FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Naše uspomene iz izviđača

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 501
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Thu Oct 24, 2013 10:20 pm

Prošlo je već 48 godina (na Prviću smo bili 1965.) pa je dosta toga izblijedilo iz pamćenja. Znam da je Prvić malo mjestašce i da je bio samo jedan dućan gdje smo kupovali pivo i sokove. Naši ekonomi su nabavljali svježe namirnice iz Šibenika.
Do Šepurina smo se znali uputiti u večernje šetnje.
Naš tabor je bio u onoj šumici iznad crkve. Parcela pripada šibenskoj biskupiji, pa smo se šalili da imamo tabor na svetoj zemlji:

Sjećam se i bunkera. Od njih jedino pamtim da smo unutra nalazili osušene fekalije i da su po zidovima bile ispisane i nacrtane kojekakve prostote.
Znali smo se uputiti na drugu stranu otoka preko onih suhozidova. Jednom je neka baba vikala na nas, ništa je nismo razumjeli osim da ''ne smimo šporkat feral''. Laughing
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Thu Oct 24, 2013 11:42 pm

Iskopao sam još četiri izviđačke slike, pa neka se nađu - od viška glava ne boli. Sve su snimljene istog dana, u rujnu/septembru 1972., za vrijeme izleta našeg kluba brđana na Cesargrad.

Zelenjak, slika uz cestu Klanjec - Kumrovec. Ja sam drugi slijeva:

Zelenjak, kod spomenika Antunu Mihanoviću i himni Lijepa naša. Curica sasvim desno jedina se i danas bavi izviđačima, vodi odred ''Savski Gaj'' u Novom Zagrebu. Ostali smo rasuti po svijetu i okolici - jedna od cura (danas su bakice) živi u Ljubljani, jedna u Beogradu, a jedan se nedavno vratio iz Sirije gdje je radio za INA-u:

I za kraj dva ''manijaka'' - Danijel i Boris su se popeli na vrh ruševine Cesargrada. Ja se ne bih usudio jer imam akrofobiju:

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-02
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Thu Oct 24, 2013 11:44 pm

Podsetite me koji je uslov bio za dobijanje zvanja "Izvidjac-partizan"...

Sva vestarstva, i godinu dana nosilac III zvezde?
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Fri Oct 25, 2013 12:10 am

@Kemo Specijalac (citat):
Podsetite me koji je uslov bio za dobijanje zvanja "Izvidjac-partizan"...
Sva vestarstva, i godinu dana nosilac III zvezde?

Ne mogu se sjetiti svih kriterija. Treća zvijezda svakako, a da bi se ona dobila bilo je potrebno osvojiti određeni broj vještarstava.
Za zvanje izviđača-partizana bilo je potrebno imati vještarstvo partizanskog kurira.
Bilo je još kriterija, ali ih ne pamtim. Davno je to bilo. Možda drug pukovnik zna više, ipak je nešto mlađi.
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Tue Oct 29, 2013 12:45 am

Da malo oživim temu još dvije kratke pričice iz izviđačkog života:

DARUVARSKA PIVOVARA

Za vrijeme taborovanja u pravilu smo organizirali jednodnevne izlete. Dok smo bili na moru (šibenski arhipelag) odredište je uvijek bilo isto - slapovi Krke. Kod šumskih tabora birali smo destinaciju prema prilici.
Na taboru Pakra 1971. odlučili smo se za Daruvar. Lijepi gradić i turističko mjesto, nije daleko, a vlakom od Sirača do Daruvara i natrag stizalo se relativno brzo.
Mi organizatori zaključili smo: kad smo već u Daruvaru mogli bi posjetiti jedan industrijski objekt, a to je bila pivovara. Djeci neće škoditi da vide proces proizvodnje. Unaprijed smo dogovorili posjet, a domaćini su bili susretljivi i osigurali nam stručnog vodiča koji nas je proveo kroz sve pogone.
Na jednoj lokaciji sam pomislio da pivo više neću ni pogledati, a kamo li popiti. Stigli smo do nekih bazena gdje se močio ječam, a na površini plutaju deseci mrtvih štakora. Došle beštije osladiti se ječmom, pa ih fermentacija omamila i utopila. Jedna cura je pozelenjela u licu i morali smo je izvesti u dvorište na zrak.
Na kraju su nam domaćini donijeli nekoliko gajbi piva da se počastimo. Tu sam učinio grešku u koracima jer nisam osigurao dovoljni nadzor pa su neki klinci potegnuli malo previše… Ali, preživjeli su i to iskustvo.

BIRANJE MISS TABORA

Na taborskim vatrama koje su se organizirale pred kraj taborovanja (obično u čast Dana ustanka 27. srpnja/jula), nakon službenog dijela gdje su novi izviđači polagali zavjet, dijeljene pohvale i slično, slijedio je zabavni dio.
Tu smo izvodili skečeve, a omiljena točka je bila izbor Miss tabora. Kandidatkinje - čitaj žrtve - su morale biti cure koje su prvi put na taboru i nemaju pojma što ih čeka.
Voditelj ceremonije prozvao bi nekoliko cura (što starije i ljepše to bolje). Tu ih je dočekao isti broj momaka. Dečki su curama stavili dlanove preko očiju i prošetali ih ''na slijepo'' oko vatre. Onda su ih postrojili u vrstu, skinuli im ruke s očiju i usljedio je urnebesni smijeh. Naime, dečki su dlanove zacrnili čađom, a na što su ličile missice nije teško zamisliti.
Nedavno sam se preko maila dopisivao s jednom bivšom planinkom, koja danas živi u Beogradu. Poslao sam joj neke izviđačke fotografije i razmijenili smo sjećanja na stare dane. Ona malo toga pamti, ali jednu epizodu sa Zlarina ne zaboravlja pa mi piše: - Sjećam se da sam stajala kraj vatre i da su se svi smijali, a meni nije bilo jasno zašto. - Pa sam je podsjetio da je bila jedna od kandidatkinja za Miss tabora.

Na vrh Go down
tomerc
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 234
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Tue Feb 11, 2014 4:54 pm

Smotra izvidjaca Hrvatske na Jarunu.
Bio je i odred izvidjaca iz Trnja blizu nas
Dosli neki klinci pa ih pitaju: "Jeste vi iz Trnja?"
A oni ce: "Ne, mi smo iz zivice!"

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17809
Član od : 2012-10-29
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Mon Apr 28, 2014 1:01 pm

Izviđači voda izviđača-porječana 'Kornjača' Odreda izviđača 'Ivo Lola Ribar' Osijek 1956.
Na Dan mornarice 10.9.1959. je osnovan i Odred izviđača-porječana 'Mate Jerković' Osijek.

S prve Smotre izviđača pomoraca i porječana Jugoslavije u Splitu, Divuljama i Kaštelima 1959.
JRM je ustupila logorske terene kasarne i školski brod 'Jadran'...

Amblem Prve smotre izviđača pomoraca i porječana

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Wed Sep 03, 2014 6:04 pm

Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-02
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Fri Oct 03, 2014 2:11 pm

U filmu ucestvuju izvidjaci iz Pozarevca - prave krov nad glavom u prirodi od prirucnih sredstava...

Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 201
Član od : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Fri Oct 31, 2014 5:06 pm

Za Stanka vrlo dobro.Kroz tvoje pisanje vratio sam se 1966god,kad sam postao izvidjac i to mi je pomoglo da vojsku lakse odradim.Da ne pisem bas kao ti ali imao sam dosta lepih dozivljaja.
1969god. bio sam na saveznoj akciji Ohrid.Bio je to veliki logor od satora blizu Oridskog jezera.
Na vrh Go down
guster danijel
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 382
Član od : 2014-04-05
Dob : 46
M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Sat Nov 01, 2014 2:00 pm

@Kemo Specijalac (citat):
U filmu ucestvuju izvidjaci iz Pozarevca - prave krov nad glavom u prirodi od prirucnih sredstava...

e i 91.izvidjaci pozarevacki su mnogo sta znali da urade i da pokazu
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Thu Nov 20, 2014 6:32 pm

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Sat Nov 22, 2014 8:12 am

@mornar71 (citat):
Za Stanka vrlo dobro.Kroz tvoje pisanje vratio sam se 1966god,kad sam postao izvidjac i to mi je pomoglo da vojsku lakse odradim.Da ne pisem bas kao ti ali imao sam dosta lepih dozivljaja.
1969god. bio sam na saveznoj akciji Ohrid.Bio je to veliki logor od satora blizu Oridskog jezera.

Te 1966. godine ja sam bio na svom četvrtom taboru i bio sam zamjenik vođe. Bili smo na Bilogori nedaleko Virovitice, na lokaciji zvanoj Razbojište. Tamo su bila jezera u kojima su se Virovitičani kupali (i mi smo, postojala je nekakva polu-uređena plaža). Nikada u životu nisam vidio toliko žaba i zmija bjelouški, a da ne pričam koliko sam se najeo žabljih krakova. Čak smo iz vica probali i pečenu zmiju. Male bjelouškice stavljali smo u džepove bluza i plašili cure.  Laughing
Da, izviđačko iskustvo je svima nama jako puno pomoglo da se lakše adaptiramo na vojsku.
Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 589
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Sat Nov 22, 2014 9:12 am

Na sliki je bronasto priznanje tabornikov (izviđača) Slovenije.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Sun Dec 14, 2014 8:18 pm

HIMNA VATRI
-------------------------------
Plamen se diže, a iskra sipa  
I slušaju nas jela i bor.
Dok iz daljine miriše lipa  
Iz bratskih grla čuje se poj.

Doline mile vaše su staze
Borcima bile najlepši gaj.
Planino mila, zvezdo slobode,
Na tebi blista tvoj crven sjaj.

Zakunimo se imenom majke
Da ćemo bratstvu krčiti put.
Bratstvo-Jedinstvo, nisu tek bajke
Već čelik skovan u borbi ljut

Nek iskra sipa, a naše vatre
Nek pale srca da bukne plam.
Kliknimo kletvu nek narod satre
Svakoga koji nam nanosi sram.

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-15

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Sun Dec 14, 2014 10:11 pm

@Max Blitz (citat):

HIMNA VATRI
-------------------------------
Plamen se diže, a iskra sipa  
I slušaju nas jela i bor.
Dok iz daljine miriše lipa  
Iz bratskih grla čuje se poj.

Doline mile vaše su staze
Borcima bile najlepši gaj.
Planino mila, zvezdo slobode,
Na tebi blista tvoj crven sjaj.

Zakunimo se imenom majke
Da ćemo bratstvu krčiti put.
Bratstvo-Jedinstvo, nisu tek bajke
Već čelik skovan u borbi ljut

Nek iskra sipa, a naše vatre
Nek pale srca da bukne plam.
Bravo Max na ovome.Moram priznati da mi je trebalo nekoliko minuta da se saberem dok sam ovo pročitao jer su me preplavile emocije prisječajući se svojih godina u izviđačima.Koliko sam samo puta otpjevao himnu vatri na brojnim akcijama,taborovanjima,igrama izviđača,kursevima koje sam pohađao(od vodnika,vođe čete,pa do instruktora 1. stupnja)ljetovanja na otoku mladosti (Obonjanu kraj Šibenika) itd.Odlaskom u vojsku ili bolje reći povratkom iz nje,završio je nažalost zbog raznih obaveza i posla moj izviđački put.Mogu samo reči da su mi to bile nezaboravne godine u mom životu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Fri Jan 30, 2015 8:52 pm

Kopča izviđačkog remena...

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Mon May 18, 2015 11:58 pm

Svim mojim forumaškim prijateljima koji su bili izviđači (taborniki, izvidnicite) čestitam 19. svibnja/maja - Dan izviđača.

(Ja to po ''strarom kalendaru'', ne znam kako je danas)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Thu Jun 18, 2015 6:07 pm

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Thu Jun 18, 2015 6:10 pm

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Fri Sep 11, 2015 5:00 pm

Split... mislim da su iz odreda izviđača pomoraca...

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3894
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Fri Sep 11, 2015 9:42 pm

Divna tema, druze Stanko!
Nedostaje jos tvojih prica, e bi li podstakle i druge izvidjace da se oglase.
Ja, na zalost, nisam bio u izvidjacima, jer je bio ogranicen broj (masovno bismo isli), pa sam se uclanio u srodne njima (bar po ljubavi prema prirodi) - gorane. Naravno, to se ne moze porediti, jer smo mi samo posumljavali, cistili i 'rintali' dok su izvidjaci isli na takmicenja, logorovanja i sticali korisna znanja.

Dobrodosla bi nam iskustva na kampovanju, za koje, godinama ne mogu da nadjem ekipu...

Evo grupe VoGi izvidjaca, na povratku s jednog od izvidjackih takmicenja u Zagrebu 1980. godine

Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Sat Sep 12, 2015 1:07 am

@PORUCNIK (citat):
Divna tema, druze Stanko!
Nedostaje jos tvojih prica, e bi li podstakle i druge izvidjace da se oglase.

Trebalo bi kopati duboko unutar velikog mozga da se sjetim svih zanimljivih izviđačkih dogodovština, a bilo ih je sijaset. Za ovu priliku izdvajam nekoliko onih koji mi ovog časa padaju na pamet.

VESELI BOŽO

U srpnju/julu 1963. bio sam na svom prvom taboru kod manastira Pakra nedaleko Sirača. Uvijek su mi šumski tabori bili draži od morskih iako i oni imaju svojih čari, no šumski je taj koji stvara pravog izviđača. Te godine je nekoliko zagrebačkih izviđačkih odreda bilo na Pakri, a tabori su bili nanizani u određenim razmacima niz rijeku.
Jedne noći zapalo me da budem po prvi put na straži. Naravno da je to daleko od straže koju pamtimo iz JNA, ali je donosilo neko posebno uzbuđenje - naročito za nâs klinčadiju. I još kada je prvi put…
Bili smo trojica - jedan drugom do uha - i svi smo se natiskali na osmatračnicu izgrađenu na jednom stablu. Šćućurili smo se gore i svjetlili naokolo baterijama-reflektoricama. Usput smo jedni drugima podvaljivali stravične priče o vukovima, medvjedima i drugim opakim zvjerima.
Prođe smjena, mi odemo na spavanje, a ujutro se utvrdi da nema zastave. I ne samo da nema zastave nego na debelom stupu taborske kapije stoji urezano velikim slovima: Veseli Božo.
Oni koji su bili na izviđačkom taboru znaju za običaj da jedni drugima krademo zastave, koje su noću bile spuštene i zavezane pri dnu jarbola. Pri krađi se konopac nije smio rezati već se čvor morao razvezati. Ako bi krađa uspjela tabor-žrtva bi morao učiniti neku uslugu kradljivcima kao uvjet za vraćanje zastave.
Utvrdilo se da je zastava nestala u našoj smjeni, a kradljivac se sâm potpisao - Božo Veseli iz susjednog tabora (Veseli je prezime, a bila su dva brata blizanca - Božo i Zvonko). Naravno da su nas trojicu propisno izgrdili, tim prije jer je trebalo dosta vremena da se ureže onako čitljiv potpis. Dok smo mi sa osmatračnice glumili frajere s reflektoricama Božo i njegov kompanjon su u miru radili svoj posao.
Nas trojicu su poslali u Božin tabor da ''otkupimo'' zastavu, pa smo se propisno nagulili krumpira…

GURAO SAM KRIVU OVCU

Na Pakri 1963. najveći problem su nam bile ovce koje su pasle na proplanku bez nadzora, pa su često ulazile u taborski krug. Tada bi ih tjerali van, a jednom je taj zadatak dopao i meni.
Glumim ja čobana i tjeram ovce, idu one lagano van, samo jedna ostaje. Stavim joj dlan na čelo i blago je guram, a ona stoji kao ukopana. Odjednom počne ona gurati mene. Tada sam primijetio da ima rogove i da nije ovca nego ovan, a izgleda da mu ovo istjerivanje nije baš bilo po volji. Tada sam se malo prepao i pozvao nekog starijeg da životinju istjera iz tabora.

KAKO ME BUHICA NASADIO

Zlarin 1967. bio je moj peti po redu tabor i prvi koji sam vodio. Imao sam već dovoljno iskustva pa sam se odmah uživio u novu i odgovornu ulogu - jer je o meni ovisilo šezdesetak djece.
Svako jutro uprava tabora je obavljala smotru šatora. Strogo smo pazili na čistoću, urednost i poštivanje izviđačkih pravila smještaja. Svaki šator je svakog dana ocjenjivan u rasponu od 1 do 10 bodova. Na kraju tabora bodovi su se zbrajali i najbolji šator je dobivao čokoladu (onu najveću koja se mogla kupiti), dok su stanovnici najgore ocijenjenog dobivali zadaću da zatrpaju latrinu (poljski WC). Ako je postojao javni WC, kao na Zlarinu, izmislili bi im neki drugi gadan posao.
Ja sam svakog jutra ustajao pola sata prije ostalih, uredio svoj šator i ostavio krila otvorena da se vidi unutrašnjost. Pa neka svi vide kako izgleda moj šator, jer kako ću od drugih tražiti urednost ako je kod mene nered?
Jednog jutra smo svi mi iz uprave tabora išli u Šibenik, ne pamtim više kojim poslom, pa sam brigu o taboru dok se ne vratimo povjerio vodniku dežurnog voda. A vodnik je bio Branko zvani Buhica (bio je izrazito nizak rastom).
Na odlasku mu kažem: - Buhica, ti obavi smotru šatora. Znaš kako se to radi. Ako naiđeš na kakav rusvaj izvuci sve stvari i strpaj ih na gomilu pred jarbol. - Nisam htio da klinci pomisle kako izviđačka disciplina može popustiti ako vođe nema u taboru.
Vratimo se mi popodne iz Šibenika, Buhica me dočeka i kaže smrtno ozbiljnog izraza lica: - U taboru je sve u redu, a na smotri smo našli jedan neuredan šator i pobacali stvari pred jarbol kako si rekao.
- Dobro si postupio - odgovorim mu ja, dođem do jarbola i vidim ispod njega u prašini moje stvari!
Naime, tog jutra zbog ranog polaska broda nisam stigao urediti svoj šator pa sam ga ostavio zatvorenim. I što je najgore propustio sam upozoriti Buhicu da moj šator ne diraju. A on i njegovi fakini odmah su nanjušili krasnu priliku da nasade vođu tabora. Stojim ja pred jarbolom, a Buhica me šeretski fiksira i vidi se da jedva suspreže smijeh - ''a jesmo te udesili''. U prvi mah mi je došlo da ga onako sitnog tresnem po glavi i zabijem u tlo, ali sam se skupa s njim nasmijao. I nije mi preostalo drugo nego da odobrim njegov postupak, iako mi nije bio baš po volji.

BILO JE I DANAS POZNATIH LJUDI

Pod mojom ''komandom'' je bilo i djece koja su u odrasloj dobi postala poznata javnosti. Vjerojatno najpoznatiji od svih je pjevač Vlado Kalember (Srebrna krila), koji je bio kod mene u 34. četi u O.Š. ''Hasan Kikić''. Njegova sestra Mirjana, također kasnije pjevačica (umjetničko ime Mia), išla je sa mnom u isti razred, a Vlado je bio mlađi. Nije bio ni na jednom taboru, ali je sudjelovao u nekim izletima i akcijama.
Druga poznata osoba je bio današnji novinar Rene Bakalović, koji se specijalizirao za kulinarstvo. Čujem da voli malo više popiti i da mu to ne čini dobro novinarskoj karijeri, ali to su možda samo priče (pošto kupio po to prodao). Bio je sa mnom na taboru na Zlarinu 1967., ali je - koliko se sjećam - kroz izviđače samo ''prozujao''.
Na tečaju za četovođe na Sljemenu 1964. godine sa mnom je u ''klasi'' bio i pokojni Julius Pevalek zvani Julči, kasnije direktor ZET-a (Zagrebački električni tramvaj). Bilo je još ljudi koji su u kasnijem životu postali poznati u javnosti, pa ako se još kojeg naknadno sjetim napisati ću.

RIBA (JEDAN SUSRET NAKON PUNO GODINA)

Nije riječ o životinjskoj vrsti već o mojem bivšem izviđaču s Trnja. Zvao se Mladen, a izviđački nadimak mu je bio Riba. I s njim sam se ponovo sreo nakon puno godina i to u prilično otužnim okolnostima.
Nekoliko dana prije toga slučajno sam na Selskoj cesti sreo još jednog bišeg izviđača, Branka zvanog Buhica (onog koji me onako opako nasadio na Zlarinu). Nismo se vidjeli puste godine ali smo se odmah prepoznali. Pričamo mi tako o starim danima, pa ga pitam kak je Riba jer znam da su bili nerazdvojni prijatelji i uvijek su dijelili isti šator. Moji simpatični i dragi trnjanski fakinčići… I kaže mi Buhica da je Riba nažalost propao - ostavila ga žena, propio se, ostao bez posla, tumara od birtije do birtije i žica piće.
Bilo mi je žao to čuti, ali što se može - takav je život. I nakon nekoliko dana dođe meni u ured u Jurišićevoj neočekivani posjetilac: - Bok Stanko, sećaš me se?
Prepoznao sam ga odmah iako je u licu bio naboran poput starca: - Bok Riba, ko bi se tebi nadal, kak si me našel? - Rekel mi je Buhica da tu radiš.
Odveo sam ga u kafić preko puta koji smo mi poštarčine zvali Checkpoint Charlie, što će mi tu u uredu, pa smo popili piće i malo popričali. Nisam ga pitao za privatne stvari već smo se prisjećali starih vremena. Na rastanku sam ga diskretno pitao jel mu treba kakva lova. Nije rekao ništa, ali sam mu na licu vidio da sam pogodio pitanje. Dao sam mu nekih 100 dinara i otišli smo svaki na svoju stranu.
Dolazio je još nekoliko puta, ali ne u moj ured već u Checkpoint Charlie. Očito je čekao da ja dođem i naručim mu piće. Obično bih ga opazio u kutu kako gleda u mene i smješka se. Nije se gurao u moje društvo, samo je popio piće, pozdravio se i otišao. Onda je prestao dolaziti i nakon nekoliko godina sam čuo da je umro.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3894
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Sat Sep 12, 2015 5:03 pm

Koja su sve bila zvanja-cinovi u izvidjackom savezu, osim onih po starosnoj/dobnoj strukturi

Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Sun Sep 13, 2015 12:40 am

Jedan forumaški prijatelj me zamolio da ispričam nešto više o izviđačima, o ustroju organizacije, činovima/funkcijama i slično, pa želji budi udovoljeno.

STAROSNE KATEGORIJE

U Savezu izviđača Jugoslavije postojale su tri starosne kategorije:
1. Poletarci i pčelice, dob od 7 do 11 godina. U Makedoniji su se zvali (ako se dobro sjećam) razvigorci i razvigorke, a u Sloveniji su se pčelice zvale čbelice.
2. Izviđači i planinke, starosna dob od 11 do 18 godina. U Sloveniji su se izviđači zvali taborniki.
3. Brđani i brđanke, starosna dob preko 18 godina

USTROJ

- Najmanja jedinica je bio VOD od 7 do 12 izviđača. Na čelu voda je bio vodnik koji je imao zamjenika. Vodovi su bili jednospolni, tj. posebno izviđači i posebno planinke.
- Dva ili više vodova činila su ČETU. Svaka četa je nosila oznaku mjesta i broj, a oznake su se nosile na lijevom rukavu uniforme.

Primjer oznake čete - Zagreb, 34:

Četa poletaraca zvala se jato. Četa planinki, ako je postojala kao samostalna jedinica, zvala se kolo. Četa pomoraca & porječana zvala se posada. Četa brđana zvala se klub.
Na čelu čete je bio vođa čete ili četovođa, koji se kod poletaraca zvao predvodnik jata a kod brđana predsjednik kluba.
Četa je imala i starješinu, odraslu osobu koja je služila kao savjetnik vođi čete ali se nije miješala u operativno vođenje.
Svaka četa je uz četovođu i starješinu imala i upravu, a nju su osim vođe i starješine činili pomoćnik vođe čete, tajnik, blagajnik i ekonom, te u proširenom sastavu i vodnici.
- Dvije ili više četa (jata, posada, kola) činilo je ODRED. Primjerice, moj odred koji se zvao ''Komandant Sava'' (postoji i danas pod imenom ''Sava'', ali kao rijeka) imao je u svojem sastavu 6., 20., 21., 27., 32., 34., 57. i 72. četu i 3. posadu porječana. Na čelu odreda je bio načelnik, a ostale članove uprave činili su starješina, pomoćnik načelnika, tajnik, blagajnik i ekonom, te u proširenom sastavu i vođe četa.
Iznad odreda nije bilo veće jedinice (iako se krajem šezdesetih nešto eksperimentiralo s brigadama, ali to je vrlo brzo napušteno). Odredi su bili izravno vezani za republički savez izviđača, a u većim gradovima su postojali i posebni gradski savezi. Svi republički savezi su bili objedinjeni u Savez izviđača Jugoslavije.

OZNAKE

Svaka četa (posada, jato, kolo) je imala vlastitu jedinstvenu boju marame, a kombinacije su bile raznolike.. Primjerice, moja 34. četa je imala crvenu maramu s žutim obrubom.

6. četa nosila je marame žute boje bez obruba i umetnih simbola:

Brđani su umjesto marama mogli nositi kravate. Primjerice, moj klub Merkur je imao kravate narančaste boje:

Postojale su i marame posebnog tipa koje su nosili samo pojedinci. Primjerice, tečajske marame (blijedožuta boja s crvenim obrubom) su nosili oni koji su završili tečaj za vođe četa u Fužinama. Postojale su i posebne marame za zvanje instruktora bordo boje s odgovarajućim obrubom. Instruktor 1. stupnja imao je jednostruku traku žute boje, instruktor 2. stupnja dvostruku traku iste boje, a instruktor 3. stupnja široki obrub s vezom.

Marama instruktora 2. stupnja:

Oznake funkcije i osvojene zvijezde nosile su se na takozvanom članskom traku koji je bio iste boje kao i uniforma, a prikopčavao se na lijevi džep ispod preklopa.

Za ilustraciju - članski trak s oznakom načelnika odreda:

Oznake funkcije na članskom traku bile su:
zamjenik vodnika - 1 crvena traka
vodnik - 2 crvene trake
pomoćnik vođe čete - 1 srebrnasta traka
vođa čete - 2 srebrnaste trake
starješina čete - 1 široka srebrnasta traka
pomoćnik načelnika odreda - 1 žuta traka
načelnik odreda - 2 žute trake
starješina odreda - 1 široka žuta traka
član uprave kluba - 1 plava traka
predsjednik kluba - 2 plave trake
Na članski trak se nije moglo stavljati ništa drugo osim oznake funkcije i oznake osvojene izviđačke zvijezde, te oznake izviđača-partizana. Izviđač koji nije imao nikakvu funkciju i nije osvojio ni jednu zvijezdu nije nosio članski trak.

Na ovoj slici se vidi moj članski trak u punom izdanju. Gore je oznaka načelnika odreda, ispod toga oznaka treće zvijezde i u dnu oznaka (medalja) izviđača-partizana:

Izviđači-partizani nisu morali nositi oznaku zvijezde jer se podrazumijevalo da imaju treću (bez toga ne bi mogli u partizane Laughing ), ali to su već finese.
Na uniformi su se mogle nositi (na desnom rukavu i/ili desnoj strani košulje) oznake akcija u kojima je izviđač sudjelovao, s tim da nisu smjele biti starije od godinu dana.

Toliko za sada. Ako nekoga još nešto zanima neka slobodno kaže, stojim na usluzi, a moji bivši izviđački drugari će me po potrebi dopuniti ili ispraviti.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Naše uspomene iz izviđača   Today at 8:50 am

Na vrh Go down

Naše uspomene iz izviđača
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Naše uspomene iz izviđača
» AJDOVŠČINA 1266 IZVIĐAČKI VOD ABHO 1984/85 NOVEMBARSKA
» Izviđači u JNA