FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kasarna Visoko kod Sarajeva

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Svetislav Tatović
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2014-09-30
Dob : 51

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   30.09.14 23:59

Drago mi je da je neko za 6 minuta prokomentarisao moj "mali" uvod na ovom forumu.
Takođe mi je drago da se javio neko ko poznaje Ivicu Taslaka iz Splita. Nadam se da je dobro i zdravo. Sećam se da je često pričao o tome, da će posle odsluženja vojnog roka pokušati da se prijavi za rad na nekom prekookeanskom brodu. Nadam se da je u tome uspeo.
Obzirom da sam se danas registrovao na poslu i da sam žurio kući, nisam nabrojao sve kolege iz voda i čete kojih se često rado sećam.
Voleo bih da se javi neko ko ih možda poznaje: Redžepi Ekruša, Čekok Ivana /Varaždin/, Malići Arsima, Nebojšu Milojevića iz Kruševca /sa njim sam se relativno skoro čuo/, Predraga-Peđu iz Borče, Janeza Jelovšeka, Rems Matijaža /mislim da je bio u prvoj četi-komandir poručnik Moj____/, Dragana Nikolić iz Čačka. Sećam se i jednog Željka /rodom je bio iz Hravtske/ iz prve čete koji je često svirao gitaru-na repertoaru su mu bile pesme od grupe Drugi Način.
Ja sam, kako sam već rekao u kontaktu sa Stevanom Marošanom iz Rume, koji je posle moje prekomande ostao u Visokom kao četni evidentičar. Danas je profesor na Geodetskom fakultetu u Beogradu. Tokom ratnih dešavanja, a i danas ostao je u kontaktu sa našim komandirom Ganićem. Kapetana Ganića, danas Generala /ne znam da li je u penziji ili je aktivan/, pamtim kao sjajnog oficira. Sećam se da je za vreme marša u okviru završne obuke koji smo kao četa sproveli od 6. ili 7 januara 1985. do 14. ili 15. januara, sve vreme bio na čelu vojske, prteći sneg, u crnoj pelerini i pušeći Drinu bez filtera. Nekoliko puta su se moje kolege Mijo Ćurić i još neki nudili da ga odmene, međutim, on je to kulturno odbijao nastavljajući da gazi sneg. Sećam se da smo po završektku maršala došli do KPS-a /više nego prepolovljeni od broja koji je pošao na marš/, gde nas je kapetan postrojio i rekao da bi mu bio drago, da deo od KPS-a do piste za postrojavanje /tamo nas je čekala ostala vojska i komandant potpukovnik D. Stanković/, zgazimo strojevim korakom. Naravno tako smo i uradili i posle predaje raporta komandantu, kapetan nam je dao voljno do 17 časova sutradan /bili smo prvi u menzi i na kupanju/. Spavao sam od 17 časova tog dana do podneva sutradan.
Dok ovo pišem setio sam se i kapetana ili majora Miljojkovića. Mislim da je on krajem osamdesetih prekomandovan u Beograd.
Sticajem okolnosti kod kuće posedujem jedno ćebe proizvedeno u fabrici Vitex, pored koje smo svakodnevno prolazili odlazeći na teren. Mislim da se teren zove Vratnice, nisam suguran, ali sam siguran da je od kasarne bio udaljen 7 km, što mi tada nije predstavljao nikakav problem.
Sve nabolje svim ljudima koje sam nabrojao i naravno onima, koje sam usled vremenske distance zaboravio.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   01.10.14 15:31

Taslaka Ivicu poznajem preko posla.Ivica ti radi u bolnici u Splitu kao tehničko osoblje.Doškolovao se uz rad na strojarskom fakultetu u Splitu.E sad dali je nešto plovio,neznam.Pitat ču ga kad se sljedeći put sretnemo,i naravno,sječa li se Svetislava cheers

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   01.10.14 21:55

Zašto mi je u sećanju ostalo, da je planirao da se zaposli na nekom brodu, je to, što je govorio: "samo da nabavim MATRIKULU", knjižici sa kojom može ploviti ili već šta. Od Ivice sam naučio par reči koje su karakteristične za Split i širu okolinu, sećam se da je BROKVA-ekser, čaval, čavao ili kako već.
Nadam se da će me se setiti, a ako ne, drago mi je da je dobro i da ima posao. Nadam se da je formirao porodicu. Ukoliko bude želeo neki kontakt, možemo se iskontaktirati.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   01.10.14 22:01

@Svetislav Tatović (citat):
Zašto mi je u sećanju ostalo, da je planirao da se zaposli na nekom brodu, je to, što je govorio: "samo da nabavim MATRIKULU", knjižici sa kojom može ploviti ili već šta. Od Ivice sam naučio par reči koje su karakteristične za Split i širu okolinu, sećam se da je BROKVA-ekser, čaval, čavao ili kako već.
Nadam se da će me se setiti, a ako ne, drago mi je da je dobro i da ima posao. Nadam se da je formirao porodicu. Ukoliko bude želeo neki kontakt, možemo se iskontaktirati.
Da on je porodični čovijek.Napravio si kuču  u Splitu i mislim da ima dva sina.
Neda mi se preko telefona o tome sa njim.Kad ga vidim,tj kad budem u Splitu,pitat ču ga svakako.

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   01.10.14 22:24

Hvala unapred.
Na vrh Go down
Stojan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2014-10-14

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   14.10.14 1:08

Slučajno sam naleteo na ovaj sjajan forum, pa reših da se registrujem i podelim par sećanja ... 

Evo, na prvu loptu - služio sam šest meseci u Brčkom, u kasarni u centru grada (čudi me da nema nikog koji je tamo služio, pa da otvori temu). Sećam se izlazaka u hotel "Galeb", koji se sada, čini mi se, zove "Jelena" ...

Posle sam prekomandovan u Visoko. U Visokom su bile dve kasarne, koje je razdvajala pruga. Služio sam u kasarni u podnožju brda, koliko se sećam, zvala se "Majevica". U stvari to je bio magacin vojne opreme. Sećam se i imena nekih starešina, kapetana Dinka Tomca i Mustafe Gagule, starijeg vodnika Zajka Karića, onda je tu bio jedan zastavnik, pa neki Divljak, zaboravih mu čin ...

Najveća fora je bila izbeći svakodnevne aktivnosti, koje su se sastojale u premeštanju teških sanduka. Kada novi kontigent vojne opreme stigne vozom, išlo se na obližnju železničku da se istovare vagoni, a kasnije ti pridošli sanduci prebace u magacine ...

Formalno, nošenja sanduka bili su pošteđeni samo kuvar, dežurni kasarne i vojnici angažovani na straži ...

Straža je generalno bila uživancija. Ma i u čitavoj kasarni nije bilo loše, jer kada se završe prepodnevne aktivnosti, u kasarni, osim komandira straže, nije bilo drugih aktivnih oficira. Svi su oni po podne išli svojim kućama u Sarajevo, Hadžiće i ostala okolna mesta, a vraćali se rano ujutro pre podizanja zastave ...
Na vrh Go down
Svetislav Tatović
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   16.10.14 0:16

Stojane, želi ti dobrodošlicu, više nisam najmlađi član foruma.
Da li je tajna, u kom periodu si služio u Visokom? Ime kapetana Dinka Tomca mi je negde u magli, ili sam možda prezubio.
Na vrh Go down
Stojan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2014-10-14

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   16.10.14 19:40

Od marta do septembra 1988. godine ...

Pomenuti kapetan (čini mi se da je bio kapetan) Dinko Tomac brzo je dobio prekomandu, a na mesto komandira kasarne stigao je Mustafa-Muki Gagula ...
Na vrh Go down
Svetislav Tatović
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   18.10.14 15:17

Služio si 3 godine posle mene, samo nisam rekao da sam ja služio u A. Fetahagić, mada sam znao neke oficire iz Majevice. Mislim da se sećam i prezimena Gagula. Davno beše ...
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

Broj komentara : 33
Član od : 2015-01-30

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   13.03.15 17:18

Pozdravljam sve drugove oficire i vojnike koji su služili JNA u VP 6472-4 Visoko kod kap.Đukanovića davne 1975.god.te da mi se jave na imejl uzbuna@net.hr kako bi se dogovorili o susretu ovo leto u garnizonu Visoko da obeležimo punih 40 god.od kada smo služili JNA,nadam se što veći odaziv i susretu u gardu Visoko,veliki pozdrav  za sve bivše vojnike i oficire.
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   16.03.15 8:19

Ajmo drugovi vojnici svi koji su bili u Garnizon Visoko da obeležimo 40 god. od najlepših mladalaćkih dana te nezaboravne 1975.god. gde beše najbolje drugarstvo,prijateljstvo,iskrenost,bez imalo sebićnosti, koje smo proveli u VP 6472-4 IZVIĐAĆKA BATERIJA- OPTIĆKI VOD kod kap.Đukanovića i ostale oficire koji su nam bili iskreni prijatelji i kao roditelji,iskreno bi voleo da se ovo leto nađemo u gradu Visoko da obiđemo kasarnu kao i prelepi grad Visoko.
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   16.03.15 16:43

Moja generacija je dobila prekomandu u oktobru  1975.god ,iz Visokog u kasarnu severni logor u Mostar svi vojnici i oficiri,tako da povežem ako se neko seća svega .
Na vrh Go down
uzbuna
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2013-05-28

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   16.05.15 9:06

Pa ajde da se neko javi iz te godine koji su bili u garnizon Visoko da se nađemo i prisetimo super dana drugarstva i prijateljstva, ipak pre 40 god.nije to malo vremena.
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   24.06.15 9:13

Pa evo danas je taćno 40 god. od kad smo bili na vojnoj vežbi na Kalinoviku, beše malo prohladno, imali smo gadno pretrćavanje-prebacivanje,beše teška vežba ali smo sve izdržali. Sutra 25.06.1975.god. smo se vratili u svoju jedinicu VP 6472 Visoko, i nastavili sa aktivnostima, kao prvo  sređivanje i ćišćenje kompletne vojne i lićne opreme, starešine se polako spremale za godišnje odmore,moj kom.voda Joca Pavlović koji je nažalost nakon par meseci preminuo.Sve u svemu nikada boljih dana kao u Garnizonu Visoko, još jednom svim vojnicima i oficirima iz tog garnizona veliki drugarski pozdrav,zdravo,  zdravo zdravo.
Na vrh Go down
seno86
Gušter
Gušter

Član od : 2015-07-08

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   08.07.15 19:19

Vama koji ste služili u ovoj kasarnoj mogu reći da sam ponekad u službi u ovoj kasarnoj jer sam profesionalni vojnik. Kasarna za koju ste rekli da se zove Majevica je promijenula ime i ostala je perspektivna vojna lokacija koju i danas čuvaju OSBIH. Prilično je u dobrom stanju, a redovito se obnavlja. A kasarna do nje koja se nalazi preko pruge je razrušena i nije obnovljena. Danas je tu neka firma za održavanje,nisam siguran.
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   11.07.15 10:00

Zdravo Seno,hvala ti mnogo što si se javio ,jer na samu pomisao da si iz Visoko veoma mi je drago,zato što mi je bilo super u kasarni Ahmet Fetahagić, kao prvo lepe uspomene iz  JNA u toj kasarni i kao gradu Visoko i narod je jako voleo vojsku, beše to neka lepa vremena,jako mi je žao što je ta kasarna u ruševnom stanju, a jednom sam i ćitao da su fratri iz tog samostana dobili deo te kasarne pa neznam dali je to taćno,voleo bi da se mi bivši koji smo služili u toj kasarni sastanemo te da obiđemo kasarnu, kao  i grad Visoko.Obišao sam dosta kasarni u bivšoj Jugoslaviji, skoro svaka je u ruševnom stanju, a veruj mi to je istorija koja nemože da se izbriše,mislim da nam je svima bilo bolje u to vreme kada se živelo opušteno bez brige za posao za plate sve bezplatno,ali narod je tako hteo i koliko se vidi i ćuje niti u jednoj bivšoj republici ne cvetaju ruže.Ali o tome ne vredi prićati,nego mi je drago što si se javio pa ako imaš prilike uslikaj mi kasarnu u gradu ili ako je ostao onaj spomenik u krugu iza kasarne tu sam se ćesto slikao te davne 1974.god, pa mi pošalji slike i neki delovi grada Visoko.Veliki pozdrav od onoga kojem će grad Visoko i sami visoćani kao i kasarna u tom gradu ostati jedan deo najboljeg mog života.
Na vrh Go down
seno86
Gušter
Gušter

Član od : 2015-07-08

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   24.07.15 16:10

Istina je da su dobili jedan dio kasarne koja se više ne koriste u vojne svrhe.. Današnja situacija u vojsci se ne može mjeriti sa tadašnjom JNA počev od uslova rada pa do odnosa kolega u vojsci. Postoji još uvijek taj spomenik. Nažalost nisam iz Visokog ali sljedeći put kad odem slikam ti kasarnu i sam grad Visoko da se malo podsjetiš dana iz mladosti. Smile
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   29.07.15 8:54

Zdravo Seno, drago mi je da si se javio,kao i to da si mi obećao slikati kasarnu i ostalo šta sam te zamolio.To je tačno da se nemože usporediti ona JNA sa svim  ovim sadašnjim vojskama kako u opremljenosti, disciplini,drugarstvu, iskrenosti i sve ostalo,ali šta je tu je.Neka smo svi živi i zdravi i da smo opet kao nekada svi složni i da se volimo i poštujemo kao komšije i dobri drugari,ali koliko vidim i ćujem to nam je davno otišlo i sve je to iza nas,ali uvek ima dobrih ljudi bez obzira na veru i naciju,barem sam ja tako odgojen a veruj mi tako odgajam svoju decu.Ostaj mi zdravo i veselo prijatelju i veliki drugarski pozdrav,hvala ti unapred.
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   19.08.15 11:30

Evo da podsetim ko se seća da je jućer taćno 40 god od kada sam sa svojom jedinicom bio na bojevo gađanje u Vojkoviće, išli smo iz kasarne Visoko sa dajćevima preko Sarajeva u Vojkoviće,gde nam je na gađanju bio glavni porućnik Jusić Kadir i p.porućnik Tomo  Ristić inaće plavac,nemogu da poverujem da se niko nejavi ko je služio u garnizonu Visoko 1975.god,gde nam je bilo sve nezaboravno i prelepo,opet veliki pozdrav za sve oficire i vojnike iz garnizona Visoko.
Na vrh Go down
vedips
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2015-08-31

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   31.08.15 13:14

Pozdrav svima,bas sam sretan sto ovakav sjt postoji,februarac sam 85 u visokom sam bio do juna 85te cinimi se, a prekomandovan u Sarajevu na stupu u kasarni Jusuf dzonlic,tamo je zatvor a radio sam u kuhinji na pratnji hrane.Uskoro cu postaviti slike do tada veliki pozdrav za sve
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   02.09.15 10:04

E februarac drago mi beše da si se javio, a još draže ako staviš slike da me podseti na kasarnu  u gradu  Visoko gde mi je bilo idealno u tom garnizonu i VP 6472 kod kap. Đukanovića i ostale starešine koji mi beše kao roditelj. Evo za sada toliko veliki, veliki pozdrav za sve oficire i vojnike koji su služili JNA u garnizon Visoko,kamo lepe sreća da se organizujemo pa da posetimo kasarnu i grad Visoko.
Na vrh Go down
vedips
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2015-08-31

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   02.09.15 10:25

E Yugo tugo,jednoj sam drzavi dao zakletvu koju jos uvek drzim u srcu.Ocekujem da sin nadje malo slobodnog vremena i da skenira slike i postavljam.
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   02.09.15 10:51

E dragi druže, to si taćno rekao,stvarno se dokazalo da smo se svi debelo z......i, nikada više one sreće, radosti, drugarstva,iskrenog prijateljstva,ali šta beše beše,narod je mislio da će da cveće cveta kada se reše Juge i socijalizma ALI  sa svima imam kontakta u bivšoj nam Jugi svi su ogorćeni na ove mini državice. Šta je tu je ,ja se veselim i veoma mi je drago što sam ostao ono šta sam uvek bio VOLEO SAM I DANAS VOLIM SVE NARODE I NARODNOSTI TITOVE JUGOSLAVIJE., a tako odgajam i svoju decu,još jednom drugarski pozdrav svima.
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   02.10.15 17:13

Pa evo da se pridružim ćestitkama,za tvoj rođendan dragi nam Forum JNA,da si nam omogućio da se bar na ovaj naćin sastanemo sa drugarima i prošlošću koja se nemože a niti nesme nikada da zaboravi. Ovo šta gore pišeš da je bilo svega samo ne MRŽNJE, ma ćoveće bilo je sve najbolje sada ne samo da je mržnja nego alavost nema iskrenosti, pravog druga,nema da se brinemo će da bude plata dali će da dobijem odkaz iz firmu,sve plaćamo pa na duplo, pljaćka sa sve strane.Samo mi beše žao zašto svi narodi bivše nam države majke Jugoslavije i oca nam druga TITA nisu iskreni  i neće da priznaju koje vreme beše bolje ONDA ili sada.Nažalost sve ih je preuzela vera i nacija kao da im je neko branio kome da se mole i u koju veru da veruju. Opet još jednom kažem voleo sam i uvek volim sve od Vardara pa do Triglava i od Đerdapa pa do jadrana.
Na vrh Go down
šapka
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   07.10.15 10:33

Pošto je danas DAN ARTILJERIJE svim artiljercima srećan dan 7.10. jer sam na današnji dan pre 41 god dao ZAKLETVU U JNA.Veliki pozdrav svim artiljercima kao i svim bivšim oficirima i vojnicima JNA.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna Visoko kod Sarajeva   Today at 19:11

Na vrh Go down

Kasarna Visoko kod Sarajeva
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Kasarna Visoko kod Sarajeva
» ZAGREB Kasarna Maršal Tito 1986-1989.
» Niš, VP 3038/4, Kasarna Pantelej, 1980/81
» Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!
» Šibenik VP 2407/3 kasarna 'Ante Jonić' dec. 88/89