FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Okviri i redenici

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   28.01.14 20:07

Ima li neka slika tih okvira sa osiguracem? Ja to u vojsci nisam video a ni kasnije.Da li je okvire prepravljala Zastava ili je radjeno u trupnim uslovima?
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   28.01.14 20:47

@zastavnik (citat):
Najidiotskija stvar koja je uvedena je bilo bušenje okvira za AP i postavljanje osigurača na iste, navodno da ne bi dolazilo do incidenata na straži.

Mislim da su i uvedeni baš zbog incidenata i nije baš idiotski.S druge strane ispada da su idioti i ostale zemlje koje su ih imale..

@BEOGRAD
Nemam trenutno slike ali se osigurač mogao jednostavno skinuti.Tko i kad ih je počeo uvoditi i recimo prepravljati ne znam.

dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   28.01.14 21:47

@pukovnik (citat):
@Pero™ (citat):
Pukovniče, tu malo grešiš.

I graničari smo bili na ''ratnom zadatku''.

Zadužili smo svoju municiju. Količina zavisi od karaule i vremena, kad i kde se služilo. U patrole smo išli sa pravom municijom, i u selo kad smo išli, nosili smo pravu municiju, ne manevarsku!

Zanimljiv osečaj, kad sedneš u onu malu kafanicu, pa staviš pušku (AP M70) na stol pa zatražiš pivo. Naravno da nebi nikome ništa uradio, ali ipak osečaj snage...

Zar granična služba nije jedan vid stražarske službe. Koliko me pamćenje služi Pravilnik o stražarskoj službi u poglavlju Dužnosti stražara poćinje: Stražar je dužan da čuva i sačuva........ A graničari su čuvali povjereno.

Ovo za kafanicu je propust da ne može biti veći jer se puška odlaže sa strane a na dohvat ruke. Gdje vam konobar stavi pivo kad vastri ili četiri stavite puške na stol. Very Happy Twisted Evil 

Na granici nisu vrijedila stražarska pravila.....uputiš samo jedno upozorenje nakon kojeg možeš upotrijebiti oružje.Ako je odgovor negativan slijedio je metak u cijev nakon čijeg je zvuka moj vodnik zarovao zemlju da smo se još danima smijali a on pokisnuo jer nije očekivao takvu reakciju,naime u noćnoj kontroli znao nas je provocirati netočnim odgovorom ili šutnjom pa je tako jednom prilikom zaradio i ovo nakon čega je bio vrlo kulturan.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   28.01.14 21:59

@Matrix (citat):
@zastavnik (citat):
Najidiotskija stvar koja je uvedena je bilo bušenje okvira za AP i postavljanje osigurača na iste, navodno da ne bi dolazilo do incidenata na straži.

Mislim da su i uvedeni baš zbog incidenata i nije baš idiotski.S druge strane ispada da su idioti i ostale zemlje koje su ih imale..

@BEOGRAD
Nemam trenutno slike ali se osigurač mogao jednostavno skinuti.Tko i kad ih je počeo uvoditi i recimo prepravljati ne znam.

O takvim okvirima je bila priča ovdje. Ima i nekih slika i objašnjenja

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t2338p60-karaula-cersak-vp-5457-granicni-odsjek-maribor-1988-1989-godina?highlight=okviri#54917
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   28.01.14 22:26

@pukovnik (citat):
@Pero™ (citat):

Zadužili smo svoju municiju. Količina zavisi od karaule i vremena, kad i kde se služilo. U patrole smo išli sa pravom municijom, i u selo kad smo išli, nosili smo pravu municiju, ne manevarsku!

Zanimljiv osečaj, kad sedneš u onu malu kafanicu, pa staviš pušku (AP M70) na stol pa zatražiš pivo. Naravno da nebi nikome ništa uradio, ali ipak osečaj snage...

Zar granična služba nije jedan vid stražarske službe. Koliko me pamćenje služi Pravilnik o stražarskoj službi u poglavlju Dužnosti stražara poćinje: Stražar je dužan da čuva i sačuva........ A graničari su čuvali povjereno.

Ovo za kafanicu je propust da ne može biti veći jer se puška odlaže sa strane a na dohvat ruke. Gdje vam konobar stavi pivo kad vastri ili četiri stavite puške na stol. Very Happy Twisted Evil 
U neku ruku si u pravu, graničarstvo je neke vrste stražarenje, samo da se ne čuva objekt, nego teritorija oko granice.

Nisam dobro napisao, na poštu i sitnice iz trgovine smo išli po jedan. Neko vreme smo smeli i po selu sa okvirom, kasnije smo moral pre sela da ga izvadimo, što ne znači metak u cevi. Ja ga nisam imao, nisam se osečao ugrožen. U uglu kafanice je bio jedan sto što je bio uvek prazan. Lokalci su bili za šankom. Pušku sam stavio na desnu stranu, skoro uz zid, kelner je došao sa moje leve, teško da bi mi neko mogao da je uzme. Ni lokalci nam nisu prisedali. Kako su je stavljali drugi, neznam, nismo ni pričali o tome. Znam da se niko nije pohvalio da bi koga častili.

Izuzetak je bio kad smo svake toliko zimi išli po dodatke hrane, tad nas je otišlo više, a smo jedan sa puškom, ali tad nismo smeli u kafanu, nismo ni išli.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   28.01.14 22:31

@zastavnik (citat):
@pukovnik (citat):
@Pero™ (citat):

Puška se okači na naslon stolice!!!
A na klupi?

Bez brige, ja sam sa oružjem rukovao odgovorno. A ako  sad pomislim, više sam voleo da je imam na dohvat ruke, nego da mi padne iz stolice, iako nebi bilo metka u cevi
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3318
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   28.01.14 22:39

@Pero™ (citat):

Zar neko i misli da se u patrolu,na granicu islo sa manevarskom municijom.Velika je razlika.biti vojnik u unutrasnjosti,ali to se nikako nemoze porediti sa sluzbom na granici salutiranje
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   28.01.14 22:48

@zastavnik (citat):
Možda i nije bila glupost. Verovatno znaš više glupim nesrečama. Kod nas je bilo samo jednom da je jedan zaboravio metak u cevi. Srečom je radio (skoro) po PS pa ga opalio u '' grudobran'' za pražnjenje puške. Neznam kako mu je to uspelo, nije izgledao glup.

Ja sam imao samo dve prilike da stavim metak u cev, ali sam znao da je tamo, do kraja patrole.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   28.01.14 22:52

@ercov54 (citat):
@Pero™ (citat):

Zar neko i misli da se u patrolu,na granicu islo sa manevarskom municijom.Velika je razlika.biti vojnik u unutrasnjosti,ali to se nikako nemoze porediti sa sluzbom na granici salutiranje

Noču bi još moglo da se blefira, ali zamisli da danju dođeš u selo sa pojačivačem trzaja na puški, pa svi bi se ti smejali. Osim ako nebi išao sa M48. A i nismo jih đabe nosili, siggurno je postojala neka opasnost. A što se granice tiče, nebi tamo išao noču bez puške, sa pravom municijom.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   28.01.14 23:23

OFF TOPIC, dečki idemo dalje, doboš za PPŠ, otvoreni sa pogledom na lijepo posloženo streljivo
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Okviri i redenici   Today at 15:15

Na vrh Go down

Okviri i redenici
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Okviri i redenici