FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29, 30  Next
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   24.07.15 13:52

I kod nas su se koristile slicne metode za prisivanje dugmeta na mesto na brzinu i u kriticnim situacijama (pred smotru i sl).

Kod nas su vise isle metalne spajalice za papir.

Sibica je bila "privremena mera", i to samo kad otpadne jedno dugme, kao maska da je dugme na mestu (tako pricvrsceno dugme nije imalo funkciju zakopcavanja).
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Kidanje dugmadi u JNA.   24.07.15 16:25

@šepa (citat):

Kod nas su desetari u Melju imali neki glupi fol sa dugmadima.
Uhvati te za dugme jakne i pita treba li ti ovo, ako kažeš treba otkine ga i kaže evo ti ga zašij ga, a ako kažeš ne treba svejedno ga otkine pa kad ti ne treba...
U ovoj gluposti je prednjačio onaj luđak Nuhanović, i do kraja obuke je puna četiri mjeseca to njemu bilo smiješno
Šepa.
Eto ti si u kasarnu "Tone Tomšič" došao poslje mene ali mogu ti reći da dok sam ja bio u kasarni nikad nitko od desetara nije nikome namjerno kidao dugmad.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 281
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   24.07.15 16:45

@Vojnik Graničar (citat):
@šepa (citat):

Kod nas su desetari u Melju imali neki glupi fol sa dugmadima.
Uhvati te za dugme jakne i pita treba li ti ovo, ako kažeš treba otkine ga i kaže evo ti ga zašij ga, a ako kažeš ne treba svejedno ga otkine pa kad ti ne treba...
U ovoj gluposti je prednjačio onaj luđak Nuhanović, i do kraja obuke je puna četiri mjeseca to njemu bilo smiješno
Šepa.
Eto ti si u kasarnu "Tone Tomšič" došao poslje mene ali mogu ti reći da dok sam ja bio u kasarni nikad nitko od desetara nije nikome namjerno kidao dugmad.

Očigledno je da je Fazliju imao savim drugačije iskustvo. lol!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Zašivanje dugmadi bakrenom žicom   24.07.15 19:26

@halo 92 (citat):
Tko zna možda su se desetari baš na Fazliu iživljavali u kasarni kidajući mu dugmad sa jakne pa momak odlučio da skrati sebi muke i dugmad "zašio" bakrenom žicom.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Ideje vojnika Fazliu-a   26.07.15 7:27

@halo 92 (citat):
O vojniku Fazliu imam još jedan događaja.
Radi se o tim njegovim idejama koje su ga "pucale" dok je bio u karauli "Ceršak".
To je zadnji događaj kojeg se sjećam i u kojem je on sudjelovao.
Tako da bi se sa vojnikom Fazliu "oprostio" sa tim događajem jer o njemu više nemam što napisati niti se mogu sjetiti nečega u čemu je on sudjelovao a da bi bilo zanimljivo.!
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   27.07.15 17:03

Ipak je najbolji "konac" bio mikrokabel od maljutke...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Vojnici i maljutka u JNA   31.07.15 19:47

@zastavnik (citat):
Ipak je najbolji "konac" bio mikrokabel od maljutke...
Maljutku nitko od moje klase uživo (a i umrtvo) nije ni vidio te 1988/1989 godine u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" a pogotovo u karauli.!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Vojnik Fazliu - karaula "Ceršak"   31.07.15 20:46

@halo 92 (citat):

Mislio sam pre svega, da li se i pre toga ponašao agresivno, da li je bio nervozan, da li je bio sklon izazivanju tuča i tome slično.
Ili je samo nastalo jedno "kvrc" u glavi?

Prosto ti zavidim što imaš taj dnevnik iz vojske. Smile

Zadnja priča o vojniku Fazliu iz karaule "Ceršak".

Kad je moja klasa došla u karaulu "Ceršak" još je bilo ljeto.
Mi mladi i nadobudni graničari smo tek došli u karaulu, dok su tih prvih dana iz karaule odlazili kućama stariji vojnici koji su odslužili svoj vojni rok.
Klasa vojnika Fazliu-a je "preuzela vlast" nad karaulom kao stari i iskusni graničari.
Onda je došla jesen.
Iza jeseni je polako ali sigurno dolazila zima.
Vojnik Fazliu se očito bojao zime.
Bojao sam se i ja Slovenske zime.
Prije nego sam dobio poziv za JNA molio sam boga da me ne pošalju u Sloveniju jer ću gore zalediti.
Bio sam spreman otići u JNA bilo gdje na prostoru Jugoslavije samo nikako u Sloveniju.
Ja koji dolazim sa mora gdje je uvijek toplije nego gore u Sloveniji.
Ali JNA me baš pošalje gore po šumama i gorama.

Vojnik Fazliu se želio osigurati za predstojeću Slovensku zimu.
I tako naš glavni lik Fazliu javlja svojima na Kosova da je u Sloveniji - Ceršaku - Karauli, hladno i da se to ne da izdržati.
Naš glavni lik Fazliu je od svoje obitelji zatražio da mu poštom u karaulu "Ceršak" upute jedan odjevni predmet da bi mu bilo toplije.
Kada je paket sa Kosova stigao vojnik Fazliu je otišao u poštanski ured u centru Ceršaka i preuzeo ga te ga donio u karaulu.

(Ovom prilikom se zahvaljujem jednom članu F.B.P.N. JNA koji mi je pomogao pronaći sliku takvog odjevnog predmeta)

I tako dok je u karauli bio prisutan komandir karaule "Ceršak" zastavnik I klase Spasković Radoje, vojnik Fazliu nikada taj odjevni predmet nije nosio da ga vidi komandir karaule.
Bojao se je reakcije komandira karaule.
Ali pošto je karaula mala.
Pošto je uvijek bilo onih koji bi komandiru karaule rekli sve što treba i sve što ne treba.
Tako je komandir karaule "Ceršak" od nekoga od vojnika ili desetara doznao da je vojnik Fazliu putem pošte od kuće dobio odjevni predmet kojeg nosi po karauli.
I igrom slučaja to jutro ja se nađem na 1 katu karaule kad čujem da se komandir karaule dere na sav glas; "Gdje je Fazliu, gdje je Fazliu".!
Kao da se kolju dva lava.
Ja mislim da ga se čulo i u pola sela Ceršak.
Komandir karaule ulazi u sobu u kojoj se nalazio vojnik Fazliu.
Fazliu je u tom trenutku sjedio na svome krevetu i naslonio se leđima na zid, na sebi je imao JNA jaknu (kao na slici) uredno zakopčani sa opasačom i oprtačima a preko nje je imao taj odjevni predemt kojeg ovom prilikom nije ni navukao već se sa njim samo ogrnuo.
Ne znam kako se taj odjevni predmet zove ali sam zapamtio kako izgleda.
Mislim da je tako što po Kosovu u civilstvu uobičajno ali nešto tako nositi u JNA je van svake pameti.
Tako se komandir karaule dere na vojnika Fazliu-a:
"Bog te jebo što je ovo, što si to obukao, odmah skidaj to sa sebe, bogamu jebem pa nismo mi čobani pa ćemo to nositi u vojsci, da si to odnio na poštu i vratio svojima kući".

O kojem se odjevnom predmetu radi evo slika.

I tako naš glavni junak Fazliu nikada više nije obukao ovaj "čobanac".!!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18474
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   31.07.15 21:00

Pošto je uvijek bilo onih koji bi komandiru karaule rekli sve što treba i sve što ne treba.

Interesantno.
Kod nas nije bilo cinkaroša u Kumboru.
Imali smo svašta po kasetama, npr: fotoaparati, walkmani, tranzistori, kasetofoni, komadi svakakve civilne odjeće (ne puno, a smjeli smo imat civilnu trenerku i drugu sportsku opremu za sport); bilo je tu i tamo travice za razonodu, isto ne puno... Smile
Imam neki osjećaj da naše starješine nisu pridavale pažnju ako bi netko i cinkao za nevedeno, a taj pristup je bio i najbolji.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   31.07.15 21:28

taj odevni predmet se kod nas zove kožuh ... izmedju ostalih nose ga i cobani, uglavnom stariji ljudi na selu.

U zadnje vreme se retko vidja kozna varijanta, vise je kombinacija platno + krzno
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Civilna odjeća u JNA   01.08.15 19:59

@Max Blitz (citat):

Interesantno.
Kod nas nije bilo cinkaroša u Kumboru.
Imali smo svašta po kasetama, npr: fotoaparati, walkmani, tranzistori, kasetofoni, komadi svakakve civilne odjeće (ne puno, a smjeli smo imat civilnu trenerku i drugu sportsku opremu za sport); bilo je tu i tamo travice za razonodu, isto ne puno... Smile
Imam neki osjećaj da naše starješine nisu pridavale pažnju ako bi netko i cinkao za nevedeno, a taj pristup je bio i najbolji.
Imao sam i ja civilne termos čarape.
Ali se one nisu vidjele ispod JNA hlača.
A imali smo u karauli i jedan jako loš fotoaparat, radio kasetofon i za njih komandir karaule nikada nije doznao.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Čobanski kožuh za potrebe graničara JNA   02.08.15 19:12

@Kemo Specijalac (citat):

Taj odevni predmet se kod nas zove kožuh ... izmedju ostalih nose ga i cobani, uglavnom stariji ljudi na selu.

U zadnje vreme se retko vidja kozna varijanta, vise je kombinacija platno + krzno

Specijalac imaš jedan plisić za čobanski "Kožuh" kojeg je nosio Fazliu graničar JNA iz karaule "Ceršak".
Iako nismo imali ovaca i koza na raspolaganju.! Very Happy
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   02.08.15 21:27

nisam uspeo da pronadjem tacan lokalni naziv za kozuh iz njegovih krajeva.
Opsti naziv za takve odevne predmete bez rukava je Jelek, a sa rukavima Xhaketa (žaket).

U Srbiji se koristio i stariji turski naziv Ćurak (çurak).
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Čobanski kožuh za potrebe graničara JNA   02.08.15 22:12

@Kemo Specijalac (citat):
Nisam uspeo da pronadjem tacan lokalni naziv za kozuh iz njegovih krajeva.
Opsti naziv za takve odevne predmete bez rukava je Jelek, a sa rukavima Xhaketa (žaket).
U Srbiji se koristio i stariji turski naziv Ćurak (çurak).
Nema veze.
Zna se o čemu se radi, čobanski kožuh.

Jedine životinje koje smo imali kod karaule su bili ovi mladići.!!!
Bilo ih je 10-ak.
I ja sam imao prilike da se o njima brinem.
Nije tu bilo baš puno posla.
Sve se svodilo na to očisti svinjac i daj im jesti.
Nekoliko puta su svinje znale otvoriti same vrata svinjca i prošetati uokolo.
A onda trka, hvataj ih, vračaj ih u njihovu rezidenciju.

Jedan slovenac mi je poslao i slike tog svinjca.
Samo moram ih pronaći pa ću da ih postavim ovdje, da vidite gdje je JNA uzgajala svinje za svoje potrebe.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   04.08.15 10:03

JNA nije bila samo potrošač. Proizvodilo sa za svoje potrebe gotovo 40% hrane - od uzgoja junadi i svinja do proizvodnje pšenice i kukuruza, krompira, voćarstvo itd.
Svaka karaula je imala svoju mini farmu za vlastite potrebe.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   04.08.15 15:25

Video sam da su pojedine karaule u GO Maribor imale svinje, bilo bi interesantno da neko od graničara sa tih karaula napiše koju reč o tome, čime su ih hranili, da li je neko imao posebno zaduženje da brine o svinjama i na kraju krajeva, da li su ikada probali pečenje od tih svinja?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   04.08.15 15:55

@halo 92 (citat):
Video sam da su pojedine karaule u GO Maribor imale svinje, bilo bi interesantno da neko od graničara sa tih karaula napiše koju reč o tome, čime su ih hranili, da li je neko imao posebno zaduženje da brine o svinjama i na kraju krajeva, da li su ikada probali pečenje od tih svinja?
Mi smo na Špičniku imali svinje bilo ih je 5-6 komada, a zadužen za njih je bio magacioner, odnosno vojnik koji je još bio zadužen da ide po poštu, pere veš, loži vatru u kotlovnici zimi i vodi računa o magacinu hrane. Sječam se da je od majske klase 1988/89 to bio vojnik iz Zadra, Galešić Davor, a poslije njega od maja do septembra Grbonošić Marko iz Beograda. Dok sam ja bio na karauli došli su po te svinje i odvezli iz pretpostavljam na klanje, a ako se dobro sječam karaula bi dobila neki dio mesa u ovisnosti koliko su se ugojile. Sječam se dobro komentara jednog vojnika zvao se Nedeljko mislim da je bio iz Čapljine, kaže druže vodniče Gale ih taman naučio da ne jedu a oni ih odvedoše. I naše su svinje bježale iz svinjca i obično se zadržavale na košarkaškom igralištu pa ih neko nazvao Boston Celtics. Pisao sam već o tome, jedanput su se upitile prema granici pa smo trčali za njima da ne pređu u Austriju
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   05.08.15 20:18

@šepa (citat):
Mi smo na Špičniku imali svinje bilo ih je 5-6 komada, a zadužen za njih je bio magacioner, odnosno vojnik koji je još bio zadužen da ide po poštu, pere veš, loži vatru u kotlovnici zimi i vodi računa o magacinu hrane. Sječam se da je od majske klase 1988/89 to bio vojnik iz Zadra, Galešić Davor, a poslije njega od maja do septembra Grbonošić Marko iz Beograda. Dok sam ja bio na karauli došli su po te svinje i odvezli iz pretpostavljam na klanje, a ako se dobro sječam karaula bi dobila neki dio mesa u ovisnosti koliko su se ugojile. Sječam se dobro komentara jednog vojnika zvao se Nedeljko mislim da je bio iz Čapljine, kaže druže vodniče Gale ih taman naučio da ne jedu a oni ih odvedoše. I naše su svinje bježale iz svinjca i obično se zadržavale na košarkaškom igralištu pa ih neko nazvao Boston Celtics. Pisao sam već o tome, jedanput su se upitile prema granici pa smo trčali za njima da ne pređu u Austriju

A čime su ih hranili? Samo pomijama iz kuhinje, ili su dobijale i neku "pojačanu" ishranu? Ako su ih odvezli, tj.ako ih nisu ostavili vama "na milost i nemilost", onda je više nego sigurno da nisu išle na visinske pripreme za predstojeću košarkašku sezonu, već u klanicu. Da li je taj deo mesa, koji ste dobili, bio u okviru redovnog sledovanja, ili ste to dobili van toga, da možda raspalite roštilj ili nešto slično?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   06.08.15 7:49

@halo 92 (citat):
@šepa (citat):

A čime su ih hranili? Samo pomijama iz kuhinje, ili su dobijale i neku "pojačanu" ishranu? Ako su ih odvezli, tj.ako ih nisu ostavili vama "na milost i nemilost", onda je više nego sigurno da nisu išle na visinske pripreme za predstojeću košarkašku sezonu, već u klanicu. Da li je taj deo mesa, koji ste dobili, bio u okviru redovnog sledovanja, ili ste to dobili van toga, da možda raspalite roštilj ili nešto slično?
Hranili su ih ostacima iz kuhinje a da li je dostavljana još neka hrana za svinje zaista se ne sječam. Mi ništa od tog mesa nismo dobili jer svinje nisu bile ugojene, valjda nismo dostigli neki limit, od roštilja ni traga.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Farma u karauli "Ceršak"   06.08.15 19:38

@zastavnik (citat):

JNA nije bila samo potrošač.
Proizvodilo sa za svoje potrebe gotovo 40% hrane - od uzgoja junadi i svinja do proizvodnje pšenice i kukuruza, krompira, voćarstvo itd.
Svaka karaula je imala svoju mini farmu za vlastite potrebe.

Kod karaule "Ceršak" smo imali 10 svinja za uzgoj.
Ispred karaule smo imali vrt i u njemu smo imali rajčice, krastavce, paprike, mrkve, kapulu, selen, petrusimul, i drugog se ne mogu sjetiti.

Ovog ostalog što si nabrojio nikada vidio.
Ne znam kako je bilo kod drugih karaula, kasarni itd...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Tko se brinuo oko JNA svinja   06.08.15 19:42

@šepa (citat):

Mi smo na Špičniku imali svinje bilo ih je 5-6 komada, a zadužen za njih je bio magacioner, odnosno vojnik koji je još bio zadužen da ide po poštu, pere veš, loži vatru u kotlovnici zimi i vodi računa o magacinu hrane.
Sječam se da je od majske klase 1988/89 to bio vojnik iz Zadra, Galešić Davor, a poslije njega od maja do septembra Grbonošić Marko iz Beograda.
Dok sam ja bio na karauli došli su po te svinje i odvezli iz pretpostavljam na klanje, a ako se dobro sječam karaula bi dobila neki dio mesa u ovisnosti koliko su se ugojile.
Sječam se dobro komentara jednog vojnika zvao se Nedeljko mislim da je bio iz Čapljine, kaže druže vodniče Gale ih taman naučio da ne jedu a oni ih odvedoše.
I naše su svinje bježale iz svinjca i obično se zadržavale na košarkaškom igralištu pa ih neko nazvao Boston Celtics.
Pisao sam već o tome, jedanput su se upitile prema granici pa smo trčali za njima da ne pređu u Austriju.  
Šepa.
Tako je bilo i u karauli "Ceršak".
Za svinje je bio zadužen magacioner - skladištar.
Jedino da je bio zauzet sa nečim drugim pa bi ga netko od graničara zamjenio oko čišćenja i hranjenja svinja.
Bilo je i dobrovoljaca koji bi se javili za čišćenje svinjca.
I ja sam to znao uraditi, nije bilo teško.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Svinjac kod karaule "Ceršak"   06.08.15 20:03

Evo od ovoga Slovenca sam dobio slike svinjca kod karaule "Ceršak".
On se zove Boris Cehner.
Mobilizirao sam ga nekoliko dana prije nego je krenuo na proputovanje graničnim pojasom uz karaulu "Ceršak".

https://plus.google.com/u/0/113326791235159333958/posts?pid=5891489590199517938&oid=113326791235159333958

Evo prve slike svinjca kod karaule "Ceršak".
U njemu je živjelo 10 svinja.
Gore u daljini se vidi karaula.
Ovim puteljkom uz svinjac smo ozlazili i dolazili iz patrola i zasjeda.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Svinjac kod karaule "Ceršak"    06.08.15 20:06

Ovako to izgleda sa prednje strane.
Ukoliko me pamčenje ne vara tu sa desne strane svinjca je bila vodovodna cijev na koju je bilo prikljulčeno gumeno crijevo sa kojim sam znao prati svinjac.
A i kupati svinje ha ha ha ha....

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   06.08.15 20:15

A ovako to izgleda slikano s gornje strane.
Ova kućica koja se nalazi uz svinjac sa gornje strane (sa jednim prozorom i jednim vratima) je bila namjenjena za skladištenje hrane za svinje.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Kućica za skladištenje hrane svinja.   06.08.15 20:30

Evo kućice za skladištenje hrane za svinje malo izbliza.
Ne znam kako se ovaj krov zove u drugim krajevima ali ovdje kod mene sam čuo naziv "ternita".
Kažu da je rađena od azbesta i da je jako štetna.

Ponekada bi graničari koji ne bi išli u patrole i zasjede a ne bi smjeli ostati u karauli prenoćili u tom objektu.
Tako si mogao čuti sa jedne strane zida se čuje roktanje svinja a sa druge hrkanje graničara.!!!  Very Happy

Tamo sa desna strane u daljini se vidi Austrija.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Today at 16:38

Na vrh Go down

Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 27/30Idi na stranicu : Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29, 30  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987