FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17847
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 16:17

@milutins (citat):
Kako je kod katolika-isto 4 posta, isto se posti srijedom i petkom-nisam siguran za trapave sedmice.
Moja strina je katolkinja iz Posavine, posti ovaj bozicni post identicno kao i mi pravoslavci.

Ne poznajem više nikoga tko se drži ovih pravila, a postoje valjda još i takvi katolici.

Zadnja osoba (iz mog okruženja) koja je pazila na te srijede i petke je bila moja (davno) pokojna baka, a ni ona sasvim.

Kod nas ti se Milutine na Badnjak i Veliki petak (prije Uskrsa) jede bakalar, a za sve drugo je 'Bog te veselio...'  Very Happy
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 16:23

Kod katolika post je obavezan za sve osobe od 18 do 60 godina dva dana u godini: Čistu srijedu i Veliki petak. U dane posta katolici ne jedu meso toplokrvnih životinja niti mesne prerađevine, a dopušten je samo jedan cjeloviti obrok.

Nemrs (vrijeme kada je zabranjeno jesti meso) obvezuje sve vjernike otkad navrše 14 godina pa do konca života.

Katolici od četrnaeste godine života dužni su također petkom ne mrsiti, tj. suzdržavati se od jedenja mesa toplokrvnih životinja i mesnih prerađevina u sve petke. Zakon nemrsa obvezuje sve petke u godini, ako petkom ne dođe svetkovina, ali umjesto toga nemrsa mogu vjernici izvan korizme odabrati drugo djelo pokore ili kakvo karitativno djelo.
Evo Milutine ovo sam skinuo s nekog katoličkog portala.Kao što vidiš samo su dva posta,a ovo pravilo o nemrsu neko poštuje ali večina ne(ja ne).Neki poste neke druge dane u tjednu,ali to je njihovo pravo.Kao što sam več prije pisao post na badnjak je više tradicija nego pravilo.

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2460
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 16:28

Naravno Max,religija je individualna stvar.
Crkvena pravila u pravoslavlju ,tj kod nas istocnog reda a i katolicizmu,tj kod vas zapadnog reda su jako slicna.
Uostalom te dve religije su jedna drugoj najslicnije.
Postoje male obredne razlike-npr kako se ko krsti-3 prsta ili 5,nacin pricesca,"hemijski "sastav svijeca I td.
Ima par stvari razlicitih,cisto religioznih-pogled na naslednika stolice Sv Petra,na greh,Majku Boziju i sl.
Ustrojstvo je vrlo slicno-kod nas ovdje je normalno da katolicki Biskup dodje na pravoslavnu liturgiju(bio sam prisutan)-po crkvenoj hijerarhiji stariji je od nasega prote,preuzima od njega liturgiju,nastavlja dalje.
I u suprotnom slucaju postupak je identican

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 16:30

Lacosh objasni mao krizmu,da obnovimo znanje iz katolicke vjeroispovijesti

GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Broj komentara : 3268
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 16:32

@lacoš (citat):
Reko je moj pokojni deda, grijeh neide u usta nego iz usta, jedi ti sinek kaj ti je dobro i dok ima. Laughing

Moj je govorio: "ebes meso koje kurac nije pravio. Laughing 

Imali smo u familiji "tetka" Marka. Niko tacno nije znao ciji je tetak al' svi su ga tako zvali. Za slavu, Svetog Nikolu, kod njega se skupljalo najvece drustvo. Dok se ne razlomi pogaca i ocitaju molitve na stolu je stajala konzerva sardina. Posle toga Markan bi rekao: E, sad je Bog otisao u drugu kucu, daj tu konzervu macki a vi djeco idite ponesite pecenicu iz magaze.

cheers cheers cheers

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 16:33

@milutins (citat):

Sa hrane mi odosmo u vjersku liturgiju,ima li neka tema na forumu koja to obuhvača pa da se prebacimo.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 16:34

@lacoš (citat):
@milutins (citat):

Sa hrane mi odosmo u vjersku liturgiju,ima li neka tema na forumu koja to obuhvača pa da se prebacimo.

Poetski trenutak možda....

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 16:38

Nismo van teme-hrana u postu.

Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 16:48

@pera84 (citat):
Moj je govorio: "ebes meso koje kurac nije pravio. Laughing 

Imali smo u familiji "tetka" Marka. Niko tacno nije znao ciji je tetak al' svi su ga tako zvali. Za slavu, Svetog Nikolu, kod njega se skupljalo najvece drustvo. Dok se ne razlomi pogaca i ocitaju molitve na stolu je stajala konzerva sardina. Posle toga Markan bi rekao: E, sad je Bog otisao u drugu kucu, daj tu konzervu macki a vi djeco idite ponesite pecenicu iz magaze.

cheers cheers cheers 

Moj rodjak je znao da kaze:
Ko bi mi na slavu dosao da nema prasetine Very Happy 
Ja sam isao manje vise zbog baklave. Njegova zena je pravila najbolju baklavu koju sam ikada pojeo.

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 16:53

@BEOGRAD (citat):
Moj rodjak je znao da kaze:
Ko bi mi na slavu dosao da nema prasetine Very Happy
Ja sam isao manje vise zbog baklave. Njegova zena je pravila najbolju baklavu koju sam ikada pojeo.

Beograd-pod hitno na 26-u,tamo kod biste M Pupina  Very Happy  a Lacosu i Maxu po 50 Zdravomarija  Very Happy  totalno ste presli samo na krkanje

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 17847
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 17:02

@milutins (citat):
Beograd-pod hitno na 26-u,tamo kod biste M Pupina  Very Happy  a Lacosu i Maxu po 50 Zdravomarija  Very Happy  totalno ste presli samo na krkanje

Milutine, te stvari i pravila posta i ovog i onog mi uopće nisu bitne u životu i ne vodim o njima računa.
Tko želi i voli, nek' izvoli.
Samo bi još trebalo da nam se i tu nešto nameće.  What a Face 

Da krivo ne shvatiš, da živim na drugom kraju svijeta, valjda bi mi bilo bitnije, osjećao bi se (možda) podsvjesno ugrožen od nekoga ili nečega tuđeg.  Very Happy
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 17:15

Milutine poslije krizme moga sina,odnosno priredbe(slika) koja je bila poslije crkvene liturgije,tj drugi dan izmolio sam ja 100 Zdravo Marija samo da prestane mamurluk Laughing 

Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 17:18

Imao sam sefa, Kinez. Jebemu familiju, ko da je zavrsio Visu Partijsku u Kumrovcu. Kad jede iz svog dzepa, zagovara "zdrav nacin zivota", posudica rize malo prelije sosom....Kad firma placa, onda kaze: treba covjek s vremena na vrijeme da se opusti.  Laughing Tad mu ni Bojnikova pusnica nije dovoljna.
Bio je "veci katolik od Pape". A petkom jede piletinu. Kaze posti. Otkad je reko piletina posna?!?! Kaze, pa piletina je "posno meso"  Laughing 
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3418
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 20:36

Bijela majica,kratki rukavi......................,ali tko stoji iza fotoaparata..... scratch
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 22:32

@ZAGORAC (citat):
Bijela majica,kratki rukavi......................,ali tko stoji iza fotoaparata..... scratch

Firma,krizma sina je bila ljeti ove godine.Zato i jesu kratki rukavi.Tko stoji iza fotoaparata,pa drug Tito naravno Laughing 

Kako je to organizirano drugdje,kod naših kolega pravoslavaca.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   20.12.13 23:12

@pera84 (citat):
Imao sam sefa, Kinez. Jebemu familiju, ko da je zavrsio Visu Partijsku u Kumrovcu. Kad jede iz svog dzepa, zagovara "zdrav nacin zivota", posudica rize malo prelije sosom....Kad firma placa, onda kaze: treba covjek s vremena na vrijeme da se opusti.  Laughing Tad mu ni Bojnikova pusnica nije dovoljna.
Bio je "veci katolik od Pape". A petkom jede piletinu. Kaze posti. Otkad je reko piletina posna?!?! Kaze, pa piletina je "posno meso"  Laughing

Samo mi fale još i kinezi, morao bih posijati minsko polje oko svoje pušnice i minirati minama iznenađenja svaki kutak prema tavanu.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   21.12.13 0:28

U slavu sremačke vijagre  Very Happy 

"Dok sam jeo slaninu i lebac,
rzao sam kao mladi ždrebac,
a sad jedem samo suvo testo,
pa ne mogu više tako često.

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   21.12.13 13:08

Plava kosa,crna majica,repić..... bounce   bounce   bounce
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   21.12.13 15:23

Zagorac, kako te nije sramota. Umjesto da pitas sta je bilo na jelovniku, sta se sve pilo i tako te "prehrambene" teme, ti zijevas za "repicima"... Laughing 
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   21.12.13 16:58

E moj Perice,graničarsko oko i "tako to".

Uočio si mamu i dvije kćeri?
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   21.12.13 17:53

@pera84 (citat):
Zagorac, kako te nije sramota. Umjesto da pitas sta je bilo na jelovniku, sta se sve pilo i tako te "prehrambene" teme, ti zijevas za "repicima"... Laughing 

Dobro zboriš Perice,čovjek je već u godinama a još mu se gluposti vrzmaju po glavi. Very Happy 

Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   21.12.13 21:27

Lacos, ne znam kakav je obicaj na igrankama u vasem kraju al' kod nas kad se neko sa strane pocne previse interesovati za neciji repic obicno mu domaci u jednom cosku sale naprave "igranku" na ledjima.  Batine 
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   21.12.13 21:30

Ponekad i "čiviluk"!!!!
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   21.12.13 21:35

@dojran (citat):
Ponekad i "čiviluk"!!!!

To je vec za malo teze prekrsaje. Ako presijece kolo, upita curu za ples, ako se ceslja na lijevu stranu, ako se ceslja na desnu stranu.... Laughing 
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   21.12.13 21:36

@pera84 (citat):
Lacos, ne znam kakav je obicaj na igrankama u vasem kraju al' kod nas kad se neko sa strane pocne previse interesovati za neciji repic obicno mu domaci u jednom cosku sale naprave "igranku" na ledjima.  Batine 

Da nekad je bilo tako,ali mi prihvatili nove metode što preporuča nauka,neka se malo izmješa krv Laughing

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   Today at 10:20

Na vrh Go down

Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/40Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)
» Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» "KOMANDNI MOST" - za sve ljubitelje RM - pitanja, zanimljivosti i ostalo...
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)