FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   31.10.13 23:41

Ako se mene šta pita:

Naravno da država kao sistem prvo pobrine za svoje institucije, vojsku, policiju, javnu upravu, bolnice i tako dalje. Ja sam bio sredinom osamdesetih u JNA, znao sam starije komšije, do nekde osamdesete, niko se nije žalio da nečega nije bilo.

Što se potrošnje goriva tiče: uvek postoje neki standardi, ali u praksi je to +/-. Dali se kralo (globalno i u principu) neznam, znam da ne može tačno odredi potrošnja, naročito na terenu.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   03.11.13 18:56

Kriza u 80-tim koju smo osjećali po pitanju snabdijevanja nekih artikala kao što su npr.kafa,ulje,deterdženti za pranje,gorivo itd mislim da za potrebe vojske toga nije nedostajalo ali se je vjerovatno malo racionalnije trošilo.No spomenuću nešto drugo u što sam se uvjerio lično a to je da je u sklopu JNA kasarni ili vojni ustanova postojalo nešto kao diskonti a zvalo se ,CRVENA ZVIJEZDA,gdje je bilo svega i svačega za kupiti i u odnosu na cijene tih artikala u gradu bilo je skoro duplo jeftinije.Imamo kolege oficire forumaše pa bi nam mogli to malo više približiti.
Na vrh Go down
zonta
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2012-11-01
M(j)esto niš

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 15:27

te prodavnice su ostale kao nasledstvo posleratne organizacije snabdevanja stanovništva, razrezi kako su se zvali su bili od R-1 do R-koznakoji broj i postojao je za svakog od novorođene bebe preko deteta školskog i predškolskog uzrasta radnika, seljaka, zaposlenih ,nezaposlenih, činovnika u državnim i javnim preduzećima , članova vlade generalštaba i članova porodica svi su bili u nekom razrezu naravno veća numera veće i bolje sledovanje
dok je radnik sa R4 dobijao keper platno za odela i posteljinu viši staleži su sa R12-13-14 dobijali čak i indijsku svilu po istoj ceni kao i ovaj za R4 keper
artikli u tim prodavnicama su bili bez poreza jer je JNA bila oslobođena poreza na promet zato i jeftiniji u odnosu na one u gradu
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 15:58

To je tako bilo do '86 godine, dok su plate zaposlenih išle iz budžeta. Međutim, kada su vojne ustanove počele da posluju na ekonomskom principu, tj kada su počeli da zarađuju svoje plate, sve je odjednom drastično poskupelo.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 17:04

Citat :
kada su vojne ustanove počele da posluju na ekonomskom principu, tj kada su počeli da zarađuju svoje plate

Zastavniče ne da sam iznenađen ovim podatkom Surprised  nego sam doslovno šokiran Shocked 
Ne da gorim od iščekivanja obrazloženja nego umirem bounce

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 17:47

Rešavalo se dobrim političkim radom i adekvatnom političkom nastavom......vojska je to sve pažljivo pratila Sleep shvatala je problem u zemlji i nije postavljala suvišna pitanja scratch da nebi imali produžetak vojnog roka zatvor  i snalazili se kako su znali bijeg  a i političari su bili uz njih uživam
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 18:07

@purger (citat):
Citat :
kada su vojne ustanove počele da posluju na ekonomskom principu, tj kada su počeli da zarađuju svoje plate

Zastavniče ne da sam iznenađen ovim podatkom Surprised  nego sam doslovno šokiran Shocked 
Ne da gorim od iščekivanja obrazloženja nego umirem bounce 

U toku 1986. godine doneta je odluka da vojnougostiteljske i vojnotrgovinske ustanove (osim VTU "Jedinstvo") pređu na princip raspodele prema dohotku. To je značilo da se zaposleni u tim ustanovama skidaju sa budžeta i da plate dobivaju iz zarađenih sredstava. Pošto je to podrazumevalo i plaćanje svi poreza i doprinosa, automatski su svi njihovi artikli i usluge poskupele i do 100%, ali su i dalje bili nešto jeftiniji nego u civilstvu. Naravno i plate su im bile manje nego dok su bili na budžetu.
U vojnim ustanovama nije bilo vojnih lica nego samo građanska lica, a pri Intendantskoj upravi GŠ JNA postojala je direkcija koja je rukovodila njihovim radom.
VTU "Jedinstvo" je izuzeta iz toga jer su vršili prodaju uniformi i prateće opreme uz uniforme. Takođe, imali su i civilni program, tj prodavali su odeću, obuću i druge tekstilne predmete, ali u znatno manjoj meri.
Za razliko od milicije, oficiri su plaćali svoje uniforme (osim ratnih, koje su zaduživali u jedinicama) i opremu koja ide uz njih. Cene su bile regresirane i kretale su se od 2 do 10% od tržišne vrednosti. Civilne stvari su prodavane po tržišnoj vrednosti, ali bez poreza na promet.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 19:35

Bila je to farsa!Vojnougostiteljska civilna ustanova kojoj je uprava pri intendantskoj službi GŠ JNA.
Kada bi to preveli u sferu nekog civilnog poslovanja ili možda bolje rečeno ekonomskog poslovanja Smile mogli bi to usporedit sa nekadašnjim restoranima društvene prehrane koji su opstajali sve dok su tvrte i sindikati subvencionirali takve obroke.
Danas u istim tim tvrtkama više nema subvencije i ti restorani društvene prehrane danas zjape prazni Smile

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 21:42

"purger" pošto vidim da si preživeo i blago nama,  osvestio se od šoka, što mi je veoma drago, pogledaj poređenje.

Firma Pleter-usluge d.o.o. je društvo sa ograničenom odgovornošću. Većinski vlasnik joj je MORH. Koristi objekte HV (vojarne, domove HV, bivše hotele i restorane) i nigde ne plaća ni struju, ni vodu, ni grejanje, naravno ni zakupninu.

E na isti  način su poslovale Vojno ugostiteljske  ustanove JNA. I uprava im nije bila u GŠ, već u SSNO, što je pandan ministarstvu o(d)brane.

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 22:04

Pleter usluge je privatna tvrta koja koristi prostore HV za pružanje usluge vlasnik je..........kao što vjerovatno i znaš Smile no nebitno.
Kada jedem u bivšem Gošnjaku obavezno uzimam dva jela Sad normativ je takav da je manji od običnog pansionskog normativa).
Mislim da je ipak razlika u vlasničkoj strukturi u odnosu na JNA.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 22:14

@purger (citat):
Pleter usluge je privatna tvrta koja koristi prostore HV za pružanje usluge vlasnik je..........kao što vjerovatno i znaš Smile no nebitno.
Kada jedem u bivšem Gošnjaku obavezno uzimam dva jela Sad normativ je takav da je manji od običnog pansionskog normativa).
Mislim da je ipak razlika u vlasničkoj strukturi u odnosu na JNA.

Tim gore, privatna firma, a besplatno koristi državnu imovinu. A što se tiče normativa?  To su valjda sačuvali od Vojno ugostiteljeke ustanove "Crvena zvijezda" Zagreb.

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 22:23

Ma nisu sačuvali od JNA nego su pansionski normativi uvjek manji u odnosu na a la cart jer se pod pansionski normativ podrazumjevaju 3 redovita obroka.
A la cart normativ mesa je 250 gr dok je pansionski skoro duplo manji.
A gledaj bilo je takvo vrijeme i siguran sam da ovakav način restruktuiranja jednostavno nije bio moguć u ono doba.
Zato sam i replicirao zastavniku.

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 22:30

Citat :
Tim gore, privatna firma, a besplatno koristi državnu imovinu.

Više bi to nazvao deal ili kompenzaciju za nižu cijenu,jer nemoguće da bi plačajući najam prostora cijena obroka napr. ručka bila takva kakva je a iznosi 25,00kn.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 23:01

Razlika je u učesnicima "deal"-a. Pre je bio državno-državni sa elemnitima samoupravljanja, sada državno - privatni. Sve se svodi na isto da su zbog ne plaćanja najma i troškova režije cene niže nego u drugim objektima iste delatnosti.
Svedoci smo i ovde na forumu da su se u ono vreme takve cene ubrajale u jednu od privilegija zaposlenih u JNA i kod folka izazivale  zavist i osudu. Da li sada  hrvatski folk  zavidi zaposlenima u HV na jeftinom ručku (ili kod mene srpski folk zavidi zaposlenima u VS)  ne znam i nije mi bitno.

Inače  i u to vreme i kasnije ovde kod nas, bio sam veliki protivnik tih ustanova i tih "privilegija". Moje geslo bilo je, daj ti meni dostojnu platu pa ću ja jesti gde mi je volja.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 18477
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   04.12.13 23:53

@purger (citat):
Pleter usluge je privatna tvrta koja koristi prostore HV za pružanje usluge vlasnik je.......... kao što vjerovatno i znaš

Kao da je to neka tajna... Smile 

http://www.pleter-usluge.hr/about/
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   05.12.13 2:12

Hvala na ispravci. Pogrešno sam se izrazio. U sasatavu Intendantske uprave SSNO (ne GŠ JNA) je postojala direkcija za DIS OIR (Društvenu ishranu, standard, odmor i rekreaciju) u čijoj nadležnosti su bile vojne ustanove i ekonomije, uključujući i vojna odmarališta.
JNA nije bila samo potrošač, nego i proizvođač. O kom postotku se radilo bolje će znati odgovor kolega E&W, pošto je on ipak intendant.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   05.12.13 2:26

@zastavnik (citat):
JNA nije bila samo potrošač, nego i proizvođač.

Zar nije dobar deo namenske proizvodnje bio pod upravom SSNO?
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   05.12.13 9:12

Naravno da jeste, ali nisam tu mislio na naoružanje i prateću opremu.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   05.12.13 10:03

@zastavnik (citat):
Hvala na ispravci. Pogrešno sam se izrazio. U sasatavu Intendantske uprave SSNO (ne GŠ JNA) je postojala direkcija za DIS OIR (Društvenu ishranu, standard, odmor i rekreaciju) u čijoj nadležnosti su bile vojne ustanove i ekonomije, uključujući i vojna odmarališta.
JNA nije bila samo potrošač, nego i proizvođač. O kom postotku se radilo bolje će znati odgovor kolega E&W, pošto je on ipak intendant.

Osim DIS OIR postojala je i Direkcija za snabdevanje i odevanje AVL - DSO AVL, od njih je  napravljena Direkcija za snabdevanje vojno ugostiteljsku i lovno šumsku i poljoprivrednu delatnost- DSVULŠPD. Ova direkcija bila je nezavisna od intendantske uprave, potčinjena direktno pomoćniku SSNO za pozadinu. Naravno da su svi objekti ove direkcije poslovali na principu sticanja dohotka, pa su tako i zaposleni u njima  u zavisnosti od efikasnosti i rentabilnosti imali i različite plate, što bi rekli po zasluzi. Osim JNA i pripadnicima JNA,  pružali su usluge i civilima - "radnim ljudima i građanima".

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   05.12.13 15:31

Citat :
Svedoci smo i ovde na forumu da su se u ono vreme takve cene ubrajale u jednu od privilegija zaposlenih u JNA i kod folka izazivale  zavist i osudu. Da li sada  hrvatski folk  zavidi zaposlenima u HV na jeftinom ručku (ili kod mene srpski folk zavidi zaposlenima u VS)  ne znam i nije mi bitno.

Inače  i u to vreme i kasnije ovde kod nas, bio sam veliki protivnik tih ustanova i tih "privilegija". Moje geslo bilo je, daj ti meni dostojnu platu pa ću ja jesti gde mi je volja.

Naveo sam cijenu obroka i po meni je komercijalna jer postoje puno mjesta gdje i sa dostavom prođeš za te pare.
Ne ja nisam čuo za neku zavist a govorim iz prve ruke.
Ali sam čuo tako nešto za saborsku "društvenu prehranu" Smile

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   05.12.13 16:09

@purger (citat):

U Srbiji se vec godinama vodi bitka oko cena u skupstinskom " restoranu drustvene ishrane". Cena obroka je bila oko 2 eura a plate im bas nisu socijala.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   05.12.13 16:12

@BEOGRAD (citat):
@purger (citat):

U Srbiji se vec godinama vodi bitka oko cena u skupstinskom " restoranu drustvene ishrane". Cena obroka je bila oko 2 eura a plate im bas nisu socijala.

Zato imaju problem oko kvoruma da bi sednica mogla početi.....Very Happy

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   05.12.13 16:19

Ne vidim sta je tu problem. Bolje firme i ovdje imaju restorane za svoje radnike. Moja supruga radi u bolnickom kompleksu koji ima svoj restoran i zaposleni placaju oko 30% od trzisne cijene. Ne moraju ni placati odmah nego provuce karticu i to se odbije od plate.
Jednostavno, to je stavka u paketu beneficija koje imaju zaposleni.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   05.12.13 16:32

Imam i ja na poslu taj restoran a cene su vrlo "popularne" . Eto juce sam platio $10 za kafu i sendvic.
Po onome sto su pisali mediji, u skupstinskom restoranu je teleca corba bila 70 dinara a malo dalje u Maderi je ista preko 300 dinara. To nije beneficija nego lopovluk.
Na vrh Go down
pera84

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   05.12.13 16:46

Galama se digla zbog toga sto je to drzavna ustanova pa njihovu corbu prakticno placaju gradjani iz poreza. Da je u privatnoj firmi, nebi niko postavljao pitanja.
A lopovluk je u tvojoj firmi. $10 za sendvic i kafu???? Jeez Louise!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?   Today at 2:52

Na vrh Go down

Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Kako je JNA rješavala probleme nestašica nekih artikala u 80-tima?
» VP 4795/8-3 Avala - Beograd
» Niš, VP 3038/4, Kasarna Pantelej, 1980/81
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» OFICIRSKE SABLJE U JNA