FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Mariologija

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1333
REPUTACIJA : 23
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   29.10.17 14:54

Hvala na obaveštenju.
Na vrh Go down
Brkakougar
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 224
REPUTACIJA : 11
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   29.10.17 20:13

Ja nebih rekao da ona bilo sta proucava vec marketingom ubedjuje mase da je u nesto sto je vec neko negde napisao istinito i to treba propagirati, naravno da masa ljudi to prihvati, ne zato sto veruje u to nego da kontrira drugoj strani...ukratko receno stvori mrznju iz koje ces izvuci korist.
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 5512
REPUTACIJA : 147
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   29.10.17 20:47

@Brkakougar (citat):
Ja nebih rekao da ona bilo sta proucava vec marketingom ubedjuje mase da je u nesto sto je vec neko negde napisao istinito i to treba propagirati, naravno da masa ljudi to prihvati, ne zato sto veruje u to nego da kontrira drugoj strani...ukratko receno stvori mrznju iz koje ces izvuci korist.

Ne slažem se da marijološke dogme stvaraju mržnju, one samo stvaraju razlike ili jaz izmedju ionako podjeljenih kršćanskih denominacija,
konkretno izmedju katoličke Crkve i drugih denominacija. Prva takva dogma seže još u ranu Crkvu, kad je na efeškom saboru Marija proglašena
za bogorodicu. Tu dogmu je tad odbacija jedino asirska Crkva istoka, dok sve današnje Crkve proizašle iz rane Crkve i dalje drže tu dogmu. 
Potom je došla dogma o uvijek djevičanstvu, tj. da je Marija bila djevicom prije začeća, poslje poroda i vazda. Ovo, sve i da je tako, nema nikakva učinka
na spasenje, dogma koja nema biblijsko uporište kao ni ona prva. To su tako zaključili crkveni oci. Protestanti to kompletno odbacuju. 
Katolička Crkva je onda u samohodu uvela još dvije dogme: tjelesno uzdignuće Marije u nebo i dogma o začeću Marije bez istočnoga grijeha. 
Naravno, ništa od ovoga ne nalazimo u bibliji. Stoga nije ni čudo da protestanti sve to kompletno odbacuju.

gerard ford
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1077
REPUTACIJA : 37
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   29.10.17 22:25

@Brkakougar (citat):
Marija  (Biblijska)je Kristova majka  simbol ljubavi u svim kršćanskim konfesijama i ona poziva samo  na ljubav kao i njen sin naš Bog.Sve drugo su  dodatci jelima a njih ima raznolikih okusa .
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   02.12.17 12:33

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   02.12.17 12:49

"Nebeski" poštanski ured radi svakim danom.

gerard ford
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   02.12.17 13:38

Kako je radosno pokušati živjeti ove Evanđeoske poruke gotovo svakodnevni podsjetnik na Evanđelje naše Majke!

[size=32]OTKRIVENJE - 12. poglavlje[/size]

Sjajna Žena
I znamenje veliko pokaza se na nebu: Žena odjevena Suncem…"  (Otkr. 12,1)

"Ja sam Žena odjevena u Sunce. Nalazim se u nutrini (intimi) Božanskog Trojstva."  (14.6.1980.- br. 201)

"Sjajna sam kao Sunce, jer sam pozvana da postanem Majkom Isusa Krista, koji  je vječni Sjaj Očev."  (8.9.1990.- br. 431)  

Lijepa Žena

"…Mjesec joj pod nogama,… "   (Otkr. 12,1)

"Lijepa sam kao Mjesec koji blista od odraza sunčeva sjaja, jer je moja ljepota, Ljepota Presvetog Trojstva, jer me punina Božje milosti preobrazuje, Njegova me Božanska Svetost obavija."  ( 8-9.1990.- br. 431)

Kraljica

"…a na glavi (joj) vijenac od dvanaest zvijezda."   (12,1)

"Oko moje glave nalazi se kruna od dvanaest zvijezda. Ta kruna je znak kraljevskog dostojanstva…. Dvanaest zvijezda, od kojih se sastoji sjajna kruna mog majčinskog kraljevstva, tvore izraelska plemena, apostoli i apostoli ovih vaših zadnjih vremena."   (8.12.1989. - br. 414)   

Velik crven Zmaj   - komunizam

"I pokaza se drugo znamenje na nebu: gle Zmaj velik, ognjen, sa sedam glava i deset rogova; na glavama mu sedam kruna…" (Otkr. 12,3)

"Velik crveni Zmaj je bezbožni komunizam, koji je posvuda raširio zabludu nijekanja i tvrdoglavog odbacivanja Boga.
             Veliki crveni Zmaj  je marksističko bezboštvo koje se pojavljuje sa deset rogova, odnosno sa snagom svih sredstava priopćivanja, kako bi naveo čovječanstvo na neposlušnost prema deset Zapovijedi Božjih; i sa sedam glava, sa po jednim dijademom  na svakoj kao znakovima moći i kraljevskog dostojanstva.
            Okrunjene glave označuju nacije u kojima se komunističko bezboštvo učvrstilo i vlada snagom svoje ideologijske, političke i vojne moći.
            Veličina Zmaja jasno pokazuje prostranstvo zemlje u kojoj nesumnjivu prevlasti ima komunističko bezboštvo. Njegova je boja crvena jer se služi ratovima i krvlju kao sredstvima svojih bojnih osvajanja." (14.5.1989.- br. 404)                     

Crkveni otpad

"…a rep mu povlači trećinu zvijezda nebeskih – i obori ih na zemlju."  (Otkr. 12,4)

"Ljubljeni sinovi, da bi vas uspio udaljiti od mene, danas se moj Protivnik bijesno diže protiv vas. Uspijeva oboriti s neba trećinu zvijezda, a vi ste zvijezde na nebu Crkve. Ali kako je veći broj onih kojima (Protivnik) potamnjuje njihov sjaj.
I tako vreba na vas na svaki način. Često se bori protiv vas preko duša vama vrlo bliskih i koje vi više ljubite, da bi vas doveo do malodušnosti, i tako ugasio u vama žar i gorljivost u vašem apostolskom djelovanju."  (15.8.1980.- br. 206)
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   02.12.17 16:37

@gerard ford (citat):

"Ja sam Žena odjevena u Sunce. Nalazim se u nutrini (intimi) Božanskog Trojstva."  (14.6.1980.- br. 201)

Ništa mene ni ne čudi da će u bibliji osudjena "Nebeska Kraljica" pokušat se uzdić do Božanskog Trojstva i sama sebe gradit bogom.

Isaija 14,12 Kako pade s neba, zvijezdo danice, kćeri zorina? kako se obori na zemlju koji si gazio narode?
Isaija 14,13 A govorio si u srcu svom: izaći ću na nebo, više zvijezda Božijih podignuću prijesto svoj, i sješću na gori zbornoj na strani sjevernoj;
Isaija 14,14 Izaći ću u visine nad oblake, izjednačiću se s višnjim.
Isaija 14,15 A ti se u pakao svrže, u dubinu grobnu.

Brkakougar
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 224
REPUTACIJA : 11
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   03.12.17 10:11

Cini mi se da sam procitao negde da je neko pokusao desifrovati bibloju i postaviti njena tumacenja i znacenja, medjuti na kraju je izvrsio samoubistvo...e sad radi cega verovatno niko ne zna.
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   05.12.17 15:29

@Brkakougar (citat):
Cini mi se da sam procitao negde da je neko pokusao desifrovati bibloju i postaviti njena tumacenja i znacenja, medjuti na kraju je izvrsio samoubistvo...e sad radi cega verovatno niko ne zna.
Biblija nije magijska knjiga nego Objava ljubavi i spasenja  .
“Kad su farizeji čuli kako Isus ušutka saduceje, okupiše se, a jedan od njih, zakonoznanac, da ga iskuša, upita: “Učitelju, koja je zapovijed najveća u Zakonu?” A on mu reče: “Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim. To je najveća i prva zapovijed. Druga, ovoj slična: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. O tim dvjema zapovijedima visi sav Zakon i Proroci.” (Mt 22, 34-40)

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   09.12.17 12:10

Na vrh Go down
arcibald01
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1099
REPUTACIJA : 32
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   09.12.17 22:19

@gerard ford (citat):
Očekivano!!
http://www.svjetlorijeci.ba/novosti/dopu%C5%A1tena-slu%C5%BEbena-hodo%C4%8Da%C5%A1%C4%87a-u-me%C4%91ugorje

No dragi Gerald, pa se ponovno v nečem strinjava. Namreč zgolj v pojmu "Pričakovano". Vsaj tako si napisal. Citiraš "FCM Svejtlo riječi", pa si poglej samo kdo sedi v redakciji revije pa boš hitro ugotovil, da gre za izrazito rimo katoliški cerkvi naravnano revijo, ki po mojem globokem prepričanju zavaja javnost, kar je v direktnem nasprotju z ideologijo in normami, ki jih cerkev zahteva od svojih vernikov. Zakaj tako mislim. Verjamem, da je kardinal Hoser izrekel misli v zvezi z božjo potjo (romanjem) v Međugorje. Namreč, da se v kratkem pričakuje končna odločitev v zvezi s tem. Iz članka bi nepoučeni lahko razumel, da je samo vprašanje časa kdaj bo romanje v Međugorje Vatikan uradno potrdil. Čaka se samo še na odločitev papeža. 

Vendar je papež svoje v zvezi z Međugorjem povedal že davno. Vem, da Gerald veš kaj je povedal, jasno in glasno je povedal, da Međugorje ne more biti božja pot, ker ni nikakršnega dokaza, da se je tam prikazala Marija. Posebej je papež poudaril, da gre v primeru Međugorja za zavajanje ljudi z namenom zaslužiti na njihovi naivnosti. 

Pa sva pri besedi "Pričakovano". Res je pričakovano, da Vatikan božje poti v Međugorje nikoli ne bo priznal, ne glede na to kaj ti pišeš in kaj piše cerkvena revija. 

Pa še nekaj me zanima, če ni to preveč osebno. Gerald, kje in kdaj si služil JLA?
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   09.12.17 23:23

arcibald01

Pa, dragi Gerald, opet se složim s nečim. To je samo u izrazu "Očekivano". Barem ste to napisali. Citiraš „FCM Svejtlo riječi”, pogledajmo samo tko sjedi u uvodniku časopisa i brzo ćete uvidjeti da postoji izrazito Rimokatolička crkva orijentirana magazin, koji po mom mišljenju obmanuti javnost, što je u izravnoj suprotnosti s ideologijom i normi crkva ih traži od svojih vjernika. Zašto mislim tako. Vjerujem da je kardinal Hoser izrazio svoje misli o putu Božjem (hodočašće) u Međugorje. Naime, konačna odluka u tom pogledu uskoro se očekuje. Iz članka bilo bi u neznanju shvatiti da je to samo pitanje vremena prije nego hodočašće u Međugorje Vatikan je službeno potvrdio. Samo čekaju na Papinu odluku.

Međutim, njegov je papa već odavno rekao o Međugorju. Znam da znate što je Gerald rekao jasno i glasno rekao da Međugorje ne može biti Božji način, jer nema dokaza da je Marija pojavio tamo. Naime, Papa je naglasio da u slučaju Međugorja obmanuti ljude kako bi dobili na njihovu naivnost.

Riječ je "Očekivana". To je uistinu Očekuje se da Vatikan hodočašće u Međugorje nikad neće biti primljen bez obzira što ste napisali i reći što crkveni časopis.

I još me zanima nešto ako nije previše osobno. Gerald, gdje i kada ste služili YPA?

Gospon pa nebu valjda uz dužno poštovanje  Muftija uređival jedan katolički tjednik ..ono fakat ne drži vodu naravno niti o ukazanju a ni o kršćanskim teološkim istinama?Kardinal Hozer je službeni Papin izaslanik za Međugorje ,a kaj se priznanja tiče Bogu  i svjedocima nije važna forma  nego plodovi.U Međugorju su potaknuti inzvarednim zahvatom Neba i  vidljivi su po cijelome svijetu.
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   10.12.17 14:41

U teologijama istočnih kršćanskih Crkava nije se razvila posebna mariologija kao grana teologije ili teološka disciplina kao na Zapadu. Vjeruje se i slavi ono što su prvi opći ekumenski crkveni sabori izrekli o Mariji u prvom kršćanskom tisućljeću, a što je kasnije opjevano i formulirano u izuzetno lijepim poetskim i proznim oblicima himnografijâ istočnih obreda sadržanih uglavnom u njihovim časoslovima. Temelj svega je dogma Efeškog koncila iz 431. g. koja kaže da je Marija Bogorodica, ona koja je rodila Isusa, pravoga Boga i pravoga čovjeka, kojima ima dvije naravi u jednoj osobi. Ovdje se u izričajima jedino razlikuje Asirska crkva Istoka čijeg je utemeljitelja Nestorija Efeški koncil osudio 431. g. kao krivovjernika jer je naglašavajući Isusovu ljudsku narav, naučavao da je Marija Kristo-rodica, a ne Bogo-rodica, rodivši prvenstveno Krista čovjeka. S druge strane, Armenska, Siro-jakobitska, Koptska i Etiopska crkva podržavale su teologiju da se Kristova ljudska narav utopila u onu božansku, pa je Kristova narav zapravo samo posve božanska. I taj je nauk osudila opća Crkva (Rim i Carigrad) na Kalcedonskom saboru 451. g. kao monofizitsko (jednonaravsko) krivovjerje.

http://book.hr/2017/01/01/stovanje-bogorodice-marije-na-krscanskom-istoku/

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   10.12.17 15:29

Citat :

U teologijama istočnih kršćanskih Crkava nije se razvila posebna mariologija kao grana teologije ili teološka disciplina kao na Zapadu. 

Nije se razvila posebna grana teologije jer se tu nema šta razvijat izuzev ljudskih fantazija. 

Citat :
Temelj svega je dogma Efeškog koncila iz 431. g. koja kaže da je Marija Bogorodica, ona koja je rodila Isusa, pravoga Boga i pravoga čovjeka, kojima ima dvije naravi u jednoj osobi. 

Da, Efeški sabor je uveo u vjeru ovaj čudan nauk o kojem ništa ne nalazimo u Svetom Pismu. 

Citat :
Ovdje se u izričajima jedino razlikuje Asirska crkva Istoka čijeg je utemeljitelja Nestorija Efeški koncil osudio 431. g. kao krivovjernika jer je naglašavajući Isusovu ljudsku narav, naučavao da je Marija Kristo-rodica, a ne Bogo-rodica, rodivši prvenstveno Krista čovjeka.

Nije Nestorije osnovao Asirsku Crkvu, jer je ona postojala stoljećima i prije njega. Osnovao ju je apostol Toma. 

Citat :
S druge strane, Armenska, Siro-jakobitska, Koptska i Etiopska crkva podržavale su teologiju da se Kristova ljudska narav utopila u onu božansku, pa je Kristova narav zapravo samo posve božanska. I taj je nauk osudila opća Crkva (Rim i Carigrad) na Kalcedonskom saboru 451. g. kao monofizitsko (jednonaravsko) krivovjerje.

Da, monofiziti su proglašeni krivovjernicima, zapravo svatko je bio krivovjernik tko se nije pokoravao nauku državne Crkve.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Mariologija   

Na vrh Go down

Mariologija
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-
» Mariologija