FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40
AutorPoruka
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1791
Član od : 2012-04-15
Dob : 68

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   07.08.14 21:20

Vsak naj si izbere svojo. Very Happy

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1287
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   07.08.14 21:30

Ha ha dobro si me nasmijao Pero u vezi puževa.Ti naviko na klasično meso koje svi poznajemo a nudi se nešto iz potoka i šuma.Ja sam nekad bio skeptičan po pitanju jedenja nečeg neobičnog ali danas ne bih se ustručavo pojesti neki specijalitet ako je jestiv.Za Sloveniju sam slušao da se puno vole loviti po šumi puhovi i jesti.Čak sam čuo i za naziv,IDEMO U PUHARIJU,a na moru sam vidio da domaći ljudi vade školjke i onako svježe jedu.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   07.08.14 22:09

@Gringo (citat):
@Pero™ (citat):
Mi o pravoj hrani a Šemsudin nam servira puževe. 

Gringo jeli ti treba rešenje za  baštu ili za pravu njivu. Inače takvi puževi su kod nas odkad pamtim, a ima i običnih. Ima otrova za puževe, a možeš oko vrta do posuješ vapno/kreč, samo to kiša ispire

A što nemaju kučica, kriza je pa ne mogu da reše stambeno pitanje Wink

Pa tko bi pokupovao toliko pužomor a i kratko traje posipao sam 3 vreče vapna ali je ove godine kiša pak je nestalo, otoplilo se i ušlo u zemlju,.... na godinu ak _Bog da zdravlja budem grabicu oko vrta, pa nasipao malo više....a sad dvorište je ipak preveliko....bi trebal i kompoziciju!!!!

I ja imam manju bašticu 5x5 m, tek toliko da se nađe nešto sveže, svaki komšija je ima jer je urađena u projektu kuča, i sklonjen od ulice. Ove godine sam odlučio da sadim samo takve stvari što jih puževi ne jedu. Ako ti želiš salatu i slično što ide puževima stavi samo u deo bašte, pa češ manje potrošiti za odbranu. A i ne fali mi zelena salata, ove sezone je nisam ni kupio, puno sam dobio od rodbine i poznanika, koji su imali viška.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   07.08.14 23:23

E moj Šemsudine, pečurke se love u Crnoj gori, kod nas se skupljaju. 

To je u mnogim zemljama specialitet. Začudilo me da u JNA on sa juga nisu znali ništa o pečurkama/gljivma iako su bili sa sela. Inače pečurke se beru/skupljaju tako da se jih nožem odseče od korenja, da če i druge godine porasti i stavljaju se u korpe, ne u vrečice/kese. Pa ako neko zna kde jih je ''pustio'' pokupiče jih druge godine opet. 

Ima više vrsti, takve što se teško zamene za otrovne, takve što je dobro pitati nekog ko zna, takve što su napola otrovne, ali kad se skuvaju su OK, i takve što se jedu samo jednom i nikad više.

Na slici pileči odrezci sa vrganjima. Zaprapravo skoro svaka kafana sa hranom ima i supu od pečuraka i različite odreske/šnicle u umaku od gljiva.

Ima puuuuuno načina kako mogu da se spremaju, U supama, u solatama, na žaru samostalno, kao dodatak ražnjičima, kao umaci, u rižotama ili paštama, ukiseljene za zimnicu, posušene za dodatak jelima, smrznute, na Pizama, u solatama... Naravno nije svaka pečurka za sve. 

U pravu si da neki jedu puževe, ali meni to nije ona prava hrana ko prasence na žaru, dobar gulaš ( i tu mogu pečurke), prebranc, tek tolko da malo nabrojim, ima još puno dobre hrane, priloga, umaka, itd.. Ovde mogu ponekde da se dobiju i žablji bataci, ali ni to nije za mene po nekim krajevima azije i afrike jedu se i insekti, skorpijoni, male ptice i šta ja znam šta. Nije to za mene.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1287
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   07.08.14 23:58

Druže Pero kad sam rekao lovenje ,PUHA, u šumi mislio sam na životinjicu sličnu vjeverici a u Dolenjskoj (Kočevje)sam to slušao od prijatelja slovenaca da je to dobar specijalitet za jesti.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   08.08.14 3:48

Semsudine tvoj zemljak napravio bum u Teksasu.Bio sam dva puta kod njega u restoranu ali je u medjuvremenu otvorio jos dva.

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   08.08.14 9:02

@BEOGRAD (citat):
Semsudine tvoj zemljak napravio bum u Teksasu.Bio sam dva puta kod njega u restoranu ali je u medjuvremenu otvorio jos dva.

Bosanac Amerima otkrio čevape i Bosanski lonac lol! .
Za čevape u Texasu ništa čudno,ali lonac,tj povrče iz lonca scratch .To valjda naručuju samo Piročanci Laughing  Wink

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   08.08.14 9:41

@semsudin (citat):
Druže Pero kad sam rekao lovenje ,PUHA, u šumi mislio sam na životinjicu sličnu vjeverici a u Dolenjskoj (Kočevje)sam to slušao od prijatelja slovenaca da je to dobar specijalitet za jesti.

Nekad je to bio popularan ''sport''. Stave se klopke uveče, pa se zapali vatra, pa se pije, pije, pije (zato i jeste bil popularno). Pa se ujutru pokupi plen. 

Meso puhova (polha) je bilo tek tako za usput, lovili su se uglavnom za kože, pa su se pravile kape/šubare. Za jednu je trebalo da umre barem 32 životinja. Sad takve šubare i ostala odela od divljih životinja nisu više popularna, pa je i lovljenja manje.

Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 46
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   08.08.14 10:00

@Pero™ (citat):
@semsudin (citat):

Nekad je to bio popularan ''sport''. Stave se klopke uveče, pa se zapali vatra, pa se pije, pije, pije (zato i jeste bil popularno). Pa se ujutru pokupi plen. 

Meso puhova (polha) je bilo tek tako za usput, lovili su se uglavnom za kože, pa su se pravile kape/šubare. Za jednu je trebalo da umre barem 32 životinja. Sad takve šubare i ostala odela od divljih životinja nisu više popularna, pa je i lovljenja manje.

Puh je veliki specialitet još i danas. Nekad su se lovili zbog potrebe, pre svega zbog ljekovite masti (ulja), zbog kože i da kako zbog hrane. Puhova mast izleči želudac od čirova i svih tegoba, a isto tako jako brzo isceljuje otvorene rane.  

Danas je to više "sport", kako kaže Pero, jer se hrpama odlazi u šumu i stavlja se klopke. Toga ne podpiram, kako se u klopke uhvate i premladi puhovi i lov nema svog pravog namena zbog potrebe, osim onog isprevrženog namena t.j opijanja i objesnog tamanjenja tih divnih životinjica.

Svoje vreme u Skradu pored Delnica bio je restoran Skrad, gdje jim je bio puh specijaliteta. U tom restoranu bio jim je specijalitet i kiselo mleko, kojeg su posluživali u kriglama. Postoji taj restorančič i danas ali nije više ni R od onog starog, čak se u njemu ne poslužje hrana, več je samo Bistro odnosno kafič. Malo napred prema Rijeci bio je restoran Žaba sa specijalitetom žabjih krakova, no i toga više nema. Iamali su žabje krakove i u Skradu ali bili su najbolji u tom restoranu ispred Delnica. A da bi puha mogao kao specialitet naručiti, tad ili kasnije, u bilo kojoj drugoj gostioni, toga isto nije bilo.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   08.08.14 12:26

@lacoš (citat):
Bosanac Amerima otkrio čevape i Bosanski lonac lol! .
Za čevape u Texasu ništa čudno,ali lonac,tj povrče iz lonca scratch .To valjda naručuju samo Piročanci Laughing  Wink

Promakle ti jagnjece butkice u loncu. Very Happy
Sada nije bas da samo Bosanci u Americi reklamiraju cevape. Very Happy 

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   08.08.14 12:36

@BEOGRAD (citat):
Promakle ti jagnjece butkice u loncu. Very Happy 

Nije,nije.To je OK.Ja komentiram ono pride što ti utrpaju u tanjur,onu zelenjavu. Laughing
Kupus i Texas scratch .Ali jebga,gdje god dođu ljudi s ovih prostora promjene sve živo,a kako nebi kauboje naučili jesti kupus Laughing  Wink .
Kolega jel služe voz,ali lovački,kakav služe u Pirotu? Suspect

ps:šešir ne čini čovjeka Laughing  Laughing

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   08.08.14 13:50

@lacoš (citat):
Ja komentiram ono pride što ti utrpaju u tanjur,onu zelenjavu. Laughing
Kupus i Texas scratch .Ali jebga,gdje god dođu ljudi s ovih prostora promjene sve živo,a kako nebi kauboje naučili jesti kupus Laughing  Wink .
Kolega jel služe voz,ali lovački,kakav služe u Pirotu? Suspect

ps:šešir ne čini čovjeka Laughing  Laughing

Nema voza ali ima sve ostalo. Od sarme do bureka i cevapa.Mnogo dobar mali restoran a najvece iznenadjenje je bas to sto je u Teksasu. Sesir ne cini coveka a kako stoji sa odelom? Very Happy 

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   08.08.14 14:23

@BEOGRAD (citat):
Nema voza ali ima sve ostalo. Od sarme do bureka i cevapa.Mnogo dobar mali restoran a najvece iznenadjenje je bas to sto je u Teksasu. Sesir ne cini coveka a kako stoji sa odelom? Very Happy 

I sarmu spremaju?Svaka čast.
Da je bar David Crockett živ Very Happy .
Ps:to ti je staro odijelo,još iz Francuske 1998g.

GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1249
Član od : 2013-12-22
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   09.08.14 3:19

study 

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   09.08.14 3:30

@Mikula 67 (citat):

study 

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   09.08.14 16:07

Od jučer.Nešto domačih i nešto Bavarske bijele cheers 

-------

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/viewtopic.forum?t=3119

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)   Today at 6:56

Na vrh Go down

Samo za ljubitelje prave hrane (drugi dio teme)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 40/40Idi na stranicu : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40
 Similar topics
-
» Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)
» Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» "KOMANDNI MOST" - za sve ljubitelje RM - pitanja, zanimljivosti i ostalo...
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)