FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SPECIJALNA, NEOBIČNA I INAČE MANJE POZNATA ORUŽJA JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
jure17
Gušter
Gušter

Broj komentara : 46
Član od : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: SPECIJALNA, NEOBIČNA I INAČE MANJE POZNATA ORUŽJA JNA    03.10.13 12:37

Vjerujem da su nam svima manje-više poznata uobičajena formacijska oružja i oruđa JNA. Učinilo mi se zanimljivim popričati o manje poznatim, neobičnim i specijalnim oružjima. Što bi spadalo u tu kategoriju odlučite sami...samo neka bude i drugima zanimljivo!
Evo nekoliko stvari s kojima sam se ja susretao:

Leđni raspršivač CS-a (suzavca) - naziv i slike sve govore.

Specijalne ručne bombe AF 1 i 2, AG 1 i 2 - AG otpušta plin kroz neko vrijeme, a AF plin trenutno rasprši eksplozijom. Oznake 1 i 2 se odnose na punjenje 1-CS, a 2-BZ!

Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALNA, NEOBIČNA I INAČE MANJE POZNATA ORUŽJA JNA    04.10.13 8:08

... kada smo već kod specijalnih ručnih bombi. Da li netko zna nešto o "blic" (ili "fleš") i "šok" bombama u JNA? Ja sam u svoje vrijeme samo slušao o tome, ali ih nisam vidio uživo. 'Ajmo kolege koji su nosili bijele opasače! Naravno...i ostali.
Na vrh Go down
janez63
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2014-01-05

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALNA, NEOBIČNA I INAČE MANJE POZNATA ORUŽJA JNA    05.01.14 13:48

Nekoliko godina posle JLA kao rezervista imao sam prilike da vidim šok bombu u upotrebi, obučavali su nas neki policijski specialci, sečam se da su bombu nazivali Mogadiška (po gradu Mogadiš u Somaliji, nemam pojma zašto baš tako). Slična je ovoj gornjoj, mnogo deblja od klasične ručne i ima dno od kartona. Kad eksplodira glasna je ko haubica in bljesne kao fleš u oči, najefikasnija je u zatvorenim prostorijama. Krače vreme ljudi postaju gluvi i slepi pa ih se može brzo savladati.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALNA, NEOBIČNA I INAČE MANJE POZNATA ORUŽJA JNA    05.01.14 14:50

janez63, dobro došao.

cheers
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALNA, NEOBIČNA I INAČE MANJE POZNATA ORUŽJA JNA    05.01.14 20:45

@janez63 (citat):
Nekoliko godina posle JLA kao rezervista imao sam prilike da vidim šok bombu u upotrebi, obučavali su nas neki policijski specialci, sečam se da su bombu nazivali Mogadiška (po gradu Mogadiš u Somaliji, nemam pojma zašto baš tako). Slična je ovoj gornjoj, mnogo deblja od klasične ručne i ima dno od kartona. Kad eksplodira glasna je ko haubica in bljesne kao fleš u oči, najefikasnija je u zatvorenim prostorijama. Krače vreme ljudi postaju gluvi i slepi pa ih se može brzo savladati.

Hvala janez63 ! To odgovara onome što sam čuo...zaglušujući prasak i zasljepljujući bljesak. Ima netko možda neku fotografiju?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALNA, NEOBIČNA I INAČE MANJE POZNATA ORUŽJA JNA    Today at 2:55

Na vrh Go down

SPECIJALNA, NEOBIČNA I INAČE MANJE POZNATA ORUŽJA JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Znamenite ličnosti moga kraja
» Manje poznati izrazi
» ORUŽANE SNAGE SUSEDNIH ZEMALJA SFRJ
» Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja