FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vozači motornih vozila u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20  Next
AutorPoruka
Djida
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 932
Član od : 2013-04-05

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   31.01.16 20:05

Vozači iz Kičeva,slika sa zakletve 1.10.1988.godine
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   01.02.16 18:55

Koliko je od pripadnika vozača u vojsci, postalo profesionalci u civilstvu? U procentima, ako se neko javi, nek kaže šta je radio i sada šta radi, Hvala Vam drugari
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 1897
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   01.02.16 21:52

@Srdjan Radovanov (citat):
Koliko je od pripadnika vozača u vojsci, postalo profesionalci u civilstvu? U procentima, ako se neko javi, nek kaže šta je radio i sada šta radi, Hvala Vam drugari
Kolikor poznam našo generacijo,je veliko vojaških šoferjev nadaljevalo kariero v civilstvu.
Sam se nisem odločil za voznika.Se mi je zdel poklic še težji kot v gradbeništvu in sem 
ostal tam do penzije.
Ko pa gledam današnje šoferje,se mi zdi,da so na nivoju sužnjev,kar se tiče izkoriščanja
brezobzirnega kapitala.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18477
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   01.02.16 22:04

@mirko bratuš (citat):
Ko pa gledam današnje šoferje...

Danas su stvari sasvim drugačije po tom pitanju.
Nije samo dovoljno imati C kategoriju i eto te profesionalnog vozača, ne ide to tako.

Ranije je nedostajalo vozača općenito; iz nekih sredina su ciljano slali mladiće za vozače u JNA da bi kasnije odmah počeli raditi kao vozači.
(Ako je u kraju bila kakva velika tvornica i sl.)
Moguće još koji stariji vozač ZET-a ima dozvolu dobijenu u JNA. Smile
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   02.02.16 7:30

@Max Blitz (citat):
@mirko bratuš (citat):
Ko pa gledam današnje šoferje...

Danas su stvari sasvim drugačije po tom pitanju.
Nije samo dovoljno imati C kategoriju i eto te profesionalnog vozača, ne ide to tako.

Ranije je nedostajalo vozača općenito; iz nekih sredina su ciljano slali mladiće za vozače u JNA da bi kasnije odmah počeli raditi kao vozači.
(Ako je u kraju bila kakva velika tvornica i sl.)
Moguće još koji stariji vozač ZET-a ima dozvolu dobijenu u JNA. Smile

U pravu je Mirko, mada MAx, moram reći da nisi baš skroz u pravu, danas poslodavci plaču za vozačima, međutim danas se svako predstavlja kao vozač, a kad sedne slomi na drugom metru u rikverc.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   02.02.16 11:13

Kako nerijetko čitam, vozače danas 'muče' brojni (EU) propisi.
A poslodavci bi ih kršili preko leđa vozača.
Sumnjam da da baš svatko 'samo tako' sjeda za upravljač, kazne su rigorozne.
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   03.02.16 7:55

@Max Blitz (citat):
Kako nerijetko čitam, vozače danas 'muče' brojni (EU) propisi.
A poslodavci bi ih kršili preko leđa vozača.
Sumnjam da da baš svatko 'samo tako' sjeda za upravljač, kazne su rigorozne.
Tako nekako, ima dosta firmi koje poštuju zakone, kojekakve zakone, najbitniji je da se pravilno postupa sa radnim vremenom vozača, da se ne koristi magnet, da se dozvola popuni kako treba i na vreme, međutim, vlasnici većih trans.firmi se dovijaju zarad lične koristi recimo na odbijanje svega i svačega, do duše ne svi, recimo odbija ti potrošnju nafte, gazda sam "normira" potošnju nezavisno o terenu kojim se vozim, pa su vozčai uglavnom dužni gazda, tj. odbija im prekomernu potrošnju. To je samo jedan primer. Ili recimo, dispečer ti kaže da svoje podupirače i španere daš u putu drugom vozaču iz firme jer je taj neplanirano poslat da tovari neku robu koja zahteva to, ali ti čim si istovario moraš da tovariš robu koja isto to zahteva, a nemaš, i onda gazda kaže ti si kriv, što si dao, te te zaduži opet za neki iznos. Svako oštećenje na vozilu ti plaćaš i ako nisi kriv, recimo, stojiš na parkingu, i umorni Rumun ti odvali retrovizor, ili ti pocepa ceradu i zakrivi stub, ti plaćaš. To su sve nabrojeni primeri u solidnim firmama, a ima recimo daleko gorih firmi, gde u startu potpišeš papir, gde te poslodavac nije naterao da radiš mimo propisa o radnom vremenu, itd, a gazda se samo dere "moraš stići" jer ako ne stigneš, i ovako od plate koje zaradiš 20-30% ti skida, a imaš dvoje dece i žena ti ne radi, i šta ćeš moraš, a kad te uhvate, gazda lepo da taj papir pred zakon i vozač kriv, gazde biraju uglavnom takav soj ljudi, koji nemaju gde, novi kamioni, i onako su kasko osigurani, al ti odbija sve i sva. To je manje više u međunarodnom transportu, i onda kažu iste te gazde koje vozače menjaju ko cigo konje, "joj nema vozača danas, neće da rade" dok druge firme imaju vozače od kako firma postoji. A to je jako jako retko, na prste jedne ruke da izbrojiš. O nacionalnom transportu, neki drugi put.
Na vrh Go down
peglica
Džomba
Džomba

Broj komentara : 132
Član od : 2013-11-30

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   03.02.16 20:57

Pozdrav vozačima ali i svima ostalima drugovima.Ja sam kad sam se vratio iz vojske prepisao vojnu dozvolu na civilnu i otišao dva semestra na prekvalifikaciju za KV vozača cestovnih motornih vozila.No život me odveo na sasvim drugu stranu.Inače prije vojske sam završio i srednju školu za KV automehaničara.I kao što sam napisao život ima svoje pravce pa sam ja postao grafičar u jednoj kartonaži gdje radim več 35 godina i nije mi žao jer vidim i čujem da je danas kruh vozača veoma gorak.Em je promet gust,em je svakih sto kilometara granica,em ih gule gazde tako da im skidam kapu do poda jer nije im lako.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 18
Član od : 2014-11-18
Dob : 61
M(j)esto žalec /SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   03.02.16 23:42

Pozdrav svima!
I ja sam malo stariji maloljetnik,na obuci sam bio u Čapljini od 28.01.1974 obuka je trajala 3 mjeseca.Nakon toga 10 dana mala kasarnica u Titogradu kao dobuka.Iz Titograda u Ulcinj Tu sam zadužio TAM 5000 duplak.Imao sam puno vožnje jer sam vozio po karaulama vojsku,namirnice i sve što treba.Po odsluženju sam prepisao vojnu vozačku dozvolu i dobio sam kategorije B,C,E.Mnogi su se s tim kategorijama zaposlili kao vozači u raznim špedicijama.Ja sam ostao u svom zanatu,jedino kao rezervista na vježbama sam vozio TAM 4500 i vukao protioklopni top kal.50.Na zadnjoj vježbi prije raspada Juge vozio sam noviji tam čini mi se daje imao oznaku 110.Ako ima ko iz tih vremena iz Čapljine ili Ulcinja javite se.Puno pozdrava svima iz Slovenije
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   05.02.16 0:23

@Max Blitz (citat):
Testiranje FAP 2026 6x6, 70-te...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   06.02.16 0:22

@Max Blitz (citat):
Testiranje FAP 2026 6x6...
1976.

Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   07.02.16 16:37

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):
1976.

76te 26ca u FAP-a koliko znam nije postojala, tek krajem 70ih je nastala. FAP tad još nije radio NG seriju, vrlo verovatno, setimo se 1616 (nije vojni model), znači 76te je aktuelan LP. Max ajde proveri baš me kopka.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   11.02.16 1:38

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   11.02.16 21:42

@Max Blitz (citat):

Po čemu se može zaključiti da je na slici vozač.  scratch

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   12.02.16 21:54

Po čemu se može zaključiti da je na slici vozač.  
Vrlo jednostavno pogledaj samo noge, točan raspored papučice gasa i kvačila,uvijek spreman za pokret.

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   13.02.16 18:03

@peglica (citat):
Prošle su dvije godine a nitko sa slike nije se javio...

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   13.02.16 23:03

@Max Blitz (citat):

Na stranici 'Fabrika Automobila Priboj - FAP' kažu - 1976.

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   14.02.16 10:52

@peglica (citat):
Po čemu se može zaključiti da je na slici vozač.  
Vrlo jednostavno pogledaj samo noge, točan raspored papučice gasa i kvačila,uvijek spreman za pokret.
Dobra ti je ova!!!! Baš se vidi oktanska nervoza Smile Smile Smile

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   18.02.16 20:38

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):

Na stranici 'Fabrika Automobila Priboj - FAP' kažu - 1976.

Ajd ponovi gradivo pa pogledaj koji je ovo FAP.Nema objekta gdje se nije vidio osim na nosaču aviona kojeg nismo ni imali.

Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   21.02.16 9:42

Ovo bi trebalo biti da je 2026 koji i danas dan u upotrebi, samo me kopka po godinama da li je to stvarno 76ta, jer ja znam da je 78e NG izašao, dotle je bio LP (kockast), baš kao prvo 1616 (civilstvo) pa tek 1620 (civilstvo). Nebi trebalo uzimati zdravo za gotovo ono što se plasira na internetu. Ne kažem da sam u pravu, te pozivam starije i iskusnije vozače, tj. oni koji se bolje od mene razumiju da kažu koju, na ovu temu.
Pitanje za majstore, što je odabran za vojnu izvedbu 26ca ako je već postojao 32ka (V10)? Da li je kompenzacija u vezi nešto manje snage u ovim uslovima eksploatacije nadomeštena i smanjenom potrošnjom, ili je pak trebalo staviti kao osnovnu verziju 2032 ili pak jaču šasiju i namenu ili nešto lakšu?
Na vrh Go down
Neven Pendelj
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2016-02-21

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   21.02.16 13:46

Moj otac je bio vozač u 1. motorizovanoj gardijskoj brigadi (1990/1991). Vozio je sličan kamion i često je dobivao nagrade kao najbolji vozač. Jednom kada je bio dežurni vojnik, spavao je u kamionu sve dok ga nije probudio glas pukovnika Mileta Mrkšića (tada komandanta te brigade).
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   21.02.16 22:40

@Srdjan Radovanov (citat):
Ovo bi trebalo biti da je 2026 koji i danas dan u upotrebi, samo me kopka po godinama da li je to stvarno 76ta, jer ja znam da je 78e NG izašao, dotle je bio LP (kockast), baš kao prvo 1616 (civilstvo) pa tek 1620 (civilstvo). Nebi trebalo uzimati zdravo za gotovo ono što se plasira na internetu. Ne kažem da sam u pravu, te pozivam starije i iskusnije vozače, tj. oni koji se bolje od mene razumiju da kažu koju, na ovu temu.Pitanje za majstore, što je odabran za vojnu izvedbu 26ca ako je već postojao 32ka (V10)? Da li je kompenzacija u vezi nešto manje snage u ovim uslovima eksploatacije nadomeštena i smanjenom potrošnjom, ili je pak trebalo staviti kao osnovnu verziju 2032 ili pak jaču šasiju i namenu ili nešto lakšu?

Na slici je 2026 ali je greška godine o kojoj se priča.2026 je uveden u službenu upotrebu 1978 a tek 1981 su se počeli masovnije viđati po svim vojnim objektima.Usporedo je tekao i proces izvoza za Irak,Egipat,Sau.Arabiju i pitaj više vraga gdje nije.Za izvoz su osim klasičnih išle i verzije s radarima(žirafe),sa raketnim sistemima od Ognja do Orkana(samo Irak i o tom sam već pisao).I tu postoje velike prepreke što se tiče same mašine jer se isti mogu naći sa "šestakom" i sa V-8.Sve ide od same 1970-te kad je sklopljen ugovor sa Mercedesom.
Sad tko želi nek pogleda sliku gornjeg FAP-a i nek pogleda kromirane brisače(koji nisu viđeni po vojnim vozilima a ni na vojnom FAP-u) i najvažnije željezni štitnik motora koji je identičan starom FAP-u beznjuškašu i sličan na 1118.I danas mnogi brkaju 2026 i 2026BDS.

Evo i neka pisanja nekih stručnjaka koja mi izgledaju sasvim točna :  15.srpnja 1970. sklopljena su četiri različita ugovora: o licencnoj proizvodnji, o kooperacijskoj proizvodnji, o zajedničkim ulaganjima i o kreditiranju. Ciljevi tih dogovora bili su postupno usvajanje proizvodnje postojećih modela Daimler-Benza, to su bili teretnjaci 1113, 2224 i autobus 0 302; na način sastavljanja uvoznih komponenti, jer su ta vozila ionako bila na kraju svog vijeka. Istovremeno se u okviru prve faze (od 1971. do 1976.) počelo osvajanje proizvodnje onih komponenata, koje su bile ugrađivane i u najsuvremenija vozila nove generacije, kamione 1213 s motorom OM352, teški program 2226 i autobuse 0 303, koji su baš u tom trenutku ulazili u proizvodnju Daimler-Benza. Istovremeno je u okviru te prve faze započelo veliko osuvremenjivanje kapaciteta, izgradnja nove tvornice motora FAMOS za motore OM352, nove proizvodne hale u Priboju gdje bi se izrađivale i kabine Mercedes namijenjene upotrebi na svim vozilima FAP, i obnova zgrada u Zagrebu i Skoplju. Taj dogovor je dalje nadopunjen s potpisivanjem aneksa godine 1976, po kojem FFB dobiva prava proizvodnje suvremenih DB motora familije 400 (V-motori od 6 do 10 cilindara i snage od 192 do 320 KS).

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   29.03.16 0:02

Iz 1973.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   12.05.16 3:10

Na vrh Go down
Simple man
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2014-03-26

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   28.05.16 14:38

pukovnik:Jednostavno, vozilo je tzv. \"SUP" verzija putničkih vozila koje je koristila vojna policija, sve isto kao i civilno vozilo tadašnje milicije samo što su tablice JNA i na vratima kao i na desnom dijelu šofer šajbe naljepnice od vojne policije (može se primjetiti na slici) vojni policijac je ustvari saobraćajni vojni policajac što se da zaključiti ako se malo bolje pogleda da na lijevom džepu od košulje ima značku vojne (saobraćajne) policije. (citat):
@Max Blitz (citat):

Po čemu se može zaključiti da je na slici vozač.  scratch

KomentarNaslov komentara: Re: Vozači motornih vozila u JNA   Today at 2:52

Na vrh Go down

Vozači motornih vozila u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 19/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20  Next
 Similar topics
-
» Vozači motornih vozila u JNA
» Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
» ORUŽANE SNAGE SUSEDNIH ZEMALJA SFRJ