FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
žare
Gušter
Gušter

Broj komentara : 22
Član od : 2013-02-03
Dob : 56
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   30.12.13 13:19

Ne, radio-izviđači profesionalci radio-prislušivači) su bili kako mlađi oficiri, tako i građanska lica na službi u JNA. Za rad u takvoj jedinici su sigurno pred zapošljavanjem civila bile izvršene određene bezbednosne provere (meni je sigurno bio plus što sam bio sin oficira JNA, iako se ne slažem sa eventualnim razmišljanjem, da mi je "otac bio veza", istovremeno je samnom bio primljen civil koji pre toga nije imao nikakve veze sa JNA osim što je odslužio vojni rok). To znači da me na kurs u Pančevo slala moja jedinica u kojoj sam radio više od godinu dana. Zato neke posebne provere za učestvovanje na tom kursu verovatno nisu bile preko potrebne, mada pravi bezbednjaci uvek provere sve još jednom za svoje potrebe (mislim na one u Pančevu).
Ali mislim da smo bili proveravani mnogo pre, još kući, za vreme škole i slično. Na primer, tamo gde sam ja živeo prišao mi je komšija, još "ratni" zastavnik, mada tada već u penziji i pitao me, da li bij ja hteo da idem u ŠRO. Smatrao me čovek podobnim. Ja to nisam hteo, pa me nije ni predlagao, što je bio veoma korektan potez - obično te nisu ni pitali. Drugi detalj: tada najbolji drug bio je student opštenarodne obrane i na praksi je bio u gradsko odseku za regrutovanje. Zamolio sam ga da malo virne u moj dosije, ako je moguće. Tako je našao u tom dosijeu da imam nameru studirati nuklearnu fiziku. Prijatelju, ja sam to izjavio pred kraj sredne škole na Rijeci - a kartoteka je bila u Ljubljani, gde sam živeo! Eto toliko o proverama.
Inače, ako smsm da izrazim i svoje mišljenje o tim proverama, logično je da se proveri, da li odgovaraš u psihofizičkom a i u moralnopolitičkom smislu za obavljanje obaveštajno-bezbednosnih poslova. Kako da takve poslove obavlja neko ko nije dušom i srcem uz taj režim odnosno državu za koju radi. Drugo je pitane, kakva je ta država odnosno režim, zar ne?
Politika velesila mi nikada nije bila simpatična, male države i narodi su uglavnom pešaci u njihovoj šahovskoj igri, ali oni su isto tako vršili i vrše najdetaljnije provere za taj kadar. I kažu da su njihovi obaveštajci rodoljubi, dok su za ostale samo tvrdili da su indoktrinirani. A u oba slučaja se radi o ljudima koji vole svoju državu i spremni su da za nju nešto i rizikuju. Kod mene to nije bio slučaj, pošto sam ja izviđao iz fotelje sa slušalicama na ušima.
Eto, nadam se da sam objasnio a ne i udavio pričom.

Na vrh Go down
žare
Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   30.12.13 13:26

Da, zaboravio sam da napišem o osnovnoj obuci. Za moj posao morao sam da položim radiotelegrafsku klasu III kategorije, istu koju su morali da polažu i vojnici radio-telegrafisti. To je bila prva faza obuke, koja je za mene bila i nekakvo probno razdoblje zapošljavanja. nakon toga sam se neko vreme obučavao u rukovanju prijemnicima in posle toga počeo da radim. Ta obuka (probno radno doba) je trajala oko tri meseca. Logično bi bilo da odmah idem u Pančevo, ali tamo je bilo dosta gužve, tako da smo morali čekati da dođemo na red. Tako moram reći da se u Pančevu baš i nisam naučio nešto posebno što se nisam naučio u matičnoj jedinicu nakon godinu i po rada. Jedina korist je bila diploma o završenom kursu (sa njim sam mogao da postanem izviđač II kategorije, što je značilo veću platu) i što sam upoznao kolege iz drugih radioizviđačkih centara.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   30.12.13 14:51

@žare (citat):
Tako je našao u tom dosijeu da imam nameru studirati nuklearnu fiziku. Prijatelju, ja sam to izjavio pred kraj sredne škole na Rijeci - a kartoteka je bila u Ljubljani, gde sam živeo! Eto toliko o proverama.

Kome si to izjavio?  Surprised 
U neobaveznom razgovoru?

@žare (citat):
Inače, ako smsm da izrazim i svoje mišljenje o tim proverama, logično je da se proveri, da li odgovaraš u psihofizičkom a i u moralnopolitičkom smislu za obavljanje obaveštajno-bezbednosnih poslova. Kako da takve poslove obavlja neko ko nije dušom i srcem uz taj režim odnosno državu za koju radi. Drugo je pitane, kakva je ta država odnosno režim, zar ne?
...I kažu da su njihovi obaveštajci rodoljubi, dok su za ostale samo tvrdili da su indoktrinirani. A u oba slučaja se radi o ljudima koji vole svoju državu i spremni su da za nju nešto i rizikuju. Kod mene to nije bio slučaj, pošto sam ja izviđao iz fotelje sa slušalicama na ušima.

O ovome su podijeljena mišljenja. Je li bolji obavještajac strogi profesionalac koji radi za dobre novce, ili je bitan faktor domoljublje, rodoljublje i slično.
Prema nekima, bolji obavještajci su bili iz socijalističkih zemalja, koji su radili prvenstveno s dubokom vjerom u pravedno socijalističko društvo, kakvo bi (barem trebalo) biti.
Ako je zaista tako, onda se te stvari ne mogu kupiti ni potkupiti novcem, i smatram da je moguće da je bilo takvih ljudi.
Bilo je i građana zapadnih zemalja koji su špijunirali za SSSR, također iz ovih razloga. Nije se njih moglo toliko puno platiti.
Jesu li oni bili samo izdajnici svoje zemlje ili je priča ipak malo kompleksnija?

Na vrh Go down
žare
Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   30.12.13 20:16

Ne, o studiju nuklearne fizike sam se izjasnio "službeno" u svojoj srednjoj školi, bilo je to nekakvo anketiranje maturanata ili nešto slično (ima tome već 35 godina) i radi se o izjavi koju je jedan profesor zapisao u neki blok.

Šta je bolje, domoljublje ili lovaljublje? Istina je u sredini, kao i mnoge druge. Kim Philby je bio obaveštajac najvišeg ranga u Engleskoj, a pre 50 godina je zbrisao u SSSR; za S. Savez je počeo raditi iz uverenja, koliko sam mogao da pročitam. A po drugoj strani ni dobra lova nije loš motiv. Ako pratiš zadnje novosti, Snowdenu se zgadila doktrina SAD-a, pa je odlučio da je obelodani. Za Ameriku je izdajnik, a za ostali deo sveta bi trebalo da je heroj, ali to vlade drugih zemalja velesila ne smeju javno da priznaju, jer sigurno imaju i u svojim redovima potencijalne Snowdene. Nitko nije čist u špijunskom ratu, taj je prljaviji no onaj pravi. Jedino žrtava naoko nema toliko.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   30.12.13 22:18

@žare (citat):
Ne, o studiju nuklearne fizike sam se izjasnio "službeno" u svojoj srednjoj školi, bilo je to nekakvo anketiranje maturanata ili nešto slično (ima tome već 35 godina) i radi se o izjavi koju je jedan profesor zapisao u neki blok.

Imali smo i mi nešto slično u srednjoj školi, popunjavali smo nekakav upitnik.

Nisam ni slutio da je to moglo tako 'visoko' otić.  Surprised
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   01.06.14 14:17

@Max Blitz (citat):
Pa kad budete šturi u nekim odgovorima, potrudim se da budete opširniji. bom  
Evo ovakvi se odgovori traže, tko nije znao, sad će znat. Smile
Time se u potpunosti slažem. 

Zahvaljujuči Maxu ispostavilo se ponovo, da je znanje Easta & Westa na izuzetno visokom stepenu, a nikako ne kaže zanemariti ni doprinos Žareta. 

Iapk, da bi sad mogao reči, da mi je jasno sve u vezi obaveštajnih služba, uz to da sam neke stvari našao i na netu, ne bi mogao reči. Možda više, tek sada znam, da ništa ne znam, ali mi je utjeha, da sam prije znao još manje.   Cool

Ako če koga nešto zanimati u vezi formiranja obavještajnih i protiv (kontra) obavještajnih služba i tim povezanih naziva (VOS, VDV, OZNA, KOS ...), dosta sam odgovora našao u diplomskom radu na tom linku;

http://dk.fdv.uni-lj.si/dela/Krpic-Nada.PDF

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   01.06.14 16:07

Bez obzira što smo živjeli u istoj Državi imali smo različite kriterije, provjere....sve je bilo ovisno o mnogočemu, iz naše sredine općine ili grada,od osnovne i srednje škole do regrutacije!! obavještajne zajednice su ipak imale razlićite kriterije, sukladno teritoriji, nacionalnom ili nečem trećem....?

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   01.06.14 16:54

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   01.06.14 20:22

Princip je isti, sve su ostalo nijanse, Gringo. 

A Ilija i Đuro Čvorović dobru znaju, kad se sve radi javno, kako nitko nebi primjetio, da je tajno.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2014-08-10

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 0:38

E tako je to bilo. Davne 8o i neke. Tada je bila čuvena Kasarna 5000. I zvanično se zvala VOBŠC, a ne OBŠC. I bile su dve glavne vojne pošte - 2015 DO GŠ i 2022 DO 1.A. I još se sećam komand.  maj. Ra.ić i kap.I.kl. Lu.ić i por.Cup.ra. I tamo smo svi bili lepi i pametni. I još se sećam čuvenog orjentira Trokin salaš i pruge do Jabuke. Mada - davno i lepo to beše !!
Na vrh Go down
aleksa
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 0:43

Da li ovaj forum još neko prati.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 0:46

Dabome, aleksa i dobrodošao.

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 0:55

@Četni evidentičar (citat):
Koji si pa ti sad ??
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 1:03

Oooo , pa gde si ti aleksa . Dobrodosao  Very Happy

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 1:06

@alexandar (citat):
Oooo , pa gde si ti aleksa . Dobrodosao  Very Happy
Nije valjda da je neko on line ??
Na vrh Go down
aleksa
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 1:07

OO !! Hvala na dobrodošlici - Oo Aleksandre!
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 1:11

@aleksa (citat):
@Četni evidentičar (citat):
Koji si pa ti sad ??
Onaj igrač, koji prati sve javno, kako se ne bi primjetilo, da je tajno.

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 1:18

Da si mi živ i zdrav. Pa makar i tajni bio. Ali da znaš  - sreća prati samo decu i pijance. Za hrabre - nije baš sigurno.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 21:11

@aleksa (citat):
Da li ovaj forum još neko prati.
Pratimo mi tebe već par dana kako se šuljaš...tu iza ovog zelenila....a sad si tu...i nema više bježanja!!!! lol!

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   10.08.14 21:24

@aleksa (citat):
Da si mi živ i zdrav. Pa makar i tajni bio. Ali da znaš  - sreća prati samo decu i pijance. Za hrabre - nije baš sigurno.
Što se toga tiče, nikad nisam osjetio, da bi bio u kakvom pubertetu i djetinjast sam skroz još i sad. Pitala se baka često, kad ču opametnit. Nisam još stigao. A i često roknem štefan vina. I kažem ja, deca i pijanci sigurno smo hrabri.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2014-09-12

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   12.09.14 15:08

Pozdrav svim, pročitao sam komentare na OBŠC u Pančevu.Želio bih da dodam da osim završne godine podoficira i akademaca u školskom centru je bilo i vojnika na redovnom služenju vojnog roka i to :

1) VP 2015 DOdGŠ,
2) VP 2022 DOd Prve armijske oblasti,
3) izviđački vod i
4) vod vojne policije koji je brinuo o bezbijednosti Centra i nije imao nikakvih ingerencije u samom gradu Pančevo.

Komandant Centra je bio fgen. major Jerko Crnarić ili tako nekako,.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   12.09.14 16:55

@Colonelo54 (citat):
Cemu ovolika "mistifikacija"  obican nastavni centar.
aleksandar je napisal da so bili v tem centru  Abu Nidal,  Abu Abas in še mnoga druga znana, še več pa nam manj znana imena, ti colonelo pa misliš, da je šlo le za običan nastavni centar. Brez zamere, malo si naiven. Močno dvomin, da se bodo na forumu oglasili tisti, ki so šli skozi ta center, še manj pa, da bodo povedali kakšne so bile njihove kasnejše zadolžitve in kaj so počeli v resnici. Se popravljam: kakšne so zadolžitve nekaterih verjetno še danes.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   12.09.14 17:27

U fusnoti preglednog rada S. Kovačev, Z. Matijaščić, J. Petrović: 'Nastavno-obrazovni resursi i kapaciteti JNA' Zagreb 2006. na str. 70 i 71. stoji:

Cjeloviti rad, treba ući u pdf:

LINK

Mada smatram da je to za ono vrijeme nesvrstanih bilo sasvim logično, čak i opravdano ako su dobro plaćali izobrazbu.

Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   17.09.14 18:32

@Max Blitz (citat):
Ups, nisam, htio dizat neke tenzije, nego se prvenstveno našalit, pa mi to izgleda nije najbolje uspjelo.Very Happy 
Slobodna Dalmacija je dnevni list u Hr, nekad bolji, nekad lošiji.
Inače kad god stavljam linkove na dnevne novine, ne smatram to konačnom istinom, nego sirovim materijalom za diskusiju.
Naslovi su najčešće bombastični i pretjerani.
Ako niste znali, naslove članaka ima pravo postavit urednik novina, a ne novinar koji je pisao članak, a taj opet to radi zbog dizanja naklade (zahtijev vlasnika) ili dnevno-političkih potreba...

Evo još nekih pitanja, sad malo ozbiljnije: Very Happy 
- Je li sa strane JNA odnosno države SFRJ postojao neki filter koji bi ipak selektirao poslane ljude kod nas na obuku da se zaista ne provuče neki terorist? Ili se ta pitanja uopće nisu postavljala i sve je bilo prepušteno prijateljskim zemljama (većinom s Bliskog Istoka, kako sam shvatio). Tj., jesu li to za nas bili sve 'borci za slobodu', bez razlike?

- Koliko je obuka bila prilagođena njihovim specifičnim potrebama i okolnostima? Budući da njihova borba uključuje neke nama strane i nekonvencionalne načine (npr. bombaši samoubojice).

- Koliko je uopće takvih ljudi na obuci bilo? Je li obuka bila besplatna ili se plaćala? Čime?... naftom? Very Happy

O ne postojanju filtera kursista mogu da posvedoćim na žalost iz druge ruke od kolege koji je posle mene bio prevodilac u ŠRO ZA Zadar za strane oficire. Naime dogodio se kiks da su istovremeno iz BG i iz ZG poslali dve grupe pripadnika nižih oficira iz dva sukobljena pokreta otpora iz Afrike godina 1978 okt.mesec i tek po dolasku u kasarnu se to ustanovilo po njihovom skoro ubilačkom međusobnom razgovoru. Odmah je ZG grupa prebačena u kasarnu ŠRO PA i šta je dalje sa njima bilo nismo saznali a ovi iz BG kontigenta ostali u ZA na obuci.

NELE.R
Džomba
Džomba

Broj komentara : 102
Član od : 2015-03-01
M(j)esto Apatrid

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   04.03.15 13:11

He mslis da je bilo slucajno.Kumrovecka skola.

KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   Today at 21:12

Na vrh Go down

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo
» Aerodrom Pančevo VP 4310, VP 3106
» Pančevo kasarna Stevica Jovanović VP 2015
» Pančevo 4310/5 i /7 klasa 90/91