FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

MUZIL - PULA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15
AutorPoruka
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 201
Član od : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   02.01.16 21:42

Podmonicar koja si klasa i da li si bio na Muzilu
Na vrh Go down
podmornicar
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2015-12-05
Dob : 66
M(j)esto batajnica

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   18.01.16 21:58

37 klasa
Na vrh Go down
podmornicar
Gušter
Gušter

M(j)esto batajnica

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   24.01.16 20:14

podmornica
Na muzilu sam bio od 5.12.71 do 05.01 72 pa prekomandovan u Split na podmornicu 812
Na vrh Go down
podmornicar
Gušter
Gušter

M(j)esto batajnica

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   07.02.16 21:22

podmornica
Pozdrav svim mornarima  37 klase a posebno podmornicarima 35,36,37 i38 klase
Na vrh Go down
szlatko
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2009-08-05

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   09.02.16 21:48

@szlatko (citat):
Ja bio takodje na Muzilu 59 klasa februar 1980 do juna 1980  protivpodmornicki vod
APRIL 1980(59kl) izlazak u grad na slici lijevo sam ja kao 19-godisnjak Very Happy u sredine momak iz bg i Brano(tolosi)Podgorica

alexandar: komentar modifikovan dana: 11.02.16 22:38; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   25.02.16 12:43

Pridružite se projektu: I ja sam bio u vojsci u Puli!

Kao jedan od finalista natjecanja za Europsku prijestolnicu kulture 2020., Grad Pula poziva sve koji su vojni rok služili upravo u Puli da sudjeluju u realizaciji i pripremi višegodišnje izložbe na temu „I ja sam bio u vojsci u Puli“.
Cilj je na jednom mjestu prikupiti što veći broj fotografija, pisama, sjećanja i svjedočanstava bivših vojnika koji su mjesece provodili na pulskom Muzilu, sv. Katarini ili na području neke pulske bivše vojarne kako bismo na koncu 2016. godine zajednički započeli višegodišnju izložbu na javnim mjestima u gradu.
Materijali će se prikupljati sve do 2020. godine, a sve ideje, kontakti i različiti oblici svjedočanstava molimo da se šalju na: (kontakt u linku)

http://www.istarski.hr/node/22040

Dražen Petrović u vojsci u Puli

Na vrh Go down
Scorpio
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2014-08-06

KomentarNaslov komentara: re   25.02.16 19:54

@mornar53klasa (citat):
Evo došlo i mojih 38 godina, kad sam prvi put stigao na Muzil - 53. klasa, RM - lahka protiv avionska artiljerija. Na muzilu smo u to doba bili tri i pol mjesece, a onda prekomanda negdje oko 24. marta 78 godine. Večinom sa Galebom prema jugu. Ja sam dobio prekomandu na Vargarolu, na DTM - 228. Jer je bio brod u Boki Kotarskoj (a Galeb je več odplovio) nas je šest guštera iz Pule odputovalo avtobusom za Boku, gde smo stigli sledečeg dana poslije podne. U Hercegnovom nas je na avtobuskoj stanici pričekao čuveni (u to vreme) stari vodnik I. klase Mate i nekoliko starih mornara, koji su nas pratili na brod. Naravno, jedini crnogorac koji je bio u našoj grupi, Zoran, odmah iz avtobusa je samovoljno otišao kuči, i za nekoliko dana ga vratila policija, pa se tek onda naš brod kompletnom posadom, nakom tjedan dana, vratio u Pulu - prva velika plovidba za guštere na brodu...

I ja sam bio isto na muzilu 53 klasa, a prekomanda Šibinik, Split itd, Galeb tada nije vozio jer je bio Tito negdje vani, tada su nas iz Pule odveli patrolni čamci.
Na vrh Go down
rock83
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2016-03-20

KomentarNaslov komentara: Šta pronađoh... I klasa žena mornara... u to vreme sam došao iz Rojca na Fizelu... kapetan Cerovac tražio da se napravi orkestar u kojem sam svirao. Zene dolazile na probu. Imali smo i neki nastup... bilo je zaljubljivanja, izlazaka...ostalo su detalji   20.03.16 17:27

@Zoran Francuski (citat):
Mojoj braći pripadnicima JRM u svim republikama ex Jugoslavije i u svetu, iz srca želim sve najbolje u novoj godini !!!

Zoran Francuski (Muzil 72. klasa mornara i 1. klasa žena mornara – časopis Front)

rock83: komentar modifikovan dana: 21.03.16 23:30; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
rock83
Gušter
Gušter

Član od : 2016-03-20

KomentarNaslov komentara: Muzil-Fizela 1983, aprilska klasa   20.03.16 17:59

Posle obuke u Rojcu, staža mi je smestio kurs za desetara koji je vodio kapetan Cerovac.
Kasnije sam shvato zašto je to dobro. Došla I klasa žene mornara , kasarna do naše. Cerovac je hteo svoj orkestar u
koji sam i ja upao. Posle obuke ceo orkestar je ostao kod njega. Probe i nastupi sa ženama. Zaljubljivanje, izlasci...
Došli su i pitomci sa akademije na obuku.Dosta godina kasnije na tv-u sam prepoznao jednog ex pitomca a tada već officira na 
nekom brodu u C.Gori. Orkestar je rasformiran kada je Cerovac dobio unapređenje ako se dobro secam i u kasnu jesen vratio sam se u Rojc.
Ni sa kim od tada nisam bio u kontaktu...ni  sa drugaricom mornarem B. Nadam se da je dobro.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   24.03.16 22:37

10.08.1991., zadnja svečana obaveza mornara JRM na Muzilu...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   27.03.16 4:23

Svečana obaveza 36. klase... to je (cca) 1972.

Na vrh Go down
almanaha
Gušter
Gušter

Član od : 2015-09-18

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   01.05.16 11:00

Na vrh Go down
almanaha
Gušter
Gušter

Član od : 2015-09-18

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   01.05.16 11:05

Evo,konačno stavljam slike,možda se neko prepoznaje.Malo se lošije vidi,ali bolje to nego ništa Very Happy Very Happy

alexandar: komentar modifikovan dana: 05.06.16 22:35; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   15.05.16 1:16

Muzil 1989. - odlazak kući nakon odsluženja vojnog roka.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   02.06.16 2:36

Muzil 1976., imaju zastavicu 'Najbolja jedinica'...

Na vrh Go down
Giovanni Damjanović
Gušter
Gušter

Član od : 2016-06-20
M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: re   01.07.16 2:02

@dragan koja (citat):
Ja sam bio 05 05 1985 samo dan ipo U kasarni Carlo Rojc a poslije na Muzilu kao Artiljerac i to sam ti bas bio na prvom katu u istoj zgradi sa kuvarima

13 05 sam primljen u Karlo Rojc i nakon nekoliko sati prebačeni smo na muzil i još se dobro sječam zapovjednika Pantić Dragana koji nas je obučavao na poligonu iznad kasarne naravno 1985 godine poslije sam završio kao ronioc na barkasi u Divuljama
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   04.07.16 16:14

Klaso malo si kasnio!
Na vrh Go down
mornar53klasa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2015-07-28
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   02.08.16 12:34

@Scorpio (citat):
@mornar53klasa (citat):
Evo došlo i mojih 38 godina, kad sam prvi put stigao na Muzil - 53. klasa, RM - lahka protiv avionska artiljerija. Na muzilu smo u to doba bili tri i pol mjesece, a onda prekomanda negdje oko 24. marta 78 godine. Večinom sa Galebom prema jugu. Ja sam dobio prekomandu na Vargarolu, na DTM - 228. Jer je bio brod u Boki Kotarskoj (a Galeb je več odplovio) nas je šest guštera iz Pule odputovalo avtobusom za Boku, gde smo stigli sledečeg dana poslije podne. U Hercegnovom nas je na avtobuskoj stanici pričekao čuveni (u to vreme) stari vodnik I. klase Mate i nekoliko starih mornara, koji su nas pratili na brod. Naravno, jedini crnogorac koji je bio u našoj grupi, Zoran, odmah iz avtobusa je samovoljno otišao kuči, i za nekoliko dana ga vratila policija, pa se tek onda naš brod kompletnom posadom, nakom tjedan dana, vratio u Pulu - prva velika plovidba za guštere na brodu...

I ja sam bio isto na muzilu 53 klasa, a prekomanda Šibinik, Split itd, Galeb tada nije vozio jer je bio Tito negdje vani, tada su nas iz Pule odveli patrolni čamci.
Pozdrav,
Nisam siguran kako je išla 53. klasa u prekomandu, jer je naša grupa išla pješke u Vargarolu (pulsku vojnu luku), a nama su još na Muzilu rekli da ostali, koji idu prema jugu, idu Galebom (možda je bilo i drugčije). Ako ima ovde još neko iz te klase če možda objasniti. LP
Na vrh Go down
goncz
Gušter
Gušter

Broj komentara : 14
Član od : 2015-09-02
Dob : 45
M(j)esto Lendava,

KomentarNaslov komentara: Pozdrav svima!   05.08.16 23:55

Bilo je davno, ali pre koji dan sam prolazio na području "Valovina" v Puli. Pa sam pogledo, što ostalo je od djela Musila.
Možda ču uspjeti i koju fotku da dodajem ovdje
Na vrh Go down
mornar53klasa
Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   17.10.16 10:09

@mornar71 (citat):
@Zoran Francuski (citat):
Na drugom kraju Muzila u kasarni, duž obale bila su postavljena neka trofejna artiljeriska oružja. Ja mislim da su oni bili kao neki muzeski eksponati i da se sa njima nikakva obuka nije vršila, ali nisam siguran jer sam tamo retko išao.

Zorane,nisu to bili muzejski esponati vec postolja za top 20mm,za erlikon,pa bofors na koji se montirala
breda od 12mm i vrseno gadjanje na metu daljine 800m,i top nesecam se kalibra 76mm ili neki drugi kalibar.Ta linija topova je bila okrenuta prema Brionoma a tu je bilo 4 strazarsko mesto gde sam dao oko
 sto sati strazarenja i drhtanja od straha da mi neko ne ukrade topove koji su bili zacementurani.
Na Muzilu su solidno obuceni mornari odlazili u prekomandu iako smo malo proveli na trenazeru
na Katarini.
Gadjanje je bio pravi dozivljaj.Na brdu sedi ceo drugi bat.trista mornara,kao da se snima film.Remorker
vuce metu na daljini oko 8000km,odabrane posade iz svake cete po redu zauzimaju mesto pored topa
zastavnik je iz Fora dopremio bojeva zrna.Pada prvi hitac drugi treci ali meta putuje dalje.Okolni mornari navijaju za svoje ekipe.Na kraju izvestaj nema pogotka.
Mozda ce oni u prekomandi vise vezbati i imati vise uspeha tako smo se tesili.

Ovo što je napisao mornar71 mogu da potvrdim iz svog osobnog izkustva. Tačno ovako gadjanje imali smo na obuki zimi 1978 godine (53 klasa), bio sam u posadi na 76 mm topu (koliko znam to su američki topovi iz ratnih brodova u II svjetskom ratu. Za gadjanje vejerovatno sam bio odabran jer sam bilo malo jače konstitucije - bojevu granatu je trebalo sa desnom rukom jako gurnuti v cjev i preko toga se avtomatski zatvorio vrlo jaki zatvarač, i ako nisi dovoljno gurnuo moglo je doči do problema. I mi nismu pogodili metu, ali su granate padale vrlo blizu - još danas neznam, da li je granata kad je pala u vodu eksplodirala ili se vidio samo plusak vode - znam da je voda išla u zrak gotovo 20 ili više metara. Gadjali jesmo brez ikakve zaštite uha i posle gdjanja sigurno još nekoliko dana "zujilo" mi u ušima (pa i danas slabu čujem , možda i zbog toga). Pošto je bila moja posaba vrlo dobra (koliko se sječam u jednoj posadi bili smo po 4 mornara - možda i 6), i gadjanje išlo je prema kraju, pa bile su neke poteškoče sa drugima posadama, pustili si nama, da smo se izmjenili svi na svim mjestima na topu, tako, da smo ukupno izpalili oko 15 projektila ili više, i stvarno je izgledalo kao da smo u pravom ratu, u zraku je bilo puno nekih mrvica, dima,... i samo navijači u pozadini su nas podsječivali, da jesmo još uvek na obuci v kasarni. Kasnije ovakih topova (76 mm) nisam video nikad više, i neznam bili su ikada namontirani na bilo kojem  brodu u JRM (možda prije toga u 50 ili 60tim godinama). Posebno izkustvo sa tog gadjanja je bilo i čiščenje tih topova. Dekonzervacija prije gadjanja, čiščenje posle i ponova konzervacija. Cev topa je dugačka oko 5-6 metara i unutrašnjost cevi se čistilo tako, da se jkim stapom, kiji se mogao produžavati, nabijalo par kila krpa in sličnih materiala preko ckelokupne dužine cjevi, i to više puta, najmanje 10 puta, tako da smu svi imali žuljave ruke, koje su mi bile produžene do koljena.
Istog dana kasnije bilo je i bojevo gadjanje na 40 mm Boforsima, koji su bili malo niže izpod velikih topova.
Da je bilo gadjanja na lakim 20 mm Oerlikonima na Muzilu se ne sječam - tim sam topom gdjajo najmanje tri - četiti puta kasnije na brodu, na minopolagaču (DTM 228) gde sam išao u prekomadu marca 78. I tu je bilo zanimljivo, pa o tome možda neki drugi put.
Na vrh Go down
mornar53klasa
Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   17.10.16 10:19

Na vrh Go down
mornar53klasa
Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   17.10.16 10:40

Imam pitanje, sigurno neko zna:

Dolina suza (na donjoj karti) i uvala Jamica.
U toj dolini decembra 77 godine više stotina mornara sa Muzila radilo je na čiščenju terena, sve od vrha pa do uvale. Alat je bila sekira. Sve smo posekli do tla, u širini nekoliko 10 metara, i spalili, tako, da je nastao prijehod (čistina), koji se još danas, kad plovim ispod Muzila, vrlo dobor vidi, jer se vrlo malo zaraslo. Ne znam dali su to čiščenje radile i generacije prije ili poslije, i zanima me osnovni namjen tog posla. Izgledalo je kao pristup do uvale u primeru ukrcavanja večeg broja vojnika.... na desantne brodove. Mi smo radili u rahloj kiši i vjetru više dana, sve smu ruke imali ispraskane, bili smo mokri u potpunosti. Umorni. krajemm zadnjeg dana (oficiri su očito išli u neki zaklon ili na čaj, desetari su bili negdje na strani) više desetak nas je onako obučenih i mokrih te premraženih jednostavno išlo u more na plaži u uvali Jamica (ima ljepa pješčana plaža). I stvarno je bilo toplije nego vani na vjetru u mokrim odjelima. Skinuli smo samo dolamice, hlače i čizme (ionako je sve bilo mokro). More je imalo vjerovatno oko 15-16 stupnjeva. Posle nekoliko minuta je doašo neki oficir i poludeo. Hteo je pucati u nas i u desetare, jer su nam dozvolili ovako kupanje usred zime. Srečom se sve rešilo na miran način, ali nikad više naša jedinica nije išla na taj zadatak, ionako čini mi se, da još nije bilo to čiščenje sasvim završeno.
Na vrh Go down
ROBIS
Gušter
Gušter

Član od : 2016-08-10

KomentarNaslov komentara: Jesu to kuvari 6 bat. marec 1988 ?   08.11.16 20:32

@Max Blitz (citat):
Muzil, 90 klasa 1988.

Na vrh Go down
Zoran Francuski
Gušter
Gušter

Broj komentara : 22
Član od : 2014-07-16
Dob : 56
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   02.12.16 13:35

Zaboravio sam kako se slike postavljaju na ovom forumu !!!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   Today at 10:43

Na vrh Go down

MUZIL - PULA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 15/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15
 Similar topics
-
» Muzil - Pula, VP 1159/97
» FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
» Pula, Karlo Rojc 1986/87