FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
graba 84/85
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2012-11-02

KomentarNaslov komentara: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Fri Nov 02, 2012 9:51 pm

centar veze vp 5000, 1984/1985
Na vrh Go down
BORUTUS
Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2013-03-03
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Jun 05, 2013 1:17 am

Ima li nekog, ko je bio kao rezervni oficir(starešina) u VP 5000. Oni koji su bili tamo, znaju što pitam.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-16
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Jun 05, 2013 1:23 am

@BORUTUS (citat):
Ima li nekog, ko je bio kao rezervni oficir(starešina) u VP 5000. Oni koji su bili tamo, znaju što pitam.

Reci i nama da i mi znamo  Very Happy
Prvi puta vidim "okruglu" vojnu poštu  Shocked ima li to neko značenje?

Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2013-03-03
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Jun 05, 2013 5:10 am

Taj odgovor dao bi ti svaki referent (organ) bezbednosti (KOS-ovac ili bezbednjak) u jedinicama od ranga bataljona na više. VP 5000 bila je nastavni centar Službe Bezbednosti (popularno KOS).
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4379
Član od : 2011-06-24
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   Wed Jun 05, 2013 5:41 am

U stvari "VP5000" je sifrirani , ili kodni naziv OBSC u Pancevu.....
Brat Sadama, Huseina, Abu Nidal iz PLO, zatim Abu Abas.....su samo neka strana "cuvena' imena koja su zavrsila obuku u Pancevu!!!

Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2013-09-14

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Sat Sep 14, 2013 12:41 am

služio u vp 5000 od marta 1984 do septembra..vod vojne policije kod st.vodnika Koprivice.ima li nekoga iz toga vremena
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

Broj komentara : 46
Član od : 2013-05-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Tue Sep 24, 2013 7:05 pm

Kao pripadnik Vojne policije bio sam u V.P. 5000 nekoliko puta po nekim zadacima. Naravno kao običan vojnik rukovodio sam se zlatnim pravilom: "ne pitaj previše i radi što ti se kaže".

Poznato mi je da su oficiri, ali i neki pitomci ŠRO iz jedinica Vojne policije bili na obuci u OBŠC u V. P. 5000.

Osim toga čuo sam priče da su se tamo osim domaćih kadrova školovali i kadrovi državnih sigurnosti iz drugih zemalja, najviše iz zemalja pokreta nesvrstanih kao i onih iz “progresivnih oslobodilačkih pokreta”.

Eto učinilo mi se zanimljivim otvoriti ovu temu...
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Tue Sep 24, 2013 7:23 pm

@jure17 (citat):
Kao pripadnik Vojne policije bio sam u V.P. 5000 nekoliko puta po nekim zadacima. Naravno kao običan vojnik rukovodio sam se zlatnim pravilom: "ne pitaj previše i radi što ti se kaže".

Poznato mi je da su oficiri, ali i neki pitomci ŠRO iz jedinica Vojne policije bili na obuci u OBŠC u V. P. 5000.

Osim toga čuo sam priče da su se tamo osim domaćih kadrova školovali i kadrovi državnih sigurnosti iz drugih zemalja, najviše iz zemalja pokreta nesvrstanih kao i onih iz “progresivnih oslobodilačkih pokreta”.

Imali ste obuku za vojnu policiju ili pak za specijalne namene? Nesecam se da sam vidjao vojnu policiju po Pancevu?! Smile
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-23
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Tue Sep 24, 2013 7:54 pm

Koliko se secam na temi o V Policiji  bilo je nekoliko postova o VP 5000. Ukratko to je bio Centar za obavestajno-bezbednosnu obuku OS SFRJ.
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Tue Sep 24, 2013 8:40 pm

@SveJug (citat):
@jure17 (citat):

Imali ste obuku za vojnu policiju ili pak za specijalne namene? Nesecam se da sam vidjao vojnu policiju po Pancevu?! Smile

Ja sam bio pripadnik 24. bataljona Vojne policije iz Kragujevca, a u V.P. 5000 sam bio par puta po zadacima, na dan-dva.
U Pančevu nismo imali obuku, barem ne mi obični vojnici.

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Tue Sep 24, 2013 11:38 pm

VP 5000 Pančevo je bila na listi mogućih prekomandi i naših Bilećanaca.
Posle obuke u ŠROP Bileći , išli su na doobuku za vojnu policuju ili diverzante, pa u trupu na stažiranje.
Pričali su nam da su uslovi tamo fantastični.
Na žalost ne poznajem nikog ko je bio tamo. O samoj obuci ne znam ništa.
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 12:04 am

@Zemunac (citat):
VP 5000 Pančevo je bila na listi mogućih prekomandi i naših Bilećanaca.
Posle obuke u ŠROP Bileći , išli su na doobuku za vojnu policuju ili diverzante, pa u trupu na stažiranje.
Pričali su nam da su uslovi tamo fantastični.
Na žalost ne poznajem nikog ko je bio tamo. O samoj obuci ne znam ništa.

Poznato mi je da su neki "staže" iz Bileće prije dolaska u našu jedinicu (Vojna policija) išli mjesec dana na obuku u Pančevo.
Nisu baš bili pričljivi o tom dijelu svoje obuke.

Isto tako sjećam se "staža" koji su došli direktno iz Bileće, bez da su išli na obuku u Pančevo...taj dio mi nije bio jasan.

Na vrh Go down
Colonelo54
Gušter
Gušter

Član od : 2013-03-15

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 7:22 am

Cemu ovolika "mistifikacija" OBSC pancevo ili ti VP 5000? Pa to je bio obicni nastavni centar za obavestajno bezbednosni kadar JNA. Tu su postojali razni kursevi za obavestajce, bezbednjake, policajce, radio izvidjace, komandire izvidjackih, diverzantskih i policijskih jedinica. Tu su se i obucavali navedeni profili stranih armija, uglavnom nesvrstani. I to je to, nema potrebe za "mistifikacijom", obican nastavni centar.

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-07
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 7:36 am

@Colonelo54 (citat):
Cemu ovolika "mistifikacija" OBSC pancevo ili ti VP 5000? Pa to je bio obicni nastavni centar za obavestajno bezbednosni kadar JNA. Tu su postojali razni kursevi za obavestajce, bezbednjake, policajce, radio izvidjace, komandire izvidjackih, diverzantskih i policijskih jedinica. Tu su se i obucavali navedeni profili stranih armija, uglavnom nesvrstani. I to je to, nema potrebe za "mistifikacijom", obican nastavni centar.

тачка-točka-pika-точка cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18474
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 9:27 am

East&West (citat):
@Colonelo54 (citat):

scratch 
Hm, kad oficiri ovako mudro hoće stavit točku na temu, mora da je tu bilo štošta tajnovito.
Stoga, baš zato navalite s pikanterijama...Laughing
Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-23
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 9:36 am

Kolege su u pravu sto se tice namene - bio je to nastavni centar poput mnogih drugih.Mistifikacija (ako je bilo) nastala je kao posledica sadrzaja koji su u tom centru izucavani . Ne zaboravimo, obavestajno-bezbednosni poslovu u SFRJ i JNA (kao i svugde), obavijeni su bili velom tajne.Mada, pouzdano znam, da se na kursevima jednostavno pekao zanat za odredjenu vrstu duznosti - nista posebno.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 9:41 am

Evo pitanje: Koliko je tu bilo nesvrstanih i takvog društva na obuci koje je tražila CIA, Mossad i slične udruge građana...? Laughing

http://www.slobodnadalmacija.hr/Svijet/tabid/67/articleType/ArticleView/articleId/137018/Default.aspx

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/296120/Karlos-Sakal-ponovo-osudjen-na-dozivotnu-robiju
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 6:01 pm

@Colonelo54 (citat):

Colonelo, kao šti si i mogao vidjeti "MISTIČNA I MISTERIOZNA" je u naslovu moje teme o VP 5000 u navodnicima... jer i ja mislim da se OBŠC jednim dijelom mistificira kao i sve druge slične teme.
A opet...nije baš da i nema razloga za to affraid

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 8:24 pm

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):
@Colonelo54 (citat):

scratch 
Hm, kad oficiri ovako mudro hoće stavit točku na temu, mora da je tu bilo štošta tajnovito.
Stoga, baš zato navalite s pikanterijama...Laughing

Maxi, želio sam staviti tačku na "mističnost" ili mističnost na nešto o čemu su podaci javni, a u slučaju VP5000 su više nego javni. Ako ima pikanterija samo vi raspalite.
Što se tiče pisanja  tabloida?? Valjda je jasno da oni ne tragaju za istinom, svesni da cenjeno čitateljstvo čezne za pikanterijama, a ne za istinom. Naravno, ne treba zanemariti i njihovu želju za dizanjem tiraža. Osim navedenoga SD u svom tekstu  onako Ampa-san i perfidno, već u naslovu svojim čitaocima sugeriše teroristički karakter njima susedne države i njenu  povezanost sa međunarodnim terorizmom. Novinar SD navodi ime slovenačkog generala koji je sedeo  u klupi sa najpoznatijim svetskim teroristom. Ne verujem da je taj podatak  lično proverio sa pomenutim generalom? Međutim, mogao je "in vivo" od  jednog generala HV, inače sugrađanina, saznati sa kime je ovaj sedeo u klupi tokom obuke u OBŠC.

Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 8:58 pm

Ne bih želio staviti točku na ovako zanimljivu temu, iako se slažem da njena "MISTIČNOST I MISTERIOZNOST" možda postoji samo u navodnicima...

Ali...mislim da bi trebali staviti točku na neke druge stvari... o "kvaliteti" citiranog članka iz Slobodne dalmacije najbolje govore komentari (normalnih) čitalaca koji se nalaze ispod istog članka. Neću ulaziti u druge detalje, ali taj članak nije pripremljen i napisan po osnovnim pravilima novinarske struke...TOČKA

U OBŠC su svojevremeno sjedili mnogobrojni pripadnici svih "naroda i narodnosti" i mnogi od njih sada obnašaju visoke dužnosti u sličnim službama u svojim sadašnjim državama. Ništa čudno radi se o "zanatu" koji su svojevremeno izučili i sada to znanje koriste tamo gdje jesu...TOČKA

jure17: komentar modifikovan dana: Wed Sep 25, 2013 9:21 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 9:03 pm

.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Wed Sep 25, 2013 11:51 pm

"jure17" ne samo da se slažem u potpunosti, već u skladu sa pravilima foruma od mene plus

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Thu Sep 26, 2013 1:04 am

Ups, nisam, htio dizat neke tenzije, nego se prvenstveno našalit, pa mi to izgleda nije najbolje uspjelo.Very Happy 
Slobodna Dalmacija je dnevni list u Hr, nekad bolji, nekad lošiji.
Inače kad god stavljam linkove na dnevne novine, ne smatram to konačnom istinom, nego sirovim materijalom za diskusiju.
Naslovi su najčešće bombastični i pretjerani.
Ako niste znali, naslove članaka ima pravo postavit urednik novina, a ne novinar koji je pisao članak, a taj opet to radi zbog dizanja naklade (zahtijev vlasnika) ili dnevno-političkih potreba...

Evo još nekih pitanja, sad malo ozbiljnije: Very Happy 
- Je li sa strane JNA odnosno države SFRJ postojao neki filter koji bi ipak selektirao poslane ljude kod nas na obuku da se zaista ne provuče neki terorist? Ili se ta pitanja uopće nisu postavljala i sve je bilo prepušteno prijateljskim zemljama (većinom s Bliskog Istoka, kako sam shvatio). Tj., jesu li to za nas bili sve 'borci za slobodu', bez razlike?

- Koliko je obuka bila prilagođena njihovim specifičnim potrebama i okolnostima? Budući da njihova borba uključuje neke nama strane i nekonvencionalne načine (npr. bombaši samoubojice).

- Koliko je uopće takvih ljudi na obuci bilo? Je li obuka bila besplatna ili se plaćala? Čime?... naftom? Very Happy

Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Thu Sep 26, 2013 9:29 am

"Max Blitz" sve o.k. nisi uopće dizao tenzije, već si htio potaknuti diskusiju.
Slobodna Dalmacija je dnevni list koji je nekada U Dalmaciji prodavao oko 100 000 primjeraka dnevno, odrastao sam uz njega i nekako sam "emotivno vezan" za te novine. Zato...općenito govoreći...nikad ništa kontra "Slobodne", ali ovaj članak... već sam sve rekao.

Sa ovim svojim TOČKAMA sam samo htio odrediti fer i korektne granice razgovora o ovoj zanimljivoj temi.

Nego...ajd' sad dosta filozofije i da vas čujem šta imate reći o ovim zanimljivim stvarima koje je "Max Blitz" napisao?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Sat Sep 28, 2013 9:08 am

Pančevo 1990. Opasni momci na slici bi trebali bit iz ove VP... Smile 

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Today at 7:41 am

Na vrh Go down

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo
» Aerodrom Pančevo VP 4310, VP 3106
» Pančevo kasarna Stevica Jovanović VP 2015
» Pančevo 4310/5 i /7 klasa 90/91