FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   30.10.13 23:16

Dotakli smo se na nekoliko tema poznatih nestašica ulja, šećera, kave, deterdženata, naftnih derivata, a iz mojeg sjećanja bih dodao i redukcije električne energije, 80-tih.

Ovdje je Vladimir opisao kako je to izgledalo za velike potrošače, znači za njih praktično nestašica nije ni bilo?

@vladimir (citat):
bilo je nestasica 80tih  ulje,secer,kafa,deterdzenti   ali samo za obican narod. tada sam radio preko omladinske zadruge  u Centropromu veleprodaja.  I kafa I drugi deficitarni proizvodi svakodnevno su isporucivani za hotele,kuhinje raznih firmi  I vazne ustanove.recimo kafa je bila u pakovanju od 5kg,ulje canister 16l,secer 50kg. znase za koga je moralo biti  obican narod je mogao I bez toga.

Kako se JNA nosila s tim? Very Happy
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 6:22

krajem 80-tih preselio sam se na Novi BGD u zgradu koju su zvali televizorka jer je bila dugacka 200m sa velikim brojem ulaza. u njoj su uglavnom ziveli oficiri JNA,zaposleni u SUP i SIV. ubrzo sam primetio da je parking ispred zgrade subotom gotovo prazan pa sam se zapitao gde je taj narod i gde svi idu u isto vreme. popodne se vracaju a gepeci automobila puni svega i svacega. i svi mudro cute. medjutim postar mi rece da u Batajnici nadomak BGD ima nekakav vojni diskont rezervisan za vojna lica i roba je bez poreza pa ovi posto nerade subotom tako masovno idu tamo a vracaju se kao sa vasara.po onoj narodnoj ,,bog je sebi prvo bradu stvorio,,
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 8:42

I to nije sve !!!! Što kažu u reklamama tipa TOP-SHOP.
Još u ponedeljak na blagajni vojne pošte podnesu račun i JNA im refundira troškove goriva.

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 9:15

bilo je I toga. momak koji je bio samnom u jedinici zavrsio je pravni fakultet I radio u sudu dve godine I imao polozen pravosudni ispit.kad su to culi oficiri odmah su mu obezbedili prostoriju I pisacu masinu.svaki dan je pisao molbe,zalbe,tuzbe,razne zahteve za veci stan,vecu odstetu za havarisano vozilo, neznam vise ni ja. ljudi moji kod njega su cekali kao u redu za deficitarne proizvode.dobili su besplatnog advokata na godinu dana.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 9:18

@vladimir (citat):
krajem 80-tih preselio sam se na Novi BGD  u zgradu koju su zvali televizorka jer je bila dugacka 200m sa velikim brojem ulaza. u njoj su uglavnom ziveli oficiri JNA,zaposleni u SUP i  SIV. ubrzo sam primetio da je parking ispred zgrade  subotom gotovo prazan pa sam se zapitao gde je taj narod i gde svi idu u isto vreme. popodne  se vracaju a gepeci automobila puni svega i svacega. i svi mudro cute. medjutim  postar mi rece da u Batajnici nadomak BGD ima nekakav vojni diskont  rezervisan za vojna lica i roba je bez poreza  pa ovi posto nerade subotom tako masovno idu tamo a vracaju se kao sa vasara.po onoj narodnoj ,,bog je sebi prvo bradu stvorio,,

Još o tome kako smo svi isti Smile (onda i sada što se tiče prava)
Normalno da će me neki  sad prozvat ali njima za utjehu tako je i danas Smile to je jednostavno tako poput one poslovice "ni jedan posao nije sramotan" koju ističu uvjek oni koji imaju fini poslić Smile ili "odjelo ne čini čovjeka" ali na razgovor za posao doći u zakrpljenim hlačama nije uputno Sad
Ako išta u životu mrzim  onda je to licemjerstvo!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 10:09

Na tanjiru ostale dve šnicle. Tip sebi uze onu veću, a onu manju ostavi prijatelju. Prijatelj mu reče: Kakav si, sebi si maznuo veću šniclu. Dobro, kako bi ti podelio? Iz pristojnosti bih uzeo onu manju!
OK. Pa što se onda buniš?

Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 11:40

@vladimir (citat):
bilo je I toga. momak koji je bio samnom u jedinici zavrsio je pravni fakultet  I radio u sudu dve godine I imao polozen pravosudni ispit.kad su to culi oficiri odmah su mu obezbedili prostoriju I pisacu masinu.svaki dan je pisao molbe,zalbe,tuzbe,razne zahteve za veci stan,vecu odstetu za havarisano vozilo,  neznam vise ni ja. ljudi moji kod njega su cekali  kao u redu za deficitarne proizvode.dobili su besplatnog advokata na godinu dana.

Welcome to Shawshank.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 12:46

Je li se dogodilo ili se moglo dogoditi da vojnici na liniji u menzi ostanu bez nečeg što bi bilo direktno povezano s nestašicama?
Je li se ipak osjećao nekakav nedostatak goriva makar kroz preporučenu štednju i je li je uopće bilo?

Pročitao sam da su tad avioni manje letjeli jer nije bilo goriva?

Učinilo se meni nešto drugo, iako nije direktno povezano s ovim, a radi se o 1987-oj.
Nisam vodio preciznu evidenciju potrošnje goriva barkase i ČM-ova (vodio je čato), ali mi se činilo da brodovi troše manje nego što knjige kažu. scratch
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 13:07

@vladimir (citat):
krajem 80-tih preselio sam se na Novi BGD  u zgradu koju su zvali televizorka jer je bila dugacka 200m sa velikim brojem ulaza. u njoj su uglavnom ziveli oficiri JNA,zaposleni u SUP i  SIV

Sramota je "vladimir"-e špijunirati, cinkariti i ogovarati komšije.

Al , takvi smo kakvi smo, licemerni. Što kažu, kad mi dođe švalerka svi vide, a kad mi obiju stan niko ništa nije video.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 13:10

@Max Blitz (citat):
Nisam vodio preciznu evidenciju potrošnje goriva barkase i ČM-ova (vodio je čato), ali mi se činilo da brodovi troše manje nego što knjige kažu. scratch

JNA je osecala stabilizaciju manje od ostalih delova drustva. Tokom osamdesetih vojni budzet je bio izmedju $2 i $2.2 milijarde dolara, ili skoro 60% federalnog budzeta.
Nisu samo brodovi manje trosili nego i kamioni, kampanjole, pinzgaueri....
Sta mislis gde je barem deo tog goriva zavrsavao?Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 13:33

@BEOGRAD (citat):
Sta mislis gde je barem deo tog goriva zavrsavao?Very Happy

A vidiš, nisam primijetio neko nelegalno pretakanje, ne mogu reć, niti se šuškalo o tome, iako se šuškalo o raznim drugim stvarima.
Iskreno, nisam ni obraćao pretjeranu pažnju, niti me to tad zanimalo.

Znalo se dogodit da prema evidenciji vožnji i rutama, imam skoro prazan tank.
Dođemo na Rakite (vojna pumpa) na tankanje, a ima barem još trećina u rezervoaru. Nije bilo pokazivača na komandnoj tabli, kao u automobilima. I ukrcam manje nego što sam mogao, naravno. Gdje je i je li, onda taj neki višak išao, nemam pojma.
Iako smo i mi znali skretati s rute i voziti više, skoknuli bi na cugu na Rose ili Herceg Novi (sve Boka Kotorska). Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 14:08

Baš neki dan pitam kolegu iz srednje škole, inače tehnolog petrohemije, da li i koliko motorni benzin posle 24 godine gubi svojstva. Šta će ti to, da nije neka opklada?- upita me kolega.

Ma jok, ostao mi u Sloveniji neki štek JNA MB 86, nisam uspeo sve potrošiti?

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 14:14

Opisivali su ljudi na drugim forumima, problem viška, a ne manjka goriva u prijevoznim sredstvima JNA.

Bio je veliki problem ako ostane neki nepotrošeni višak i kako ga papirnato pravdati??? Surprised
Odnosno, papir trpi sve, ali gdje sa stvarnim viškom.... Izlit u prirodu? Surprised 
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 14:21

Sve se to delilo narodu ako ostane neki visak. Svi smo mi bili jedna armija.Very Happy 
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 14:23

@Max Blitz (citat):
ali gdje sa stvarnim viškom.... Izlit u prirodu? Surprised 

Bože, Max imaš li ti i trunku ekološke svesti, kao što sam ja imao još u ta davna vremena. Višak se nosi u štek, ne toliko zbog sklonosti lopovluku, već zbog zaštite okoline. Basketball

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 15:34

Kad je pretpostavljena komanda zatrazila izvestaj o kolicini pogonskih goriva nastala je prava uzbuna.pale se kamioni I radne masine rade po 5 min a upisuje se xx sati. kako je konstantno bio manjak sam bog zna.vojnike koji su radili na tocenju goriva smo zvali seici.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 18:25

East$west nikako da skužim riječ ŠTEK????

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 18:51

@purger (citat):

Ti si ribič i sigurno misliš na štapove.

U mojem slučaju: Štek je mesto u kojem "ostavljas" neku robu za kasnije. Ili što kažu stari ljudi "bele pare za crne dane"
i jedna savremena defiinicija na Vukajliji: Mesto koga nema ni na google earth-у

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 18:57

Citat :

E da i to mi je bilo u soluciji Smile tu kažemo šteka (vrsta štapa sa nastavcima)
Tu se kaže u šturcu(za kasnije) jbg. slično ali nikako odgonetnut Smile

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 19:59

East&West (citat):
@purger (citat):
U mojem slučaju: Štek je mesto u kojem "ostavljas" neku robu za kasnije. Ili što kažu stari ljudi "bele pare za crne dane"

Ni meni nije bilo sasvim jasno. scratch

Štek po PS-u, ili???
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 20:09

@purger (citat):
Citat :

E da i to mi je bilo u soluciji :)tu kažemo šteka (vrsta štapa sa nastavcima)
Tu se kaže u šturcu(za kasnije) jbg. slično ali nikako odgonetnut Smile

Čudi me da nemačka reč Stöck (čita se štek) što znači zaliha, u purgerskom rečniku nije usvojena. Upravo, čini mi se da sam je prvi put čuo od jednog kolege i cimera, rodom iz Karlovca, školovanog u Zagrebu. Kada smo na terenu dobijali napadaje gladi i žeđi, on je uvek govorio" da pogledamo u Niđin štek". Bili smo toliko dobri da je to samo njemu bilo dozvoljeno. Laughing

Max, hehehe.......pa gde bih ja mimo PS-a.

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 20:32

Eto vjeruj prvi put čujem.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 21:06

@purger (citat):
Eto vjeruj prvi put čujem.

Kao i ja za šturc, dok znam šta je štruca.

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 21:08

Dobro je jedno i drugo lol!  imat nešto u šturcu i štruca Smile

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 22:44

@BEOGRAD (citat):
@vladimir (citat):
bilo je I toga. momak koji je bio samnom u jedinici zavrsio je pravni fakultet  I radio u sudu dve godine I imao polozen pravosudni ispit.kad su to culi oficiri odmah su mu obezbedili prostoriju I pisacu masinu.svaki dan je pisao molbe,zalbe,tuzbe,razne zahteve za veci stan,vecu odstetu za havarisano vozilo,  neznam vise ni ja. ljudi moji kod njega su cekali  kao u redu za deficitarne proizvode.dobili su besplatnog advokata na godinu dana.

Welcome to Shawshank.

Isto sam pomislio. Laughing

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   Today at 0:59

Na vrh Go down

Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?
» VP 4795/8-3 Avala - Beograd
» Niš, VP 3038/4, Kasarna Pantelej, 1980/81
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» OFICIRSKE SABLJE U JNA