FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kazne u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 17:27

@Max Blitz (citat):
Tipičan različit pogled na stvari vojnika (znači civila koji je privremeno tu ne svojom voljom) i oficira profesionalca.
Vojnika ne zanima istjerivanje prava i pravde osim ako nije nešto drastično i ako uopće može biti u poziciji da nešto napravi.
Vojniku je najvažnije da mu je oficir dobar, iako su i oni strogi i pravedni bili na cijeni.

U konkretnom slučaju je zakazao cijeli zapovjedni lanac i nepravilnosti je trebalo riješiti kako gleda E&W jer ... I nečinjenje je greh, a ćutanje i trpljenje je znak odobravanja.

Apsolutno se slazem sa drugom East&West. Riba smrdi od glave, a cisti se od repa.
Za razliku od mene (ako sam novajlija),  drug East&West je prilicno uzdrzaniji u opisima svojih iskustava, jedan je od najiskusnijih na forumu.
On sturo nabaci neke stvari, koje bi bile, vjerujem, vrlo interesantne, a uglavnom stimulise ostale forumase i podstice da pisu o svojim iskustvima.
To sam zakljucio na osnovu tema koje sam kako-tako procitao, a jos nijesam sve. Izvinjavam se, ako je moj dosadasnji utisak pogresan.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 17:36

@PORUCNIK (citat):
East&West (citat):
Evo druže pisano Thu 13 Aug 2009.  0:25 tu sam bio samo gost "Črnomelj", pisano pre pet godina ali nije off

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t93p15-crnomelj-1978-1990

Izgleda da smo imali slicne metode, bata Nidzo. neformalne vodje pridobiti i postaviti ih na mjesto gdje ce njihova priroda, sklonost vodjstvu, doci do izrazaja. Maksimalno sam to koristio.

Koliko god bile velike suprotnost među ljudima, one su u biti ipak nešto sporedno. Ono što nas dijeli, u usporedbi s onim što nas udružuje, bezgranično je sitno.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 18:02

@Gringo (citat):
Koliko god bile velike suprotnost među ljudima, one su u biti ipak nešto sporedno. Ono što nas dijeli, u usporedbi s onim što nas udružuje, bezgranično je sitno.

Dobro receno, druze Gringo cheers
Na vrh Go down
šole
Gušter
Gušter

Broj komentara : 14
Član od : 2014-08-15
Dob : 46
M(j)esto Sevnica

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 21:51

Evo moje kazne...

Krajem juna izašao iz kasarne Vladimir Gortan...u blizini jedan kafič, a vlastnik neki Slovenac-oficir...tako sam čuo... Za par dana imao sam rođen dan, pa se napio...ono ohoho...i kad sam napustio kafič, meni se napravio mrak...malo mi u sječanju, da sam se pored kapije popeo preko zida i pao pod noge dežurnog oficira i požarnog...i probudio se u krevetu... Drugi (isti) dan na raport, dobijem kaznu-prekomando... Meni fali dva i pol meseca do skidanja i još redovni...gde dođem, ja sam džomba... Kakva kazna? Vojno odmaralište 13.maj u Fazani... Vozač vatrogasnog vozila...FAP 74 god. 8000km pređenih... Ala sam se navozio...i nagledao žena i hčerka od oficira...

Jaka neka kazna...
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 21:56

Ništa čudno Šole.I ja sam spominjao negdje na ovom forumu kazne koje su kolege dobile a sličile su ovoj tvojoj.Meni to nije ni danas jasno ali eto dešavalo se nekad.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 22:09

@PORUCNIK (citat):
@Gringo (citat):

Velike i mudre su to rječi. Taman za citiranje. Ali javi se problem prevoda tako estetsko složenih dubokih rječi.  Nikako da prevedem i da sam zadovoljan. 

Prevodi su naime ko i ženske. Lepi nisu verni, a verni nisu lepi.  

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 22:10

@more6 (citat):
Ništa čudno Šole.I ja sam spominjao negdje na ovom forumu kazne koje su kolege dobile a sličile su ovoj tvojoj.Meni to nije ni danas jasno ali eto dešavalo se nekad.

Kao sto rekoh, disciplinske mjere su trebale imati vaspitni efekat.
da sam ja, ponekad, kaznio vojnickim pritvorom - jedva bi docekali, da se odmore. Posao im je, zaista, bio prenaporan, do granice, a i preko, propisa o obaveznom odmoru. takoreci, nekad i do iscrpljenosti.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 22:22

Razmišljajući danas,pritvor ili zatvor mogao bi bti odmor ali tko je tako razmišljao kad je bio u vojsci.Tad je to djelovalo kao kazna a da to u stvarnosti i nije bila.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 23:26

@Četni evidentičar (citat):
@PORUCNIK (citat):
@Gringo (citat):

Velike i mudre su to rječi. Taman za citiranje. Ali javi se problem prevoda tako estetsko složenih dubokih rječi.  Nikako da prevedem i da sam zadovoljan. 

Prevodi su naime ko i ženske. Lepi nisu verni, a verni nisu lepi

Onda se samuje ili trazi kompromis

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   16.08.14 19:27

Pri dolasku u moju jedinicu, ritual je bio da o svakom vojniku procitam karakteristiku, sa svakim vojnkom porazgovaram, skinem mu (civilnu) sliku sa zdravstvenog kartona (ako je bila nalijepljena) i u posebnoj svesci je nalijepim. Pored nje sam ispisivao sve bitnije podatke o vojniku, ono: gdje je rodjen, sto je rodjen Smile koga ima kakvog su zdravlja, zanimanje i stosta... Tu sam pisao, kasnije i njihove prekrsaje, izrecene disciplinske mjere, pohvale i nagrade...
Pri prvom 'intrevjuu' sam uvijek pitao kad zeli da koristi redovno odsustvo.
Kad bih se nasao u situaciji da mi neki vojnik pravi disciplinske greske, pozvao bih ga na razgovor.

- Jesi li umoran? - pitao bih.
- Nisam, druze porucnice - obicno bi odgovorio.
- Meni nekako djeluje kao da jesi.
- Zasto tako mislite?
- Pa, u posljednje vrijeme pojavljuju se neke lose stvari, a ti si, nekako, uvijek tu. Koliko puta si isao kuci?
- Nisam ni jednom, druze porucnice.
- Eto. Posto si se malo umorio od vojske, mislio sam da te posaljeem na odsustvo, da se odmoris, pa poslije da ne bude problema.
- Druze porucnice, ja sam vam rekao da zelim da koristim redovno u... (drugom periodu).
- Znam, imam ovdje zapisano. Ali i ja sam vama rekao da zelim da mi vojnici ne prave probleme, pa mi se zelje ne ispunjavaju. Vidis kako nam se, nekako, zelje ne ispunjavaju. Zasto li je tako? - bio je to oblik 'ucjene'. - Sta mislis, ko je kriv? Ja ili ti?

Ako bi, poslije ovakvog razgovora vojnik nastavio sa ispadima, "kazna" mu je bila - odlazak na redovno. Najcesce sam to prijenjivao kod vojnika koji su u pocetku bili dobri vojnici, a onda uticaj nekih TAKOZVANIH 'dzombi' ili nekog drugog razloga, poceli da se 'malo' opustaju.

Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   22.08.14 1:02

Još jedan nastavak.
Već sam negde pisao o tome kakav je sneg pao početkom 1991. godine u Prizrenu.
Padao je danima, a mi čistili pistu koja je morala da izgleda kao u sred leta.
Kada je konačno prestao da pada, na obodima piste je bilo očišćenog snega u visini od 2 metra.
Imali smo neku obuku na pisti i dobijemo pola sata voljno. Sunce izašlo posle ko zna koliko dana, lep dan, ko stvoren za zezanje. Kada smo završili sa marendom, trojica-četvorica nas spontano počesmo da se grudvamo. Ko za baksuz, pojavljuje se poručnik i zove nas svojim gromoglasnom jačinom glasa (pravi artiljerac). Mi prilazimo.
-Ajd sad svako od vas da napravi po jednu veeeliku grudvu. Dobro ćete je utabati i držaćete je tako u rukama do kraja nastave.
Mi se gledamo u neverici.
-A ako se kojim slučajem nekome grudva istopi, napraviće jednu još veću da mu potraje!
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   22.08.14 1:23

@Mister Havana (citat):
Još jedan nastavak.
Već sam negde pisao o tome kakav je sneg pao početkom 1991. godine u Prizrenu.
Padao je danima, a mi čistili pistu koja je morala da izgleda kao u sred leta.
Kada je konačno prestao da pada, na obodima piste je bilo očišćenog snega u visini od 2 metra.
Imali smo neku obuku na pisti i dobijemo pola sata voljno. Sunce izašlo posle ko zna koliko dana, lep dan, ko stvoren za zezanje. Kada smo završili sa marendom, trojica-četvorica nas spontano počesmo da se grudvamo. Ko za baksuz, pojavljuje se poručnik i zove nas svojim gromoglasnom jačinom glasa (pravi artiljerac). Mi prilazimo.
-Ajd sad svako od vas da napravi po jednu veeeliku grudvu. Dobro ćete je utabati i držaćete je tako u rukama do kraja nastave.
Mi se gledamo u neverici.
-A ako se kojim slučajem nekome grudva istopi, napraviće jednu još veću da mu potraje!
Maltretiranje. Ne vidim razlog za takav njegov postupak. Mozda bi bilo adekvantnije da vam kaze da nekoliko kubika snijega vratite na pistu, da se vrze otopi.
Ne pada mi na pamet da branim ni starjesine, ni bilo koje pogresne postupke bilo kog pripadnika JNA, ali eto, tek nek se zna nek se cuje i ostalo.
Razlicita su iskustva. U osnovi svakog sistema su ljudi, a ljudi su razliciti.

Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   23.08.14 1:11

@PORUCNIK (citat):
Citat :
Maltretiranje. Ne vidim razlog za takav njegov postupak. Mozda bi bilo adekvantnije da vam kaze da nekoliko kubika snijega vratite na pistu, da se vrze otopi. 
Ne pada mi na pamet da branim ni starjesine, ni bilo koje pogresne postupke bilo kog pripadnika JNA, ali eto, tek nek se zna nek se cuje i ostalo.
Razlicita su iskustva. U osnovi svakog sistema su ljudi, a ljudi su razliciti.

Ma naravno da nismo zaista držali grudve do kraja, nego samo desetak minuta.
Poenta je da je on bio duhovit. Znao je da nagazi, nema greške, ali ova kazna je bila maštovita, a to je i tema. Naravno da nije bila po PS-u, jer da jeste, onda ne bi bila maštovita, zar ne?
A u ljudskoj prirodi je da ponekad prcne sistem, bilo sa koje strane da se nalazi.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   23.08.14 20:32

Komandant brigade u Kninu je zivio u kasarni. Bio je razveden i normalno, izlazio je s drustvom u vecernjim satima. Pri povratku je, obavezno, prolazio kroz hodnik pozadinskog bataljona i, normalno, za najmanju sitnicu i nepravilnost, slao je kuririra da pozove k-dira int cete (iako su tu boravili i PPo, autoodeljenje i dio tehnicke cete) u bilo koje doba noci.
Jedne prilike je naisao poslije tuce dvojice vojnika iz moje jedinice. Poslao je kurira po mene. Jbt, pa sta da im radim?
U kasarnu sam dosao oko 02,30 poslije ponoci. Oni su cekali ispred dezurane Dofa. Pozvao sam ih da dodju pred moju kancelariju.
Cekali su dok sam skuvao kafu, jedan kod dezurane, a drugi ispred kancelarije.
- Sta da im radim? - pitao sam se. Da ih posaljem zajedno u pritvor, mogu se opet potuci. Da ih posaljem na spavanje, jos gore. I u spavaoni se mogu potuci, a vojnici spavaju, pa jos veci belaj.

Ni jedno, ni drugo - idemo na maltretiranje, odlucio sam. Ljut i nenaspavan, izvalio sam se i polufotelju, izvadio "Previlo sluzbe" i naredio prvom da ga cita naglas.
Poslije pola sata citanja, pozvao sam dezurnog da mi posalje drugog. Onda je drugi naglas ccitao, a prvi cekao u hodniku, i sve tako do utsajanja.
Nisam pratio sta citaju, citaju li redom ili na preskoke, ubacuju li psovke komandiru cete u tekst citanja, ali su morali biti glasni.

Tako me niko nije mogao optuziti za maltretiranje, jer tu sam ja najvise izmaltretiran, a citanje PSa je imalo edukativnu funkciju. Osim toga, to sto nisu spavali - nisam ni ja i svi smo nastavili normalan radni dan.

bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   23.08.14 20:56

Jedna zgoda iz vremena kada sam bio pitomac, išli smo do hangara koji su bili smješteni u K4,( znaći izvan AŠC do Ante Banine koji su bili u Zadru znaju), izvukli smo ZIs-eve van hangara uhvatili za lafete i lagano po pisti između hangara, bilo je divno kolovoško ljetno doba, vručina nesnosna, pošto smo blebetali i to više od normalnog, zapovjednik nam je zapovijedio bojeve otrove, stavili smo maske i tajac, do kraja radnog dana niti pisnu niti zube škripnu. cheers

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   02.09.14 8:40

U vrijeme mog sluzbovanja bila je praksa da jutarnju gimnastiku izvodi starjesina jedinice u trupnoj sluzbi, a u komandama starjesina koga odredi komandant.
U Kardeljevu su starjesine komande garnizona izvodile jutarnju svakog jutra, od k-danta, do referenta za opste poslove (kako li se zvao onaj sto udara pecate.

U trupi sam mogao (i cesto sam to koristio) da izbjegnem tu aktivnost, da se vadim na obilazak restorana, pekare ili slicno. Medjutim, primijetio sam da i moji vojnici to rade (po ugledu na k-dira). Padalo je u oci koliko je malo mojih vojnika na gimnastici.

Morao sam da nesto preduzmem, pa sam poceo da vodim jutarnju. Nekoliko dana uzastopno sam to radio, pedantno ispitujuci opravdanost odsutnosti svakog vojnika.
Poslije par dana sam uspio da natjeram sve slobodne vojnike da izlaze. Odredjivao sam ritam zagrijavanja: dio koji se odnosi na trcanje i dio koji se prelazi 'korakom'. Naravno, bilo je malo forsiranije.
Ulijenjenim 'dzombama' to nikako nije odgovaralo, znao sam to. (Uglavnom se radio 'prvi komplet prostih vjezbi'. Sklekovi su se radili neujednaceno, a tek vjezba 'fazanov let'.) Malo sam ih 'provocirao:

- Sta je, siljok*rani? Kad izadjete u grad, svi se isprsite i glumite frajere. Mladji ste od mene 3-4 godine, a ne mozete ki koliko ja, iako pusim 2 kutie "partnera". 'Ajmo! Ostav zbog 'toga i toga'!

Da ne bi bilo kaznjavanje kolektiva zbog pojedinca, i sam sam radio sve vjezbe, a ne samo brojao. A ipak je to bilo kaznjavanje, ono podlo, na moj nacin.
Poslije par sedmica, bili su srecni ako ja ne vodim jutarnju. Izlazili su i stariji vojnici, a u tom slucaju, mladji nisu smjeli da budu 'vece dzombe' od 'dzombi', pa da ne izadju.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   Today at 12:32

Na vrh Go down

Kazne u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
 Similar topics
-
» Kazne u JNA