FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
GRANIČAR DPŠ
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2014-02-04

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   15.02.14 16:33

Evo i mene!Jeli je netko bio graničar na karauli DPŠ(Dušan Petrović Šane) selo Novo Korito a komandir Poručnik Dragan Gajić?Prva karaula u Zaječarskoj graničnoj komandi je SPK(Slobodan Penazić-Krcun) druga je DPŠ,a treća Ramadan........ mislim da je bilo 12 karaula.
A prije toga kasarna u Knjaževcu prvi Vod 3. Četa kap. Peitl Davor.Mitraljezac nišandžija M84 prva posluga
I da ne zaboravim pozdrav svima od "januarca"
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Dušan Petrović Šane" - granični odsjek Zaječar   15.02.14 19:14

@GRANIČAR DPŠ (citat):
Evo i mene!
Jeli je netko bio graničar na karauli DPŠ (Dušan Petrović Šane) selo Novo Korito a komandir Poručnik Dragan Gajić?
Prva karaula u Zaječarskoj graničnoj komandi je SPK (Slobodan Penazić-Krcun) druga je DPŠ, a treća Ramadan........ mislim da je bilo 12 karaula.
A prije toga kasarna u Knjaževcu prvi Vod 3. Četa kap.
Peitl Davor.Mitraljezac nišandžija M84 prva posluga.
I da ne zaboravim pozdrav svima od "januarca".

Graničar DPŠ.
Dobro došao na F.B.P.N. JNA.
Nisi nam napisao koje si godine bio u karauli "DPŠ", koja je bila vojna pošta, da nam napišeš nešto o toj karauli, o graničarima ....
Mislim da si ti ovdje jedini koji je bio u karauli "Dušan Petrović Šane" - granični odsjek Zaječar.
Možda se ipak još netko javi kad si otvorio temu o svojoj karauli.

A za generale koji ovo čitaju.
Neka netko otvori na stranicama Srbije posebnu temu za karaulu "Dušan Petrović Šane" - granični odsjek Zaječar, a sa njom premjestite i ovo što sam napisao.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
GRANIČAR DPŠ
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   16.02.14 0:13

Hvala na prijemu!
Zaboravih reći važno da smo čuvali rajon od graničnog kamena 358-374 1990. godine,a VP u Knjaževcu za vrijeme obuke bio mi je 5568/4.Komandant granične komande bio je major Marko Rosić.Na karauli sam bio kerovođa i snajperista.Sjećam se da su na Bugarskoj strani bili gradovi Belogradček i Vidin a karaula preko je bila karaula Salaš.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   16.02.14 7:04

Pozdrav Granicaru DPS i od mene...

Nisam sluzio JNA u granicarima, ali sam detinjstvo, osnovnu u srednju skolu proveo u gradu Zajecaru.
Kao deca smo puno puta gledali vojnike sa psima (korpe na njusci obavezno) kako ih vode ulicom; verovatno kod veterinara ili na obuku.
Jedina karaula za koju znam u blizini je Vrska Cuka, kod istoimenog granicnog prelaza sa Bugarskom; tamo su nas vodili na drzavni praznik, da se upoznamo sa zivotom i radom vojnika na granici, i kojom prilikom su oni za nas izvodili metodsko pokazne vezbe hvatanja ilegalnih prelaznika.

malo si me zbunio napisom da je tvoja karaula DPS bila u selu Novo Korito..

pronasao sam sliku koju je jedan staresina JNA stavio na net kao svoju prvu sluzbu:
@Kemo Specijalac (citat):
opet malo u Timocku krajinu...ovo bi trebala biti slika karaule "Ramadan Agusi", selo Novo Korito, bugarska granica, Knjazevac / GO Zajecar...

ovo bi trebala da bude karaula Ramadan Agusi koju si pomenuo kao susednu tvojoj, na fotografiji je navedeno selo Novo Korito; mozda je postojalo vise karaula u planinskom selu Novo Korito kod Knjazevca.

a karaula koju si pomenuo, Krcun, je bila kod sela Aldinac...neko kaze prva, neko zadnja...koliko sam procitao, prva posle GO Pirot, a zadnja gledano od Zajecara Smile uglavnom, od kamena 346-358 Smile

Na vrh Go down
GRANIČAR DPŠ
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   16.02.14 8:06

Da,Novo Korito ja sam bio i kurir išao sam svaki drugi dan   po poštu u selo i usput u dućan po potrebštine za vojsku. U selo je dolazio kod djeda i bake jedan mladić Bojan mislim da je živio u Zaječaru. A na telefon smo išli kod jednog čovjeka Gradeta koji mi je rekao gdje stoji ključ od njegove kuće i da samo otključam i telefoniram a to pokazuje koliko su ti ljudi volili vojsku.A odma uz karaulu je živio jedan deda sa babom koji se zvaše "deda Ranko".Sad sam završio sa poslom u farmi pa idem na skupštinu uzgajivača konja jer to je jednom godišnje a navečer ili najkasnije sutra stavljam i fotografije iz karaule i iz Knjaževca.Ima toga puno lijepoga u uspomeni po malo pa ćemo o svemu.
Pozdrav svima!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   16.02.14 9:11

@GRANIČAR DPŠ (citat):
Hvala na prijemu!
Zaboravih reći važno da smo čuvali rajon od graničnog kamena 358-374 1990. godine, a VP u Knjaževcu za vrijeme obuke bio mi je 5568/4. Komandant granične komande bio je major Marko Rosić.
Na karauli sam bio kerovođa i snajperista.
Sjećam se da su na Bugarskoj strani bili gradovi Belogradček i Vidin a karaula preko je bila karaula Salaš.

Graničar DPŠ.
Ne znam da li je to slučajnost ili pravilo ali i u mojoj karauli je kerovođao bio vojnik Saša Radenković iz Srbije i on je bio snajperista.!
Na vrh Go down
GRANIČAR DPŠ
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   16.02.14 16:34

Evo je drugovi zaboravih se malo pohvaliti sa gađanja u Zaječaru moja medalja Odličnom strelcu!

Pozdrav svima!!!
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   16.02.14 17:25

U Zaječaru sam proveo 30 dana na kursu za desetara.Došlo je nas 15-ak sa Kosova i bili smo smešteni u izvidjačkoj jedinici iz Zaječara..komandir je bio kap.Gatarić Dušan...
Obuku smo izvodili na Kraljevici...
Često sam preskakao ogradu i odlazio u prodavnicu preko puta kasarne..beše jedna jako dobra crnka za kasom..
Na vrh Go down
GRANIČAR DPŠ
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   20.02.14 16:25

Evo jedne slike sa zakletve iz Knjaževca 02.02.1990.
I nekoliko slika sa karaule DPŠ.
11.imagebam.com/30926/2865de309251508.jpg" />

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   20.02.14 21:06

@GRANIČAR DPŠ (citat):

Evo je drugovi zaboravih se malo pohvaliti sa gađanja u Zaječaru moja medalja Odličnom strelcu! 
Pozdrav svima!!!

Graničar DPŠ.
Mogao si nam ispričati kako si dobio tu medalju "Odličar strelac".!?
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   20.02.14 21:26

Taman dok se Graničar DPŠ ne javi i ne odgovori na pitanje o medalji, imao bih i ja da ga pitam...da li se seca gde je tacno gadjao kad je dobio tu medalju?

Gde se nalazilo to streliste?

Preko puta kasarne "Vasilije Djurovic - Zarki" na Kraljevici sigurno nije...tu je bio samo poligon za obuku, a u septembru se tu tradicionalno odrzavao vasar Smile

Postojalo je jedno streliste gde smo mi srednjoskolci isli na gadjanje iz predmeta Ono i Dsz puskom M48...malo van grada, na putu ka Knjazevcu , ili ka bugarskoj granici

Na vrh Go down
GRANIČAR DPŠ
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   21.02.14 9:54

Ne znam ni naziv ni mjesto gdje je to strelište bilo,znam samo da smo doveženi kamionom i da je to bilo u nekoj udolini i da to nije uopće bilo pravo strelište. Gađali smo mete 200,400,600 i 800 metara.Mete su bile pojasne,i pokretne ka kopsu.Na kraju kad smo došli u kasarnu u Zaječar postrojeni smo i onda su nam pročitali rezultate i podjelili medalje. A mi u Knjaževcu smo išli u g, Zuniče na gađanje a tamo je bilo pravo strelište sa svime što je potrebno za gađanje(objekat za nadzor gađanja,ležišta za vojnike prilikom gađanja,stolovi za čišćenje oružja i bunker od betona za bacanje bombi sa bazenom u slučaju da se vojnik uplaši)Pozdrav svima!.
Na vrh Go down
TomasCE
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2014-01-01
Dob : 51
M(j)esto Celje, Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   18.05.14 20:35

Evo i mene. Ja sam iz Slovenije došao na karaulu DPŠ u novembru 1985 kao stažista - mlađi vodnik. U to vreme komandir karaule je bio Mile Milkovski, vodnik.
Sečam se mnogo tih stvari. Stvarno su u selu bili ćika Ranko i baka (ne znam joj ime), koji su bili veoma gostoljubivi i pošteni. Uvijek smo se zaustavili kod njih i oni bi nam pripremili jednu kavu i jednu rakijicu. Uvijek. Ali samo jednu. Tako su bili dogovoreni sa komandom.
Na karauli sam bio (sa kraćim odsustvima) do 6. 6. 1986.
Bilo bi mi stvarno drago, da dobijem koju sliku karaule i još koji podatak.
Pozdrav svima graničarima sa DPŠ.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   18.05.14 22:02

@TomasCE (citat):
Evo i mene.
Ja sam iz Slovenije došao na karaulu DPŠ u novembru 1985 kao stažista - mlađi vodnik.
U to vreme komandir karaule je bio Mile Milkovski, vodnik.
Sečam se mnogo tih stvari.
Stvarno su u selu bili ćika Ranko i baka (ne znam joj ime), koji su bili veoma gostoljubivi i pošteni.
Uvijek smo se zaustavili kod njih i oni bi nam pripremili jednu kavu i jednu rakijicu.
Uvijek.
Ali samo jednu.
Tako su bili dogovoreni sa komandom.
Na karauli sam bio (sa kraćim odsustvima) do 6. 6. 1986.
Bilo bi mi stvarno drago, da dobijem koju sliku karaule i još koji podatak.
Pozdrav svima graničarima sa DPŠ.

TomasCE.
Dobrk došao na stranice F.B.P.N. J.N.A.
Imaš zanimljiv uvod.
Komandir karaule je bio vodnik a ti došao u karaulu "Dušan Petrović - Šane" kao mlađivodnik.!?
Ovo prvi put čujem da je mlađi vodnik došao u karaulu.!
Je li to u tvom graničnom odsjeku bilo uobičajno da mlađe vodnike šalju po karaulama.!?

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 19.05.14 18:39; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Senad
Džomba
Džomba

Broj komentara : 128
Član od : 2012-12-03

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   19.05.14 6:52

Nagradno, možda??
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   19.05.14 18:40

@Senad (citat):
Nagradno, možda??
Senade.
Nije se išlo na karaule za nagradu.!
Na vrh Go down
Senad
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   19.05.14 19:22

Znam, zato i kažem jer iz moje jedinice su po kazni išli na granicu, a nisu išli tamo kao vezisti!! affraid
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   19.05.14 21:28

Dobrodošao na forum   Tomas CE

Inače i ja sam iz Slovenije, ali trudim se upotebrljavati S-H jezik da se svi razumemo. Kao u JNA. 

Ja sam slično bio na bugarskoj granici '87 ali ispod tebe, sasvim malo iznad Makedonije. Kod nas nije bilo nagradnog služenja na granici u sarkastičnom smislu reči. Cela četa je otišla na granicu, osim nekoliko desetara što su ostali u kasarni.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3409
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   19.05.14 22:07

Po predhodnim komentarima ispada da se na granicu išlo po kazni. To bi trebalo značiti da su na granicu išli problematični i oni koji nisu valjali.
Niste u pravu.
Isto tako je točno da se nije moglo smatrati nagradom odlazak na granicu.
Govorim o "mom"vremenu a vi izvucite relevantan zaklučak,barem bi trebali jer ste bili vojnici ili ste
to trebali biti.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   19.05.14 23:34

@ZAGORAC (citat):
Po prethodnim komentarima ispada da se na granicu išlo po kazni.
To bi trebalo značiti da su na granicu išli problematični i oni koji nisu valjali.
Niste u pravu.
Isto tako je točno da se nije moglo smatrati nagradom odlazak na granicu.
Govorim o "mom"vremenu a vi izvucite relevantan zaključak, barem bi trebali jer ste bili vojnici ili ste to trebali biti.

Nismo rekao da smo išli na granicu po kazni.
Ali nije se ni išli dobrovoljno.
Onaj tko je mogao taj je ostajao u kasarnama, u gradu tamo gdje je mogao da dobije bolje radno mjesto, lakši posao, češće izići u grad, provesti se itd..
A oni koji nisu bili te sreće su išli po šumama i gorama.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   19.05.14 23:36

Ne slažem se da se je išlo na grnicu zbog kazne. Možda moja kartoteka nije baš bila najbolja, ali kartoteke mojih drugova su bile sasvim uredne. Cela kasarna je otišla na granicu. Ne mogu da kažem da su svi bili problematični, a ni ja nikad nisam odbijao da izvršavam naređenja. 

Da ne kažem da je 10-20 procenta vojnika otišlo na granicu.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   19.05.14 23:41

@Pero™ (citat):
Ne slažem se da se je išlo na grnicu zbog kazne.
Možda moja kartoteka nije baš bila najbolj, ali krtoteke mojih drugova su bile sasvim uredne.
Cela kasarna je otišla na granicu.
Ne mogu da kažem da su svi bili probllematični, a ni ja nikd nisam odbijao da izvršavam naređenja. 

Da ne kažem da je 10-20 procenta vojnika otišlo na granicu.

Nitko nije ni rekao da se je išlo po kazni.!
Ali dolazak u karauli i posao sa kojim smo se bavili nije bio baš divan i krasan za razliku od ostalih JNA poslova.
Na vrh Go down
TomasCE
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2014-01-01
Dob : 51
M(j)esto Celje, Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   20.05.14 12:00

Dosta nas iz ŠRO u Ljubljani su slali po granicama cjele Juge. Sve u svemu za pešadiju je karaula stvarno bila nagradno. Ekipa koja je bila na toj karauli u to vrijeme bila je stvarno odlična.
A to, da sam došao kao mlađi vodnik na karaulu na kojoj je bio komandir vodnik bilo je stvarno malo neobično, jer smo posle mjesec dana (ili dva) obojica bili vodnici. Nije bilo baš najbolje ali preživjeli smo obojica.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   20.05.14 13:00

Logično je da stažista iz ŠRO dođe u jedinicu kao mlađi vodnik i odsluženje završi kao vodnik, takav je bio sistem školovanja rezervnih oficira. Čudno mi je da su graničnu jedinicu povjeravali aktivnom starješini koji nema bar 3-4 godine staža i komandirske prakse u trupi.  scratch
Na vrh Go down
Senad
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   20.05.14 14:26

Iz moje jedinice,desetine poslali su po kazni jednog koji tamo nije trebao biti niti pod razno, bio je obučen za vrlo važan VES, ali je bio neodgovoran, i sve samo ne disciplinirani vojnik, ....drugi su bježali kad se radilo o prekomandi na granicu, uglavnom svi su se grebali, o tko zna koga sve ne??? da ostanu u jedinicama, naravno bilo je i onih koji su htjeli ići, eto to je sličica iz mojeg služenja, ništa lažno!!!
Pa je moj zaključak da se na granicu išlo i po kazni, u Strumici je vrijedilo da svi oni koji su lošije prošli obuku išli na granicu, i rijetko se je tko izvukao!!
A ovaj forum služi na bismo na njemu iznjeli svoje doživljaje, zar ne??
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar   Today at 22:39

Na vrh Go down

Karaula "Dusan Petrovic -Sane " granicni odsek Zajecar
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Dravograd - "Bukovje" VP 7646 67. granični odsek Dravograd 1986.-1987.
» Karaula 7.5 Serazin Robert, Veliki Dol, Granicni odsek Sezana 87 godina
» Kasarna "Maršal Tito" - Masline - Titograd = 87-92!
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.