FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Sećanje na prvi dan u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
3.06.2014.
Gušter
Gušter

Broj komentara : 27
Član od : 2014-06-03
M(j)esto leskovac

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   24.05.15 20:44

Svi uglavnom imamo ista sećanja,svima nam je isto bilo.Ja se dobro sećam tog 9.jula(sedmi mesec)
1982.i prvog susreta sa kasarnom u Čakovcu.Da nisam prethodno proveo par sati u prelepm gradu
bilo bi mi mnogo teže.Čovek se na sve navikne.
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 764
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   27.05.15 21:24

..onda je nakon prve noći  svanuo i prvi   dan u vojsci.
Još uvijek u civilu,onako jedan iza drugoga pa na doručak.Smijali smo se do gola ošišanoj vojsci i ljutim oficirima sa bičem u ustima i,i mislili kako smo face.. bili smo ali samo još par sati...
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   20.07.15 21:22

Nema baš veze sa prvim danom ali nisam našao odgovarajuću temu  bounce

Diplomirao ja PMF grupa matematika, smer za statistiku, odem u opštinski vojni odsek, 
(1976. ta godina) i kažem ja diplomirao i hteo bih da JNA iskoristi moje fakultetsko obrazovanje,
misleći na računare ili nešto slično u tadašnjoj tehničkoj ŠRO Zagreb.

Opštinski ćata: SUPER, baš smo takvog tražili, evo dobijaš raspored u ŠRO ZA Zadar, 
tamo će tvoje znanje matematike da se maksimalno iskoristi.

Ja prihvatih ne znajući da ćata brka račun i matematiku itd. itd. itd...

avgust85
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2012-10-20
Dob : 49
M(j)esto Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   03.08.15 15:07

Prodje 30 godina od tog 3.avgusta 1985-te.Bila ogromna guzva u vozu,stigao ujutro u Bgd i prvim busom u Obrenovac.Onako umornog od puta na autobuskoj stanici Obrenovac prepoznase me vojnici koji su sacekivali regrute.Nisam hteo da lutam gradom,bio sam previse umoran,pa su me ubacili u dezurno vozilo kod Doma armije i odvezli u kasarnu.Do rucka sam vec bio osisan,okupan,obucen,malo sam i odspavao u svom krevetu.Vec popodne su me pronasli dvojica iz mog kraja,dzombe dakako...
Na vrh Go down
puc(f)lek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 107
Član od : 2016-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   17.03.16 22:32

Klasicna prica, kao kod svih.
 Mrtav, mozda vec shvacam, da je zaista pocelo, odnosno, da se zapravo sve zavrsilo.
 Uz to jos nedelja, sve te svrbi i steze. Megla ko sitna kisa i desetari nas posle prvog vojnickog rucka okrecu lijevo - desno na sportskom igralistu. Dere se ovaj, ispravlja te onaj, gura te treci, cetvrti ti nastimuje titovku, a ostala desetorica ti stalno hodaju po prstima i udaraju u pete. Ne znamo vise ni gdje je lijeva, ni gdje  desna strana. Odmah iza ograde su stambene visekatnice i sa jednog balkona nas ljeno promatra covjek sa cigaretom u ustima, nalakcen na ogradu. Ne znacimu mu nista, nagledao se on ovakvih ali ipak u njemu vidim nesto domaceg, upostenog. Kad opet uspijem pogledati gore, vise ga nema. Kako da se covjeku ne razplace dusa. "Vidi ga! Moze, da radi sve, moze, da ide kuda hoce! Kada hoce! A ja... nemoguce, da prezivim ovu jednogodisnju robiju!"
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   17.03.16 22:57

@013gonzo (citat):
Nema baš veze sa prvim danom ali nisam našao odgovarajuću temu  bounce

Diplomirao ja PMF grupa matematika, smer za statistiku, odem u opštinski vojni odsek, 
(1976. ta godina) i kažem ja diplomirao i hteo bih da JNA iskoristi moje fakultetsko obrazovanje......

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t2001p50-koji-kriteriji-su-uzimani-prilikom-regrutovanja-u-pojedini-rod-vojske
Na vrh Go down
mjesec
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2015-04-30

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   18.03.16 14:43

Na danasnji dan pre 30 godina spakovan u bus za Banja Luku a u kasarnu usao sav zbunjen i uplasen.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   19.03.16 18:16

to je ona prica, kako sam za jedan dan postao vojnik.
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-03

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   16.04.16 1:33

Moj prvi dan je bila prva noć-stigao u kasarnu sat pre ponoći i poslaše me u neku spavaonu.Mislim da uopšte nisam spavao, ne zbog neizvesnosti prestojećih dana, već prisečajući se ludih provoda koji su prethodili dolasku. zapamtio sam i prvo " ustaj vojsko".

pa klasika...doručak ( ja polusanjiv i bez apetita tek nešto stavih u usta )...pregled...šišanje...i onda vučem šatorsko krilo prepuno opreme i vode me u spavaonu moje čete.

pokažu krevet, kasetu....mislim se ja kako sad strpati u malu kasetu sve te stvari....Jedan Makedonac došao neki dan pre mene uzeo da mi pokaže šta i kako, kao što su i njemu pokazali pre neki dan.I on tako činilo mi se satima rasklapa i sklapa stvari i meri po širini kape...maaaalo nešto štrči on rasklopi pa ponovo....ja hoću da mu pomognem, on neda, hoće sve sam.Vidim ja on BAŠ pedantan, nigde kraja premeravanju i sklapanju...kašem mu OK sad ću sam, ukapirao sam....ma JOK neda on. Digoh ruke, sedim i gledam a on prosto uživa u sklapanju ...I VERUJTE-kad su bile smotre spavaone, kaseta...meni do kraja vojnog roka NI JEDNOM nisu rastrili kasetu za kaznu ( doduše i ja bio pažljiv pri uzimanju stvari a u poverenju kad bi mi trebala druga košulja, ...veš....odlazio sam u servis po zamenu samo da što manj epreturam po kaseti  Very Happy )...
.
    Sečam se komandir čete postrojio nas " guštere" upoznaje nas , priča šta nas čeka...i kaže " desetari su vam prvi pretpostavljeni, oni su vam sve i sva ...i otac i majka, i brat i sestra SAMO devojka ne može da vam bude  Very Happy Very Happy Very Happy" Smejemo se svi zajedno.Svaka čast poručniče Ranko, dobar si nam bio-strog, ozbiljan, jakog glasa, gledamo ne trepčemo mi novajlije i onda šala i ti se smeješ zajedno sa nama. Da li taktički psihološki momenat da nas malo opustiš ili je bilo spontano, tek nam je godio svima taj smeh....... dadoše mi da tresem staze iz spavaone sa još jednim mladim vojnikom, odjednom u sred lepog toplog podneva poče kiša. Nešto mi se vreme oduži, časkasmo medjusobno svi sa svakim, beše mi dosadno, uzeh blok da crtam, svi se okupiše oko mene, živnu razgovor....i odmače dan.

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 230
Član od : 2012-03-31
Dob : 46
M(j)esto Kicevo Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   16.04.16 14:57

bilo je to 1989 vozom se putovalo iz kiceva u skoplje pa skoplje beograd zagreb  pa zagreb karlovac ...na zeleznickoj stanici sacekali su nas vojnici sa brojevima vp  ubacili u kamion i iskrcali u mekusje ..sa kapije direkt na sisanje oblacenje i raspored u bsroi ,,i tako to krene
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Sećanje na prvi dan u JNA   Today at 18:51

Na vrh Go down

Sećanje na prvi dan u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Sećanje na prvi dan u JNA
» Prvi susreti sa televizorom
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)
» Pula - Katarina, mornarička pešadija
» VP 1552 Kasarna '4. juli', Voždovac - Beograd