FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Tko je bio zadužen za hranjenje i čišćenje svinja kod karaule "Ceršak"   Fri Aug 07, 2015 6:58 am

@halo 92 (citat):

Video sam da su pojedine karaule u GO Maribor imale svinje, bilo bi interesantno da neko od graničara sa tih karaula napiše koju reč o tome, čime su ih hranili, da li je neko imao posebno zaduženje da brine o svinjama i na kraju krajeva, da li su ikada probali pečenje od tih svinja?

Svinje u karaulu „Ceršak“.
Ja kada sam došao u karaulu „Ceršak“ stvarno sam se iznenadio kada sam vidio da JNA tj. graničari imaju svinjac i u njima 10 svinja.
Nisam mogao vjerovati da se vojska bavi sa svinjogojstvom.
Nisam mogao vjerovati da JNA tj. graničari imaju i vrt u kojem imaju zasađeno povrće kao što su rajčice, paprike, mrkve, selen, petrusimul, salatu, (sad se ne mogu sjetiti je li još nečega bilo).
Glavna osoba koja se brinula za svinje je bio magacioner – skladištar karaule „Ceršak“ ja kad sam došao to je bio vojnik Slovenac - Marijan Bevk.
Iza Slovenca je bio Srbin Radmanović Stanoje moja klasa.
Njihov jedan od zadataka je bio da se brinu i o JNA svinjama, ha ha ha ha ha…
Nasmijao sam se sam sebi kako sam ovo napisao.
Znači osim svinja, skladištar se brinuo i o skladištu u kojem je bilo svega od naoružanja i opreme do hrane.
Također je skladištar brinuo da raspored koji je komandir karaule napisao prepiše u posebnu knjigu kao i sva događanja koje se dese na granici.
Skladištar se brinuo i o kotlovnici karaule kao i o pranju veša.
Jedina pogodnost koju je imao je bila ta da nije išao u patrole i zasjede.
Uglavnom on je bio glavna i odgovorna osoba koja se brinula o JNA svinjama.
Međutim taj zadatak (kako bi se u narodu reklo) nije bio sveto pismo.
Ukoliko je skladištar zauzet uvijek je netko od vojnika uskakao dobrovoljno ili po naredbi da nahrani ili očisti JNA svinje.
I ja sam se ponekad javljao da bi ih očistio i nahranio.
Draže mi je bilo slušati njih nego slušati dernjavu po karauli.
Uz svinjac je bilo gumeno crijevo tako da bi vrlo brzo uz mlaz vode očistili njihovu nastambu.
Meni je bio gušt i njih naprskati vodom.
Interesantno je da su i muslimani čistili svinje.

Što su svinje jele.
Znam da je bilo kukuruza, eh sada pošto ovdje gdje ja živim nema svinja i takve hrane ja ne znam kako se ta hrana zove.!?
Jedna je bila debljine kao ljudski prst i bila je dužine oko 2-3 cm, a koja je bila nekako tamno sive boje ako sam dobro zapamtio (gledao sam na internetu mislim da se zove rezanci), također je bila neka smjesa e sad nisam siguran ali mislim da je to dobiveno mljevenjem žita ili tako neke žitarice ta hrana se zvala mekinje.
Svinje smo također hranili i sa ostacima hrane koju graničari nisu pojeli mada toga nije baš bilo puno je se nismo razbacivali hranom.
Mada smo imali te svinje i mada smo se o njima brinuli od njih nismo ni jedan komadić mesa dobili.
Svinje se nisu ubijale u karauli „Ceršak“.
U mom dnevniku piše da je dana 20.2.1989. ponedjeljak došao kamion iz Murske Sobote da preuzme naših 10 JNA svinja.
Međutim dok smo izvlačili iz svinjca te svinje i utvarali ih u kamion jedna svinja je u kamionu legla na pod i nije se dizala na noge.
Onda smo vidjeli da je krepala.
Tada smo je izvukli iz kamiona i ostavili je ispred svinjca.
Kamion je sa ovih 9 svinja otišao a ova krepana je ostala.
A onda sam ja sebi malo dao oduška.
Kada je svinja ohladila okrenuo sam je na leđa tako da su joj noge stajale ravno u zraku.
Onda sam sa strane svinje stavio dvije cjepanice da je tako drži u tom položaju, ha ha ha ha…
Sutra tj. 21.02.1989. god. u krug karaule je došao kamion koji je preuzeo krepanu svinju o odvezao je.
Gdje su je odvezli i što će sa njom uraditi ne znam
Možda će napraviti hranu za pse.!?
Ne bih se iznenadio.
E sada kako sam ja doznao te JNA svinje su odvezene u tu tvornicu za obradu mesa u Morsku Sobotu a JNA bi od njih dobivala konzerve ili suhomesnate proizvode.
Tako da od naših svinja nitko ni komadića mesa nije provao.
Do kraja moga služenja JNA tj. do 11.05.1989. god. nije dovezena nova klasa graničarskih JNA svinja ha ha ha ha…
Eto tokom moga služenja JNA doživio sam dva puta da su svinje pobjegle iz svinjca i to 24.1.1989. god. i  12.2.1989. god..
Nekako bi otvorile vrata i izišle bi vani.
Mi se nismo trebali brinuti kao Šepa da nam svinje ne pobjegnu u Austriju jer granica je bila daleko od karaule i stvarno bi svinje trebale imati sreće da pogode gdje će preći granicu.

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: Sun Aug 09, 2015 9:22 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Fri Aug 07, 2015 12:31 pm

@Vojnik Graničar (citat):
@zastavnik (citat):

JNA nije bila samo potrošač.
Proizvodilo sa za svoje potrebe gotovo 40% hrane - od uzgoja junadi i svinja do proizvodnje pšenice i kukuruza, krompira, voćarstvo itd.
Svaka karaula je imala svoju mini farmu za vlastite potrebe.

Kod karaule "Ceršak" smo imali 10 svinja za uzgoj.
Ispred karaule smo imali vrt i u njemu smo imali rajčice, krastavce, paprike, mrkve, kapulu, selen, petrusimul, i drugog se ne mogu sjetiti.

Ovog ostalog što si nabrojio nikada vidio.
Ne znam kako je bilo kod drugih karaula, kasarni itd...
I mi smo imali vrt i u njemu uzgajali povrće, a šta je selen i petrusimul???
Da zaboravio sam, u neposrednoj blizini karaule Špičnik postojala je vojna ekonomija, tačnije farma junadi na kojoj je radilo nekoliko vojnika, naravno uzgajali su junad za potrebe ishrane JNA. Nalazila se na pola puta od karaule prema cesti Zgornja Kungota-Granični prelaz Jurij
Potražio sam da te ne zamaram petrusimul je peršun, a selen ima narodni naziv miloduh, sličan je listu celera, čuo sam za miloduh ali mi ga ne koristimo, dok celer svakako koristimo kao i peršun u juhama.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 281
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Fri Aug 07, 2015 2:25 pm

Mada smo imali te svinje i mada smo se o njima brinuli od njih nismo ni jedan komadić mesa dobili.

Jasno je zašto niste dobili ni komadić mesa...

Međutim dok smo izvlačili iz svinjca te svinje i utvarali ih u kamion jedna svinja je u kamionu legla na pod i nije se dizala na noge.

... kada je ovako završio vaš deo mesa.
lol! lol! lol!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Celer i Peršin iz vrta karaule "Ceršak"   Fri Aug 07, 2015 8:50 pm

@šepa (citat):

I mi smo imali vrt i u njemu uzgajali povrće, a šta je selen i petrusimul???
Da zaboravio sam, u neposrednoj blizini karaule Špičnik postojala je vojna ekonomija, tačnije farma junadi na kojoj je radilo nekoliko vojnika, naravno uzgajali su junad za potrebe ishrane JNA.
Nalazila se na pola puta od karaule prema cesti Zgornja Kungota-Granični prelaz Jurij
Potražio sam da te ne zamaram petrusimul je peršun, a selen ima narodni naziv miloduh, sličan je listu celera, čuo sam za miloduh ali mi ga ne koristimo, dok celer svakako koristimo kao i peršun u juhama.

Šepa.
Pravi si graničarski kuhar.!!!
Eto da me ne mučiš sam si pronašao nazive.
Da ti pravo kažem je ih baš ne raspoznajem.

Ali evo dvije slike.
Na prvoj mislim da se radi o celeru.

Na drugoj mislim da se radi o peršimu.

Ako sam falio promjenit ću slike.
Ponavljam ja ih baš ne razlikujem ali znam da se koriste u kuhinju za dodatak jelima.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: JNA svinje - Graničari - Morska Subota - Meso - delicije   Sat Aug 08, 2015 12:15 pm

@halo 92 (citat):

@halo 92 (citat):

lol! lol! lol!

A što da kažem
Mi dali sve od sebe da ih čistino, hranimo, da se udebljaju a očito da su drugi od njih spremali delicije.
Sad mi dođe da odem gore u Mursku Sobotu da im vratim milo za drago.

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: Sun Aug 09, 2015 9:20 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 447
Član od : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Sun Aug 09, 2015 10:36 am

Graničaru ajde probaj pogoditi šta je u tom krugu?
Na vrh Go down
duci64
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 203
Član od : 2012-08-15
Dob : 52
M(j)esto NOVI KNEZEVAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Sun Aug 09, 2015 6:57 pm

čini mi se da je slika sluzbenog psa pozdrav od graničara iz debra
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Izrešetani zid na svinjcu kod karaule "Ceršak".   Sun Aug 09, 2015 8:03 pm

@miran cvilak (citat):

Imam orginalnu sliku pa sam je u mogučnosti povečati.
E pa gledajući ove rupice po zidu to može biti samo od jednoga.
Netko od vas je ovdje izvodio gađanje iz pušaka ili pištolja.
Drugu varijantu ne znam.!?
Da nisi pucao iz moga puškomitraljeza.!!!  Very Happy

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Grafiti na karauli "Ceršak"   Sun Aug 09, 2015 8:07 pm

@duci64 (citat):
Čini mi se da je slika sluzbenog psa pozdrav od graničara iz debra.
Duci64.
Karaula "Ceršak" nije imala niti jedan jedini grafit kako na karauli tako i na ovome svinjcu.
Prve JNA grafite u životu sam vidio na karauli "Drenok" u Makedoniji kada ih je postavio graničar Zagorac.
To izgleda ovako.

Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1902
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Sun Aug 09, 2015 9:11 pm

@halo 92 (citat):

@halo 92 (citat):

lol! lol! lol!

A što da kažem
Mi dali sve od sebe da ih čistino, hranimo, da se udebljaju a očito da su drugi od njih spremali delicije.
Sad mi dođe da odem gore u Morsku Subotu da im vratim milo za drago.
Murska Sobota bo pravilno.Mogoče si se zatipkal.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Sun Aug 09, 2015 9:23 pm

@mirko bratuš (citat):
Murska Sobota bo pravilno.
Mogoče si se zatipkal.

Ispravio.
Malo se zaletio, Murska - Morska - Sobota - Subota.... Very Happy
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Mon Aug 10, 2015 10:12 am

@mirko bratuš (citat):
Murska Sobota bo pravilno.
Mogoče si se zatipkal.

Ispravio.
Malo se zaletio, Murska - Morska - Sobota - Subota.... Very Happy
Ne zamjeri mu on je dečko sa mora zato piše Morska Sobota.
A vidi molim te i Subota je napisao, e za ovo nemam objašnjenje  Rolling Eyes
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18494
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Mon Aug 10, 2015 12:27 pm

@šepa (citat):

Subota na slovenskom je - sobota. Smile
(dan u tjednu)
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 447
Član od : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Tue Aug 11, 2015 8:52 am

@miran cvilak (citat):

Imam orginalnu sliku pa sam je u mogučnosti povečati.
E pa gledajući ove rupice po zidu to može biti samo od jednoga.
Netko od vas je ovdje izvodio gađanje iz pušaka ili pištolja.
Drugu varijantu ne znam.!?
Da nisi pucao iz moga puškomitraljeza.!!!  Very Happy

Opet si u pravu graničaru.Neko je vežbao gađanje na svinjcu karaule. Ali to nisam bio ja sigurno,još je kod nas prevruče ,a i kod Mure je šuma tako da se tamo težko prolazi,tako da gađanja iz tvog PM-a još jedno vreme neče biti he he he
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Morska Sobota -   Tue Aug 11, 2015 9:31 pm

@šepa (citat):

Ne zamjeri mu on je dečko sa mora zato piše Morska Sobota.

Šepa, Šepa...
Da nije bilo Mirka Bratuša ne bi ni primjetio da sam krivo napisao ime grada Murska Sobota. Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Pištolji M57 - 7,62 mm - u karauli "Ceršak"   Tue Aug 11, 2015 9:48 pm

@miran cvilak (citat):

Opet si u pravu graničaru.
Neko je vežbao gađanje na svinjcu karaule.
Ali to nisam bio ja sigurno, još je kod nas prevruče ,a i kod Mure je šuma tako da se tamo težko prolazi, tako da gađanja iz tvog PM-a još jedno vreme neče biti he he he

Boris Cehner je zaslužan za slike svinjca kod karaule "Ceršak" kao i dobru rezoluciju slika.
Možeš točno prebrojati koliko je metaka ispaljeno.

Mislim da je ipak ovo gađano iz pištolja a ne iz puške.!!? Suspect
Jer rupe od metka su nekako male.

I mi smo u onome metalnome kontejneru imali pištolje ako se ne varam radilo se o pištoljima M75, kalibar 7,62 mm.
Mislim da ih je bilo oko 10-ak.
Nikada ih nismo koristili.
Vidio sam ih samo jednom kada je došla kontrola iz graničnog odsjeka Maribor da izvrši kompletan popis opreme koju ima karaula "Ceršak" na raspolaganju.
Pištolje smo izvadili iz tog metalnog kontejnera u poslagali smo ih na asfalt pored kontejnera skupa sa mecima.
Pištolji su bili puni masti vjerojatno su ih spremili da dugo godina leže u skladištu.

Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Wed Aug 12, 2015 8:24 am

Možeš točno prebrojati koliko je metaka ispaljeno.

Mislim da je ipak ovo gađano iz pištolja a ne iz puške.!!? Suspect
Jer rupe od metka su nekako male.

Mislim da krivo misliš.  Wink
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Wed Aug 19, 2015 8:35 pm

@ZAGORAC (citat):
Mislim da krivo misliš.  Wink
Nema veze.
Pucali sa pištoljem ili sa puškom, pošteno su izrešetali zid starog svinjaca.

Nego Miran, deder da se narodna vlast iz Šentilja pozabavi sa tim tko je to do zuba naoružan u Ceršaku.!  Very Happy
Tko to još moj puškomitraljez skriva u potkrovlju kuće. Very Happy

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: Thu Aug 20, 2015 2:40 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Wed Aug 19, 2015 9:11 pm

Vojnik Granicar ko zna gde je tvoj puskomitraljez  mozda je do sada stigao I u Afriku.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Thu Aug 20, 2015 2:26 pm

@vladimir (citat):
Vojnik Granicar ko zna gde je tvoj puskomitraljez  mozda je do sada stigao I u Afriku.
 E i to je moguće. Ovaj komentar me podsjetio na pregled naoružanja koje je obavljano na karauli. Pregledala se oštećenost cijevi i sl. mislim izražena u procentima, a za svaku pušku je komandir priložio propratnu dokumentaciju na kojoj je navedeno kretanje tog komada oružja od proizvodnje pa dalje. I pazi sad-moja puška- broj 64046 je prije karaule Špičnik bila u nekoj Vojnoj pošti na Brionima?!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: JNA graničari i oružje u Austriji.   Thu Aug 20, 2015 4:15 pm

@vladimir (citat):

A što da kažem.
Većina oružja je ostala u karauli "Ceršak" i to je preuzela teritorijalna obrana.
Samo je nekoliko graničara svoje oružje odnijelo u Austriju.
I tu se naoružanju gubi svaki trag.
Baš bi volio da se javi netko od tih graničara da vidimo što je bilo sa oružjem.!?
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Thu Aug 20, 2015 4:31 pm

jedan broj granicara je presao u Madjarsku  a kasnije su vozom prebaceni u  Suboticu.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: JNA oružje za Austrijski muzej   Thu Aug 20, 2015 8:31 pm

@vladimir (citat):
Jedan broj granicara je presao u Madjarsku  a kasnije su vozom prebaceni u  Suboticu.

To mi je poznato.
Mene zanima je li oružje završilo u nekom Austrijskom muzeju kao uspomena na bivšu SFRJ i granične jedinice JNA.! Very Happy
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Thu Aug 20, 2015 9:37 pm

Vrlo zanimljivo, ograđujem se u startu, nemislim da "diram rane", ali svakako je zanimljivo, kako vojnik graničar sme da prenese automatsko oružje preko granice i da ga sa istim oružjem vrate u drugu zemlju u sred početka problema. U to vreme je moj stari uzeo kamion u lizing od firme gde je radio i kamion je mobiliziran al ga je vozio naš kum, i sećam se da je vozio iz Slovenije selidbe oficirskih porodica za Srbiju, na kraju su neki kamioni bili blokirani, i morali su morem na Crnu Goru da se vrate. malo off topic, ali molim vas, ako neko zna, a verujem da zna, interesuje me odgovor na početak mog mog izlaganja, Hvala Vam drugari
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18494
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Fri Aug 21, 2015 12:18 am

@Srdjan Radovanov (citat):
Vrlo zanimljivo, ograđujem se u startu, nemislim da "diram rane", ali svakako je zanimljivo, kako vojnik graničar sme da prenese automatsko oružje preko granice i da ga sa istim oružjem vrate u drugu zemlju u sred početka problema.

Koliko ja znam ti koji su išli prako Mađarske, išli su bez oružja.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Today at 11:17 am

Na vrh Go down

Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 28/30Idi na stranicu : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987