FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Slavonska Požega 1989.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
croato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2012-12-08

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   01.09.16 22:12

Poligon Glavica, 

Na desnoj strani je kasarna ...na lijevoj poligon Glavica
Nekada davno bile auto trke ..... krajem '70 tih ....
Pozdrav
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 719
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   02.09.16 9:24

Zahvaljujem na detaljnom objašnjenju i slici , kao što sam rekao taj detalj da smo išli na poligon van kasarne sam jednostavno zaboravio, davno je bilo a i obuka je bila nepuna dva mjeseca, koliko vidim na slici da poligon uopšte nije daleko od kasarne, rekao bih 2-3 min vožnje.

Taj detalj nisam znao da su na poligonu se održavale auto i moto trke, je li onda ustvari poligon napravila civilna vlast pa ga kasnije preuzela vojska za svoje potrebe ili .... !?

.............

Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   02.09.16 16:24

Na kraju autoparka se nalazio KPS tu se vozilima izlazilo i putem označen crvenom strelicom stizalo do poligona ''Glavica''. Sam poligon je imao nekoliko ''krugova'' i služio je za obuku vojnika vozača, a između tzv.krugova vojska je obrađivala zemljište, kada sam ja bio na obuci bilo je parcela pod kukuruzom. U gornjem delu se nalazila vojna farma svinja.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   02.09.16 20:36

Na onoj prvoj slici što je postavio član foruma "croato" gdje se vidi i ovaj poligon i kasarna pretpostavio sam da je ova ulica bila trasa kojom se dolazilo iz kasarne do poligona i zato sam i naveo da je to bila vremenska udaljenost 2-3 minuta vožnje. Pologona se kroz maglu sjećam ali zaista nisam imao predodžbu da je ovoliko velik, kada usporedim na slici površinu kasarne kompletne sa onim hangarima a znamo da je kasarna bila prilično velika i ovaj poligon kasarna izgleda kao mali miš naspram poligona.

Da budem iskren, nisam ga ovolikog zamišljao, kao što rekoh sjećam se kroz maglu da smo vježbali na njemu a sada kada si objasnio da je to ustvari cijelina od nekoliko parcela/dijelova onda je sigurno da smo vježbali samo na poligonskom jednom dijelu. Takođe nisam znao da su određene parcele poligona korištene za uzgoj stoke odnosno da je tu bila vojna ekonomija. Te vojne ekonomije su gotovo svugdje bile prisutne gdje je i vojska bila stacionirana, očito je vojska izračunala da im je isplativije uzgajati stoku nego gotov proizvod plaćati, ne znam samo da li je vojska kada već sam tu temu načeo imala i neke svoje hale (da ne budem grub pa da kažem "klaonice") gdje su obavljali i preradu mesa ili su ipak stoku morali slati u civilne klaonice !?
.........

Gušter
Gušter

Broj komentara : 67
Član od : 2014-01-26
M(j)esto jagodina

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   02.09.16 20:45

sve je to tako bilo kao sto je napisao kolega miler na glavici se sadio kukuruz i postojala je farma svinja oko 30 komada  tu je boravilo nekoliko vojnika i veterinarski tehnicar u to vreme moj klasic filakov stipo iz sela draz gajic kod belog manastira,nekoliko puta sam odvozio te tovljenike u klanicu koja se nalazila pored fabrike zvecevo.na glavici su se i odrzavale trke automobilima i motorima za nagradu jugoslavije organizator amd slavko roncevic,trke su se odrzavale negde u julu ili avgustu znam da je bila velika vrucina
Na vrh Go down
vidan
Gušter
Gušter

M(j)esto jagodina

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   02.09.16 20:53

na poligonu gore na glavici smo se obucavali za okretanje kamijona na odredjenom prostoru takozvana kocka vozis napred motas pun levi pa kontra desni unazad pun desni pa kontra levi i napred pun levi i okrenuo si se a na stazi je bila vise kondiciona voznja,imali smo neku vrstu knjizice gde nas je instruktor ocenjivao kako smo odradili zadatu temu.pri povratku u kasarnu ulaz na kps pa na dolivanje goriva do vrha popunjavao se putni radni list.pumpom je rukovodio zastavnik kog smo zvali zika pumpa
Na vrh Go down
vidan
Gušter
Gušter

M(j)esto jagodina

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   02.09.16 20:57

greska trebalo je da napise glavica on se nalazio gore levo od kasarne udji na gugl i napisi pozega hrvatska pa se postavi kao da setas gradom i sve ce da vidis
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   03.09.16 12:46

@vidan (citat):
na poligonu gore na glavici smo se obucavali za okretanje kamijona na odredjenom prostoru takozvana kocka vozis napred motas pun levi pa kontra desni unazad pun desni pa kontra levi i napred pun levi i okrenuo si se a na stazi je bila vise kondiciona voznja,imali smo neku vrstu knjizice gde nas je instruktor ocenjivao kako smo odradili zadatu temu.pri povratku u kasarnu ulaz na kps pa na dolivanje goriva do vrha popunjavao se putni radni list.pumpom je rukovodio zastavnik kog smo zvali zika pumpa
Pored toga na platou odmah desno od ulaza je bilo  ''kosih i pravih garaža'', odnosno tu se vežbalo parkiranje.
Ne znam da li je nekome poznato ili da nije i možda sam iskusio ali dešavalo se da neko ko izigrava mangupa, instruktori na neki način ''kazne'' a ta ''kazna'' je bila da se zatvore prozori uključi grejanje (parkiranje je moralo da se odradi samo pomoću retrovizora) i instruktor stoji sa strane i komanduje ''ostav'' i tako dva školska časa i kada kandidat izađe iz vozila (u bilo keje godišnje doba) mogao je sa odeće nacediti nekoliko ''litara znoja''.
Da li je nekome poznato kako je bio po PS-u propisan način obraćanja instruktoru i način ulaženja u vozilo ?
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   03.09.16 14:01

Imam ja priručnik JNA-knjigu "Pravilo saobraćajne službe JNA" iz 1985 godine pa ću pogledati da li u njemu ima konkretno nešto vezano za tu tematiku.

Ako bude nešto interesantno skenirati ću pa postavim scanove na ovoj temi.
..........

Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   03.09.16 17:37

Vojnik kandidat prilazi sa leve strane vozila (govorim o dajcu jer sam njega duzio kao instruktor), dok je instruktor vec u vozilu, staje mirno levom rukom otvara vrata a desnom pozdravlja i kaze :"Druze razvodnice dozvolite da udjem u vozacku kucicu'', ako je sve ok. instruktor dozvoljava ulazak ako ne sledi ostav, zatvaranje vrata pa ispocetka. Kada mu je dozvoljen ulazak u vozilo levu nogu stavlja na stepenik, podize se seda na vozacko sediste, hvata volan a desnu nogu stavlja pored gasa a levu pored kvacila i td. Ovo parafraziram jer posle toliko godina sam pokusao da se setim toga, nekoristeci literaturu.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   03.09.16 20:26

Da budem iskren lično se ne sjećam same procedure početka obuke u vožnji, da li smo tako ili nismo ulazili u kamione u S. Požegi ne znam zaista.

Meni lično to malo izgleda hbg komplikovano, ali mogu razumjeti s obzirom da je u JNA sve bilo po PS- i na komandu tako da me i sama ta procedura ne iznenađuje nimalo...

Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2012-12-08

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   03.09.16 20:59

Doduse proslo je dosta godina, ali se ne sjecam ovakvog ulaska u vozilo u Capljini ... iako smo se i razvodniku i desetaru obracali sa "VI" ...
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   03.09.16 21:05

@miler (citat):
Vojnik kandidat prilazi sa leve strane vozila (govorim o dajcu jer sam njega duzio kao instruktor), dok je instruktor vec u vozilu, staje mirno levom rukom otvara vrata a desnom pozdravlja i kaze :"Druze razvodnice dozvolite da udjem u vozacku kucicu'', ako je sve ok. instruktor dozvoljava ulazak ako ne sledi ostav, zatvaranje vrata pa ispocetka. Kada mu je dozvoljen ulazak u vozilo levu nogu stavlja na stepenik, podize se seda na vozacko sediste, hvata volan a desnu nogu stavlja pored gasa a levu pored kvacila i td. Ovo parafraziram jer posle toliko godina sam pokusao da se setim toga, nekoristeci literaturu.
Miler, pamčenje ti je za 5. Tačno takvo proceduru smo imali i mi u Kovinu a služio sam 11/76 do 02/78. Posle obuke sam ostao za instruktora.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   03.09.16 21:17

zokika :
"Miler, pamćenje ti je za 5."
............

Miler je inače dokazan kao član foruma koji ima najbolje sjećanje i memoriju do u najmanje detalje.

Ponekad pomislim da je čovjek vodio vojnički dnevnik za vrijeme služenja vojnog roka  Smile
............

Gušter
Gušter

M(j)esto jagodina

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   04.09.16 21:08

sve pohvale za milera
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   05.09.16 15:12

@Gorica 660 (citat):
zokika :
"Miler, pamćenje ti je za 5."
............
Miler je inače dokazan kao član foruma koji ima najbolje sjećanje i memoriju do u najmanje detalje.
Ponekad pomislim da je čovjek vodio vojnički dnevnik za vrijeme služenja vojnog roka  Smile
Postovani,
drugovi bivsi pripadnici JNA i kolege, hvala na komplimentima.
Pre vojske, u vojsci a i kasnije nisam vodio dnevnike, mada gledano sa ove vremenske distance mozda je trebalo neke stvari i staviti na papir.
Obracanje instruktoru i ulazak u vozilo po PS-u, primenjivalo se u izuzetnim slucajevima,samo kod onih koji su izigravali mangupe (a bilo ih je vrlo malo ), jer svaka ceta je imala 4 voda sa po 40 vojnika, razlicitih karaktera i  ako je neko iskakao iz normalnog ponasanja trebalo mu je staviti do znanja ko je stariji. Inace svako ko je bio prvi put bio kod mene na voznju gledao je da se ponovo vrati. To se ponekad primecivalo kada se iza postrojenih instruktora postavljali kandidati, koji su nekako tempirali da stanu iza omiljenog instruktora ( i ja sam to isto radio kada sam bi ona obuci).
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   08.09.16 12:52

Vidane,

s obzirom da si ti cijeli svoj vojni rok proveo u Slavonskoj Požegi (doduše nekoliko godina prije mog služenja vojnog roka) čisto te informativno pitam da li slučajno znaš sudbinu oficira koji je meni bio komandir za vrijeme mojeg boravka na obuci u S. Požegi. Riječ je o kapetanu Fahrudinu Kovačeviću i te 1990 godine bio mi je komandir čete (ne sjećam se koja sam četa bio) a znam da sam bio 6223/3D !?

Ako imaš neka saznanja ili informacije javi, ja sam malo listao po net-u ali nažalost nisam ništa uspio konkretno pronaći...

Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   08.09.16 17:15

@vidan (citat):
prijatelju simple da bi video kako sada izglede kovacevic fahrudin udji na fejs i napisi ljiljana kovacevic izaci ce ti da je iz breze to mu je supruga i pogledaj slike.meni je u osmici u pozegi bio porucnik djordjevic stanimir sa njim sam u kontaktu i on mi je to pokazao.stanimir je radio u pozegi do pada kasarne penzionisan je u cinu majora zivi u beogradu.zanima me odakle si ako imas profil na fejsu posalji mi zahtev ja sam petrovic vidan iz jagodine sam pozz.
Vidan je pisao o Fahrudinu Kovačeviću, ako ti pomogne pročitaj ili sačekaj da Vidan možda još nešto opširnije napiše.
Pozdrav.
Na vrh Go down
vidan
Gušter
Gušter

M(j)esto jagodina

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   08.09.16 20:19

gorica druze moj ako imas profil na fejsu onda ukucaj ljiljana kovacevic to mu je supruga i videces i njega.imam profil i u mojim prijateljima imas zivic branka on je bio kapetan u sedmici u moje vreme 85 godine imas i djordjevic stanimira on je meni bio sef u osmici
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   09.09.16 18:50

Ma nemam fb, pokušao sam preko profila od sina, ima nekih more malo Ljiljana Kovačević ali ne mogu se otvoriti profili s obzirom da gotovo u svakom slučaju moraš biti povezan odnosno biti prijatelj sa tom dotičnom osobom. Trebalo bi se onda poslati brdo tih tzv. zahtjeva za prijateljstvo pa da onda se nešto možda uspije. Uglavnom evo saznao sam i od tebe a i od Milera u prethodnom pisanju da je čovjek živ i zdrav i da živi u BiH, u Brezi ako se ne varam. Ako me nekad put nanese u Brezu možda ga i potražim, pretpostavljam da je čovjek u penziji već odavno.
............

Gušter
Gušter

M(j)esto jagodina

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   09.09.16 21:01

nemoras biti prijatelj da bi video evo sad cu da pogledam napisi ljiljana kovacevic i gledaj na kojoj pise ekonomska skola pozega a i na slici je sa fahrudinom pozdrav
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   09.09.16 21:55

Je li slika na profilu slikana negdje na plaži pored mora, žena ima oglicu na vratu a muškarac bijelu košulju na sebi !?
...........

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   10.09.16 11:45

Gorica 660 ,   vidan ova prepiska izmedju vas dvojice mogla je da ide preko privatnih poruka
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   10.09.16 12:48

dpuric :
"Gorica 660 ,   vidan ova prepiska izmedju vas dvojice mogla je da ide preko privatnih poruka."
.............

Nema problema, neće se ponoviti bez brige.
..............

Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2014-04-25
Dob : 57
M(j)esto sarajevo.. canada ottawa

KomentarNaslov komentara: 6223/2 1981/82   28.09.16 15:04

@Egon80 (citat):
Ako ima neki policajac iz januarske1980 nek se javi da malo obudimo uspomene

lp: Egon
 javio sam se da vidim ima li neko iz prve cete  ja sam proveo ceo rok  6223/2c zoran  ako ima neko da se posetimo kako je nekada bilo...

KomentarNaslov komentara: Re: Slavonska Požega 1989.   Today at 11:43

Na vrh Go down

Slavonska Požega 1989.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Ilirska Bistrica - inžinjerija 1989.
» Slavonska Požega - VP 6223/6e - 1984. godina
» Slavonska Požega '91.
» AUTO JEDINICA SLAVONSKA POŽEGA 82/83
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.