FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Naše uspomene iz izviđača

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   22.10.13 16:00

@pukovnik (citat):
Nisu samo izviđaći sa mora nosili plave košulje i ne znači da ako ih ti nisi vidio (jedriličare) da nisu postojali. Niti ja među gimnastičarima nisam vidio izviđaće ali znam gimnastičare koji su bili izviđaći. Osim toga i šatori su bili odredski a ne privatni.

Nisam rekao da nisu postojali. Ogradio sam se od toga. Rekao sam da ne znam.
Objasnio sam malo jedrilice, jer nisu sve iste veličinom i namjenom.
Najčešće ljudi s kopna nemaju pojma o tome.
Iznenadio sam se koliko ljudi koji prate inače sport, ne znaju baš ništa o olimpijskim klasama jedrilica i koje su barem otprilike.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   22.10.13 16:11

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Nisu samo izviđaći sa mora nosili plave košulje i ne znači da ako ih ti nisi vidio (jedriličare) da nisu postojali. Niti ja među gimnastičarima nisam vidio izviđaće ali znam gimnastičare koji su bili izviđaći. Osim toga i šatori su bili odredski a ne privatni.

Nisam rekao da nisu postojali. Ogradio sam se od toga. Rekao sam da ne znam.
Objasnio sam malo jedrilice, jer nisu sve iste veličinom i namjenom.
Najčešće ljudi s kopna nemaju pojma o tome.
Iznenadio sam se koliko ljudi koji prate inače sport, ne znaju baš ništa o olimpijskim klasama jedrilica i koje su barem otprilike.
Očito ti ljudi ne prate tu vrstu sporta. Ni ja (a pratim sport) nemam blage veze o bezbolu, kriketu ....... No to je već za neku drugu raspravu i temu.

Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 517
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   22.10.13 16:27

@Max Blitz (citat):
izviđači pomorci nikako nužno nisu mogli automatski bit i jedriličari jer jedrenje u malim sportskim jedrilicama (za jednu ili dvije osobe) itekako zahtjeva prethodnu teorijsku i praktičnu obuku.

Ja sam se, priznajem, malo nespretno izrazio. Prst je bio brži od mozga. Trebao sam (dapače i mislio sam) reći da su plovili, a to naravno nije isto što i sportsko jedrenje. Je li koji jedrio ne bih znao reći. Pretpostavljam da je moglo biti i takvih.
Izviđači su bili u materijalnom smislu polu-sirotinja i snalazili su se kojekako. Ja sam, primjerice, više puta išao u tvornicu Sljeme u Sesvete žicati donaciju ''u naturi'' za taborovanja. I uvijek bi dobili nešto od njihovih proizvoda. Istini za volju imali smo tamo neku vezu, koja je to progurala kroz ''strukture''. Za moje prve tabore - od 1963. do negdje 1965. ili 1966. - dobivali smo pakete od organizacije CARE. Unutra je bila velika količina mlijeka u prahu, kakao i velike konzerve sira (odvratnog mirisa i okusa, ali daj što daš). Mlijeko i kakao dostajali su za čitavo taborovanje, čak smo ih miješali i pravili čokoladu. Sjećam se dobro tih velikih paketa i teksta koji je bio napisan na nekoliko jezika: ''Ovaj paket je poklon naroda Sjedinjenih Američkih Država i ne smije se ni prodati ni zamijeniti''.
Te donacije su nam dobro došle da smanjimo ukupne troškove taborovanja, a time i iznose koje su morali platiti naši roditelji.
U više navrata, naročito kod velikih akcija i smotri, pomagala nam je i JNA. Ima razloga pretpostaviti da su se naši izviđači-pomorci ''pomogli'' i kod JRM.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 4:38

@Stanko1 (citat):
@Max Blitz (citat):
izviđači pomorci nikako nužno nisu mogli automatski bit i jedriličari jer jedrenje u malim sportskim jedrilicama (za jednu ili dvije osobe) itekako zahtjeva prethodnu teorijsku i praktičnu obuku.

Ja sam se, priznajem, malo nespretno izrazio. Prst je bio brži od mozga. Trebao sam (dapače i mislio sam) reći da su plovili, a to naravno nije isto što i sportsko jedrenje. Je li koji jedrio ne bih znao reći. Pretpostavljam da je moglo biti i takvih.

Možda sad previše cjepidalačim, ali bih volio da je ovo s izviđačima pomorcima i jedriličarima jasnije.
Smatram da se istovremeno natjecateljskim sportskim jedrenjem i izviđačima nije moglo bavit, jer jednostavno nije bilo dovoljno vremena za oboje!
U pravoj punini obje zanimacije, sporta, hobija ili kako hoćete.
A ukrcat se na bilo koji brod i ploviti, pa i jedrilicom, ali ne malom sportskom, može svatko.

Povremeno se možda moglo baviti jednim i drugim, iako vam barem onda nitko ne bi dao (posudio) skupu klupsku sportsku jedrilicu za tek usputno luftanje i neka samo osobna zadovoljstva.

E, sad me nešto zanima u vezi izviđača po tom pitanju.
Koliko se 'moralo' biti u izviđačima da bi se bilo izviđač? Jesu li postojala neka pravila i propisi, jer ih se ja ne sjećam.
Jesu li postojale kakve kazne za kršenje ovoga ili onoga, ili čak isključenje iz izviđača?
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 6:24

@Max Blitz (citat):
Koliko se 'moralo' biti u izviđačima da bi se bilo izviđač? Jesu li postojala neka pravila i propisi, jer ih se ja ne sjećam.
Jesu li postojale kakve kazne za kršenje ovoga ili onoga, ili čak isključenje iz izviđača?
Praktično si izviđačem postao na dan kada si se upisao u organizaciju i otada ti je tekao ''staž''. Službeno, pravim izviđačem se postajalo polaganjem zavjeta (zakletve, prisege). Zavjet se polagao u svečanim prilikama, recimo na logorskoj vatri. Datum polaganja se upisivao u člansku knjižicu.
Postojali su tzv. izviđački zakoni (odštampani u članskoj knjižici), ali su oni bili više deklarativne naravi i na njih se - pošteno govoreći - nismo previše obazirali. Recimo, jedan od zakona je glasio: ''Izviđač se vlada kulturno i kloni se štetnih navika''. Ja sam se vladao kulturno, ali sam svoje prvo pivo popio i prvu cigaretu zapalio upravo u izviđačima. Laughing 
Disciplinske mjere? Nisu bile striktno propisane. Ja sam na taborima klince kažnjavao prekorednom noćnom stražom, zabranom kupanja jedan dan, pomaganjem u kuhinji izvan dežurstva itd. Kazne sam izricao nerado i samo kao krajnju mjeru, ali su i te kako imale ''ljekoviti'' učinak. U ekstremnim slučajevima krivca se moglo udaljiti iz tabora tj. poslati kući (bez prava na povrat uplaćenog novca), ali mi to nikada nismo učinili.
Za nestašne klince najefikasniji protuotrov je bio takozvani egzercir. Recimo, odsvirano (odfućkano) je povečerje i u taboru mora biti tišina. Oni kojima se ne spava neka pričaju u šatoru, ali tihim glasom da ne smetaju ostalima. A klinci kao klinci, bilo je tu i nestašluka, brbljanja, kikotanja, vikanja… Onda ja te veseljake lijepo povadim iz šatora i naredim da mi se u roku odmah nacrtaju u stroju u punoj uniformi i s punim rancima na leđima. Pa ih predam u ruke nekome od starijih i kažem mu: - Opali im takav egzercir da im se pošteno prispava. - A taj ih odvede na malu noćnu šetnju od sat-dva. Zanimljivo, te egzercire klinci mi poslije nisu uzimali za zlo nego su ih pamtili kao zanimljive i egzotične doživljaje.
Postojala je mjera isključenja iz izviđačke organizacije. Primjenjivana je iznimno rijetko i to samo u najdrastičnijim slučajevima. Recimo, ako netko pronevjeri taborski novac, nešto ukrade ili utaji, ponaša se prema onome što se danas zove pedofilijom (znam jednog odraslog klipana koji je pokazivao pretjerani i nastrani interes za male curice) ili je naprosto asocijalan u ponašanju i opasan po okolinu. U mojem izviđačkom odredu u tih dvanaest godina bila su samo dva isključenja.
Mjeru isključenja i njeno provođenje nitko nije mogao nadzirati, pa je bilo i svakakvih apsurda. Recimo, četovođa i njegov zamjenik se posvađaju, onaj prvi isključi drugog iz izviđačke organizacije, a taj osnuje novu četu koja postane jednom od najboljih u gradu. A znam i čovjeka koji je bio isključen zbog financijskih malverzacija, isključenje je čak potvrdio i Savez, da bi se za koju godinu vratio i postao visoki izviđački funkcioner. Kada mu se lova ponovo zalijepila za prste i to se otkrilo otišao je sâm.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 10:59

Stanko mislim da si ovdje trebao pojasniti dobne kategorije poletarci i pčelice, izviđači i planinke te brđani i brđanke. Evo zakoni i zavjet.

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 11:01

@Stanko1 (citat):
... pa je bilo i svakakvih apsurda. Recimo, četovođa i njegov zamjenik se posvađaju, onaj prvi isključi drugog iz izviđačke organizacije, a taj osnuje novu četu koja postane jednom od najboljih u gradu. A znam i čovjeka koji je bio isključen zbog financijskih malverzacija, isključenje je čak potvrdio i Savez, da bi se za koju godinu vratio i postao visoki izviđački funkcioner. Kada mu se lova ponovo zalijepila za prste i to se otkrilo otišao je sâm.

"Škola života", tu su se, dakle, "školovali" neki današnji partijski kadrovi. Smile 

lol! lol!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 13:49

@pukovnik (citat):
Stanko mislim da si ovdje trebao pojasniti dobne kategorije poletarci i pčelice, izviđači i planinke te brđani i brđanke. Evo zakoni i zavjet.

Da!
Sve što vi i Stanko sad spominjete, izvlačim iz neke dubine memorije da sam već čuo, ali je stvarno davno bilo...
Ostalo mi je i nešto kad je izviđač prvi put dobio priliku dizat zastavu na jarbol u logoru ujutro.
Nije se moglo odmah i tek tako. Koja je kategorija npr. trebao bit za to?
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 14:41

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Ostalo mi je i nešto kad je izviđač prvi put dobio priliku dizat zastavu na jarbol u logoru ujutro.

Za početak: druže pukovniče, ne moram ja baš sve objašnjavati (naročito ako nitko nije pitao); pa i ti si instruktor II. stupnja kao i ja. Uostalom vidim da se lijepo dopunjujemo.
Max, dizanje/spuštanje zastave je zaista bila čast. O tome je odlučivao vođa tabora na prijedlog svih vodnika i uprave tabora. Nije bilo nikakvih kategorija. Zastavu je dizao ili spuštao izviđač (ili planinka) koji se tog dana ili prethodnog dana istakao po nečemu. Recimo, ako si bio posebno marljiv u kuhinji dok si bio u dežurnom vodu, istakao se na zanimanju, pomagao nekome, imao primjerno uređen šator... Uglavnom, po nečemu si taj dan ili prethodni dan bio uzor. Zaključujem da si ti bio si dobar izviđač i baš si mogao dulje ostati.Wink
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 14:46

@Stanko1 (citat):
Zaključujem da si ti bio si dobar izviđač i baš si mogao dulje ostati.Wink

A rekao sam što je bilo. Very Happy 

Šator mi nije najmiliji kao smještaj, a ljubav prema moru i jedrenju je bila jača. Nije se moglo sve.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 15:15

Bio sam i na jednom logorovanju na slapovima Krke 1980.

To je bila katastrofa!
Zašto?
S dobrim dijelom izviđača su došli i njihovi roditelji???
Uglavnom majke!
Je li se to inače prakticiralo?
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 15:37

@Max Blitz (citat):
Uglavnom majke!
Moja pokojna baka bi rekla: boknasoslobodi! Laughing 
Nikakvi roditelji na taboru! Jer to onda nisu izviđači nego, štajaznam, ferijalci ili kampersko društvo.
Mi smo naravno dopuštali roditeljske posjete na jedan dan, ali su takvi slučajevi bili vrlo rijetki. Sami klinci to nisu htjeli, ta pobjegli su od staraca i taman im trebaju na taboru.
Naravno, pobrinuli smo se da se klinci redovito javljaju kućama pismima i/ili razglednicama.
Mnogi roditelji bi došli ispratiti klince na kolodvor pri odlasku na tabor. S mnogima bih razmijenio poneku riječ. Na postrojavanju (onaj plato na istočnom ulazu u Poštu 2) pred polazak na peron obavezno bih podravio roditelje i zamolio ih da - ako žele ispratiti klinca do vagona - idu za nama i ne miješaju se u kolonu. Obično smo imali rezerviran čitav vagon za sebe. Kako su u ono doba bile ljetne gužve u vlakovima, a natpis ''rezervirano za...'' neki nisu doživljavali, obavezno sam ranije poslao četvoricu starijih i jačih momaka da očiste vagon od ''padobranaca'' i zatim dežuraju po dvojica kod svakih vrata. Zatim bi po jedan od njih uvodio klince i smještao ih po kupeima. Roditelje nismo puštali u vagon, baj-baj, vidimo se za 25-27 dana.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 16:23

@Max Blitz (citat):
Bio sam i na jednom logorovanju na slapovima Krke 1980.

To je bila katastrofa!
Zašto?
Uglavnom majke!
scratch  a majke ti mile jesu li i dojile?

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 16:50

@purger (citat):
scratch  a majke ti mile jesu li i dojile?

Skoro!! What a Face 

Dobrom dijelu izviđača je to bilo prvo logorovanje, i vjerojatno prvi odlazak od kuće.
Ne znam koji je to točno bio aranžman i dogovor s vodstvom izviđača.
Moguće da ih dobar dio ne bi ni došao, jer ih ne bi pustili od doma same! Very Happy 

Bila je kuhinja u jednom većem šatoru pa su majčice cijeli dan kuhale za svoju gladnu dječicu. Laughing 
Barem smo se svega najeli, bolje nego doma!
Hrana je morala bit vrhunska, da se koja ne osramoti pred ljudima! Laughing 
Ali sveukupno je bilo loše! Iako moja mama nije bila.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 16:58

Pa možda je to bila udruga starih izviđačica Very Happy  jebiga ne može djecu ostavit doma i otići na logorovanje scratch 
Jesi li primjetio da li su instruktori poput Stanka posječivali njihove šatore?
Opiši nam još neka svoja zapažanja sa tog skupa pohotnih mama!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 17:18

@purger (citat):
Pa možda je to bila udruga starih izviđačica Very Happy  jebiga ne može djecu ostavit doma i otići na logorovanje scratch 
Jesi li primjetio da li su instruktori poput Stanka posječivali njihove šatore?
Opiši nam još neka svoja zapažanja sa tog skupa pohotnih mama!

Nisu bile stare izviđačice, koliko znam. Laughing 
Ma bio sam klinac onda, 12 godina, htio sam čim više pobjeć od njih, a ne da ih gledam što rade.

Instruktor Stanko treba prijeć na teme koje su najzanimljivije u ovom području. Cool 
Šatro prirodne ljepote, guste šume i proplanci.... Laughing
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 17:23

Citat :
htio sam čim više pobjeć od njih, a ne da ih gledam što rade
scratch 

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 17:26

@purger (citat):
Citat :
htio sam čim više pobjeć od njih, a ne da ih gledam što rade
scratch 

A ti se ne bi micao od starijih u vezi čega god?

Gledaš curice valjda, a ne njihove mame kad imaš 12 godina. Ili? Question Shocked
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 17:37

Vidi ti starih mrelaca i pohotnika, al' su znatiželjni. Laughing 
O da, najljepša od svih dužnosti bila je izučavanje topografije mlade curice (s dovoljno izraženim reljefom), naročito uz obalu mora i miris borova…
Umjesto mojih memoara po tom pitanju, evo vam prikladne pjesme:

http://www.youtube.com/watch?v=IXCTysT9g4s
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 21:53

Neke stvari su i u izviđačima bile tajna. Zapovjednik/vođa tabora i suradnici ipak nisu išli spavati kad i drugi izviđači. Nad tabor se spustio mir kad su i kuharice završile svoj posao od večere i pripremile sve za doručak drugi dan. Na taboru je bilo i zdravstveno osoblje tipa higijeničarke i medicinske sestre (u našem odredu su to obično bile pripadnice 7. čete inaće učenice srednje medicinske škole) Rolling Eyes

pukovnik: komentar modifikovan dana: 23.10.13 22:16; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 22:11

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Da!
Sve što vi i Stanko sad spominjete, izvlačim iz neke dubine memorije da sam već čuo, ali je stvarno davno bilo...
Evo da riješimo i dobne skupine:
pčelice i poletarci: načelno djeca nižih razreda osnovne škole, od 6 do 11 godina;
mlađe planinke i izviđaći: od 12 do 15 godina;
starije planinke i izviđaći: od 16 do 20 godina;
mlađe brđanke i brđani: od 21 do 26 godina;
starije brđanke i brđani: stariji od 27 godina

Svima je zajednički naziv bio izviđaći a radili su prema Planovima i Programima sukladno svojoj dobnoj kategoriji. Recimo Stanko za čuvanje vrata vagona sigurno nije odredio mlađe izviđaće kao što i konačari (ekipa koja prva ode na taborsku prostoreiju i pripremi tabor) nisu bili iz te kategorije već stariji.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 22:18

@Stanko1 (citat):
O da, najljepša od svih dužnosti bila je izučavanje topografije mlade curice (s dovoljno izraženim reljefom), naročito uz obalu mora i miris borova…

@pukovnik (citat):
Neke stvari su i u izviđačima bile tajna. Zapovjednik/vođa tabora i suradnici ipak nisu išli spavati kad i drugi izviđači. Nad tabor se spustio mir kad su i kuharice završile svoj posao od večere i pripremile sve za doručak drugi dan.

Uf, ja mislio sad će krenut neka prava priča konačno na temi, kad ono ćorak.

I alat je spreman, ono poznato - 'obrisao admin' ako će trebat... Laughing 
A pukovnik o brđankama i brđanima. Rolling Eyes Very Happy
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   23.10.13 22:39

@Max Blitz (citat):
@Stanko1 (citat):

@pukovnik (citat):
Neke stvari su i u izviđačima bile tajna. Zapovjednik/vođa tabora i suradnici ipak nisu išli spavati kad i drugi izviđači. Nad tabor se spustio mir kad su i kuharice završile svoj posao od večere i pripremile sve za doručak drugi dan.

Uf, ja mislio sad će krenut neka prava priča konačno na temi, kad ono ćorak.

I alat je spreman, ono poznato - 'obrisao admin' ako će trebat... Laughing 
A pukovnik o brđankama i brđanima. Rolling EyesVery Happy
Član 8. izviđačkog zakona me prijeći da ne iznesem i famozni nepisani 13. članak kojeg i Stanko zna (vezan je uz ono što je on već u jednom postu spomenuo pivo, cigarete i jel hm.....)Rolling Eyes 

Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   24.10.13 16:44

@Stanko1 (citat):
Nikakvi roditelji na taboru...
Na postrojavanju (onaj plato na istočnom ulazu u Poštu 2)

Sad tek vidim da sam napisao jednu sitnu glupost. Iako je banalna i neprimijećena, moram je ispraviti. Nismo se postrojavali na istočnoj već na zapadnoj strani Pošte 2 (ispred stubišta). Ne valja kada jedan instruktor II. stupnja, premda u časnim godinama, pomiješa strane svijeta makar i na jednom ležernom forumu. Wink 
Nego, kada sam se već nadovezao na temu budi spomenuto još nešto. Govorili smo o roditeljima na taborovanju s izviđačima. Iznimaka je kod nas ipak bilo, ali se radilo o ljudima koji su također bili članovi izviđačke organizacije. Recimo, bračni par Vojo i Ankica imali su sina i kćer na taboru. Vojo je bio starješina, a Ankica kuharica. Djeca nisu imala ni mrvicu protekcije, dapače sin je okusio što znači tvrdi egzercir.
Samo jednom smo imali dvojicu ''civila'' (Zlarin 1970.). Uvalio ih je Vojo iz svog birtaškog društva, bez mog znanja, i stavio me pred gotov čin. Koliko pamtim jedan je bio umirovljeni podoficir JNA, inače ljigav i krajnje antipatičan tip. Vjerojatno nije bio baš neki starješina u vojsci jer je bio relativno mlad, a već u penziji. Smjestili smo ih na posebno mjesto izvan tabora.
Jednog dana kaže meni Vojo da ona dvojica žele razgovarati sa mnom. Dobro, da čujem što hoće. Sjednemo mi i oni mi počnu popovati: zašto klince maltretiram, zašto ih tjeram noću na stražu, zašto svaki dan imaju izviđačko zanimanje jer ''mi smo ovdje došli da se kupamo''.
Meni tlak skočio na 300, ali sam zadržao prisebnost. Objasnio sam im da su ovo izviđači, a ne ferijalni savez, da su ONI došli ovdje da se kupaju i to našom dobrom voljom za sitnu paru, te da se nemaju što petljati u izviđačke stvari ni držati mi prodike o vođenju tabora. Ako im se ne sviđa, sutra ujutro imaju brod za Šibenik.
Otada su se držali po strani, a moj Vojo je dobio propisnu porciju jezikove juhe jer nam je uvalio takve ''goste''.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   24.10.13 18:15

Vraćam se na taborovanja u Prvić Luci. Mi smo uvijek bili smješteni na Prvoj bateriji a izviđaći iz Slatine na Drugoj. E sad, gledano od crkve prva je bila u brdima lijevo a druga desno. Od kud naziv I i II baterija ne bih znao reći ali predpostavljam da je to bio domaći termin zbog onih bunkera i topničkih položaja iz II Svjetskog rata. Dio tih bunkera smo koristili kao skladišta jer su bili u funkciji onako betonirani sa ogromnim željeznim vratima. Hladovina samo takva. U to vrijeme Prvić je bio malo ribarsko mjesto koje osim nekog mizernog hotela u luci, voćarne i polutrgovine kojoj je bio vlasnik neki Margetić te crkve nije imao baš ništa. Po plin za kuhinju smo išli u Šepurine (drugo mjesto na otoku) a po sve ostalo vezano uz namirnice brodom u Šibenik ili Vodice i onda sve to lijepo konačari teglili na leđima po onim kozjim stazama do tabora. Preko puta luke ili po domaći na drugoj bandi je bilo neko dječije odmaralište iz Đurđevca i mala tvornica za preradu ribe. Sjećaš li se toga Stanko.

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Today at 7:06

Na vrh Go down

Naše uspomene iz izviđača
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Naše uspomene iz izviđača
» Naše uspomene iz JNA (ručni rad)
» AJDOVŠČINA 1266 IZVIĐAČKI VOD ABHO 1984/85 NOVEMBARSKA
» Izviđači u JNA
» Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji