo. Švabo sjedi ravno kao svijeća, odijelo, ispod košulja dugih rukava koji 1,5 cm vire izvan rukava odijela, kravata u milimetar centrirana uz adamovu jabučicu, ruke iznad stola do pola podlaktice, laktovi vani, pribor za jelo na 2/3, kad jede ne govori, govori kad proguta, ne pita kolegu ništa dok žvače, friško obrijan, počešljan, naočale blistaju… Naš raskopčan, s mlitavom kravatom oko vrata, u poluležećem položaju na stolu, nabada pirunom po plastičnom tanjuru, mobitel mu je zazvonija 50 puta, svaki put se javija, minja gume na autu, dogovara sa ženom ko će vozit dicu, dogovara vodoinstalatere… za to cilo vrime Švabo sjedi nepomično, pogleda uprtog u svoj plastični tanjur, i samo po polukružnim pokretima donje čeljusti znaš da je živ. Završe oni s naturlich way i Balkan way marendom, i upute se prema kanti za smeće. Kad eto problema. Iz rupe za plastiku kipe plastični tanjuri. Kaže Švabo našemu, a šta ćemo sad. Naš se počeše po glavi i predloži Švabi da ubaci plastične tanjure u drugu rupu. Kaže Švabo – aber das ist nicht richtig. Plastik geht in plastik. Sad se ka ono naš počeja malo meškoljit jer vidi da ovo neće tako brzo, pa mu ka opet diskretno predloži da ubaci u bilo koju od preostale 3 rupe, a tete će majke mi kasnije sve stavit u plastiku. Aber nein, plastic geht in plastic. I vidi lokalac da je vrag odnija šalu, ne zna šta će, pa pozove K+ tetu u crvenom odjelcu. Vuče noge tužna, povelika crvenkapica, kapa joj mala, štufa je života, K+ plaće, Švabe i njegovih plastičnih tanjura, to se vidilo jedno 10 metara unaprid. Došla je i pita "štaebiilooo". Naš lokaleros zamoli K+ crvenkapu da nekako riješi novonastali problem jer će boravak sa Švabom u K+ menzi trajat vječno. Crvenkapa uzme Švabi plastik tanjure iz ruku i najjednostavnijim mogućim balkanskim pokretom tuljanaste umorne ruke ih ubaci u prvu susjednu rupu, okrene se i ode, i čuje sve tiše i tiše “aber das ist nicht richtig, ichtig, tig…ig…g…"

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   18.05.18 21:31

"Ne razumin ove ljude šta čoporativno idu po dućanima! Muž i žena, njena ćer iz prvog braka, njegov sin iz drugog braka, dvoje njihove zajedničke dice, krizmani kum od ove male iz prvog braka, baba, strina i strinina nevista s ditetom u kolicima koje se smješka i baca smoki po podu! Babi klapa dentjera, kum priča na mobitel, ovo dvoje tinejdžera lupaju selfie sa cvikama, muž puše na svaku rič, a žena viče.... ajmeeee enooooo Anitaaaaaa prošla iden joj se tren javit!! Ode i vrati se sa Anitom.... i onda skužiš da je ona bivša od tog đavlijeg kuma koji je priča na mobitel! Dok se sad ona sa svima rukovala i poljubila... oni mali od strinine neviste je cili smoki izmrvija po podu........lipo je to....neka se ljudi vesele...."

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   30.05.18 9:49

DIREKTOR

Sedamdesetih godina na našem primorju su Ruskinje bile najpopularnije. Narocito na budvanskoj rivijeri.
Učenici jedne naše škole išli na ekskurziju tamo. Sa nastavnicima, naravno.

Jednom, na plaži, jedan nastavnik pokaze glavom kolegi na dvije Ruskinje koje su se sunčale u blizini.

- Da im priđemo? - pitao ga je.
- Kako ćemo? - snebivao mu se kolega. - Ja ne znam ni riječ na ruskom. Znam samo engleski i francuski.
- Nema problema - hrabrio ga je ovaj - Znam ja. Ja ću se predstaviti kao nastavnik, a ti kao direktor.

Kolega pita kako se kaze na ruskom "zdravo", "direktor" i još neki pojmovi i kolega ga pouči. Napokon se odluče.

- Zdravstvujte! - priđu oni i predstave se. Naravno, predstave se i one.
- Ja ućitelj - dopuni prvi predstavljanje.
- Ja durak - nadoveže se "direktor", kako mu je rekao kolega da kaže.

Durak na ruskom znaci - GLUPAN.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   30.05.18 15:35

Poslovne muke (primjer x-ti)

"Prije nekoliko mjeseci zvoni telefon. Dobar dan, dobar dan...
- Zovem iz firme za zbrinjavanje otpada... Gdje vi odlažete otpad?
- Gospođo, mi već 5 godina sortiramo otpad i sami ga vozimo na reciklažno dvorište...
- Imate li popratnicu za to?
- Kakvu popratnicu?
- Po novom zakonu ne možete sami sortirati otpad na reciklažno dvorište, a kazna je 1000000000000 nečega!
- Da, i? Što nam je činiti?
- Sklopite ugovor s nama i mi to radimo...
- Ok. Može!
Za dva dana dođu neki kriminalci i u stilu Al Pacina nam objasne kako mi to ne moramo, ali da bi bilo dobro upravo s njima napraviti ugovor od 1200,00 Kn i oni će sve srediti tri puta na tjedan.
Aj dobro! Izreketarili ste me, ali bar neću imati problema s odvozom i pokriven sam zakonski.
I tak. Prolaze tjedni, a oni dolaze ne tri puta nego dva ili jedanput. Kartoni se gomilaju. Reko, idem sam odvest turu na reciklažno. Kad ono ne može! Samo za građanstvo! Uf, al' ajde...
Zvoni telefon. Dobar dan, dobar dan...
- Ja sam vlasnik zemljišta u Velikoj Gorici na koje ste vi istovarili svoj komunalni otpad!
- Molim?!
- Da. Na svakoj kutiji i najlonu piše XY Zagreb i evidentno je da ste vi to bacili na moje zemljište. Ja vas moram prijaviti sanitarnoj inspekciji...
Objasnim gospodinu situaciju, on razumije, ali ne želi se raspravljati i prijavljuje i nas i onu mafijašku firmu. U kontaktu s njima oni ne priznaju da su upravo oni iskipali smeće na privatnu parcelu. I to bez separacije sve skupa zajedno! Kaže mafija da postoji mogućnost da smo mi sami odvezli to smeće mimo njih (25 km daleko, a reciklažno dvorište nam je na 500 metara). Aj dobro... sad već njušim veće probleme..."

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   30.05.18 20:03

@Max Blitz (citat):
"...Aj dobro... sad već njušim veće probleme..."

- nastavak...
"Zvoni moj privatni broj. Dobar dan, dobar dan...
Ovdje sanitarna inspektorica. Dobila sam prijavu pa moram doći kod Vas u nadzor.
- Ok, dođite.
- Ne mogu. Radim do 16, a Vi otvarate u 18, pa bih Vas molila da dođete u lokal u moje radno vrijeme.
- Pa dođite u subotu, radimo cijeli dan.
- Ne mogu, jer ne radim.
- Ok, i što sada?
- Bilo bi najbolje da dođete ili Vi, ili netko od odgovornih, pa da to riješimo.
- Ne može!
- Zašto?
Ne želim se družiti s Vama izvan mog radnog vremena, kao što ni Vi ne želite doći u pizzeriju u Vaše slobodno vrijeme.
- Dobro. Onda ćemo drukčije. Ja imam instrumente da Vas prisilim (MUP …)
E sad tu meni pada roleta, pokušavam biti maksimalno pristojan. Između ostalog spominjem kako imamo sve papire i dozvole kao i kako porez i sve ostale obaveze podmirujemo u rokovima i savjesno. Na to ona veli kako nema ona veze s tim što ja porez uredno plačam... E tu sam tek popizdio. Nema veze?! Ma nemoj!
Eto sad čekam daljnje zavrzlame...
Ali budite uvjereni da prvi put kad najebem od lihvara i reketara bilo koje vrste ni kriv ni dužan stavljam ključ u bravu!"

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   

Na vrh Go down

Kratke priče iz moga kraja...
Na vrh 
Stranica 12/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Kratke priče iz moga kraja...
» Znamenite ličnosti moga kraja
» Prva vojnička frizura i fotografija u JNA
» Kratke priče