FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kazne u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   11.08.14 17:31

Elem, priča o mom poručniku #2.
Mi, mlada vojska učimo osnovne stvari. Popodnevna nastava, tema: strojeve radnje, strojevi korak. Gazimo li gazimo preko piste. Ono za šta se fudbaleri drže u živom zidu došlo do kolena. Gazimo malo ravno, pa malo, držeći se za opasače, ukrug. Otegla se obuka, već pada mrak, mi umorni, a poručnik nikako da bude zadovoljan. u jednom trenutku nas pita.
 -Vojsko, hoćete li cigaret-pauzu?
Mi svi uglas i pušači i nepušači:
 -Hoćemo!
 -Ajmo sad zagazite kako treba i dobićete voljno. A ako ne, cigaret-pauza može da izgleda i ovako: 
  Ja dimim na sred piste, a vi gazite oko mene ukrug.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 12:30

Kazna u vojsci je individualna stvar. najlakse je bilo pozvati na raport zbog povrede discipline i izreci disciplinsku mjeru. Ali to nije uvijek bilo efikasno. Svrha je bila da disciplinska mjera ima vaspitni uticaj. kako ce koja mjera uticati, zavisilo je od pojedinca i na pretpostavljenom je bilo da to procijeni.

lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 14:07

E sad ovo ne razumijem scratch .Kažete stvar je bila prepuštena pojedincu.Nije li postojalo neko pravilo?jeste li o tome nešto učili na akademiji,nije jednostavno i lako raditi sa ljudima.
Ako se loše gazi strojevi što uraditi.Kazniti četu,bateriju,vod nekom disciplinskom mjerom ili?
Mi smo u bateriji imali vojnika koji jednostavno nije mogao pratiti ritam,jebga neznam zašto ali nije išlo.Nakon tri koraka izgubio se.Bezbroj ostava je bilo zbog njega i beskonačnog gaženja koraka dok to nekome nije došlo iz guzice u glavu.
Naš je kapetan kažnjavao čitavu bateriju zbog njega nebi li mi nekako djelovali na njega i riješili problem.Poslije,kad se ustanovilo da čovjek jednostavno ima problem,nikom ništa.Ta zajebancija kao da se nije ni dogodila.
U artiljerijsko četi bio je sličan slučaj.Tamo da bi baterija riješila problem sa vojnikom,izmlatili su ga tako da je završio u stacionaru.Poslije je vojnik otpušten iz vojske kao nesposoba,mentalno nesposoban.
Iz moga voda čovjeka odrede za stražu a mi svi tvrdimo da nije sposoban za tu dužnost.Nije nas se poslušalo.kad je po noči vojnik preuzeo stražu,problemi.Kod izmjene se ne javlja,sakrio se u rov i nišani prema kolegama.Vojnik je dobio slom živaca.Poslije toga nikom ništa.
Neznam koliko se na tome učilo na akademiji ili je to sve određivala praksa od slučaja do slučaja.

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 14:11

@dojran (citat):
Hajde malo o neispričanim pričama koje svi pokušavamo zaboraviti,možemo izuzeti čišćenje sanitarnih prostorija......traži se domišljatost oficira u kažnjavanju neposlušnih.

Poručniče nov si, neki od starijih su oterali temu u Off pa smo se svi malo zaneli. Suština je ovo što sam citirao postavljača teme.
Iz tvojeg dosadašnjeg pisanja može se zaključiti da si bio dobar prema vojsci? Ipak za tih 5-6 godina tvoje službe valjda ti je neki borac (ili potčinjeni)  stao na žulj, a da si ti njega posle "očepio" ne po PS, nego domišljato kako kaže kolega"dojran"?

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 14:15

@lacoš (citat):
E sad ovo ne razumijem scratch .Kažete stvar je bila prepuštena pojedincu.Nije li postojalo neko pravilo?jeste li o tome nešto učili na akademiji,nije jednostavno i lako raditi sa ljudima.
Ako se loše gazi strojevi što uraditi.Kazniti četu,bateriju,vod nekom disciplinskom mjerom ili?
Mi smo u bateriji imali vojnika koji jednostavno nije mogao pratiti ritam,jebga neznam zašto ali nije išlo.Nakon tri koraka izgubio se.Bezbroj ostava je bilo zbog njega i beskonačnog gaženja koraka dok to nekome nije došlo iz guzice u glavu.
Naš je kapetan kažnjavao čitavu bateriju zbog njega nebi li mi nekako djelovali na njega i riješili problem.Poslije,kad se ustanovilo da čovjek jednostavno ima problem,nikom ništa.Ta zajebancija kao da se nije ni dogodila.
U artiljerijsko četi bio je sličan slučaj.Tamo da bi baterija riješila problem sa vojnikom,izmlatili su ga tako da je završio u stacionaru.Poslije je vojnik otpušten iz vojske kao nesposoba,mentalno nesposoban.
Iz moga voda čovjeka odrede za stražu a mi svi tvrdimo da nije sposoban za tu dužnost.Nije nas se poslušalo.kad je po noči vojnik preuzeo stražu,problemi.Kod izmjene se ne javlja,sakrio se u rov i nišani prema kolegama.Vojnik je dobio slom živaca.Poslije toga nikom ništa.
Neznam koliko se na tome učilo na akademiji ili je to sve određivala praksa od slučaja do slučaja.

Uh, uh, uhhhhhhh Sad 
Greška za greškom, komandira čete, komandira voda, pa desetara-KOa, donekle i kolektiva.  No Embarassed 

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18499
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 14:21

East&West (citat):
Ipak za tih 5-6 godina tvoje službe valjda ti je neki borac (ili potčinjeni)  stao na žulj, a da si ti njega posle "očepio" ne po PS, nego domišljato kako kaže kolega"dojran"?

I potpitanja, više podsjetnik.

- 'Politika' mrkve i batine?
- Nagrađivanje mangupa (unaprjeđenja, značke), da bi ih se diskreditiralo i 'vezale im ruke'?  Smile
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 14:30

East&West (citat):
@dojran (citat):
Hajde malo o neispričanim pričama koje svi pokušavamo zaboraviti,možemo izuzeti čišćenje sanitarnih prostorija......traži se domišljatost oficira u kažnjavanju neposlušnih.

Poručniče nov si, neki od starijih su oterali temu u Off pa smo se svi malo zaneli. Suština je ovo što sam citirao postavljača teme.
Iz tvojeg dosadašnjeg pisanja može se zaključiti da si bio dobar prema vojsci? Ipak za tih 5-6 godina tvoje službe valjda ti je neki borac (ili potčinjeni)  stao na žulj, a da si ti njega posle "očepio" ne po PS, nego domišljato kako kaže kolega"dojran"?

Da, o tome sam htio da pisem, o perfidnom (ili, ako hocete da to nazovemo - podlim) nacinu kaznjavanja. A bilo ih je vise nego sto bih zelio da priznam.
Da napomenem, kolektivno kaznjavanje je prekrsaj pretpostavljenog i mogao se preduzeti 'optuzni raport' kod njegovog pretpostavljenog.To se smatralo maltretiranjem.
Slucaj jednog starjesine u KMT Sarajevo.
Bio je ucenik generacije u vojnoj gimnaziji, a i na VA. Kao najbolji, dobio je pistolj. I kao najbolji, postavljen je za k-dira pitomackog voda u SVS KoV u Sarajevu.

Poslije jedne terenske obuke, sa koje su se vratili prilicno kasno, iscrpljena djeca su rano posla na spavanje. Vecina nije ocistila cizme. nakon povecerja, taj starjesina je dosao u kontrolu. Kad je vidio neociscene cizme, probudio je cio vod i naredio ciscenje cizama.

Sutradan su djecaci bili nekoncentrisani i pospani na nastavi. To je profesorima palo u oci i pitalu su sta im je. Ispricali su o svom umoru i nenaspavanosti. To je doslo do komande. Starjesina je uklonjen sa te duznosti.

Strogo sam se cuvao takvih postupaka.

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 14:42

Neociscene cizme? A da je K-dant skole ili neko viseg ranga slucajno banuo i naisao na neociscene cizme napenalili bi k-dira voda?
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 14:44

East&West (citat):
Uh, uh, uhhhhhhh Sad 
Greška za greškom, komandira čete, komandira voda,  pa desetara-KOa, donekle  i kolektiva.  No Embarassed 

scratch .Ne razumijem što znači,tj što ste htjeli reči ovi nabrajanjem formacija.
Ako mislite na to da ja tvrdim da je cijeli zapovjedni kadar u bateriju bio loš, i radio greške.Ne,suprotno.Skoro su svi po meni bili izvrsni stariješine osim najodgovornijeg,kapetana.On je i sam donosio skoro sve odluke,jel baš morao,to neznam.Moj je vodnik bio moja generacija,ili godinu stariji,i danas mu skidam kapu kao oficiru(pod) i kao čovjeku.A stv1kl,zajeban ali pravedan.Svi su ga se bojali,a u duši dobričina.Kad je on mijenjao kapetana za vrijeme godišnjeg,nikad problema a najviše bi vojnika otišlo na vanredni.
O vodniku 1kl,šefu topografa nebi ništa pisao.čovjek je donekle radio svoj posao uz problem koji je imao.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 14:56

@dpuric (citat):
Neociscene cizme? A da je K-dant skole ili neko viseg ranga slucajno banuo i naisao na neociscene cizme napenalili bi k-dira voda?

K-dant brigade u Kninu je slao kurira po mene u 2 sata nocu zato sto na jednim cizmama nisu stavljene carape. To je tipicno maltretiranje i vojnika kurira i starjesine.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 14:56

Kod mene u kasarni je pukovnik kaznio kapetana da cisti cipele celoj ceti. Ne mogu da se setim sta je zasrao ali cini mi se da je bilo nesto oko kasnjenja na posao ili raniji odlazak sa posla. Naravno odmah su se nasli dobrovoljci da pomognu kapetanu u nevolji.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:01

@BEOGRAD (citat):
Kod mene u kasarni je pukovnik kaznio kapetana da cisti cipele celoj ceti. Ne mogu da se setim sta je zasrao ali cini mi se da je bilo nesto oko kasnjenja na posao ili raniji odlazak sa posla. Naravno odmah su se nasli dobrovoljci da pomognu kapetanu u nevolji.

Kome da čisti,vojnicima?
To si čuo ili lično doživio?

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:06

@BEOGRAD (citat):

To je omalovazavanje potcinjenog i narusavanje ugleda starijeg pred potcinjenim.
Imao sam i takvih slucajeva.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:07

@lacoš (citat):
Kome da čisti,vojnicima?
To si čuo ili lično doživio?

Vojnicima cete u kojoj je bio komandir. Nisam licno video jer smo mi bili na nastavi dok je on cistio ali je bilo dosta svedoka. Cata i dezurni mu pomagali da zavrsi posao. Laughing 
Kasnije je isti kapetan napustio sluzbu, mada sam cuo da mu je drugarski sugerisano da je napusti.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:11

@BEOGRAD (citat):
Vojnicima cete u kojoj je bio komandir. Nisam licno video jer smo mi bili na nastavi dok je on cistio ali je bilo dosta svedoka. Cata i dezurni mu pomagali da zavrsi posao. Laughing 
Kasnije je isti kapetan napustio sluzbu, mada sam cuo da mu je drugarski sugerisano da je napusti.

Dogurao do kapetana pa mu sugerirali da napusti JNA scratch .Da to nije bio onih olovnih godina?

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:24

Jednom je uhvacen jedan od mojih najboljih vojnika uhvacen da je izlazio u grad bez dozvole (izlaz B - kako su to oni zvali).
Raporti i sluzbeni razgovori su oko 13h, poslije smjene dezurnih.
Nijesam ga pozvao na raport. Sreo sam ga ranije, na radnom mjestu ili krugu, ne sjecam se.

- Jesi li i ti izasao bez dozvole? - pitao sam ga.
- Jesam, druze porucnice - priznao je. Lice mu je pocrvenilo kao mak.

Pogledao sam ga, uzdahnuo, okrenuo se i otisao bez rijeci. To je bila jedna od podlijih kazni.

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:34

@PORUCNIK (citat):
. Lice mu je pocrvenilo kao mak.

Pogledao sam ga, uzdahnuo, okrenuo se i otisao bez rijeci. To je bila jedna od podlijih kazni.

O tom crvenjenju sam pisao pri prvom logovanju, još kao gost na ovom forumu. Lako je bilo sa takvima!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:38

East&West (citat):
O tom crvenjenju sam pisao pri prvom logovanju, još kao gost na ovom forumu. Lako je bilo sa takvima!

Daj mi link tog komentara.
Znao je da moze da izadje kad zeli i koliko zeli i bez posebnog razloga... Ako hoce i da se samo proseta. Ali, mnogo mami zabranjeno voce Laughing
Na vrh Go down
Saša Nikolić
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2014-02-22
M(j)esto Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:44

Druže Poručniče, sa pažnjom čitam svaki tvoj post. Imaš plus od mene za ovu anegdotu. Vidi se da si ljudina i da si u radu sa vojskom imao istančan pedagoški takt koji je nekim oficirima jako nedostajao. Smirenost, odmerenost, pravičnost i individualni pristup su nešto što je neophodno u svakodnevnom odnosu sa ljudima, a posebno u radu sa vojnicima.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:46

@lacoš (citat):
Dogurao do kapetana pa mu sugerirali da napusti JNA scratch .Da to nije bio onih olovnih godina?

Krajem 80tih, mada sumnjam  da cela prica ima neku politicku pozadinu. Tip je bio kapetan ali je hvatao sve moguce krivine, narocito kada se radilo o vremenu koje provodi na poslu.
Moram da naglasim da je pukovnik bio partizanska skola, sa vrlo malo razumevanja za mladje generacije. Znao je da dodje na posao pre svih i onda da zapisuje staresine koje kasne. Neki su cak preskakali ogradu, kako bi izbegli Jozu koji ceka ispred prijavnice. Isto je znao da "kao fazon ode kuci" a onda se vrati nakon sat vremena da vidi ko od staresina  nedostaje. Laughing

BEOGRAD: komentar modifikovan dana: 15.08.14 15:49; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:46

@lacoš (citat):
East&West (citat):
Uh, uh, uhhhhhhh Sad 
Greška za greškom, komandira čete, komandira voda,  pa desetara-KOa, donekle  i kolektiva.  No Embarassed 

scratch .Ne razumijem što znači,tj što ste htjeli reči ovi nabrajanjem formacija.
Ako mislite na to da ja tvrdim da je cijeli zapovjedni kadar u bateriju bio loš, i radio greške.Ne,suprotno.Skoro su svi po meni bili izvrsni stariješine osim najodgovornijeg,kapetana.On je i sam donosio skoro sve odluke,jel baš morao,to neznam.Moj je vodnik bio moja generacija,ili godinu stariji,i danas mu skidam kapu kao oficiru(pod) i kao čovjeku.A stv1kl,zajeban ali pravedan.Svi su ga se bojali,a u duši dobričina.Kad je on mijenjao kapetana za vrijeme godišnjeg,nikad problema a najviše bi vojnika otišlo na vanredni.
O vodniku 1kl,šefu topografa nebi ništa pisao.čovjek je donekle radio svoj posao uz problem koji je imao.

Kako god bilo da bilo, greška je upravo u tom nizu. Kapetan ne valja, ostali dobri?? Pa ako je tako, što nisu zlostavljanje tog kapetana prijavili višoj komandi ili njegovom starešini? I nečinjenje je greh, a ćutanje i trpljenje je znak odobravanja. I anonimne prijave su razmatrane, okolo naokolo pa se dođe do podataka, pa neko posle mora da podvije rep i uvuče rogove. Pa i zec ponekad pokaže zube (barem na kupus)  Laughing 

Ali ovde nije tema o kaznama predviđenim PS-om ili još gore o maltretiranju vojnika od strane starešina. Tema je da ti ga "uvali stručno" da samo ti i on znate o čemu se radi. Domišljatost što bi rekao "dojran" . Činom autoriteta, a ne autoritetom čina.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 15:55

@PORUCNIK (citat):
East&West (citat):

Daj mi link tog komentara.
Znao je da moze da izadje kad zeli i koliko zeli i bez posebnog razloga... Ako hoce i da se samo proseta. Ali, mnogo mami zabranjeno voce Laughing

Evo druže pisano Thu 13 Aug 2009.  0:25 tu sam bio samo gost "Črnomelj", pisano pre pet godina ali nije off

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t93p15-crnomelj-1978-1990

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 16:24

East&West (citat):
Evo druže pisano Thu 13 Aug 2009.  0:25 tu sam bio samo gost "Črnomelj", pisano pre pet godina ali nije off

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t93p15-crnomelj-1978-1990

Izgleda da smo imali slicne metode, bata Nidzo. neformalne vodje pridobiti i postaviti ih na mjesto gdje ce njihova priroda, sklonost vodjstvu, doci do izrazaja. Maksimalno sam to koristio.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 16:32

@Saša Nikolić (citat):
Druže Poručniče, sa pažnjom čitam svaki tvoj post. Imaš plus od mene za ovu anegdotu. Vidi se da si ljudina i da si u radu sa vojskom imao istančan pedagoški takt koji je nekim oficirima jako nedostajao. Smirenost, odmerenost, pravičnost i individualni pristup su nešto što je neophodno u svakodnevnom odnosu sa ljudima, a posebno u radu sa vojnicima.

To se nije ucilo u skoli. Vise je to bilo iskustveno znanje, jer sam osam godina bio 'krajnji potcinjeni' i vise 'neprilagodjen' nego 'primjeran' u kolektivu. Stalno na udaru kritike i na granici izricanja disciplinskih mjera. Ispekao sam sve vojnicke mangupluke i nisam sebi 'smio' dozvoliti da budu veci mangupi od mene. Sve sto oni znaju, znao sam i ja, bar osam puta bolje (osim otvaranja tudjih ormara, ili nesto slicno).

Dakle, savjet svim rukovodiocima, bez obzira koji je kolektiv u pitanju - "podji od sebe". Sto ne bi volio da tebi rade, nemoj raditi drugima.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18499
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   15.08.14 16:59

East&West (citat):
@lacoš (citat):
Ako mislite na to da ja tvrdim da je cijeli zapovjedni kadar u bateriju bio loš, i radio greške.Ne,suprotno.Skoro su svi po meni bili izvrsni stariješine osim najodgovornijeg,kapetana.

Kako god bilo da bilo, greška je upravo u tom nizu. Kapetan ne valja, ostali dobri?? Pa ako je tako,  što nisu zlostavljanje tog kapetana prijavili višoj komandi ili njegovom starešini?

Tipičan različit pogled na stvari vojnika (znači civila koji je privremeno tu ne svojom voljom) i oficira profesionalca.
Vojnika ne zanima istjerivanje prava i pravde osim ako nije nešto drastično i ako uopće može biti u poziciji da nešto napravi.
Vojniku je najvažnije da mu je oficir dobar, iako su i oni strogi i pravedni bili na cijeni.

U konkretnom slučaju je zakazao cijeli zapovjedni lanac i nepravilnosti je trebalo riješiti kako gleda E&W jer ... I nečinjenje je greh, a ćutanje i trpljenje je znak odobravanja.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kazne u JNA   Today at 9:35

Na vrh Go down

Kazne u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Kazne u JNA