FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   30.11.13 20:08

Pretpostavljm da su svi praznici, sećanja na velike bitke na ovim prostorima,pali na ledja ljudi koji su na neki način učestvovali u tim dešavanjima.Godine prolaze i sve ja manje živih učesnika NOB-a,nove generacije...novih država sve manje znaju o tome...

Vezano za temu ovog foruma a to ja JNA....PAMTI LI NEKO ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ JE SLUŽIO VOJNI ROK....
Na vrh Go down
Maks1969
Gušter
Gušter

Broj komentara : 68
Član od : 2013-10-26
Dob : 47
M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   01.12.13 13:42

Bataljon veze na Topčideru je nosio ime Boško Palkovljević Pinki.Pinki je imao uzoran partijski dosije 1940 postao je vođa školske sekcije SKOJ-a. Zarobljen po napadu Njemaca uspio je pobjeći i time izbjegao sigurnu smrt jer je bio zabilježen u žandarskim arhivama koje naravno nisu uništene po napadu Njemaca. Pridružio se NOP-u na Fruškoj gori. Učestvovao je u oslobađanju ludi iz Sremske Mitrovice zatvora koji su kontrolirale xxx. Porušio je neke objekte od vitalne važnosti za okupatorski režim,bio zarobljen i od četnika ali je i njima zbrisao. Na žalost kad su Njemci 10. 6 napali selo u kojem se skrivao nakon uspješne diverzije Pinki je pokušao usporiti nadiranje švaba da bi civilima dao priliku za bijeg. Dok se pokušao i sam izvući pokošen je . on je prvi odlikovani narodni heroj a odlikovanje je dobio 1943.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   01.12.13 13:57

@dinosaurus (citat):
PAMTI LI NEKO ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ JE SLUŽIO VOJNI ROK....

Kasarna u Kumboru gdje sam bio je nosila ime 'Orjenski bataljon'. Ima ovdje nešto o njemu:

http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Regioni&clanak=305950&datum=2011-11-12

Sad bi ovo što je predložio Dinosaurus bilo za posebnu temu.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   01.12.13 14:14

Na obuci u Karlovcu sam bio u kasarni Dušan Vergaš a puk kojem je pripadao moj bataljon se zvao Božidar Adžija... Oba su bili narodni heroji.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK   01.12.13 15:36

@Max Blitz (citat):
@dinosaurus (citat):
PAMTI LI NEKO ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ JE SLUŽIO VOJNI ROK....

Kasarna u Kumboru gdje sam bio je nosila ime 'Orjenski bataljon'. Ima ovdje nešto o njemu:

http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Regioni&clanak=305950&datum=2011-11-12

Sad bi ovo što je predložio Dinosaurus bilo za posebnu temu.

cheers

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   01.12.13 17:01

Moja bivša brigada (vojni rok 1973./1974., sjedište brigade u Prištini, u Prizrenu pješadijski bataljon plus moj 15. MPTAD) čuvala je tradicije 15. Kosovsko-makedonske proleterske brigade.
Da je i tamo bilo proleterskih brigada prvi put sam čuo kada sam došao u vojsku. Detalje o jedinici čije smo tradicije nastavljali ne bih znao reći.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   02.12.13 14:12

Sleep Sleep Sleep Sleep Sleep momci ipak je ovo tema političke nastave...rado smo je slušali....osim desetara..Shocked Shocked
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   02.12.13 14:49

Moja jedinica 145.pešadijski puk, kasnije 145. motorizovana brigada nastavljala je tradicije IV. SNOUB "Matija Gubec" -4. slovenska narodno osvobodilna udarna brigada - Dan jedinice čini mi se bio 4. IX

East&West: komentar modifikovan dana: 02.12.13 21:25; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
janezmb
Gušter
Gušter

Broj komentara : 54
Član od : 2012-05-31

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   02.12.13 15:58

Samostalni MB vod na Panteleju (Niš) bio je sastavni dio 2. proleterske brigade
Na vrh Go down
Štule
Gušter
Gušter

Broj komentara : 18
Član od : 2013-08-16

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   03.12.13 11:38

Bijela Kasarna u Osijeku, Josipa Lisac će vam ispričati Smile

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   03.12.13 12:15

345. planinska brigada je nastavljala tradicije 7.SNOUB "France Prešeren"
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1303
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   03.12.13 12:48

Kasarna u kojoj sam proveo nešto više od 9 mjeseci je nosila ime po heroju ,Ratko Pavlović Ćićko, iz Prokuplja.Bio španski borac a u NOR-u bio k-dant 2 Moravskog partizanskog odreda.Poginuo 43 u borbi protiv bugara a 45 proglašen narodnim herojem.
Na vrh Go down
LUPE44
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 368
Član od : 2013-12-02
Dob : 47
M(j)esto Futog Okolina Novog sada

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   03.12.13 15:56

VP 2033/5,6,7,8 TAD UROŠEVAC nosilac tradicije jednog bataljona 2 Proleterske brigade. Za dan roda artilerie 7.10.1988 brli borci tog bataljona u kasarni i držali predavanje o putu i istoriji bataljona u taku 2 sv. Rata
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   03.12.13 22:12

Artiljerijski školski centar u Zadru (AŠC) gdje sam bio pitomac 74 klase Škole rezervnih oficira artiljerije (VP 5835) nosila je ime po narodnome heroju Marku Oreškoviću, vojarna K4 po narodnome heroju Anti Banini, vojarna PVO po Đuri Đakoviću.

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   04.12.13 9:04

12.proleterska mehanizovana brigada Tuzlanski korpus
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   04.12.13 12:32

Kasarna u Slavonskoj požegi je nosila ime po narodnom heroju '' Nikola Demonja''.
Kasarna na Luščiću u Karlovcu je nosila ime ''Robert Domani'' a bila je nosilac tradicije VI-e ličke divizije.
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   07.12.13 19:30

Kasarna se zvala "Zdenko Petranovic-Jastreb". Narodni heroj. I jedan od likova u Kapelskim kresovima.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   04.01.14 22:36

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   04.01.14 23:02

4. Crnogorska Proleterska brigada

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?   Today at 10:45

Na vrh Go down

ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» ČIJE TRADICIJE JE NOSILA JEDINICA JNA U KOJOJ STE SLUŽILI VOJNI ROK?
» AUTO JEDINICA SLAVONSKA POŽEGA 82/83
» Formiranje službe i jedinica VOJIN
» Nove uniforme i preustroj u JNA
» Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA