FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kazne u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Kazne u JNA   17.02.14 19:40

Hajde malo o neispričanim pričama koje svi pokušavamo zaboraviti,možemo izuzeti čišćenje sanitarnih prostorija......traži se domišljatost oficira u kažnjavanju neposlušnih.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Kazne u JNA   17.02.14 19:46

@dojran (citat):
Hajde malo o neispričanim pričama koje svi pokušavamo zaboraviti, možemo izuzeti čišćenje sanitarnih prostorija...... traži se domišljatost oficira u kažnjavanju neposlušnih.

Ja mislio da ćeš ti prvi nešto napisati kao ono od tebe NIŠTA.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   17.02.14 19:49

Nema brige....kazna za neposluh je bila brdo Popovnjak(kokoš povuče ručnu dok pase) iza karaule Nikolić,pola sata do gore,mahneš bijelom krpom pa polako dolje,a Kvisko gleda s artiljerijskim durbinom...moram malo sačuvati za kasnije,bilo je toga još......
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   17.02.14 23:14

Osim prekorednih požarstava i poneke zabrane izlaska nije bilo nešto vrijedno pomena, osim jednom kada sam zatekao novog vojnika da svojom četkicom za zube čisti pločice u kupatilu. To me tako ražestilo da je dežurni baterije (nalogodavac) za malo ostao bez zuba (i tek dobijenog čina). Iako spontana i nagla, ovakva moja reakcija je imala "terapeutsko" dejstvo na cijelu bateriju, slične stvari se više nisu dešavale.  Smile
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   18.02.14 1:24

@Stazio (citat):
Osim prekorednih požarstava i poneke zabrane izlaska nije bilo nešto vrijedno pomena, osim jednom kada sam zatekao novog vojnika da svojom četkicom za zube čisti pločice u kupatilu. To me tako ražestilo da je dežurni baterije (nalogodavac) za malo ostao bez zuba (i tek dobijenog čina). Iako spontana i nagla, ovakva moja reakcija je imala "terapeutsko" dejstvo na cijelu bateriju, slične stvari se više nisu dešavale.  Smile

Osecam da je naredbodavac bio inspirisan filmom " Oficir i dzentlmen". Meni je neki vodnik u trenutku besa zapretio da ce da me vrati kuci. Very Happy 
Verovatno je bilo onih koje je takva pretnja mogla da zaplasi ali bih ja ponudu u taku prihvatio.Onda je valjda i sam shvatio kakvu je glupost odvalio, pa smo se zajedno smejali.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 18477
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   18.02.14 1:30

@BEOGRAD (citat):
Verovatno je bilo onih koje je takva pretnja mogla da zaplasi ali bih ja ponudu u taku prihvatio. Onda je valjda i sam shvatio kakvu je glupost odvalio, pa smo se zajedno smejali.

Ne bi se smijao sa si iz krajeva gdje se nisi mogao oženit bez odsluženog vojnog roka.  What a Face

Čuo nedavno priču o vojniku koji je umro od zatajenja srca na odsluženju.
Imao urođenu srčanu manu i nije bio za vojsku, međutim, zataškali roditelji samo da odsluži pod svaku cijenu, inače bi bio obilježen cijeli život.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   18.02.14 1:36

@Max Blitz (citat):
@BEOGRAD (citat):
Verovatno je bilo onih koje je takva pretnja mogla da zaplasi ali bih ja ponudu u taku prihvatio. Onda je valjda i sam shvatio kakvu je glupost odvalio, pa smo se zajedno smejali.

Ne bi se smijao sa si iz krajeva gdje se nisi mogao oženit bez odsluženog vojnog roka.  What a Face

Čuo nedavno priču o vojniku koji je umro od zatajenja srca na odsluženju.
Imao urođenu srčanu manu i nije bio za vojsku, međutim, zataškali roditelji samo da odsluži pod svaku cijenu, inače bi bio obilježen cijeli život.

Max, ostavi sada te priče i ne idi u OFF, jer traži se domišljatost oficira u kažnjavanju neposlušnih. Do duše, lično nemam o čemu pisati, nisam baš nešto bio maštovit po tom pitanju. I ona prava iz PS-a i Pravilnika o vojnoj disciplini koristio sam u krajnjoj nuždi.  silent

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   18.02.14 1:44

East&West (citat):
Max, ostavi sada te priče i ne idi u OFF, jer traži se domišljatost oficira u kažnjavanju neposlušnih. Do duše, lično nemam o čemu pisati, nisam baš nešto bio maštovit po tom pitanju. I ona prava iz PS-a i Pravilnika o vojnoj disciplini koristio sam u krajnjoj nuždi.  silent

A pila naopako?

Nagrađivanje i unaprjeđivanje mangupa?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   18.02.14 1:56

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):

A pila naopako?

Nagrađivanje i unaprjeđivanje mangupa?

To je nešto drugo, to je bilo pridobijanje neposlušnih uz sebe. Daš mu čin i malo vlasti i na taj način mu kod ostale vojske srozaš autoritet, u njihovim očima on od primera buntovnika (bez razloga) postaje  primer grebatora. Vojska se više ne divi njegovim nestašlucima, već ga u najmanju ruku ignoriše i on šta će, potpuno se uživi u novu ulogu. Možda nije baš džentlmenski, ali nekada se moralo. I za njegovo dobro Question   Idea

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   18.02.14 2:02

East&West (citat):
Možda nije baš džentlmenski, ali nekada se moralo. I za njegovo dobro...

Ne mislim da je to bilo loše.

Možda je u nekom slučaju ispalo ne-fer prema ostalima i pravilima službe općenito, ali dobar psihološko-pedagoški pristup.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   18.02.14 5:11

Zaboravio sam ime one tecnosti na bazi voska za glacanje hodnika. To je bio jedan od oblika izivljavanja, kada ti desetar prospe nekoliko flasa istog, a hodnik treba da se sija. Tu samo treba sacuvati prisebnost. Ti se zajebavas a u 10 uvece je povecerije. Na kraju isti desetar mora da ti pomogne, jer ce inace njega DOF da riba. Ja sam kljuc od WC-a nosi pored kljuca od kasete, a onda sam jedan dan odlucio da smrkom operem i zidove, jer su bili prljavi. Very Happy 
To je bio kraj "dezurstva" u WC-u a i preporuka za prekomandu. U prekomandi me niko nije "dirao", tako da nisam imao slicnih problema.
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   19.02.14 19:35

Dobra stvar za hodnike je bio i vim, a ponekad i čarli. Iza vima se hodnik stalno bijelio, pa bi dotični srečko morao sve pobrisati ponovno. A kad ti je pošpricao čarlijem, više vode, više je.. mjehurića.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   19.02.14 20:14

Ne sjecam se da je bilo neke "mastovitosti" u kaznjavanju. Prekoredna pozarstva, ciscenje WC-a, drkanje na obuci (atomski s ove, atomski s one, puzanje pod maskom....)
Negdje sam vec napisao o grupi desetara koji su jedne nedjelje uhvatili da driblaju gustera. Kao da se javi kod staze na raport u kancelariju. Pa ga onda cimali:  udji-ostav-izadji-udji-ostav-idi naglancaj cizme-udji-ostav-nisi se pravilno obratio....Dok momku nije dosadilo. Onda je usao, zakljucao vrata, stavio kljuc u dzep, zavrnuo rukave i poceo da ih djelja. Kad je zavrsio, izasao van a njih je pola sata kasnije nasao cato. Malo se pomucio dok ih je prepoznao (tesko bi i majci bilo) a onda su ih donijeli u ambulantu na krpljenje.
Djecko je bio "teskas" u Banjaluckoj "Slaviji".  Laughing 
A u ponedjeljak ujutro su zaprepastenom kapetanu sve cetvorica rekli da su se "povrijedili na basketu". Dobri stari Ilke, naravno, nije progutao njihovu pricu (a i cato mu je istandrlj'o kako se sve desilo) ali se pravio mutav.
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   20.02.14 14:52

Najveća kazna za vozače iz autočete u Karlovcu je bila ''skidanje'' sa vožnje i prevoz tovnih svinja sa vojne farme u klanicu.U prvom slučaju morao si non stop na požarstvo ( dva sata požarni pa četiri odmor ) i to po nekoliko dana za redom jer onaj ko je vozio morao je imati najmanje pet sati neprekidnog spavanja.U drugom slučaju prevoza svinja morao si skidati ceradu i prati kamion nekoliko dana za redom ( naravno deterđžentom ) kako bi se neutralisao smrad.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   20.02.14 22:16

Bilo je kazni za koje svi znamo od čišćenja čućavaca kiselinom bez maske,neko je đogerom gurao po cijelo produljeno požarstvo,što napisa BEOGRAD trljanje vošćane masti i u najboljem slučaju jednog vojnika vuku dvojica na čebetu.Nadalje od čišćenja snjega koji neprestano pada a prilazi paviljonima moraju biti totalno čisti-to donekle mogu shvatiti ali sam jednom opisao neka od prvih protupožarnih patrola ili PP-ci.Ja i kolega iz Kragujevca lajavi i pošalju nas na prijavnicu po opremu.Onaj vatrogasni šljem,opasač sa sjekirom i zbog tad viđenih prvi put u životu -27 C krenušmo po kasarni.Čujemo pucanje grana od leda,sakrijemo se u voznom parku već napola sleđeni iza Kraza i zapalimo cigarete,jedva da i one gore.U onoj tami odnekud izleti KIK naša neprežaljena vojnička ljubav  Laughing .Mirno,šta radite bre,šta bi bilo da plane vatra i sto i jedno pitanje u minuti.Računamo da je završio ali odvuče nas do jednog kuta i pokaže dvije bačve.Pita mene šta se u njima nalazi.Bacim oko i vidim piše bure za pesak a na drugoj bure za vodu.Pitanje kako ću gasiti požar,nikako druže Kapetane jer je voda sleđena.Digla mu se šapka,uzeo mi sjekiru,počeo tesati led  Shocked,vrati mi sjekiru i kaže :Vas dva ima da vratite vodu u obično stanje do iduće smjene a oni će nastaviti.Ja opet jeli mislite da bude potpuno tečna ili??,Šta da bude tečno??Pa druže Kapetane mislim na H2O-Šta ti je to heben li te radoznala,uhvatite se vode a ti mi se javi kad završi patrola.Jbga sve sam pokušavao izbjeći i izbjegao sam od svih tih nerazumnih radnji pogotovo ribanja čućavca svojom četkicom) što je i kolega Stazio napisao i napravio tako sam i ja kasnije štedio mladu vojsku svađajući se sa već dobro znanim dijelom "uvrnutog" oficirskog kadra.Od svih kazni nikad neću zaboraviti samo jednu.Ispod kuhinje se nalazilo skladište a u posebno odvojenom dijelu oni ogromni nazovimo boksovi 2,5x4 čini mi se tih dimenzija sa kiselim kupusom.Nas dvojica bez gas maski,jedan stoji na škalama/ljestvama i vadi onom ogromnom kuhačom kupus i tovari u kolica koja bi vozili do vrata a onda ih preuzimali drugi kažnjenici.Ne znam koliko dugo nisam mogao izbiti taj miris ili smrad kupusa iz nosa.Jedemo pečenje a meni miriše na kiseli kupus  Rolling Eyes .Puno bi se dalo napisati zgoda pa i onih iz pritvora koje su čak bile i daleko adekvatnije nego ove recimo izmišljene da vojsci ne bude nikad dosadno.
Idući put još koja priča o kaznama i izbjegavanju istih jer ih ja bar imam kao i svi vi i to je jedan od razloga zašto nisam dobio prekomandu.Ljudi raspišite se jer od teme pritvor nije bilo ovako dobre teme za nasmijati se nakon toliko godina iako je onda bilo i za plakanje.

zonta
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2012-11-01
M(j)esto niš

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   04.03.14 13:06

i nije nešto interesantno prekoredna požarstva u ulaznom holu kadetnice zabrana izlaska u grad
najgadnije je bilo poziv na raport dođi u 15,00 nemam vremena, dođi sutra, pa opet sutra,ajde sutra da lepo porazgovaramo  a ti pizdiš zato što si morao za raport svečano odelo da obučeš pa ti gledaj oblačiš ga skoro svaki dan e a i morao si onu stazu preko travnjaka koja je od ugla piste išla ukoso do prijavnice preriljati ako te uhvati DOF da ideš njome
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

Broj komentara : 170
Član od : 2013-05-24
M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   06.03.14 16:38

Dobio sam zabranu izlaska u grad dva mjeseca,jer sam bjezao kuci,mada nisu znali koliko  puta(dobro sam prosao) zatvor
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   06.03.14 19:06

Mislio sam otvoriti novu temu(Cinkarosi u JNA) ,mada neznam koliko je to interesantno!
Posto ima veze sa kaznom ,moze se i ovdje dikutirati o tome.
Kod nas je bilo par vojnika koji su cinkarili kod komandira voda i komandira cete..Tesko je se znalo ko bi mogao da bude posto ih je vise bilo..
Mene zanima druga stvar!! Koliko je bilo zastupljeno cinkarenje izmedju podoficira i oficira??
Mozda neko od oficira ima nesto da kaze ili neko iskustvo da nam isprica koga se sjeca u vezi medjusobnog cinkarenja!
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   06.03.14 19:23

@Dino-Priboj (citat):
Mislio sam otvoriti novu temu(Cinkarosi u JNA) ,mada neznam koliko je to interesantno!
Posto ima veze sa kaznom ,moze se i ovdje dikutirati o tome.
Kod nas je bilo par vojnika koji su cinkarili kod komandira voda i komandira cete..Tesko je se znalo ko bi mogao da bude posto ih je vise bilo..
Mene zanima druga stvar!! Koliko je bilo zastupljeno cinkarenje izmedju podoficira i oficira??
Mozda neko od oficira ima  nesto da kaze ili neko iskustvo da nam isprica  koga se sjeca u vezi medjusobnog cinkarenja!

Toga je bilo uvijek i svugdje a ima i danas,neki su to radili da bi napredovali,bili više cijenjeni a u stvari su bili toliko nisko u očima drugih,njima neshvatljivo.Bilo je toga i po karaulama gdje su mali kolektivi pa nisu to mogli sakriti bilo je preočito.Ja sam imao jednog ml.vodnika(zamjenik kom.kar.) koji se nije ustručavao to raditi pred svima i moram reći,nije baš bio omiljen,jedva smo čekali da ode....i otišao je a ostatak vojnog roka je bio pravo osvježenje u tom smislu.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   06.03.14 20:04

@dojran (citat):
...i otišao je a ostatak vojnog roka je bio pravo osvježenje u tom smislu.

Niste "provalili" naslijednika a sumnjam da ga nije bilo.  Suspect 

lol!
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   06.03.14 20:09

@Stazio (citat):
@dojran (citat):
...i otišao je a ostatak vojnog roka je bio pravo osvježenje u tom smislu.

Niste "provalili" naslijednika a sumnjam da ga nije bilo.  Suspect 

lol!

Nije bio dostojan protivnik u raspravi a i nije baš previše shvaćao neke stvari,što je nama odgovaralo.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   06.03.14 20:25

@dojran (citat):
Nije bio dostojan protivnik u raspravi a i nije baš previše shvaćao neke stvari,što je nama odgovaralo.

Znači očekivana situacija, bilo ga je, samo nije bio dovoljno dobar.  Wink
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   06.03.14 20:30

Ja sam osjecao tu neku negativnu atmosferu, da te neko(ili vise njih) gleda i konrolise iz prikrajka,
tako da se nikada nisam mogao opustiti.
I dan danas znam ko je cinkario, a vojska je to znala,tako da nisu bili uopste omiljeni medju nama..
Vjerovatno takvi ljudu su i u zivotu,pa im nemam sta zamjeriti,cinkarosi..
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   08.03.14 12:05

Za mene je najveća kazna bila jedne nedelje... Utakmica Bregalnica (Štip)- Galenika (Zemun), i stariji vodnik mi ne dozvoli izlazak u grad. A ja nedeljama pre toga govorio kako jedva čekam taj dan.  Mad
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   27.04.14 1:35

Najbolje je bilo kad su morali skidati pertle sa čizama da se slučajno ne objese u pritvoru.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   Today at 2:50

Na vrh Go down

Kazne u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Kazne u JNA