FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojni priručnici

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 17:27

@bojnik (citat):
Probam staviti slike nekih priručnika koje još uvijek imam, ali neide, pa neide, sve probao pa ništa (išao sam i na onu pomoć pa njente) heeeeeeelp affraid

Ovde ima opcija za ImageShack i meni je malo komplikovan, zato koristim photobucket. Registruješ se besplatan je "uplauduješ" ubaciš svoje slike i onda ih samo ca Copy-Paste postavljaš na forumima. Znači ne ideš gore na ikonice-slikice već direktno u polju za poruku stisneš paste i prikaže se veza ka toj fotografiji. Ispod polja za poruku pritisneš "Preview" i skroz gore levo ti se pokaže kako će izgledati poruka.

Milsim da ima tih nakladača slika i na nama poznatim jezicima, ali ja navikao na ovaj buket.Evo postavljam jedno pravilce koje ovde već ima mlađeg brata.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 17:46

GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 17:47

Objasnio sam mu ja i na PP , najlaksi nacin, ostalo je da pokusa i da malo vezba....

Sto se pravila tice, zao mi je sto ne mogu naci ono osnovno....Pravilo sluzbe oruzanih snaga SFRJ...a nasao sam milion drugih detaljnih pravila
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 17:49

@bojnik (citat):
[IMG=http://img268.imageshack.us/img268/1012/kpljnaliteratura.jpg][/IMG]

ako kopiras takav link, onda MORAS koristiti dugme IMAGE (desno do Host Image) i u njega zalepiti taj link ; tek onda se slika prikaze...

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 18:00

[img][IMG=http://img805.imageshack.us/img805/1012/kpljnaliteratura.jpg][/IMG][/img]

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 18:02

E hebiga da je automatska puška onda OK, odustajem, probat ću kasnije nešto izmudrovati, hvala ekipi na strpljenju. Jednostavno nije danas dan za postavljanje slika. Embarassed

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 18:14

@bojnik (citat):
[img][IMG=http://img805.imageshack.us/img805/1012/kpljnaliteratura.jpg][/IMG][/img]

Jel ovo kolega?

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 18:45

Ma imam i ja nešto u kutiji u potkrovlju ali mi se ne da ići gore. pirat
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 20:13

East&West (citat):
@bojnik (citat):

Jel ovo kolega?

Nekoliko ovih knjižica mi je poznato. Učio sam iz njih za školu (RO)  study

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 20:23

@Kemo Specijalac (citat):

Pravilo sluzbe oruzanih snaga SFRJ

Imam je Kemo, original knjižicu iz 1985.g., to je bilo zadnje tiskano izdanje. Imam par komada čak. Pokupio poslije iz knjižnice kumrovečke političke škole, kada to više nije bila. U toj knjižnici su bile pune kutije novih novcatih neotvorenih PS-ova, ne znam što su tamo uopće radili. Kad budem išao opet tamo, a ići ću po nešto drugo, pokupit ću još. Ja sam taj PS dužio u JNA. Mogao sam ga i uzet, ali sam ga vratio, neki su i uzimali za uspomenu.... Like a Star @ heaven

P.S. I East&West ima par komada tih PS-ova, rekao mi je.......
Na vrh Go down
barun
Gušter
Gušter

Broj komentara : 31
Član od : 2012-11-21

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 21:32

poz.Vodnice .Zanima me vojna topografija ali nemogu nigdje ovdje naci .Ako znas gdje se moze skinuti,bio bih ti zahvalan .Prije desetak god.Bio sam u Rijeci na proputovanju i tada svratim u jednu knjiznicu na Korzu kad na jednoj polici mali milion prirucnika iz bivse jna.Nisu bili jeftini.ali na moju zalost nisam tada kupio Vojnu topografiju.Ima puno poucnih stvari
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 21:49

JBG ja imam masu tiih prirucnika ali pojedine koliko vidim, zanima sadržaj a ne fotografija naslovne strane.
Za baruna
Ja imam vojnu topografiju (vise komada), za vojnike, oficire čak i univeryitetski udzbenik i praktikum iz topografije. Ali neznam kako da ti pomognem
Na vrh Go down
barun
Gušter
Gušter

Broj komentara : 31
Član od : 2012-11-21

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 22:00

Vrlo dobro Razvodnice! HVALA!! Javit cu ti se sutra sada nemam vremena. Moram pisatii domacu zadacu.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 22:36

E napokon moje slike, da eto nešto je ostalo od priručnika, osobno nisam dao pripadnicima svoje postrojbe da se niti jedan priručnik (posebice tablice gađanja i sl.) uništi prilikom preuzimanja garnizonske knjižnice (neću toćno da definiram preuzimanje nebih o tome).

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   02.12.12 23:59

@bojnik (citat):
E napokon moje slike, da eto nešto je ostalo od priručnika, osobno nisam dao pripadnicima svoje postrojbe da se niti jedan priručnik (posebice tablice gađanja i sl.) uništi prilikom preuzimanja garnizonske knjižnice (neću toćno da definiram preuzimanje nebih o tome).

Pravilnije i profesionalnije nisi mogao postupiti. Bez preterivanja mogu reći da je većina pravila i priručnika JNA bila univerzalna, moglo bi se reći korisna. Recimo sva pravila logistike, pravila o rukovanju tehnikom i naoružanjem, itd. Ukloniš iz njih naziv JNA, petokraku i ostala ideološka obeležja i postupaš po njima.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   03.12.12 0:05

U kasarni sam nalazio starije priručnike, iz 50-tih godina, sa nacrtanim skicama umjesto fotografija, bili su nekako jasnije napisani - "pitkiji". Baš kao i stare zbirke zadataka i udžbenici u školi.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   03.12.12 0:23

Hvala kolega East&West, nisam htio navoditi kada, a znaš na što mislim. Govorio sam ljudima zanemarite obilježja, jezik, bitan je sadržaj, forma i namjena, sve što se može iskoristiti treba iskoristiti u vremenu kada nisi imao praktično ništa. Mogu ti reći da sam neke stvari posebice iz Priručnika za rezervne vojne starješine koristio i 2001.g. kada sam bio na školovanju na Hrvatskom vojnom učilištu, obrađivao sam neke teme iz tog priručnika, doradio i to je to. U pravu si po mojoj procjeni 90% priručnika i pravilnika su bila univerzalna. Kako se vojna tehnika razvijala i primjenjivao novi koncept u vojsci (MPRI, NATO standard i sl.) došli su novi pravilnici i priručnici, no jedno je primjena istih u miru, a drugo je "terenski rad", razlika nebo i zemlja.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   03.12.12 0:48

@bojnik (citat):
Hvala kolega East&West, nisam htio navoditi kada, a znaš na što mislim. Govorio sam ljudima zanemarite obilježja, jezik, bitan je sadržaj, forma i namjena, sve što se može iskoristiti treba iskoristiti u vremenu kada nisi imao praktično ništa. Mogu ti reći da sam neke stvari posebice iz Priručnika za rezervne vojne starješine koristio i 2001.g. kada sam bio na školovanju na Hrvatskom vojnom učilištu, obrađivao sam neke teme iz tog priručnika, doradio i to je to. U pravu si po mojoj procjeni 90% priručnika i pravilnika su bila univerzalna. Kako se vojna tehnika razvijala i primjenjivao novi koncept u vojsci (MPRI, NATO standard i sl.) došli su novi pravilnici i priručnici, no jedno je primjena istih u miru, a drugo je "terenski rad", razlika nebo i zemlja.

Izvod iz pravila foruma "Glavni cilj ovoga foruma jeste uspostavljanje kontakta između nekadašnjih vojnika, a ne promocija jedne bivše vojske." Valjda neće biti neke odgovornosti.?

Nećemo je promovisati, ali ne bi je trebalo ni popljuvati. U vojnoj nauci i veštini "izmišljanje tople vode" nije poželjno, a nekada može biti i katastrofalno. Da ostavimo ideologiju i politiku po strani, u školi koju si pohađao predavali su neki moji šefovi i moje kolege. Kao što su nekada u kraljevini predavali KundK oficiri ili kao što su u SFRJ kraljevi oficiri komandovali jedinicama ili predavali u školama. Još i danas, na čelu svih vojski ili armija nastalih na ovim prostorima nalaze se kadrovi iz JNA. Znači da je nešto u njoj vredelo, što je kasnije steklo nephodno iskustvo, a znanje nadgradilo, jer čovek se uči dok je živ.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   03.12.12 0:54

U potpunosti se slažem sa kolegom East&West, nije mi cilj promocija bivše vojske, nego upravo to što velite nešto se i naučilo, nisu sve radnje tada bile bezveze (nešto malo i je), bilo je tako uvijek dok je svijeta i vijeka. Eto od jučer pada snijeg, valja ujutro lopatu u ruke pa horuk, iskljući mozak i samo naprijed, lijep pozdrav i laku noć. santa

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   03.12.12 7:48

k]uote="bojnik"]Hvala kolega East&West, nisam htio navoditi kada, a znaš na što mislim. Govorio sam ljudima zanemarite obilježja, jezik, bitan je sadržaj, forma i namjena, sve što se može iskoristiti treba iskoristiti u vremenu kada nisi imao praktično ništa. Mogu ti reći da sam neke stvari posebice iz Priručnika za rezervne vojne starješine koristio i 2001.g. kada sam bio na školovanju na Hrvatskom vojnom učilištu, obrađivao sam neke teme iz tog priručnika, doradio i to je to. U pravu si po mojoj procjeni 90% priručnika i pravilnika su bila univerzalna. Kako se vojna tehnika razvijala i primjenjivao novi koncept u vojsci (MPRI, NATO standard i sl.) došli su novi pravilnici i priručnici, no jedno je primjena istih u miru, a drugo je "terenski rad", razlika nebo i zemlja. [/quote]

U teoriji ratne veštine još se na svoim vojnim akademijama u svetu iyučavaju Sun Cu Vu i Klauzevic što znači da neka saznanja ni vreme ne može tako lako da pregazi.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   03.12.12 10:45

Tako je na vojnom učilištu smo učili o taktikama ratovanja od starih vremena do današnjih dana, mogu ti reći neki nisu ništa naućili iz povijesti (slućaj pohoda na Rusiju Napoleon i Hitler).

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   28.01.13 0:12

Priručnik za rezervne oficire RM, kvalitetno napisana knjiga, na 400 strana, sa sadržajima vezanim za rod pomorstvo i nekim opštim temama.

Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   28.01.13 0:19

Dio sadržaja knjige:

pirat

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   28.01.13 0:28

Prilog: uputstvo za izradu karte pomorskog desanta
za pomorske snage ucrtavanje se vršilo na pomorskoj (rjeđe topografskoj) karti.

Idea pirat

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   28.01.13 11:25

Imam nešto slično, vjerojatno je priručnik sa Mornaričke vojne akademije (kako Stazio kaže):

Nema nekog posebnog predgovora koji bi na to upućivao, ima oko 400 str., izdanje Pomorske biblioteke. Autori su kapetani korvete Z.Oštrić i D.Predragović, izdanje iz 1956.g.
Popis poglavlja je vrlo sličan kao u Priručniku za RO RM. Našao u antikvarijatu za sitne novce. Tražim i ovaj Stazijev priručnik, naći ću ga već. Very Happy
Ima po antikvarijatima u Zg raznih priručnika i udžbenika iz JNA i nisu skupi. PS dođe 30kn. pirat

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni priručnici   Today at 12:31

Na vrh Go down

Vojni priručnici
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Vojni priručnici
» Vojni otpad/roba iz starih skladišta JNA u Beogradu
» Vojni objekti - strogo čuvane tajne