FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vikendice i poljoprivreda

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:02

@BEOGRAD (citat):

Vidim gore ventilacijske otvore,kod tih objekata koriste se toplinske pumpe ili je samo za provjetravanje?
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:12

@dojran (citat):
Citat :
Vidim gore ventilacijske otvore,kod tih objekata koriste se toplinske pumpe ili je samo za provjetravanje?
 Ovdasnji tip centralnog grejanja i hladjenja koji se zove foirced air.U novijoj gradnji se gotovo isljucivo koristi, barem ja nisam video radijatore. Ima prednosti ali jos vise mana. Prasina od istog ubija.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:19

@BEOGRAD (citat):
@dojran (citat):
Citat :
 Ovdasnji tip centralnog grejanja i hladjenja koji se zove foirced air.U novijoj gradnji se gotovo isljucivo koristi, barem ja nisam video radijatore. Ima prednosti ali jos vise mana. Prasina od istog ubija.

Da,to se i kod nas radi ali samo uz niskoenergetske objekte,samo je razlika da li zrak uzima iz geotermalne bušotine(100-tinjak m) ili iz sistema cijevi poredanih u duljini 200-250 m na 2,5 m dubine gdje je konstanta 15*C.Za dogrijavanje zimi koristi se toplinska pumpa sa sistemom odvlaživanja.Iako,nema prepreke da se ne koristi češće ali naši projekti ne dopuštaju uvijek takve izvedbe a i cijena je vrlo velika pa ljudi vrlo brzo odustanu.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:22

@dojran (citat):
@BEOGRAD (citat):

Klasicna americka gradnja.Vidimo buducu kuhinju,uradjena termo izolacija zidova sa R15 staklena vuna na zidovima I R19 na plafonu.Zidovi su standard 2,40 m visine,uradjena gruba,struja,gas,voda,grejanje/hladjenje(HVAC-force air).Spremno je za zatvarati zidove sa 1/2 inch gipsanim plocama ili eventualno 5/8 inch debljine.
Ovakva gradnja sa zavrsenim radovima,kuhinjom kupatilom,dvoristem,parkingom,garazom I sl kosta oko $750/km2

ps cijena grejanja/hladjenja u kuci od 200 m2,sa direktnim odvodom za izduvne gasove(ne treba dimnjak)I ovlazivac vazduha je oko $6 000 -ako sam uradish pola od toga-vrlo jednostavna instalacija netreba josh nikakva posebna kvalifikacija

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:27

@milutins (citat):
@dojran (citat):
@BEOGRAD (citat):

Klasicna americka gradnja.Vidimo buducu kuhinju,uradjena termo izolacija zidova sa R15 staklena vuna na zidovima I R19 na plafonu.Zidovi su standard 2,40 m visine,uradjena gruba,struja,gas,voda,grejanje/hladjenje(HVAC-force air).Spremno je za zatvarati zidove sa 1/2 inch gipsanim plocama ili eventualno 5/8 inch debljine.
Ovakva gradnja sa zavrsenim radovima,kuhinjom kupatilom,dvoristem,parkingom,garazom I sl kosta oko $750/km2

ps cijena grejanja/hladjenja u kuci od 200 m2,sa direktnim odvodom za izduvne gasove(ne treba dimnjak)I ovlazivac vazduha je oko $6 000 -ako sam uradish pola od toga-vrlo jednostavna instalacija netreba josh nikakva posebna kvalifikacija

Odkuda zrak za grijanje i hlađenje dolazi,odnosno,čime se grije a čime hladi?
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:29

Ako se stavi burad ispod,može biti i splav...
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:38

@BEOGRAD (citat):
Zato to Jose moze da napravi istu stvar za pola cene. U Srbiji je uvodjenje plina moj drugar platio 3000 eura. Kao da su kopali do Sibira, a ne pet metara do ulicne cevi.

Kod mene je bilo popularno tih 5-6 metara kopati-zatrpavati bez infrastrukture bar 4 puta,svatko je zaradio kao da je prvi put..

Inače ovakve kuće su postale in.Dosta ljudi kupuju čak i stare hrastove kuće i preseljavaju ih labudicama što dalje od grada.Cijene imam negdje i dosta sam to pratio i daleko su niže nego nove sa svim nanovo farbanjima i eventualnim razmještajem.Evo jedna koja je dovežena prije dvije godine,nanovo uređena(na drugim slikama)a sad ima i vjetrenjaču,solar i hidroturbinu.Od Zagreba do tu sat vožnje i uživaš.Odnosi se na Purgera  Wink 

Inače sjećam se prve Marlesove montažne kuće postavljene kod nas od jednog koji je dugo radio vani.Prvi komentari su bili kad je složena u par dana(nekih 100 m2)etaža+visoko potkrovlje da će izdržati jednu zimu i eventualno ljeto pa će gazda imati posla.Ta kuća stoji od '86 do dan danas ista a ove u njezinoj okolini su krpane ni sam ne znam koliko puta.
Ipak kad razmislimo  ova hrastova drvena kuća, 100 g stara, iznutra obložena kamenom vunom, folija za parnu branu, za prvu ruku-šporet požega, ugrije se za cca 1 sat ako je vani -5. Ipak opet smo mi smo najpametniji, a cca 500 000 000 ljudi od ALJASKE DO MEXICA žive u drvenim kućama a i Perica će početi bježati iz grada negdje na potok glumiti trapera  Laughing Narod se polako vraća onom toplom kutku i malim prostorijama gdje se može pričati,jesti i zabavljati kao nekad naši stari..

Matrix: komentar modifikovan dana: 27.02.14 22:40; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:38

Aha.saznao sam,koristite prisilno grijanje-hlađenje s izmjenjivačima topline,SPLIT system,to nažalost kad nas nije popularno nego se koriste hidraulička grijanja a hlađenje u moru Very Happy Very Happy 
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:41

@Matrix (citat):
@BEOGRAD (citat):
Zato to Jose moze da napravi istu stvar za pola cene. U Srbiji je uvodjenje plina moj drugar platio 3000 eura. Kao da su kopali do Sibira, a ne pet metara do ulicne cevi.

Kod mene je bilo popularno tih 5-6 metara kopati-zatrpavati bez infrastrukture bar 4 puta,svatko je zaradio kao da je prvi put..

Inače ovakve kuće su postale in.Dosta ljudi kupuju čak i stare hrastove kuće i preseljavaju ih labudicama što dalje od grada.Cijene imam negdje i dosta sam to pratio i daleko su niže nego nove sa svim nanovo farbanjima i eventualnim razmještajem.Evo jedna koja je dovežena prije dvije godine,nanovo uređena(na drugim slikama)a sad ima i vjetrenjaču,solar i hidroturbinu.Od Zagreba do tu sat vožnje i uživaš.Odnosi se na Purgera  Wink 

Inače sjećam se prve Marlesove montažne kuće postavljene kod nas od jednog koji je dugo radio vani.Prvi komentari su bili kad je složena u par dana(nekih 100 m2)etaža+visoko potkrovlje da će izdržati jednu zimu i eventualno ljeto pa će gazda imati posla.Ta kuća stoji od '86 do dan danas ista a ove u njezinoj okolini su krpane ni sam ne znam koliko puta.
Ipak kad razmislimo  ova hrastova drvena kuća, 100 g stara, iznutra obložena kamenom vunom, folija za parnu branu, za prvu ruku-šporet požega, ugrije se za cca 1 sat ako je vani -5. Ipak opet smo mi smo najpametniji, a cca 500 000 000 ljudi od ALJASKE DO MEXICA žive u drvenim kućama a i Perica će početi bježati iz grada negdje na potok glumiti trapera  Laughing Narod se polako vraća onom toplom kutku i malim prostorijama gdje se može pričati,jesti i zabavljati kao nekad naši stari..

A još otvoreni kamin.....i tko nam je ravan....
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:43

OK.
Vrlo prakticno rijesen system grejanja i hladjenja.Uradjen cjevovod-dakovi,receiveri se koriste za grejanje  hladjenje,kao I "dual"termostat koji to sve regulishe.
Kod mene je system za grejanje u tavanu,goristi se prirodan gas za zagrejavanje vazduha,koji se ventilatorom ubacuje u "cjevovod"-dakove.Znaci nema skladistenja toplog vazduha.Sistem se pali normalno na signal koji dobije od termostata.Kada se kuca ohladi,vazduh iz nje"make up"se odvodi drugim kanalom,filtrira i dogrejava.
Hladjenje je uz elektricnu energiju od 220 V,znaci coil je takodje na tavanu,kompresor je napolju,sve je besumno-vrlo mala potrosnja el energije.
Zimi za grejanje-perfektno izolirano,240 m2,ostra zima -za grejanje,kuhanje I zagrejavanje tople vode za kuhinju I kupatila-sve se koristi prirodan gas oko $250 prosjek novembar-MARTgodisnji prosjek oko $150..Elektricna energija-mjesecni prosjek oko 700 kw-$100/mjesec

milutins: komentar modifikovan dana: 27.02.14 22:47; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:47

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:48

@dojran (citat):

A još otvoreni kamin.....i tko nam je ravan....

Ima Dojrane  Wink i još žubor potoka,miris proljeća.Ove slike su bile kad je dovežena i malo osvježena.Postavljena je jeftino jer su kupljeni pragovi na željezničkoj stanici(30 komada)koji su bili na cijeni-daj što daš.

pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:50

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:51

Shvatio......plin grije izmjenjivač zrak se grije prolazeći kroz njega,ohlađeni zrak se filtrira pa ponovo na izmjenjivač topline.Hlađenje klima uređajem....u tom slučaju s druge strane upuhuje hladni zrak a dovod sa izmjenjivača(grijača) se zatvara.Malo komplicirana skalamerija ali vjerojatno učinkovita....ima li legionele?
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:51

Ovdje je sve fino objasnjeno-znaci vidite supply-izlaz toplog vazduha.
Return tj dogrejavanje vazduha iz kuce,filtriranje,kao I izbacivanje gasova posle sagorevanja (exhaust)napolje

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:53

Sta je legionella?Neke gljivice?Ili?

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:55

Bakterija u ventilacijskim kanalima i klima uređajima(obično u isparivačima) .......da li morate raditi dezinfekciju ventilacije?
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 22:58

@dojran (citat):
ima li legionele?

Ako se vruc napijes hladne vode.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 23:00

@pera84 (citat):
@dojran (citat):
ima li legionele?

Ako se vruc napijes hladne vode.

Za vodu i vruć znam i bježim od toga što dalje.....
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 23:00

Novi sistemi su vrlo sofisticirani,imaju efikasan system filtriranja,tzv HEPA(high efficiency particular air),system osvjezivaca vazduha,tj humidifikacija.Ja imam servic ugovor za godisnje odrzavanje,mijenjanje tih filtera,senzora-bilo kakav problem dolazi do automatskog gasenja sistema.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 23:02

@milutins (citat):
Novi sistemi su vrlo sofisticirani,imaju efikasan system filtriranja,tzv HEPA(high efficiency particular air),system osvjezivaca vazduha,tj humidifikacija.Ja imam servic ugovor za godisnje odrzavanje,mijenjanje tih filtera,senzora-bilo kakav problem dolazi do automatskog gasenja sistema.

E,to me zanima,znači HEPA je u pitanju..ima "pips" protiv bakterija i anti alergijski dodatak.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 23:05

Sleep Sleep Sleep Sleep Sleep Hvala na školi..sutra.. niskoenergetske kuće
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 23:08

Da.Topao vazduh nije najbolje rjesenje,niti najjevtinije sto se tice iskoristenosti energije.
Prednosti su mu,brza ugradnja/1 dan,jednostavno odrzavanje,direktan izlaz napolje produkta sagorijevanja,nema potrebe za skupim dimnjacima.Nema opasnosti od stvaranja ugljen monoksida.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 23:13

@Srdjan Radovanov (citat):
Ja sam razmišljao o takvoj kući, mislim da sam gledao na RTS-u, u "Kvadraturi Kruga" ali nisam siguran, samo sam ja mislio da uzmem montažnu al da mi bude kuća, žena i za decu sad kad dođu...ali nisam tolko upućem u kvalitetu grejanja, izolacije, kolko to mene sve izađe kad platim kuću, struju, vodu, i to sve sto treba, druže Mikula, i svi koji znate, dal sam na dobrom putu sa razmišljanjem ?
Nisam stručnjak za gradnje, ali da dam svoje mišljenje

Po sečanju stiropor ima sličnu izolovativnost kao drvo. znači 10cm drva je 10 cm stiropora. Prednost mu je da dobro uravnava vlagu u stanu - bolji vazduh. Ako želiš drvenu, uzmi na ključ. Pitaj jih za papire što trebaju, kako da izradiš temelje, instalacije ispod... U modernim kučama manjih otvorenih prostorija ne trebaš puno grejanja, osim ako ne zaladi, tada moraš da imaš pored kamina još neku rezervu.

Zanimljiva i dosta jeftina varijanta je imerički način, tu možeš puno sam da uradiš, ali moraš i puno da radiš, da znaš sve detalje, da imaš nacrte, itd...

Možeš klasičnu montažnu, kad ti dovezu, ploče pa jih sestave, pa če ti opet pomoči oko papira, ploče, itd.

Možeš iz porobetona, i tu češ dobiti podršku i možeš sam da radiš.

A možeš i sam iz cigli, sada su dosta bolje i imaju bolju izolaciju nego nekad.

Ne radi visoko i veliko. Pri izgradnji češ lakše da radiš niže, a i kde češ na stare godine po 10-20 puta preči sprat dva. I ako češ izabrati manju kvadraturu, a ne nek se vidi raskoš, lakše češ grijati i hladiti. To če sad več postati luksuz. I ne upotrebljavaj stiropor, to ne propušta vlagu!
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 23:16

@pera84 (citat):
@dojran (citat):