FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula Janković

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2458
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Karaula Janković   22.08.13 14:35

Bilo bi lijepo da nam Granicar Dojran isprica malo o karauli Jankovic,njenom istorijatu,porijeklu imena(nesto mi se vrzma u glavi o nekakvoj masovnoj pogibiji granicara na toj karauli(mozda u vrijeme KNOJ-a,zaista nisam siguran).Mislim da je bila sjeverno od moje karaule "Stari Dojran",moguce da im se teren granicio sa terenom  Nikolic?
U svakom slucaju bili smo isti tj 36 granicni odsek sa komandom u Strumici

Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2013-08-07

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   22.08.13 14:59

Very Happy Pozdrav svima graničarima i ostalim. Služio sam JNA 89/90 u Makedoniji, tačnije: Strumica ( 1.mesec ), Titov Veles ( 3.mes.), a početkom januara 90 prebačen na KARAULU JANKOVIĆ iznad Dojranskog jezera, VP. Dojransko jezero. Otprilike je sve izgledalo slično kao u filmu KARAULA. Imam nekoliko slika sa te karaule, patrole i druženja sa Grčkim vojnicima. Pošto sam novi član foruma, neznam, kako se stavljaju slike na forum, ustvari, da li je to interesantno i dozvoljeno? Ako ima neko sa te KARAULE molim, da mi se javi! Prijatno septembar!
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: karaula jankovic   22.08.13 21:29

@GRANIČAR DOJRAN (citat):
Very Happy Pozdrav svima graničarima i ostalim. Služio sam JNA 89/90 u Makedoniji, tačnije: Strumica ( 1.mesec ), Titov Veles ( 3.mes.), a početkom januara 90 prebačen na KARAULU JANKOVIĆ iznad Dojranskog jezera, VP. Dojransko jezero. Otprilike je sve izgledalo slično kao u filmu KARAULA. Imam nekoliko slika sa te karaule, patrole i druženja sa Grčkim vojnicima. Pošto sam novi član foruma, neznam, kako se stavljaju slike na forum, ustvari, da li je to interesantno i dozvoljeno? Ako ima neko sa te KARAULE molim, da mi se javi! Prijatno septembar!

Lep pozdrav granicaru Dojran, dobrodosao na forum...

naravno da je i interesantno i dozvoljeno da se stave slike iz JNA dana na forum; narocito sa granice, videces vec kako budes istrazivao forum.

Predlazem moderatorima ove teme da prebace sve u Makedonija, i otvore novu temu sa imenom ove karaule...
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4308
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   23.08.13 0:15

Dobrodosao GRANIČAR DOJRAN Very Happy 

Tema je spojena sa temom koju je vec Milutin otvorio .

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2428
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 3:21

@milutins (citat):
Bilo bi lijepo da nam Granicar Dojran isprica malo o karauli Jankovic,njenom istorijatu,porijeklu imena(nesto mi se vrzma u glavi o nekakvoj masovnoj pogibiji granicara na oj karauli(mozda u vrijeme KNOJ-a,zaista nisam siguran).Mislim da je bila sjeverno od moje karaule "Stari Dojran",mtoguce da im se teren granicio sa terenom  Nikolic?
U svakom slucaju bili smo isti tj 36 granicni odsek sa komandom u Strumici

Da nisi siguran nebi ti se ni vrzmalo po ili u glavi.Svi jako dobro znamo a i danas svugdje piše što se tada desilo i kolika je to bila "masovna" pogibija graničara Cool 

milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 3:53

Pozdrav Matrix.Zaista sam napisao iz sjecanja-prica sa karaule "Stari Dojran?Poslije 32 godine covjek nije siguran.Nisam guglao.Evo price koja mi se mota,"vrzma" po glavi.
Komandir karaule stize u karaulu,strazar mu raportira da je sve ok,komandir ulazi unutra i zatice mrtve vojnike.Ubija i strazara-e sad valjda je jedan od njih bio Jankovic.
Vjerovatno je ovo neka legenda,pretpostavljam da nije tacna.
Ako znash istinitu verziju rado bih je cuo

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 9:08

Nisam ni sam baš siguran, pošto je prošlo već 23.god., ali sve mi se čini, da je  KARULA JANKOVIĆ imenovana po nekom heroju ili slično. Sećam se , da nam je bilo rečeno ali stvarno nisam siguran. Da to što pričate o pogiblji graničara, to se ni je desilo na toj karauli pošto je bila nova gradnja, već na napuštenoj karauli iznad nje ( otprilike pola sata hoda ). Kad sam kao gušter stigao na karaulu JANKOVIĆ, stari graničari so nam pričali, da su na toj karauli ( staroj napuštenoj ) bili "poklani" vojnici, ali to nije istinito pošto su hteli, da nam uliju strah u kosti. Da se malo vratim, kako je izgledao život na toj KARAULI; Kad smo stigli kao gušteri na KARAULU daleke zime jan.1990 STARIJA VOJSKA-GRANIČARI PRIREDILI SU NAM DOBRODOŠLJICU, DA SMO KASNO U VEČE OKO 11 SATI VEĆ RADILI REDARSTVO, što znači, da su po celoj karauli nabacali prašak i neznam ti koliko lampera vode. Sve to smo čistili do kasnih jutranjih  sati. Komandir karaule stariji vodnik po imenu Daljuš je odmah napustio karaulu, kako su nas dovezli sa "pincom", tako, da jim nije bilo teško "iživljavati" se. Ova karaula je bila poznata po teme, da se tu ne ide redovno u patrolu, da se daje straža ili slično, jer je sreća bila, da smo bili odmaknuti na 2 sata hoda od karaule NIKOLIĆ, koja je bila u neposrednoj blizini jezera DOJRAN. Sa te karaule su nam javljali ( telefoski ), kad bi krenula neka kontrola sa "pincom", djipom ili slično, pogotovo kad je dolazio KK (komandira karaule), imali smo tačno 20 minuta, da sredimo karaulu, da se obučemo za patrolu, stražu i slično, inače je na karauli vladao totalni kaos ( jednom nam namerno nisu javili, sreća što se je motor TOMOS APN/6, kojeg je posedovao KK čuo, ali tad smo imali samo pet minuta-da vidite koja je bila jurnjava ). Da se vratim ovo sa gušterima, Pošto smo na karauli služili 8 meseci na našoj karauli JANKOVIĆ 4.MESECA SI BIO GUŠTER a preostalih 4 meseca bio si "velika džomba". Sve to je bilo utečeno od ranijih generacija, pošto smo se svi kao novo došli gušteri složili, da budemo 4.meseca robovi, a kad dodju novi gušteri, tadi bi mi bili "cari". Možda se svi pitate zašto tako ? Da vam objasnim: Kao što sam već rekao, na karauli je vladao kaos, pošto je taj naš vrli KK sa činom stariji vodnik uz posao radio izpite za čin podporučnika u Beogradu, pa je bio stalno odsutan. Njegov zamenik ( ZKK) naša klasa ( iz Makedonije ) bio je kao naš predpostavljeni ( mladji vodnik) onda vam može biti jasno kako je bilo. KK sam u svih 8 meseci video možda 15 puta ( kasnije u leto, kad je bilo svetsko prvenstvo u fudabalu-možda 2 puta ). Znači stariji graničari su nam postavili ultimat," ili ćete raditi redarstvo, pa neće trebati u patrolu ( imali smo rejon od 15 km ) ili više volite, da radimo po PS-u, pa ćete, da umrete od stalnih patrola. Normalno, da smo više voleli redarstvo nego stalno "šetanje". Kad bi iza nas došla mladi-gušteri isto smo mi tako "ultimirali" njih, jer je to išlo iz generacije na generaciju. U patrolu smi išli samo, kad nam je dosadilo, pa nismo više znali šta da radimo. Pošto sam bio i kerovođa više puta sam odlučio da odem u šetnju sa njim, da i on malo protegne šape. Najviše sam volio da odem kod Grka, njihova osmatračnica je bila otprilike sat i pol hoda od naše karaule ( ali sve uz brdo ). Sa njim sam pričao o njihovoj vojci, njihovom civilnom životu i slično. Jednom smo čak i prespavali kod njih, kad smo se ubili od njihove metaxe ( imam i nekoliko slika, koje ću staviti na forum preko vikenda ). Zadnja dva meseca mog života na karauli  ( jul-avgust ) prošlo mi je u gledanju svetskog prvenstva, spavanja i hrani ). Da da ne zaboravim, pošto mi nismo išli u patrolu, ni naš kuhar ( moja klasa ), nije hteo da kuha, već smo si sami nešto pravali, jedino kad je i njemu bilo dosadno onda je nešto kuhao..... Ovo sve mogu da potvrde svi, koji su bili na ovoj karauli ili na karauli NIKOLIĆ ( možda oni nisu znali svih detalja ali su nagađali, da se radi nešto slično. ).

Za sad toliko. Pozdrav svima graničarima i ostaloj vojsci
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 11:00

Što je ovo drugovi graničari.Pa ovo nije službovanje,po ovome što piše graničar sretni smo što nas Grci nisu okupirali Laughing Laughing .Hvala bogu što je to miroljubiv narod i što su imali svoje brige.E  još sad da vidimo slike pa da steknem mišljenje o graničarima,ili je to samo bilo na granici sa Grčkom.
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 12:38

Kao što piše "lacoš" Grki su bili jako miroljubivi, najzanimljivije so jim bile naše vojničke čizme ( jedan od njih je bio motorista ), pa smo možda zato bili malo u "opasnosti " ( ha, ha ). Ma kakvi pravi domaćini. Da, malo pre sam zaboravio, da spomenem i našu kobilu Sonju, koja nam je svakodnevno nosila kruh iz Nikolića ( 2 sata hoda ), a nju je vodio jedan vojnik-graničar, pa mogu reći skoro jedini koji je svkodnevno ( osim nedelje) radio svoj posao. Znači on je bio zadužen samo za kruh i tu kobilu. Jednom je već hteo, da bojkotuje, pošto mi nismo "ništa radil", pa smo ga nekad menjali, da i on oseti što je biti prava džomba.
Stvarno ću se potruditi, da ovaj vikend stavim i slike, ako mi uspije. Pozdrav svima!
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 12:45

Još da se Sonja dala jahat,pa obuć jahače čizme,kako bi se tek onda čudili Grci.
Metaxa bi tekla u potocima cheers drunken
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1287
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 12:57

Šta reći čitajući ovo,GROZNO I NIJE LJUDSKI,pa svi smo mi vojnici JNA i niko nema pravo da maltretira vojnika bez obzira  što je on došao koji mjesec kasnije.Kod mene u Prokuplju bilo je nekih razlika između džombe i guštera ali veće stvari kao što je čišćenje prostorija dijelilo se na jednake dijelove.Po meni za ovakvo stanje snose odgovornost k-diri i njihovi zamjenici koji su to tolerisali.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 13:01

Nadovezao bih se na pricu kolege Granicara Dojran s obzirom na cinjenicu da su nam se rejoni dodirivali,kraj odgovornosti nase karaule bio je pocetak njihovog rejona.
Na samom jezeru je bila karaula Dojransko (J)Ezero,sada je tu granicni prelaz BJRM i Grcke.Iznad nje,nekih 500 metara sjeverno,u plantazama vinograda "Vinojug"na jednom platou se nalazila moja karaula "Stari Dojran",na samoj granicnoj liniji sa grcima.Sa grcke strane je selo Vladaj,kao i sva ta oblast naseljena egejskim makedoncima.Vecina grckog stanovnistva je govorila makedonski jezik.Tu se nalazila americka(Nato)raketna baza.Rejon nase karaule je iznosio oko 6 500 metara,znaci vrlo kratko prema jezeru,ostali deo prema karauli Jankovic-dodirna tacka je upravo napustena karaula,vec 1981 je bila u potpuno ruiniranom stanju."Pinc"kojeg kolega granicar spominje pripadao je mojoj karauli.Znaci bili su u poprilicnoj nedodjiji,udaljeni od jezera nekih 10-ak km.
Sve sto govori je potpuno tacno,izmedju njih I nas je mogao proci motorizovani bataljon a da niko nebi primetio.I ja sam imao slike u uniformi grckih granicara,tj Nato pakta.Redovno smo odlazili na njihovu karaulu,cak smo jedne prilike zajedno pogledali nekakav sportski dogadjaj na njihovoj karauli.U moje vrijeme komandir karaule Jankovic je bio stariji vodnik(ne secam se imena),imao je brkove,debeljuskast,dva puta je degradiran.Opsti haos,mi smo ih se plasili,rijetko smo isli do kraja rejona da ne nabasamo na njih,ko zna gdje su i gdje spavaju.
Ispravka-nash rejon nje imao dodirnu tacku sa Jankovic nego sa karaulom Dub

milutins: komentar modifikovan dana: 23.08.13 23:39; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : netocan podatak)
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 13:04

Šemsudine de bolan ,koju si ti vojsku služio LaughingBatine

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 13:07

Evo opet sam se nešto setio da dodam. Otprilike mesec dana pole toga kad sam stigao na karaulu ( mesec feb-mart ), dobrovoljno sam se javio, da budem kerovođa i odem na 14 dana u Gevgeliju na kurs. ( jedno je da volim pse, a drugo, da sam bar za 14 dana izbegao redarstvo, koje me je ubijalo, isti razlog zbog čega sam otišao već u aprilu na redovno odsustvo ). Tamo sam upoznao mnogo graničara ( oko 24 ) sa drugih karaula iz našeg graničnog odseka Stari Dojran. Među njima sam upoznao i jednog graničara iz Slovenije ( mislim, da je okolina Slovenj Gradec ), koji je bio jako dobar drug-prijatelj do svih nas ostalih. Žao mi je, što sam mu zaboravio ime. Posle kursa, kad smo se vratili na svoje karaule ( znam da je bio taj dan petak), već posle tri dana to jest u ponedaljak, na redovnoj patroli sa još dva vojnika, taj isti dečko-graničar izvršio je samoubistvo ( avtomatskom puškom je ispalio dva-tri metka u srce ) zbog svoje ženske, koa ga je u među vremenu napustila. Sećam se samo ( bio je u istom "pincu" kao i ja ) kad smo se vraćali, da mu nije bilo do nikakve priče, bio je veoma žalostan, čak sam ga pitao šta mu je ali odgovora nisam dobio. Još jedan detalj, Pre nego što smo krenuli nazad, stariji vodnik, koji nam je predavao na kursu, na kratko ga je pustio u grad na telefon jer mu je bilo nešto nužno. Ovom prilikom želim, da mu je laka zemlja i večna slava.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 13:11

Da te malo ispravim,Granicni Odsek je Strumicki(36-i ),a u Novom Dojranu je bila komanda stana.
S

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 13:31

Jeste tačno kolega milutins., mislio sam na komandu u Dojranu, ali mislim, da je bila u Starom i ne u novom, ali nema veze. Želeo bih da se dotaknem one replike od kolege Milutinsa. Kažeš, da si bio moj komšija ili susjed. Čudno mi je to pošto kažeš, da se tvoja karaula zvala STARI DOJRAN. da sećam se tog imena, ali sam 100%, da so moji jedini susjedi-komšije bili graničari sa KARAULE nikolić ( tako se i zvalo selo, pored samog jezera ), sa kojim smo delili jedan dio rejona. Oni su imali rejon otprilike od par kilometara ( 2-3 km ). Jedan dio njihovog rejona išao prema jezeru a drugi dio je bio delić puta prema našoj karauli JANKOVIĆ. ovaj veći deo našeg rejona rasprostirao se sve do graničara, koji su obezbeđivali granicu sa bugarskom. Nikad jih nisam ni sreo ili video ( pa niam jih ni mogao, kad nikad nisam video čitavog rejona. Znam, da nam je bilo određeno, da čuvamo granicu do kamena 15/3 ( taj kamen se mi je utisno u sećanje ). A dalje nam nije bilo i ako je bio naš rejon. Tu od Grčke osmatračnice pa nadalje bila je sve ravnica ( planina Belasica ), pa se moglo fino šetati. Upoznali smo čak i neke čobane, koji su nam davali ovčji sir, mleko neke salame i slično. Bili su jako prijatni. Pozdrav,
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 14:20

Bacio si me u razmisljanje.Od mog odlaska sa karaule prosle su 32 godine.Hajde da se "nadjemo" u Starom Dojranu , da pokusamo locirate sve 4-i karaule,tj Stari Dojran,Dojransko Jezero,Nikolic I Jankovic.Dalje necemo,da se ne izgubimo na Belasici,tamo su karaule Staro i Novo Konjarevo.
Polazna tacka autobuska stanica u S Dojranu.Ako sa nje pogledas pravo ispred je jezero,tu je hotel Beton.Skrenes li desno(jezero ti je sa leve strane) krenuces prema vojnom odmaralistu Mrdaja,10-ak minuta hoda je karaula Dojransko Jezero

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2428
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 14:22

Karaula je dobila ime po narodnom heroju koji se najviše istaknuo u Španjolskoj a poginuo je početkom '42 godine.Masovnih ubojstava graničara nije nikad bilo već samo kasnije slučajevi koji su se dešavali po cijeloj bivšoj Jugi.Da bolje definiram samoubojstva i slučajna ubojstva su se dešavala najviše početkom događaja koji će prethoditi onom ružnom scenariju.Ipak kao što je navedeno istina je za samoubojstvo koje opisiva Graničar Dojran ali kao što rekoh bilo je svega iz političkih,slučajnih i eto na žalost ljubavnih problema.Bio sam po kazni 15 dana na Jankovića karauli kako su je oficiri od milja zvali.Bilo bi dobro da sami usmjerite poredak karaula kad se krene iz Starog Dojrana..

milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 14:26

Matrix,upravo to pokusavam,treba mi tvoja pomoc,kao I Granicara Dojran,u medjuvremenu bio jako dobro dosla nekakva lokalna mapa,dobar satelitski snimak I sl.

GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3413
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 14:44

@GRANIČAR DOJRAN (citat):
Nisam ni sam baš siguran, pošto je prošlo već 23.god., ali sve mi se čini, da je  KARULA JANKOVIĆ imenovana po nekom heroju ili slično. Sećam se , da nam je bilo rečeno ali stvarno nisam siguran. Da to što pričate o pogiblji graničara, to se ni je desilo na toj karauli pošto je bila nova gradnja, već na napuštenoj karauli iznad nje ( otprilike pola sata hoda ). Kad sam kao gušter stigao na karaulu JANKOVIĆ, stari graničari so nam pričali, da su na toj karauli ( staroj napuštenoj ) bili "poklani" vojnici, ali to nije istinito pošto su hteli, da nam uliju strah u kosti. Da se malo vratim, kako je izgledao život na toj KARAULI; Kad smo stigli kao gušteri na KARAULU daleke zime jan.1990 STARIJA VOJSKA-GRANIČARI PRIREDILI SU NAM DOBRODOŠLJICU, DA SMO KASNO U VEČE OKO 11 SATI VEĆ RADILI REDARSTVO, što znači, da su po celoj karauli nabacali prašak i neznam ti koliko lampera vode. Sve to smo čistili do kasnih jutranjih  sati. Komandir karaule stariji vodnik po imenu Daljuš je odmah napustio karaulu, kako su nas dovezli sa "pincom", tako, da jim nije bilo teško "iživljavati" se. Ova karaula je bila poznata po teme, da se tu ne ide redovno u patrolu, da se daje straža ili slično, jer je sreća bila, da smo bili odmaknuti na 2 sata hoda od karaule NIKOLIĆ, koja je bila u neposrednoj blizini jezera DOJRAN. Sa te karaule su nam javljali ( telefoski ), kad bi krenula neka kontrola sa "pincom", djipom ili slično, pogotovo kad je dolazio KK (komandira karaule), imali smo tačno 20 minuta, da sredimo karaulu, da se obučemo za patrolu, stražu i slično, inače je na karauli vladao totalni kaos ( jednom nam namerno nisu javili, sreća što se je motor TOMOS APN/6, kojeg je posedovao KK čuo, ali tad smo imali samo pet minuta-da vidite koja je bila jurnjava ). Da se vratim ovo sa gušterima, Pošto smo na karauli služili 8 meseci na našoj karauli JANKOVIĆ 4.MESECA SI BIO GUŠTER a preostalih 4 meseca bio si "velika džomba". Sve to je bilo utečeno od ranijih generacija, pošto smo se svi kao novo došli gušteri složili, da budemo 4.meseca robovi, a kad dodju novi gušteri, tadi bi mi bili "cari". Možda se svi pitate zašto tako ? Da vam objasnim: Kao što sam već rekao, na karauli je vladao kaos, pošto je taj naš vrli KK sa činom stariji vodnik uz posao radio izpite za čin podporučnika u Beogradu, pa je bio stalno odsutan. Njegov zamenik ( ZKK) naša klasa ( iz Makedonije ) bio je kao naš predpostavljeni ( mladji vodnik) onda vam može biti jasno kako je bilo. KK sam u svih 8 meseci video možda 15 puta ( kasnije u leto, kad je bilo svetsko prvenstvo u fudabalu-možda 2 puta ). Znači stariji graničari su nam postavili ultimat," ili ćete raditi redarstvo, pa neće trebati u patrolu ( imali smo rejon od 15 km ) ili više volite, da radimo po PS-u, pa ćete, da umrete od stalnih patrola. Normalno, da smo više voleli redarstvo nego stalno "šetanje". Kad bi iza nas došla mladi-gušteri isto smo mi tako "ultimirali" njih, jer je to išlo iz generacije na generaciju. U patrolu smi išli samo, kad nam je dosadilo, pa nismo više znali šta da radimo. Pošto sam bio i kerovođa više puta sam odlučio da odem u šetnju sa njim, da i on malo protegne šape. Najviše sam volio da odem kod Grka, njihova osmatračnica je bila otprilike sat i pol hoda od naše karaule ( ali sve uz brdo ). Sa njim sam pričao o njihovoj vojci, njihovom civilnom životu i slično. Jednom smo čak i prespavali kod njih, kad smo se ubili od njihove metaxe ( imam i nekoliko slika, koje ću staviti na forum preko vikenda ). Zadnja dva meseca mog života na karauli  ( jul-avgust ) prošlo mi je u gledanju svetskog prvenstva, spavanja i hrani ). Da da ne zaboravim, pošto mi nismo išli u patrolu, ni naš kuhar ( moja klasa ), nije hteo da kuha, već smo si sami nešto pravali, jedino kad je i njemu bilo dosadno onda je nešto kuhao..... Ovo sve mogu da potvrde svi, koji su bili na ovoj karauli ili na karauli NIKOLIĆ ( možda oni nisu znali svih detalja ali su nagađali, da se radi nešto slično. ).

Za sad toliko. Pozdrav svima graničarima i ostaloj vojsci
Kako se stvari mogu drastično promijeniti u relativno kratkom periodu od 7-8 godina.
Bez obzira što se grčka granica nije mogla uspoređivati sa bugarskom i albanskom,ne mislim na teren,nego na međudržavne odnose,
što je previše,previše je. No 
Sreća da nitko nije stradao u toj anarhiji.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 15:24

Jako mi je drago sto se Granicar Dojran ukljucio.Red je da malo ozivimo diskusiju sa Dojranskog Jezera.Rijeshicemo nedoumice oko rejona dojranskih karaula.
Veceras cu posle obaveza pokusati da dodam par interesantnih detalja,slika nemam,ostale u starom kraju,nisu nasle mjesto u mojoj zavicajnoj torbi po iseljenju.

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 18:18

E moj kolega Zagorac, to što sam ispričao nije još ništa, ako samo pomislim, da smo ubili čak i jednu divlju svinju, pa je razkomadali, pa je kasnije stavili u zamrzivač , nešto smo naravno izroštiljali, a koža i najbolje meso ji pripalo mom "dragom" komandiru Daljušu ( po činu stariji vodnik ), koji je stalno naglašavao: "ZGAZIT ĆU TE". Ne moj dragi kolega MILUTINE, nije bilo 4.karaule, nego po mom sećanju 8 ili 9 karauli. Onu karulu što si malo pre spominjao je tačno ona koja je i bila pored međunarodnog prelaza, pa je iza te bila tvoja pa onda vinogradi itd. A ja sam bio na drugu stranu. Znači kad bi iz komande gledao u jezero , kreneš levom stranom i ideš prema selu NIKOLIĆ, gde je bila isto karaula. A kad kreneš uz brdo prema Belasici i hodaš jedno 2 sata stigneš do karaule Janković. E kad hodaš još jedno 1,5-2 sata stigneš do same platforme brda-planine Belasica, a tamo ti je bila ta Grčka osmatračnica, gde sam se ja provodio sa Grcima ( malo strpljenja, možda već večeras objavim slike ). Zamolio bih sve graničare, vojnike i ostale, da mi malo oproste na mojem pisanju u srbsko-hrvatskom jeziku, pošto sam rođen i živim u Lj-SLO, inače srbin, po duši večni JUGOSLOVEN, mislim, da će mo se razumeti. Pozdrav,
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 18:59

Nas granicni odsek je bio veliki,mozda najveci u Ex Yu.Osim grcke,obezbedjivali smo kao sto ti napomenuo  i bugarsku granicu na Belasici.Koliko je bilo karaula ne secam se tacno,barem 20-ak.Moja je bila najjuznija,znaci rejon moje karaule je bio najjuznija tacka bivse SFRJ.
Mene je zbunilo ono o napustenoj karauli,posto je bila jedna na kraju mog rejona.
Definitivno si bio sa druge strane jezera-prva bi bila karaula Nikolic,zatim tvoja Jankovic i td.
Da li se secash imena komandira susjednih karaula,ikoga u Strumici ili u Strumickom Novom Selu-pretpostavljam da si  pre odlaska na karaulu isao na dodatnu obuku u S N Selo.
Moj komandir karaule u vreme kada sam bio dole 1981 je bio SVIK Salevic Milan.
Pozdrav u Slo.
PS-Ikod nas je bilo dosta divljih svinja koje smo ubijali.Osim toga gajili domace smo svinje na karauli.
Jedne prilike seljak iz okoline nam zaklao i  uredio.Prvi put sam tada video da svinjama gule kozu.Kod nas u Bosni nije bio takav slucaj,barem u mom kraju Smile Smile 

milutins: komentar modifikovan dana: 23.08.13 19:16; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 19:13

@milutins (citat):
Jako mi je drago sto se Granicar Dojran ukljucio.Red je da malo ozivimo diskusiju sa Dojranskog Jezera.Rijeshicemo nedoumice oko rejona dojranskih karaula.
Veceras cu posle obaveza pokusati da dodam par interesantnih detalja,slika nemam,ostale u starom kraju,nisu nasle mjesto u mojoj zavicajnoj torbi po iseljenju.
Ja sam nesto poneo odmah posle povratka iz JNA  a ostalo sam doneo sada. Nesto od matrijala cu skenirati i postaviti posle kada dodju duge i mracni  dani ovde na severu.

Pozdrav i drago mi je pratiti vase dozivljaje cheers
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   23.08.13 19:30

Pozdrav Sve-Jug,moj druze prekookeanski.
Rijetko odlazim dole,sve skupa 4 puta od 1987.
Uzivam u ovoj zapadnoj demokratiji gdje je sve dozvoljeno Smile ,sloboda za sve ista,mozemo ako hocemo da ozenimo muskarca i da usvojimo dete u tom skladnom braku.Tamo bi nas za to ismejavali,nazivali pederima i ko zna kakvim sve imenima.
Izgleda da smo po zavicajnim brzacima I livadama koje kosimo rado I dan danas(video sam one tvoje slike)ostavili nashe najvece blago pa ga idemo da trazimo.
Od toga se izgleda nemoze pobeci,zato me malo nervira kada me neko pecne da samo pisem o proslosti.Kako da pishem o buducnosti-nisam baba Vanga da proricem sudbinu.
Eto toliko,izvinite zbog skretanja sa teme-pozdrav za sve vas ribare,pustolove,svalere,postenjacine .....

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Today at 12:08

Na vrh Go down

Karaula Janković
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Karaula Janković
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac
» Karaula Boro Vukmirovic C3 granicni kamen Djakovica
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren