FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Sećanje na prvi dan u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
ja i opet ja
Gušter
Gušter

Broj komentara : 23
Član od : 2012-04-23

KomentarNaslov komentara: Sećanje na prvi dan u JNA   04.07.13 21:52

Aj da malo osvezimo secanja.Da vidimo kako se ko seca svog prvog dana u JNA.Ja sam dobro zapamtio taj 02.August 1984.U 23:00 javljam se ja u kasarni u Stipu.Kosa malo podugacka ,bilo tad u modi.Ali nije potrajalo dugo.Posle ponoci negde oko 01:00 pocinje veliko spremanje(sisanje do gole koze).Upoznajem se sa bricom,zemljaci,dolazimo iz iste sredine kao nema problema nece on mene unakaziti.Kao nece.Kad sam se malo kasnije pogledao u ogledalu sta da vidim,unakazio me.Posle sisanja pravac spavanje u hotelu BETON.Ali stvarno direkno na betonu,nije bilo dovoljno cebadi.Secam se isto sutradan mi idemo na dorucak a na onoj velikoj pisti hiljade vojnika,imao sam osecaj kao da ucestvujem u nekom partizanskom filmu.Sve je to bilo kao u snu,ali u celini nije bilo uopste lose.pozzz
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   04.07.13 22:15

Dobra tema,možda će ti to moderatori preseliti iz Makedonije u podforum KANTINA.
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 511
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   05.07.13 10:27

Svoj prvi dan u VP 9650/52 u Prizrenu (1973.) uglavnom sam već opisao u drugoj temi, pa bih se samo ukratko osvrnuo na prvo vojničko jutro u kasarni.
Put iz Zagreba bio je dug, prvi dan u vojsci ispunjen preobrazbom civila u vojnika, stoga sam na večer slatko zaspao...
... i još slađe sanjao, naravno neke sasvim civilističke teme, kad me probudi deranje: - DIIIIG' SE!
Ne mogu opisati kako sam se tada osjećao. Kao da me netko oteo sa Havaja i bacio u neki bunar. Vani još mrak, unutra slabašno osvjetljenje, a svuda oko mene komešanje, komentari ispod glasa, poneka psovka i naravno kaplari: - Ajde brže, brže tamo! - Kao kruna svega pojavio se na vratima dežurni oficir (poručnik Đorđević), šapka mu malo nakrivljena, a iz usta strogi komentar: - Ovde se nešto čeka!
Majko mila, kud sam zašo... U trenutku me uhvatilo neko samosažaljenje, tuga i jad, ali srećom na kratko. Ostatak priče svi znamo.
Na vrh Go down
boyan64
Džomba
Džomba

Broj komentara : 127
Član od : 2012-09-27
Dob : 52
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   05.07.13 10:49

Moje sječanje jula 1983 u Karlovcu.
Na željezničkoj postaji čeka vojska i oficir guštere. Kad me " zakače" sjedimo na stanici i čekamo još druge vozove. Nudim nešto sladko što imam sa sobom onima vojnicima odnsono misli, da je bio neki stažista , pa nije bio nešto zainteresiran. Kad nas nakupe voze nas kamionom u Kamensko. Pored Mekušja kroz šumu pa na zadnji ulaz u Kamensko.
Onda u spavaone, gdje je bila gužva, spavanja skoro ništa. Ujutro još u civilkama na doručak. Iz kruga  se čuje muzika:

Hej, moja dusice, izbaci bubice
iz svoje lepe lude plave glavice
ne budi dete
obuci papuce, dodaj mi jastuce
nezno me zagrli i ponasaj se prirodno

Skuvaj mi kafu, napravi sendvic
lepo ugosti i zadovolji me......................

To me sjeti par dana unazad, kad smo bili još sa djevoljkom na moru i uživali... a sada??????

Doručak ko u horor filmu. Stara vojska noževima lupa mo maslacu, da se omekša. Neki konzerve otvaraju noževima.....Pfu jebemti gdje sam ja to stigao.

Poslije doručka, šišanje, zaduživanje odjela, šivanja vreča za civilno odječu....

Sa sobom sam imao još nekoliko sendviča od kuče koji su me još koji dan spominjali na civilni život.
Onda se treba polako naviknuti na sve. Dobro, da smo bili mladi, pa mi bilo sve neka igra u životu.

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   05.07.13 22:28

Gotovo identican prvi dan u Karlovcu (Kamensko)... Samo sto sam ja dosao iz Beograda do Zagreba vozom, pa od Zagreba do Karlovca autobusom. Na autobuskoj stanici nas sacekali desetari sa bedzevima na kojima je pisao broj razlicitih VP. (Kasnije sam saznao da su oni bili iz obliznje kasarne "Petrova Gora") Onda kamionom do Mekusja pa kroz sumu do Kamenskog.

Hit sa razglasa je bila pesma grupe Valentino...

... Telefon je zazvonio, rodila se nova nada
cuj stari dobro, odlazim iz ovog grada,
ne veruj u mene jer..

E, nakon obuke prekomanda u Stip i jos jedno novo iskustvo "prvog dana", ali valjda za neku novu temu.
Na vrh Go down
Majdan
Gušter
Gušter

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 19
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   06.07.13 21:26

Prvog dana sam pijancio sa jednim zemom. On nikako nije htio u kasarnu pa smo se tek prednoc prijavili. Mene je golicalo sta ima u kasarni ali je on stalno odgadjao da odemo i strasio me vojskom. Ne znam kako je on to sve znao kad je bio guster ko i ja.
Na vrh Go down
FelixCro
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2013-07-08

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   08.07.13 9:51

Zanimljivo je kako slojevi sjećanja, nakon skoro 30 godina, uglavnom u razini svijesti ostave onaj ljepši dio uspomena...
Obzirom da put od Zagreba do Niša vlakom traje krenuo sam dovoljno rano da mi je ostao na raspolaganju cijeli dan u lunjanju gradom da bih tek pred ponoć ušao u kasarnu.
I sada se sjećam tog toplog dana i mirisa i prepoznavanja stotina istih takvih, pomalo izgubljenih, radoznalih mladih glava po ulicama Niša. Prva noć, u civilki, po prvi puta spavanje u prostoriji s 40 nepoznatih muskaraca razlicitih higijenskih navika, šišanje, zaduživanje opreme...dolazak u jedinicu...
U glavi Marinkovićev Kiklop i Zoopolis, lijepo vrijeme, hrpa dječurlije od koje se očekuje da se ponašaju kao muškarci..
Navikavanje na hranu uz tesku dijareju, ritualno mažnjavanje čarapa, gaća i još koje čega od strane starijih vojnika... Prvi zajednički sastanak u spavaonici u kojoj svi sjedimo na podu...

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   22.08.13 22:13

Prvi dan u JNA  za neke vojnike je bio šok jer nikad se nisu prije našli u situaciji da moraju dijeliti sobu sa neki 15-20 vojnika različiti nacionalnosti.Za mene je to bio manji problem jer sam takve slične uvjete imao u Zagrebu idući u srednju školu a stanovao u đačkom domu gdje su bile spavaonice od više kreveta unutra pa i različitih nacionalnosti i disciplina od ustajanja,učenja i ostalih aktivnosti koje je neko nadzirao.To prvo buđenje ostalo mi je u sjećanju na jednog vojnika koji je bio slovenac a koji je S-H jezik malo teze izgovarao.Nakon odsvirane trube ustajanje u spavaonu je uletio desetar i onim oštrim glasom rekao ,USTAJ VOJSKO, taj vojnik je rekao doslovce ovako sjećam se,U PIĆKU MATERINU KAJ SE DEREŠ,na što smo se i nasmijali.Naravno nije ti svejedno ali kroz šalu to navikavanje na te uslove išlo je lakše.Pozdravljam te vojnike koji su bili tu u to vrijeme decembar 86 i vojnika Šašek Andrej o kome je riječ u kasarni Šentvid Ljubljana.
Na vrh Go down
cato8687
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2013-09-11

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   12.09.13 12:22

Još malo, pa mi je godišnjica dolaska (jučer je bila godišnjica povratka) - 17.09.1986.
Ne sjećam se putovanja do Bačke Topole, ali se sjećam da me dočekao razvodnik (?) Albanske nacionalnosti i odveo u kasarnu. A tamo šišanje i zaduživanje opreme, pa u svoju jedinicu. Bilo je kasno, neki od starije vojske su još gledali TV, ali većina je spavala ...
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   15.09.13 23:49

Na danasnji dan, i u ovo vreme (malo pre 00h), pre tacno 26 godina, dospeo sam na kapiju kasarne "Slava Klavora" u Mariboru.
Od kapije nadalje sam detaljnije opisao u temi http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1139-maribor-kasarna-slava-klavora-87-88 , tako da se ne bih duplirao...

a do kapije...

bilo neko dobro vreme, a i imalo se para zaradjenih (i dobijenih na ispracaju), a i avio karte bile nesto jeftine,  tako da se na sumu koju sam dobio od vojnog odseka za put dodao jos toliko i mozda jos malo vise i kupio sebi avionsku kartu Beograd - Maribor (u jednom pravcu)...ujedno je to bio i moj prvi avionski let, tako da iz duplog razloga nisam znao gde se nalazim i kuda sam i zasto krenuo;
jos nekoliko regruta je izgleda delilo moje misljenje, tako da smo se u tom vazduhoplovu obreli nas 4-5...po sletanju u Mb, autobus nas je odvezao u centar grada, dajuci nam alternativu da jos malo obidjemo ugostiteljske objekte u gradu gde niko od nas jos nikad nije krocio nogom, a u kom cemo provesti sledecu godinu;
Vec u prvoj kafani su se uocile kulturoloske razlike severa i juga - zaprepascena konobarica nas je pozdravila sa "Kak se to obnasate"? lepo za docek u novoj sredini, nema sta...
Ulaska u kasarnu se ne secam bas najbolje (a bio sam mrtav trezan)...zbunjeni klinac od svojih 19 sacekan od dzombi na kapiji, koji su sluzbeno "pregledali" nase civilne torbe, govoreci nam usput o zabrani unosenja alkohola, hrane, parfema...tako da su nekima od nas, manje snalazljivim i vise zbunjenim, dobro naplatili ulaz u JNA svet. Nisam imao nista sa sobom od "zabranjenih" sredstava, tako da se moze reci da sam u JNA svet usao mufte Smile
Posto je bilo minut do dvan'est, normalno da nije bilo govora o kupanju i zaduzivanju;neki ljubazni drug vojnik nas je odveo do jedne spavaone da odmorimo do jutra.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   17.09.13 5:06

17.9.1986., na današnji dan prije 27 godina, došao sam na ovu kapiju kasarne Karlo Rojc u Puli, oko 11h ujutro.

Nakon prolaska kroz kapiju, na ovoj prijavnici sam dežurnom vojniku pružio svoj poziv za odsluženje vojnog roka koji sam držao u ruci:

Napravio sam grešku, što se kasnije ispostavilo - došao sam prerano, među prvima, a ostali gušteri su lagano pristizali cijeli dan. Odmah su nas jedino ošišali, a za sve ostalo smo čekali do navečer, uglavnom na ovoj pisti:

Prvi ručak (i večeru) u JNA sam imao još uvijek u civilnoj odjeći, u ovoj menzi:

Kad smo se konačno skupili, otišli smo na kupanje i zaduženje vojne odjeće i opreme:

Taj dan mi je sporo prolazio, u nekom iščekivanju, bilo je jako dosadno. Tek kasno navečer sam saznao da ja i još nekolicina, ne ostajemo u ovoj kasarni na obuci, nego nas još istu večer šalju u kasarnu Fizela. Tako u kasarni Karlo Rojc nisam prespavao ni jednu večer. Nas dvadesetak su ukrcali u jedan kamion i odveli na Fizelu koja je bila udaljena oko 20 min vožnje.
Tamo smo stigli dosta kasno, bilo je već oko ponoć. Jedan desetar nas je odmah uveo u spavaonicu u kojoj je bilo mjesta za 40-tak ljudi na krevetima na kat. Spavaonica je bila napola puna mornara koji su spavali, ostatak kreveta je bio prazan i čekao je svoje korisnike, koji će tek doći u sljedećih nekoliko dana. Odmah smo išli na spavanje. Raspremanje stvari je čekalo sutrašnji dan.
U 5 ujutro se upalilo svjetlo, a netko je glasno povikao: USTAJ VOJSKO! Smile

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 19.07.14 5:32; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
cato8687
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2013-09-11

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   17.09.13 12:59

Svima koji su išli u rujnu/septembru, ovih dana pada godišnjica dolaska u JNA. Meni je danas točno
27 godina kako samo otišao služiti vojni rok u VP 9218, Bačka Topola.
Na vrh Go down
DjAlf
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2013-09-28
Dob : 45
M(j)esto Celje-Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   29.09.13 17:03

E moje sjecanje na prvi dan u JNA bilo je sasvim dobro.Sad neznam u kolko sam imao voz za Beograd iz stanice u Celju,ali na voz sam vec isao malo u pijanom stanju he he.Kad sam dosao u Beograd morao sam da sačekam drugi voz za moju stanicu to je bila Smedervska Palanka.Nisam dugo čeko na voz i krenuo sam prema Smedervskoj palanki.Kad sam stigo do Palanke pitao sam tamo na stanici gdje je kasarna pa su mi kazali samo pravo i desno pa se vidi kasarna.I stvarno od stanice do kasarne nije bilo daleko.Kad sam vidio prijavnicu i gore transparent dobro dosli mladi vojnici a na drugoj strani umrite gušteri malo me stisnulo u grlu pa sta se moglo potrazio moj poziv i isao na prijavnicu bilo je to oko 16.00 popodne.
Onaj vojnik na kapiji reko mi da se moram javit do 00.00 da imam još puno vremena da se vratim pa sam isao malo po gradu da vidim gdje sam ja to došao.
Grad je bio vrlo ljep za mene i tako kad sam setao po gradu naisao sam i na jednog slovenca Novak Andreja.Tako smo se upoznali i bilo je vrlo dobar pocetak zajedno smo se napili ko majmuni i takvi dosli na kapiju oko 23.00.
Odveo nas u jednu zgradu gdje smo se smestili preko noči.
Ujutro kad bi još malo odmorio dođe neki klipan i dere se ustaj vojsko a moje oči ko lubenice he he nista nije bilo jasno sta će mo sada ali smo brzo zaznali sta nas čeka.
Vodili nas u skladiste zaduzili ratnu opremu,odjelo vodili nas na pistu gdje su nas pozvali kuda idemo ja u broj 5 a moj drugar Andrej u broj 7.Posle toga tusiranje i šišanje je su me ušišali he he.

To je moje sječanje na prvi dan u JNA 19.12.1989

Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2013-04-11
Dob : 52
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   06.11.13 22:51

U aprilu 84 krenuli, moj kolega iz škole i ja iz Zagreba za Pirot. U nišu u vlaku upoznali dvojcu Piroćanaca, Deska i Lea, koji su upravo otpratili druga u JNA pa se sad vraćli za Pirot. U Pirotu na željezničkoj stanici vojska lovila guštere i odmah ih vodila u kasarnu. Desko je to jako dobro znao pa je uzeo torbu od mene a Leo od mog kolege. Još nam je rekao, ako nas zaustave, da odgovorim nešto na Piroćanskom, ja već zaboravio što. Cijeli dan dernek po Pirotu. Tu sam naučio da se pivske flaše ne odnose dok se stol ne popuni. Negdje pred veče prokljuvio nas neki desetar i došao sa vojnicima do našeg stola. Zatražio nas pozive a mi mu, budale, dali u ruke. Nije nam ih želio vratiti već je tražio da pođemo sa njim. Tad su se digli Piroćanci sa ostalih stolova i ovaj nam ih je morao vratiti. Hvala Piroćanci.Smile U kasarnu stigli poslije ponoći. Na prijavnici onaj isti desetar. Gleda nas mrko ali ništa ne govori. Smjestili nas na spavanje i digli nas prije zore i odmah nas natjerali da složimo krevete a onda na šišanje. Poslije šišanja morao sam skinuti civilku. Ostao sam gol, samo sa priborom za higijenu u rukama i gledao kako vojnik zašiva platnenu vreču u kojoj se nalazila moja civilka. Civilku su mi uzeli a ništa nisam zadužio. Užas!! Osječao sam se baš jadno. Poslali su nas na tuširanje i tek nakon toga na šatorsko krilo bacali opremu. Obukao sam se, ostatak uprtio na rame i van. Vani su nas već čekali stari vojnici i razvodili po jedinicama. Kada sam poslije ja tako razvodio mladu vojsku sve mi je to izgledalo normalno ali tada, uh... Volio bih da ovo pročitaju Sadić Hazim iz Dubokog Potoka I Dragan Živanović iz Šabca. Gulili smo zajedno od početka do kraja i kao vojnici i kao desetari. Živko, javi se i sjeti kako smo u spavaoni trusili rakiju. Jedna rakija, jedna feferona, rakija, feferona, rakija, feferona i tako dok nismo izgedali ko crveno na semaforu.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   10.11.13 15:20

15.mart 87godine,rano jutro ,voz staje u Prizren.Izlazim iz spavaćih kola i onako bunovan ugledam staničnu zgradu i mislim pogrešio sam stranu.Ulazim ponovo u vagon i silazim sa druge strane a tamo se vidi neka fabrika!? Neznam šta sam očekivao ali ovo sigurno ne,papiri razbacani na sve strane,stanica kao iz kaubojaca,nigde asvalta..shvatio sam da sam dobio ''premiju''.
Kako sam prilazio gradu tako se i prvi utsak menjao,kroz grad je proticala reka Bistrica,sa obe strane reke ulice ispunjene raznim lokalima i kafanicama.U jednoj takvoj sam i proveo bukvalno ceo dan odgadjajući što više odlazak u kasarnu.Sedeo sa konobaricom Lepom koja mi reče da je rodom iz Kraljeva pio kafu...i povremeno posmatrao kako prolaze grupe Prizrenaca koje  prate svoje regrute.
Sa prvim  mrakom stigao sam na prijavnicu kasarne Ramiz Sadiku...gde mi oficir objašnjava da sam stigao pre svojih papira.Objašnjava mi da privremeno idem u pešadijsu četu pa će se rešiti kad stignu papiri.
Sleduje standardno,šišanje,kupanje,zaduživanje opreme i silazak u podrumske spavaone gde su smešteni pešadinci.Jedan stari vojnik mi je pomogao da složim opremu u metalni ormarić a tu uslugu je naplatio sa nekoliko delova opreme,što sam ubrzo primetio.
Sutradan posle dizanja zastave dolaze dva vojnika,rekoše da su stigli moji papiri i da sam rasporedjen u izvidjače koji se nalaze na drugom spratu.
Penjemo se uz stepenice i prvo što vidim su zidne novine gde piše PLIVANJE,pitam ih ko bre ima plivanje a oni ponosno PA MI  !!! E do one stvari pomislih...ovde će mi biti kraj

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   11.11.13 12:46

Neznam koja ti je godina proizvodnje Smile ali ako smo tu negdje ništa čudno Smile

Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   11.11.13 15:51

Ja se dogadjaja jos i secam ali imena ucesnika istih nikako. U Ljubljanu sam stigao avionom zajedno sa ljudima iz kraja koje sam odavno poznavao. Onda smo u centru sreli jos gomilu ljudi koji su tu stigli vozom ili autobusom. Posto su opstine u BG slale odredjenog dana, puno nas je bilo iz istog kraja. Gluvarili smo po gradu negde do 5-6 popodne, kada su mnogi otisli u druge gradove poput Vipave ili Vrhnike. Posto mi je dosadilo da se vucem po ulici, negde oko 6 uvece sam otisao u kasarnu. Tu sam zaduzio opremu i onda su me odvelu u klub posto je bila subota. Prva stvar koja mi je pala na pamet je da je ovo jedna od vecih gluposti koje sam u zivotu napravio.Very Happy
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   12.11.13 6:54

Na današnji dan 12.11.1976 sam ušao u kasarno Kovin. I stigao pre papira, čekao do večera, kad su me razporedili i sve ostalo po PS.
Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 522
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   13.11.13 23:39

Pa secam se prvog dana ne bas sve ali uglavnom , u Pulu sam stigao 18.09.1990 vozom rano ujutru i u vozu upoznao jednog mučenika ko ja Smile  znam da je bio iz Bosne ali ne mogu se setiti ni imena ni lika jer tad smo se samo videli i u bifeu voza proveli dosta vremena a lik nije pio alkohol koliko me secanje ne vara . Od 6 sati ujutru do 12 popodne smo lutali po Puli nesto smo jeli i na kraju zavrsili u kaficu Mate Parlova . I onda on resio da ide u kasarnu a mene malo strah bilo da ne nastavim sa pićem pa rekoh idem i ja . Ušli smo u kasarnu Karlo Rojc posle 12 sati i smestili su nas u jednu veliku spavaonu bilo nas je mnogo i samo smo pričali viceve ja sam tad ispričao i nekoliko o Titu pa su neki počeli da se bune Smile u stilu opet ovaj o Titu čekaj ja da izadjem pa ti pričaj sta hoces. Tek uveče je bilo kupanje šišanje i ostalo šta ide i zaduživanje uniforme , kad smo obukli uniforme jedva smo se prepoznali onako ošišani i u mornarskoj letnjoj kaki uniformi iako smo se skoro ceo dan upoznavali bilo je ono pitanja jel ti beše onaj iz Beograda ili Zagreba itd . Oko ponoći su nas autobusima dovezli na Muzil odnosno kasarnu pbb Sergej Mašera e ujutru su desetari počeli da nas razbudjuju dranjem i nekom strogoćom kao u lošim američkim filmovima .
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   14.11.13 8:51

bas tako. posle sisanja nebi nas ni rodjena majka prepoznala. mora da su pre JNA sisali ovce.
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   14.11.13 16:26

U ljubljanu sam došao Bus prevozom iz Sarajeva 05.05.1984.godine.Na stanici sam se zatekao oko ponoći i već počeo razmišljati šta dalje jer mi je Ljubljana bila nepoznat grad i nisam znao na koju stranu krenuti u potrazi za vojarnom "Maršal Tito" vojna pošta broj 2265.Iz mojih misli me trgnuo vojnik koji je na sebi imao bijeli vojnički opasač te mi prišao sa pitanjem gdje sam se zaputio pošto je on bio zadužen na stanici da čeka tek pristigle regrute i da ih uputi tj. preveze do određene vojarne kako je navedeno u pozivu.Odmah mi je laknulo te sam ušao u m/v gdje je bio još jedan civil koji je došao na odluženje vojnog roka.Nakon kraće vožnje od nekoh petnaestak minuta našli smo se u vojarni gdje sam prenoćio u jednoj sobi sa još otprilike dvadesetak ljudi koji su kao i ja došli navedenog dana,sutradan je pristiglo još momaka.U jutarnjim satima smo nakon doručka upućeni na šišanje,kupanje i zaduživanje vojne opreme a zatim smo raspoređeni u manje grupe tj.odjeljenja i vodove koji su sačinjavali formaciju jednu četu oko stotinjak ljudi,ja sam bio treći vod,treća četa,a zapovjednik je bio kapetan Mile Bogdanović.Dobili smo svoj prostor,učionicu u kojoj smo se detaljno upoznali sa našim nadređenim starješinama a posebno sa desetarom mog trećeg voda koji se zvao Gruić Života,te su nam data dalja uputstva u pogledu ponašanja i početka odsluženja vojnog roka.Sam početak za mene je bio težak pa mi je trebalo izvjesno vrijeme da se naviknem na novi život i promjene koje su se dogodile naglo i preko noći.Toliko za sada pa nekom drugom prigodom ću dodati još detalja.

Na vrh Go down
mare69
Gušter
Gušter

Broj komentara : 24
Član od : 2013-10-09
Dob : 47
M(j)esto Novo mesto

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   14.11.13 18:39

Ja samo se sječam, da sam imao vlastite čizme još skoro do zakletve (broj 48 affraid )
Na vrh Go down
http://p.pavlin.si
Delboy
Džomba
Džomba

Broj komentara : 129
Član od : 2013-03-14
Dob : 47
M(j)esto Uzice

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   13.12.13 0:01

Prvi dan grozan .Ulazak u zicu kao u logor .Sisanje i oduzimanje civilne garderobe i oblacenje u uniformu .Kao da sam dosao na robiju .Pa odlazak na rucak gde nije moglo da se jede jer jednostavno nisam navikao na takvu hranu.Pa disciplina , izdrkavanje neizivljenih desetara i oficira .Ali ziv covek se na sve navikne .Vec sutradan je bilo puno lakse kad sam video da imam puno sapatnika u kasarni . salutiranje
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   13.12.13 6:47

jeste vojska jedna vrsta robije sa pravom izlaska u grad
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   13.12.13 8:44

@vladimir (citat):
jeste vojska jedna vrsta robije sa pravom izlaska u grad

Šta je to izlazak u grad?  Shocked 

Nekoliko puta sam se prijavio, ali nas je uvek neki guzonja dežurni oficir pregledavao, naravno mene baksuza je uvek izbacio. Posle sam odustao, radije sam otišao poslepodne na spavanje, nek se drugi muče.

Na karauli nije ni bilo izlazka u pravi grad.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   Today at 5:39

Na vrh Go down

Sećanje na prvi dan u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Sećanje na prvi dan u JNA
» Prvi susreti sa televizorom
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)
» Pula - Katarina, mornarička pešadija
» VP 1552 Kasarna '4. juli', Voždovac - Beograd