FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 30  Next
AutorPoruka
mijo iz pg
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2013-07-27

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   13.11.13 21:03

Okvir je busen u radionici, osigurac je pravljen, nije fabricki
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Civil sa puškom u ruci.   13.11.13 21:14

@miran cvilak (citat):
"A da nije bilo mene taj civil (jager Florijan) tu pušku nikada nebi dobio u ruke."

Graničaru budi siguran da je taj "Civil" Jager , imao sigurno više pojma o oružju nego vi svi zajedno Smile
I skoro sam siguran da je imao i kada se slikao sa vama pištolj u džepu he he he

Gledajući ovu sliku kako držu pušku "M70 B1" u ruci nebi baš rekao da on ima nekoga isklustva sa puškom.
Ali neka bude po tvome.

A to da li je kod sebe tada imao pištolj to ne bi znao.
Samo ne znam čega li se on toliko bojao kada je sa pištoljem došao u karaulu "Ceršak" gdje je bio najsigurniji.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1793
Član od : 2012-04-15
Dob : 68

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   13.11.13 21:28

Gledajući ovu sliku kako držu pušku "M70 B1" u ruci nebi baš rekao da on ima nekoga isklustva sa puškom

I ženu ponekad hvataš drugčije.Very Happy 
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 447
Član od : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   13.11.13 21:37

@ado1 (citat):
Mislim da svrha tih osiguraca na okvirima nije bila da sprijeci "kradju" metaka iz njih....kao sto napisah, mi smo ih nosili na strazi ali u puskama....trebalo je samo izvuci osigurac I ubaciti metak u cijev, umjesto prijasnje procedure sa skidanjem praznog okvira sa puske I postavljanjem punog iz RAP-a na pusku....

Pa o tome sam pričao.Ali da se na rupicama koje su bile u okviru zbog proveravanja broja municije u njemu (ako si izvadio metak,na rupici koja je pokazivala 30 metak) taj se nije videlo i odmah ,ne trebajuči da se okvir prazni znalo se da više nema unutra 30 metaka.Zbog toga smo odeskli grančicu dužine i debeline kao metak i stavili je između rupica.Verovatno je posle zbog toga JNA probušila okvire i stavila te osigurače,koji su imali i "PLOMBE" znači trbao si otkinuti tu plombu da si mogao izvuči osigurač i napuniti pušku.Tako se moglo posle odmah po otkinutoj plombi videti da e neko dirao municiju i punio pušku.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   13.11.13 22:29

@Kemo Specijalac (citat):
Vojnik Granicar,

da li ste vi, vojnici na karauli, imali ponekad lose faze u medjusobnim odnosima?

Tipa: svakoga dana sve isto, sve price su vec ispricane, svi znamo sve jedni o drugima; a tome dodati i izolovanost na karauli i skoro nikakve mogucnosti razonode...

Je li bilo sitnijih povisenja glasova, carki...ili se neko starao da do toga ne dodje?

Da ti kažem kako je bilo kod nas.

Oficir je bio samo u radno vreme, sve ostalo smo bili sami i naravno izvršavali zadatke. Iako smo imali 100 načina da jih ne izvodimo, ipak smo se ponašali odgovorno i odradili svoje. Ako bi bile neke komplikacije, desetari se nebi umešavali ili prijavljivali u komandu. Zapravo bio je jedan slučaj, dok sam bio na odmoru pa su jednog skinuli sa karaule, povezan je bio i alkohol, ali za detalje kasnije nisam ni ispitivao.

Inače bilo je svega i svačega. Obično su generacije držale zajedno, u smislu mi iz jedne generacije se nismo svađali među sobom. Ali između generacija su se pojavljali pojavljali pojedinci što su hteli da se prave važni. Zapravo da se rade alfa mužjaci. Bilo je svega, od pretnji tučom, grožnji noževima, pa i repetiranja puški. Srečom se nije nikom ništa desilo, ali malo je falilo. Jednom mi je jedan bivši oficir, moj dobar internetni drug rekao, da smo mi septembarci bili specialna klasa, drugačiji od drugih. Mi nismo izražavali toliko agresivnosti, ali smo je dobili iz klase pre nas i posle nas.

Ako smo več kod alfa teorije. Ako ''zatvoriš'' grupu ljudi u neku sredinu brez mogučnosti da se komuniciraju sa drugima ponašače se kao krdelo. Bit če pojedinaca što če hteti da budu glavni. Oni alfe če se sručiti prvo na one što misle da če jih ugrožavati po statusu, znači najače iz susednje grupe/generacije. Slabije če ostaviti na miru. Sa slabijim ne mislim ništa loše, obično su to bili sasvim ok ljudi, samo manje agresivni. Sa njima sam se i dosta bolje razumeo. Sa starijom generacijom sam se dosta dobro razumeo, nekako su me ostavili na miru, kao neko poštovanje, ja sam bio fer do njih oni do mene. Sa mlađom sam imao probleme sa dvojicom, što su hteli da se prave frajere. Nikad nisam želeo da budem alfa, ali ipak sam se postavio za sebe ako je trebalo.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: U sjećanje na Jager Florijana.   15.11.13 16:20

@miran cvilak (citat):
A Jager Florijan koji je imao gostionu u Ceršaku napravio je samoubistvo pre 1991, kada je saznao da je neizlečivo bolestan-karcinom.
A kada je to tačno bilo zaboravio sam.
Iči ću sledeče sedmice malo u šetnju tamo, da napravim nekoliko slika.
@miran cvilak (citat):

Več nekoliko ljudi iz Ceršaka prati i čita taj forum, zato nažalost o nekim mrtvim ljudima ne mogu ovde pričati , kakvi su bili i šta su radili dok su bili živi.
Nadam se da čete me razumeti?

Zbogom Florijan.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   15.11.13 18:16

Graničaru, ja se neču družiti sa tobom Mad 

Svi o kojima pričaš su več mrtvi.

Zapravo ako bolje razmislim i onih nekoliko seljaka uz ''moju'' granicu su verovatno več mrtvi. Bili su dosta stari več tad. (naravno da ako je neko još živ želim mu puno sreče).

Izgleda da smo mi graničari stvarno smrtonosni Wink
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   15.11.13 20:26

Kde li je nestalo 35 stranica teksta iz ove teme???
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   16.11.13 2:06

@miran cvilak (citat):
Kde li je nestalo 35 stranica teksta iz ove teme???

Zar je bila tema o karauli drenok samo 5 stranica?

Izgleda da niko ne ceni nas stare graničare. Da vas samo podsetim da je na ''mojoj'' bugarskoj granici po nezvaničnim podatcima umrlo do skoro sredine osamdestih blizzu 1000 vojnika. Što znači po prosečnim vojnim statistikama još skoro 10 puta više ranjenih.

Hvala za naš trud, da smo vas tad čuvali. (sarkazam off)
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Umrli iz Ceršaka   16.11.13 19:05

@Pero™ (citat):
Graničaru, ja se neču družiti sa tobom Mad
Svi o kojima pričaš su več mrtvi.
Zapravo ako bolje razmislim i onih nekoliko seljaka uz ''moju'' granicu su verovatno več mrtvi. Bili su dosta stari več tad. (naravno da ako je neko još živ želim mu puno sreče).
Izgleda da smo mi graničari stvarno smrtonosni Wink

A što da kažem.
Volio bi ja da ima i živi koje spomenem na stranicama karaule "Ceršak".
Ali večina su umrli.
Nažalost vrlo nas je rijetko komandir karaule puštao u mjesto Ceršak, dok su civili skoro nikako dolazili u karaulu i granični pojas.
Volio bi ja da sam upoznao te 1988/1989 godine još mještana iz Ceršaka.
A i Miran Cvilak je otišao iz Ceršaka prije nego sam ja došao, nije me želio sačekati.
Zato ga ovdje "peglam" uzduž i poprijeko.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Okviri sa osiguračem.   16.11.13 20:51

@zokika (citat):
Ali takve okvire sam video na karauli pa zato pitam.
@miran cvilak (citat):

I mi smo našli takve okvire, verovatno je jna to napravila de se ne bi mogli uzimati meci i stavljati umesto njih u okvire grančice debeline metaka, kako bi na rupicama izgledali da su puni.

Miran.
Nisi mi objasnio ovo gdje si to "našao" okvire sa tim osiguračem koje je koristila JNA u svojim puškama.!?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Svađa komandira karaule "Ceršak" i vojnika.   16.11.13 21:17

@Kemo Specijalac (citat):
Vojnik Granicar,

da li ste vi, vojnici na karauli, imali ponekad lose faze u medjusobnim odnosima?

Tipa: svakoga dana sve isto, sve price su vec ispricane, svi znamo sve jedni o drugima; a tome dodati i izolovanost na karauli i skoro nikakve mogucnosti razonode...

Je li bilo sitnijih povisenja glasova, carki...ili se neko starao da do toga ne dodje?

Naravno da je bilo loših faza.
Nema karaule na kojoj je bilo sve dobro ili sve idealno.
Kada bude vrijeme napisat ću ti jedan događaj kako izgleda situacija kada se posvađa vojnik i komandir karaule "Ceršak", da situacija bude gora posvađa se komandir karaule koji je Srbin i vojnik koji je Albanac.
A ja sam to sve vidio i čuo a i zapisao da se ne zaboravi.
A bilo je toga i među vojnicima.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   17.11.13 10:00

@Vojnik Graničar (citat):
Miran.
Nisi mi objasnio ovo gdje si to "našao" okvire sa tim osiguračem koje je koristila JNA u svojim puškama.!?

Pronašli na karauli Ceršak istog dana kada su pronađene i pločice Veska Ostojiča ,koji se na više mojih pitanja na FB nije javio.i ja sam prvi puta  (i Svi mi) u životu tada videpo te probušene okvire sa osiguračem i plombom.Peobao sam na internetu nači kakvu sliku tih okvira ,ali je izdleda nema.

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   17.11.13 10:42

Izgledalo je otprilike ovako.U okviru su bil izbušene 2 rupe (otprilike tamo kde su 2 crne račkice.Kada si okvir napunio sa 25 metaka ptisnuos si metka na dole da su rupe bile slobodne i posle si kroz te rupe gurnou ukrivlenu žicu (na slici) koja je na krajevima bila isto probušena .I kriz te rupice u žici bila je provučena tanka žica i na njoj plomba.Ako si hteo napuniti pušku morao si pokidati tanku žicu izvuči je,i tek tada si mogao izvuči deblju žicu (ili je to bila metalna pločica više se ne sečam) i tek tada le oruga digla metak na ušče cevi.

Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 457
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   17.11.13 12:02

@miran cvilak (citat):
Izgledalo je otprilike ovako.U okviru su bil izbušene 2 rupe (otprilike tamo kde su 2 crne račkice.Kada si okvir napunio sa 25 metaka ptisnuos si metka na dole da su rupe bile slobodne i posle si kroz te rupe gurnou ukrivlenu žicu (na slici) koja je na krajevima bila isto probušena .I kriz te rupice u žici bila je provučena tanka žica i na njoj plomba.Ako si hteo napuniti pušku morao si pokidati tanku žicu izvuči je,i tek tada si mogao izvuči deblju žicu (ili je to bila metalna pločica više se ne sečam) i tek tada le oruga digla metak na ušče cevi.

Miran, baš tako. Rupe (osigurač) su bile par mm ispod puške, tako da nije trebalo skidati okvir. Samo si skinuo plombu, izvukao osigurač i gotovo..

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   17.11.13 12:44

Još jedan "crtež" radi lakšeg razumevanja.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Probušeni okviri puške kalašnjikov M70B1   18.11.13 13:44

@miran cvilak (citat):
Pronašli na karauli Ceršak istog dana kada su pronađene i pločice Veska Ostojiča ,koji se na više mojih pitanja na FB nije javio.
I ja sam prvi puta  (i Svi mi) u životu tada videpo te probušene okvire sa osiguračem i plombom.
Peobao sam na internetu nači kakvu sliku tih okvira ,ali je izdleda nema.

Miran.
Zanima me da li si taj okvir pronašao baš sa plombom nekome na pušci ili ste taj okvir pronašli u skladištu karaule "Ceršak", te koliko ste vidjeli takvih probušenih okvira sa plombom u karauli.!?
Takvi probušeni okvira sa plombom u karauli "Ceršak" nije bilo 1988/1989 godine niti se takvo što radilo.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   18.11.13 13:51

Miran.
Zanima me da li si taj okvir pronašao baš sa plombom nekome na pušci ili ste taj okvir pronašli u skladištu karaule "Ceršak", te koliko ste vidjeli takvih probušenih okvira sa plombom u karauli.!?
Takvi probušeni okvira sa plombom u karauli "Ceršak" nije bilo 1988/1989 godine niti se takvo što radilo.

Imam utisak da je ovo načinjeno da bi se znalo ko je pucao, jer da je bio bitan broj metaka okvir se može napuniti i sa donje strane, a da bi bio ubačen u cijev mora proći kroz usta okvira.(Osim ako se rukom ne ubaci jedan metak direktno u cijev)
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Osigurači i plombe na okvirima JNA pušaka.   18.11.13 14:10

@šepa (citat):
Imam utisak da je ovo načinjeno da bi se znalo ko je pucao, jer da je bio bitan broj metaka okvir se može napuniti i sa donje strane, a da bi bio ubačen u cijev mora proći kroz usta okvira.
(Osim ako se rukom ne ubaci jedan metak direktno u cijev)

Bar je pucnjave bilo u karaulama "Ceršak" i "Šentilj".
A te plombe i ti osigurači sa plombom su samo smetali graničarima.
Samo možeš zamisliti što graničar treba napraviti da bi došlo do pucnjave.

1. Zamisli da je noć.
2. Onda vidiš da ti se netko približava.
3. E sad si tek nigdje nisi siguran da li je kontrola li je ilegalni prelaznik.
4. Hajde neka bude ilegalni prelaznik.
5. Onda trebaš pronaći zaklon.
6. Tada se ko budaletina u mraku dereš "Stooooj".
7. A onda tek shvatiš da ovaj ilegalni prelanik bježi.
8. Onda se dereš "Stojjjj  pucat ćuuuuu".
9. E sad je problem pipaš tu plombu i kidaš je.
10. Pipaš tu žicu i nju vadiš.
11. Tek onda vadiš taj osigurač.
12. Onda slijedi to da moraš otkočiti pušku.
13. Tada repetiraš pušku.
14. Onda nišaniš u mraku u nekoga tko zna gdje je u tom trenutku pobjegao.
15. Moliš boga da taj nema oružje i da on prvi ne zapuca iako je to do sada mogao tko zna koliko puta dok je graničar sve ovo redom odradio.
16. Ovo je naj gluplja stvar koji je JNA uvela za graničare i za to im treba dodijeliti odlikovanje.

Toliko od mene ukoliko nešto nisam propustio.
I nije ni čudo da za moje vrijeme toga nije ni bilo jer je JNA vjerojatno shvatila da je to takva glupost da je to za nevjerovati.
Onaj tko je bio graničar i tko je bio u patrolama i zasjedama može shvatiti što sam pokušao reći i kako to u praksi izgleda.

Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3419
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   18.11.13 14:21

Samo možeš zamisliti što graničar treba napraviti da bi došlo do pucnjave.

1. Zamisli da je noć.
2. Onda vidiš da ti se netko približava.
3. E sad si tek nigdje nisi siguran da li je kontrola li je ilegalni prelaznik.
4. Hajde neka bude ilegalni prelaznik.
5. Onda trebaš pronaći zaklon.
6. Tada se ko budaletina u mraku dereš "Stooooj".
7. A onda tek shvatiš da ovaj ilegalni prelanik bježi.
8. Onda se dereš "Stojjjj  pucat ćuuuuu".
9. E sad je problem pipaš tu plombu i kidaš je.
10. Pipaš tu žicu i nju vadiš.
11. Tek onda vadiš taj osigurač.
12. Onda slijedi to da moraš otkočiti pušku.
13. Tada repetiraš pušku.
14. Onda nišaniš u mraku u nekoga tko zna gdje je u tom trenutku pobjegao.
15. Moliš boga da taj nema oružje i da on prvi ne zapuca iako je to do sada mogao tko zna koliko puta dok je graničar sve ovo redom odradio.
16. Ovo je naj gluplja stvar koji je JNA uvela za graničare i za to im treba dodijeliti odlikovanje.

Toliko od mene ukoliko nešto nisam propustio.
I nije ni čudo da za moje vrijeme toga nije ni bilo jer je JNA vjerojatno shvatila da je to takva glupost da je to za nevjerovati.
Onaj tko je bio graničar i tko je bio u patrolama i zasjedama može shvatiti što sam pokušao reći i kako to u praksi izgleda.

scratch Koliko vidim,ovo bi trajalo cijeli dan. Very Happy

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   18.11.13 15:38

@ZAGORAC (citat):
scratch Koliko vidim,ovo bi trajalo cijeli dan. Very Happy

Nisam ni mislio da je to uvedeno za patrole, možda kad su već počeli sukobi i opsade, s obzirom da Miran kaže da su ih pronašli na Ceršaku.Ko zna zašto je tako rigorozna kontrola upotrebe municije bila zavedena i ko je uopšte pravio te preinake na okvirima.A za vojnika graničara-nije bilo u graničnom pojasu komande "stoj pucat ću" samo "stoj" i "stoj pucam", jedna se preskače u odnosu na kasarnu, koliko se ja sječam.
Na vrh Go down
ado1
Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2013-02-27

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   18.11.13 19:12

@šepa (citat):
Nisam ni mislio da je to uvedeno za patrole, možda kad su već počeli sukobi i opsade, s obzirom da Miran kaže da su ih pronašli na Ceršaku.Ko zna zašto je tako rigorozna kontrola upotrebe municije bila zavedena i ko je uopšte pravio te preinake na okvirima.A za vojnika graničara-nije bilo u graničnom pojasu komande "stoj pucat ću" samo "stoj" i "stoj pucam", jedna se preskače u odnosu na kasarnu, koliko se ja sječam.

U pravu si za te okvire, uvedeni su kada su poceli sukobi (ili mozda malo prije izbijanja sukoba ne sjecam se tacno, davno je to bilo......)

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Redosljed zaustavljanja u graničnom pojasu.   19.11.13 20:29

@šepa (citat):
A za vojnika graničara- nije bilo u graničnom pojasu komande "stoj pucat ću" samo "stoj" i "stoj pucam", jedna se preskače u odnosu na kasarnu, koliko se ja sječam.

Mislim da sam preskočio ono kad moraš jednom pucati u zrak ako uopće imaš vremena za tako što,  ukoliko se ne izgubiš u svemu ovome što sam prethodno naveo, he he he he
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Okviri sa osiguračen.   19.11.13 20:35

@šepa (citat):
Nisam ni mislio da je to uvedeno za patrole, možda kad su već počeli sukobi i opsade, s obzirom da Miran kaže da su ih pronašli na Ceršaku.
Ko zna zašto je tako rigorozna kontrola upotrebe municije bila zavedena i ko je uopšte pravio te preinake na okvirima.

Pitao sam Mirana već prije da mi odgovori koliko je tih okvira pronašao u karauli "Ceršak" i gdje su pronađeni ali još nema odgovora.!?
Miran ne spavaj na granici Šepa je nestrpljiv.!!!
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   19.11.13 23:40

Pitao sam Mirana već prije da mi odgovori koliko je tih okvira pronašao u karauli "Ceršak" i gdje su pronađeni ali još nema odgovora.!?
Miran ne spavaj na granici Šepa je nestrpljiv.!!!

Kad si već kod spavanja na granici hajde kaži koliko si puta spavao na rejonu i u kojim uslovima-priznaj!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Today at 3:29

Na vrh Go down

Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/30Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 30  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula 'Kapunar' - granični odsek Maribor