FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 568
Član od : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   12.08.14 10:05

VISE O OVOJ GLJIVI JE   U wIKIPEDIJI ...
POD:

http://en.wikipedia.org/wiki/Clitocybe_nuda

bila je zvana :
Agaricus nudus
Tricholoma nuda
ali sad je ;
Lepista nuda po zadnjoj klasifikaciji.

ODLICNA GLJIVA i ja je volim jer je mozes staviti u zamrzivac 
i zamrznuti i ne gubi svojstva okusa ni kvalitete.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   12.08.14 21:17

Stari fazan moram reči, da modrikače nikad nisam ubrao, ma da sam je več video. Možda ču zahvaljujuči tebi jednom napraviti probu, ma da sam što se gljiva tiče dosta konzervativan.

Inače ja sam danas, za vreme šetnje sa psima, nabrao tu malo košaricu. 

No, kad sam to doma lepo stavio na stol i nije bilo tako malo. I malu su starije ali od stare koke najbolja supa. No moram reči, da gljive ove godine slabu rastu, ako usporedim prošlima dvema godinama. 

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 764
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   10.03.15 14:24

@Gringo (citat):
Misliš jestiva!!!!
Gringo javi se ... Crying or Very sad
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   01.09.15 13:35

Danas prvi put ove godine da se nešto pronašlo cheers

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   03.09.15 23:10

..Gringo  nam je bio vrhunski poznavatelj gljiva..
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   30.09.15 2:49

@dpuric (citat):

jestive gljive u mome kraju koje konzumiram
U mome kraju ove zute su Lisicarke,druga slika vrganji svima poznati a na trecoj slici crvena pecurka i ja bih je nazvao pecurka svih pecurki.
Na vrh Go down
puc(f)lek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 107
Član od : 2016-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   21.09.16 19:44

Jos ih ima, 4 kg i 3 sata "setnje" za duso i tijelo.

Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   21.09.16 22:32

Lisičke.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   22.09.16 4:03

Nadam se da jeste lisicarka.Ona je kod nas najpopularnija gljiva ali se i najlakse zamijeni za jednu otrovnu vrstu, nemogu se sjetiti imena, znam ih razlikovati.
Lisicarka je uvijek u grupi jedna pored druge, drska i klobuk se ne odvajaju jasno, bolje reci nema izrazene granice, raste ispod lisca.
Ova njoj slicna otrovnica raste na panju, jedna na drugoj i ima jasno odvojenu drsku.
Po boji su manje vise identicne.
Znaci ako vidis nesto slicno lisicarki na panju, poredano ne u nizu nego kao busen- jedna na drugoj - ne uzimaj niti u ruku.
U mom kraju je bilo teskog trovanja od gljive za koju su smatrali da je lisicarka.

Džomba
Džomba

Broj komentara : 107
Član od : 2016-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   25.09.16 10:17

Ne znam im ni ja ime ali (mislim Very Happy ) da znam koje mislis. Inace, ostavim sve, u sto nisam siguran.
 Vec lisicki, onih pravih, ima vjerovatno preko deset razlicitih vrsti. Najbolje su one velike, brzo naberes, brzo operes i dugo  jedes.
I lisicka je najbolja gljiva, po mom ukusu.
Na vrh Go down
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 230
Član od : 2012-03-31
Dob : 46
M(j)esto Kicevo Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   23.11.16 14:12

@Četni evidentičar (citat):
Stari fazan moram reči, da modrikače nikad nisam ubrao, ma da sam je več video. Možda ču zahvaljujuči tebi jednom napraviti probu, ma da sam što se gljiva tiče dosta konzervativan.

No, kad sam to doma lepo stavio na stol i nije bilo tako malo. I malu su starije ali od stare koke najbolja supa. No moram reči, da gljive ove godine slabu rastu, ako usporedim prošlima dvema godinama. 

e sad samo jos koja boca vina i ...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18499
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   23.11.16 14:21

@Mladjo (citat):
....e sad samo jos koja boca vina i ...

Davno sam još skužio/osjetio da mi ne odgovara kombinacija jela od gljiva i alkoholnog pića.
Dođe mi nelagoda i lagana mučnina...

Mada broj vrsta gljiva koje sam ja probao nije veliki.

Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   23.11.16 14:34

@Mladjo (citat):

Ovo ti je šljivovica u Čuturi dobro zalivena i ugojena u titovom Jozinom  sosu sa crvenim cvjetićima koji po potrebi boju mijenjaju  ovisno od smjera vjetra dragi druže.Ovo je vrganj.
Na vrh Go down
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   24.11.16 10:44

@gerard ford (citat):
@Mladjo (citat):

Ovo ti je šljivovica u Čuturi dobro zalivena i ugojena u titovom Jozinom  sosu sa crvenim cvjetićima koji po potrebi boju mijenjaju  ovisno od smjera vjetra dragi druže.Ovo je vrganj.
Koliko sam ih pojeo i ubrao  ni sam neznam  ...ali sad gde sam nema tih stvari ...a meni pase jedno belo makedonsko posle Vrganja ili srndaca ...lisicarke i one druge  sam jeo dosta ali mi se nije bas nesto pilo posle ...steta nemam slike ...
Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

Broj komentara : 178
Član od : 2016-09-07
Dob : 64
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   24.11.16 14:09

pravijo, da so samo za enkrat, so pa lepe...

samo poglejte kako so posejane bele pike, z matematično natančnostjo

jozl52: komentar modifikovan dana: 24.11.16 17:16; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   24.11.16 14:21

vele prašnicae, te pa niso samo za enkrat, tu se je jedlo in tudi "samo malo popilo", (pazite zlatorog je samo za ilustracijo, to ni reklama, bog ne daj...) če se nebi, nebi zdaj pisal...:

Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   24.11.16 21:51

nevem kakšne so, ampak so pa lepe:

Na vrh Go down
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   30.11.16 8:48

@jozl52 (citat):
pravijo, da so samo za enkrat, so pa lepe...

samo poglejte kako so posejane bele pike, z matematično natančnostjo

Vidis da nije dobro sve sto je ljepo ...ove jednokratne nikome ne trebaju
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   30.11.16 13:54

Gljive su vam kao zene.Sto je lepsa sve je otrovniija Very Happy .

Džomba
Džomba

M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   30.11.16 14:14

ja res je lahko bi se primerjalo z ...

tiste debele zavaljene "prašnice" (prava gospodinja) so bile res odlične, znajo vse... queen  drunken

"mušnice" (starlete - sponzoruše) tiste lepe rdeče elegantne, z belim mejkapom, to je pa samo za pokazat enkrat dvakrat, kako je oh in sploh in, da čim prej pozabiš, vse ostalo je pa jebiga Evil or Very Mad
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   Today at 9:31

Na vrh Go down

GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
 Similar topics
-
» GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj
» Pecanje