FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SLUŽBENI PSI U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: SLUŽBENI PSI U JNA   08.03.13 23:37

@ZAGORAC (citat):

Ovo nisu izviđači,to su granićari.

Na kakvom si zadatku bio do sada? scratch

GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: sluzbeni psi u jna   10.03.13 10:37

@purger (citat):
Na kakvom si zadatku bio do sada? scratch

Pa u izvidnici!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: SLUŽBENI PSI U JNA   16.03.13 17:05

Moglo je to i ovako! Very Happy  cheers

Na vrh Go down
ZAGORAC

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: sluzbeni psi u jna   18.03.13 8:34

@Max Blitz (citat):
Moglo je to i ovako! Very Happy cheers

Taj je iz sedamdesetih godina,vidi se po čizmama.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: SLUZBENI PSI U JNA   09.02.14 20:21

Nekako se ispostavilo da nam nedostaje ova tema. Gde god se pojave fotografije sa psima izgleda da *kvare *temu. Uglavnom ne zbog toga vec zbog cinjenice da je pas plemenita zivotinja, da je u JNA imao znacajnu ulogu a i da, koliko se videlo, na forumu ima onih koji su se brinuli - bavili sluzbenim psima mislim da je prilika da se ovde o tome prica.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   09.02.14 20:24

Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

Broj komentara : 170
Član od : 2013-05-24
Dob : 46
M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   09.02.14 21:11

Evo opet ja sa nekim pitanjima posto me sada zanima sve sto ne znam,a imam priliku da saznam Rolling Eyes .
Zanima me da li su ovi psi najvise sluzili na granicama i zasto su najvise bar po slikama bili prisutni njemacki ovcari?
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   09.02.14 21:32

Osnovne odlike nemackog ovcara su
- inteligencija
- hrabrost
- poslusnost i odanost
Znam da ih je bilo osim na granici i na obezbedjenju objekata. U kom procentu u odnosu na druge rase (sarplanince) nije mi poznato. Mozda zna neko od granicara.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   09.02.14 22:02

@dpuric (citat):
Osnovne odlike nemackog ovcara su
- inteligencija
- hrabrost
- poslusnost i odanost
Znam da ih je bilo osim na granici i na obezbedjenju objekata. U kom procentu u odnosu na druge rase (sarplanince) nije mi poznato. Mozda zna neko od granicara.

Dobar zaključak ali da nadovežem malo.
Naime, na granici su bili po namjeni čuvari-tragači,osnovna namjena čuvara pa osnove traganja koju su neki znali a neki baš i ne.Kao čuvari su bili vrhunski obučeni i dresirani i kao takvi nisu mogli u civilstvo na udomljenje po završetku službe Sad  Sad .Jednom prilikom smo imali vježbu traganja i naš pas ju je vrhunski odradio,mi ostali šokirani,s tim da je markera(onaj koji bježi i skriva se)dobro ugrizao za bedro pošto nije volio maskirnu uniformu.Pošto smo nosili zimsku uniformu a on još i prekrivnu maskirnu na to ga je još mjesec dana podsjećala masnica na bedru.Šarplaninci su bili "sirovine" za njem.ovčare,jedino su bili agresivniji i upotrebljavani su za eventualno odvraćanje.Naši baš i nisu dobro podnosili visoke temperature ljeti(jedu manje) tako da smo ih štedili.Kada smo išli na Janković,znali su se i onesvjestiti pošto stalno "vuku"vodiča.Kao vodilica koristila se je "davilica"koja ga jače steže što on više vuče,i to je bio problem,u normalnim uvjetima kad se počne davit on popusti ali na visokim temperaturama su znali pretjerati.

Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   09.02.14 22:24

Jednom prilikom išli smo na karaulu Gorožup, 28 GO Prizren . Poručnik nas poslao, cijeli granični vod, da idemo do graničnog kamena D5, to je bio naš prvi granični kamen, na planini Paštrk. Stariji kerovođa je pustio psa da ga cijelo vrijeme "vuče" uz planinu. Pojedini pametnjakovići su zalijegali u zaklone da ne moraju ići do gore. Do kamena D5 nas je došla polovica voda, ostali su putem hvatali krivine. Po povratku na karaulu Gorožup, poručnik je prvo napao kerovođu jer je dopustio da ga pas vuče uz planinu. Onda nas je postrojio i odvojio nas koji smo bili kod kamena, od onih koji su uhvatili krivinu. Nije nam bilo jasno kako je na toliku udaljenost vidio tko je izvršio njegovo naređenje, a tko nije. Sve dok nismo vidjeli kraj karaule postavljeni artiljerijski dalekozor. Neposlušni, zajedno sa kerovođom su do mosta na Drimu išli pješice i nosili komplet municiju (4 ili 5 sanduka pušćane municije, sanduk minobacačkih granata 60mm i minobacač 60mm sa postoljem). Minobacač sa postoljem je nosio kerovođa. Pa ti onda iskorištavaj službenog psa!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   09.02.14 22:33

@dpuric (citat):
@dojran (citat):
U kom procentu u odnosu na druge rase (sarplanince) nije mi poznato.

Šarplaninci su bili "sirovine" za njem. ovčare, jedino su bili agresivniji i upotrebljavani su za eventualno odvraćanje. Naši baš i nisu dobro podnosili visoke temperature ljeti (jedu manje) tako da smo ih štedili.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.06.14 6:30; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   10.02.14 4:48

Ja sam na objektu hranio dva sarplaninca. Jedan je bio izuzetno agresivan i niko osim hranioca nije smeo da mu pridje.Drugi je bio kao pudlica mada je imao zastasujucu pojavu. Psi nisu bili trenirani i samo su nocu bili "pustani" na sajli, dok su danju provodili dan u kucici.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   10.02.14 8:13

Dali ste i vi kerovodje, ovako trenirali?  Smile 

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   10.02.14 9:26

@Dino-Priboj (citat):
Evo opet ja sa nekim pitanjima posto me sada zanima sve sto ne znam,a imam priliku da saznam Rolling Eyes .
Zanima me da li su ovi psi najvise sluzili na granicama i zasto su najvise bar po slikama bili prisutni njemacki ovcari?

Ono što sam ja video... 

šarplaninci su bili više za stražarske dužnosti, iako po slikama bilo jih je i na granici. Na našoj karauli su bili nemački ovčari. Nemački ovčari su vrlo intilgentni psi, i dlaku imaju dobru da podnose hladne zime. Skoro idealan pas za balkanske uvete. Dosta snažan i brz pas da može oboriti čoveka. 

Zanimljivo je to da je dok  je bio u kučici vezan, lajao je na sve, i na naše patrole. Kad je bio pušten, nije ni pisnuo. Nije bio sposoban da se ga civilizira, Lajao je na sve, i hreo je da grize sve, i kuvara, i vojsjku u maskirnim uniformama, i belim i šarenim, i civili su se ga bojali, Policijski psi ovde su pravi mačiči prema njemu. Da je dočekao ''penziju'' dobio bi neko stražarsko mesto kod nekog objekta.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   10.02.14 9:32

@SveJug (citat):
Dali ste i vi kerovodje, ovako trenirali?  Smile 

Ja nisam ovako trenirao, ali imali smo poligon za psa, preskako je visine što jih ja nebi mogao, da o pentranjui ostalim stvarima i ne govorim.

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   10.02.14 9:59

@Pero™ (citat):
@Dino-Priboj (citat):

Ono što sam ja video... 

šarplaninci su bili više za stražarske dužnosti, iako po slikama bilo jih je i na granici. Na našoj karauli su bili nemački ovčari. Nemački ovčari su vrlo intilgentni psi, i dlaku imaju dobru da podnose hladne zime. Skoro idealan pas za balkanske uvete. Dosta snažan i brz pas da može oboriti čoveka. 

Zanimljivo je to da je dok  je bio u kučici vezan, lajao je na sve, i na naše patrole. Kad je bio pušten, nije ni pisnuo. Nije bio sposoban da se ga civilizira, Lajao je na sve, i hreo je da grize sve, i kuvara, i vojsjku u maskirnim uniformama, i belim i šarenim, i civili su se ga bojali, Policijski psi ovde su pravi mačiči prema njemu. Da je dočekao ''penziju'' dobio bi neko stražarsko mesto kod nekog objekta.

Dresiran je da ne smije lajati u patroli i kad ga pustiš s lanca ponaša se tako jer smatra da se kreće.....

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   10.02.14 10:52

Dojrane, meni je jasno, da je bio pas priučen da laje na straži, ipak mi je zanimljivo da podelim moje iskustvo sa drugarima iz gradske vojske. I posle nekoliko godina od obuke psa, on je još uvek znao komande. Zanimljiva komanda mi je bila i naredba ''čuvaj''. Pisao sam več o tome. Staviš neki predmet pred psa. kažeš mu čuvaj, i ako dođe neki vojnik, pas neda da se to pokupi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   29.05.14 5:48

@Pero™ (citat):
Ono što sam ja video...
šarplaninci su bili više za stražarske dužnosti, iako po slikama bilo jih je i na granici. Na našoj karauli su bili nemački ovčari.

1952.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   29.05.14 12:05

@Pero™ (citat):
Dojrane, meni je jasno, da je bio pas priučen da laje na straži, ipak mi je zanimljivo da podelim moje iskustvo sa drugarima iz gradske vojske. I posle nekoliko godina od obuke psa, on je još uvek znao komande. Zanimljiva komanda mi je bila i naredba ''čuvaj''. Pisao sam več o tome. Staviš neki predmet pred psa. kažeš mu čuvaj, i ako dođe neki vojnik, pas neda da se to pokupi.

Zbog te naredbe sam ja išao u kantinu po drugu kutiju cigareta jer nisam imao živaca čekati da mu vodić izda drugu zapovjed. Vezano uz pse nisu bili samo šarplaninci i njemački ovčari u JNA službeni psi. Imao sam priliku viđati zlatnog retrivera koji je bio dresiran za protueksplozivne preglede. Kad pronađe ono što traži samo jednom zalaje, legne i gleda u smjeru pronađenog. Nakon toga mu obvezno slijedi nagrada bilo u vidu psećeg keksa ili loptice kao omiljene igračke.

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   06.06.14 0:17

Kad ču ponovo u JNA, bit ču kerovođa. To sigurno.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   06.06.14 0:35

Pukovniče, neču ni pisati o svim pasmama, ali svaka pasma je za nešto dobra, i svaka ima svoje potrebe, bili su stražarski psi, psi za graničare za te mislim da su bili najoštriji) psi za vojnu policiju (ipak su morali da imaju neku toleranciju do civila), psi za traženje eksploziva i ko ja znam šta sve još. 

Evidentičaru, u pravu si, stvarno je bilo nezaboravno iskustvo. Nemam reči kojima bi opisao neke male sitnice rada sa psima. Poverenje psa, izvršavanje naređenja sa radošču a ne prisilom, radost kad te vidi, besprekornom poslušnočom, i još puno malih sitnica...

PS: Moram da se popravim, jednom me nije slušao jer je video vuka i počeo da ga ganja.  affraid   eee tad se baš nisam dobro osečao, da se potuče sa vukom i da se mu nešto desi... Ja nebi baš dobro prošao, što nije bio vezan.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   06.06.14 0:47

@Pero™ (citat):
Pukovniče, neču ni pisati o svim pasmama, ali svaka pasma je za nešto dobra, i svaka ima svoje potrebe, bili su stražarski psi, psi za graničare za te mislim da su bili najoštriji) psi za vojnu policiju (ipak su morali da imaju neku toleranciju do civila), psi za traženje eksploziva i ko ja znam šta sve još. 

Evidentičaru, u pravu si, stvarno je bilo nezaboravno iskustvo. Nemam reči kojima bi opisao neke male sitnice rada sa psima. Poverenje psa, izvršavanje naređenja sa radošču a ne prisilom, radost kad te vidi, besprekornom poslušnočom, i još puno malih sitnica,

Ja to danas danas uvažavam i največe mi je zadovoljstvo družiti se psima ili jih samo posmatrati.

Imam dvoje - iste pasme - nemački bokser - ženku i mužjaka iz različitih legla. 

Koliko su različitih značaja to je neopisivo. Sa ženkom završio sam sve škole i zaključio izpit BBH. A sa mužjakom nismo išli u škole.

I sad, m je mužjak i brez ikakve škole, on i netreba naređenja, jer kao da zna šta ja mislim, stvarno - kako ja okom - on skokom. 

A ženka, fina dama, neče ona često da sluša, zna da je moja maza, pa me gleda; a šta bi ti sad to hteo, jer je stvarno to potrebno, mi poručuje pogledom.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   11.06.14 6:26

Slika izgleda jako staro, ali prema uniformi, ne mora bit...

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1303
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   11.06.14 7:27

E ja sam imao dresiranog njemačkog ovčara sličan ovome na slici i koji je bio u hrvatskoj vojsci u službi i vjerovatno penzionisan takoreći.Imao je svoj pasoš i iz Pule je bio.Neznam kojim kanalima je stigao u V.Kladušu ali je završio kod mene.Imao je 2 godine kad je došao i još 9 kod mene živio.Komanda njemu ,PAZI ili ČUVAJ,je za njega bio zadatak koji slijepo izvršava bez obzira bilo nevrijeme ili ne.Konkretno kad mu kažeš čuvaj auto on smjesta legne kraj gume i ne miče se tj.možeš otići i u povratku naćićeš ga na istom mjestu.Nakon njegove smrti sad imam mješanca od majke njemačkog ovčara i bosanskog tornjaka ali nije ni pola u znanju kao taj što sam ga imao.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   11.06.14 9:28

@semsudin (citat):
E ja sam imao dresiranog njemačkog ovčara sličan ovome na slici i koji je bio u hrvatskoj vojsci u službi i vjerovatno penzionisan takoreći.Imao je svoj pasoš i iz Pule je bio.Neznam kojim kanalima je stigao u V.Kladušu ali je završio kod mene.Imao je 2 godine kad je došao i još 9 kod mene živio.Komanda njemu ,PAZI ili ČUVAJ,je za njega bio zadatak koji slijepo izvršava bez obzira bilo nevrijeme ili ne.Konkretno kad mu kažeš čuvaj auto on smjesta legne kraj gume i ne miče se tj.možeš otići i u povratku naćićeš ga na istom mjestu.Nakon njegove smrti sad imam mješanca od majke njemačkog ovčara i bosanskog tornjaka ali nije ni pola u znanju kao taj što sam ga imao.

KomentarNaslov komentara: Re: SLUŽBENI PSI U JNA   Today at 10:44

Na vrh Go down

SLUŽBENI PSI U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» SLUŽBENI PSI U JNA
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
» Titov Veles
» Ćuprija
» Srednje vojne skole