FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vikendice i poljoprivreda

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1249
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 23:47

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2458
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   27.02.14 23:53

@dojran (citat):
Bakterija u ventilacijskim kanalima i klima uređajima(obično u isparivačima) .......da li morate raditi dezinfekciju ventilacije?

Kakva bakterija.Zviznem pola litre domace brlje,ne plashim se ni vuka a kamoli nekakvih bakterija.
Jedina opasnost u tim slucajevima je  ban

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   28.02.14 0:18

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   28.02.14 1:09

@dojran (citat):
E,to me zanima,znači HEPA je u pitanju..ima "pips" protiv bakterija i anti alergijski dodatak.

Problem je sto se ovde u gradnji fuseri vise nego kod nas, tako da kada kupis kucu ti nemas pojma koji je dundjer istu pravio. Nekada je norma za kanale (ducts) bio pocinkovani lim, a sada koriste aluminijumsku foliju gde god je to moguce. Od te ustede najvecu korist imaju graditelji a posle toga majstori koji vecno nesto popravljaju. Sa godinama ti se kanali napune prasinom iz raznih izvora i onda ti nikakvi filteri ne pomazu. Zato je ovde 50% ljudi hronicno na antihistaminima. Ja koristim claritin zadnjih 20 godina, jer konstantno od nekud nesto duva i dize prasinu.
Najveca prednost sistema je sto omogucava centralno grejanje i hladjenje koriscenjem istih kanala, a to je zbog ovdasnjih klimatskih uslova, vise neophodnost nego luksuz. U drzavama kao sto su Nevada ili Arizona cesto kuce imaju dva sistema, jer jedan nije u stanju da rashladi kucu pogotovo ako je spratna.

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 52
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   28.02.14 9:25

@BEOGRAD (citat):
Problem je sto se ovde u gradnji fuseri vise nego kod nas, tako da kada kupis kucu ti nemas pojma koji je dundjer istu pravio. Nekada je norma za kanale (ducts) bio pocinkovani lim, a sada koriste aluminijumsku foliju gde god je to moguce. Od te ustede najvecu korist imaju graditelji a posle toga majstori koji vecno nesto popravljaju. Sa godinama ti se kanali napune prasinom iz raznih izvora i onda ti nikakvi filteri ne pomazu. Zato je ovde 50% ljudi hronicno na antihistaminima. Ja koristim claritin zadnjih 20 godina, jer konstantno od nekud nesto duva i dize prasinu.
Najveca prednost sistema je sto omogucava centralno grejanje i hladjenje koriscenjem istih kanala, a to je zbog ovdasnjih klimatskih uslova, vise neophodnost nego luksuz. U drzavama kao sto su Nevada ili Arizona cesto kuce imaju dva sistema, jer jedan nije u stanju da rashladi kucu pogotovo ako je spratna.

Ovdje je sasvim drugačiji tip gradnje,tako da bi za takve sisteme trebalo prostoriju visine 2.8-3.0 m.Iznad 2.4 m se postave ventilacijski kanali pa spušteni stropovi,e onda to cijenu diže u nebesa.Mi koristimo klasične sisteme grijanja,radijatore(nema prašine) na vodu koju grije plin,drva,drveni pelet,lož ulje.Drva su možda najekonomičnija ali netko stalno mora trpati pa ako nema nikog doma to je problem.U poslovnim prostorima često se koristi ventilokonvektorski sistemi koji griju i hlade ali i podižu prašinu pa nisu najsretnije rješenje za dom.Za manje prostore dovoljni su i SPLIT klima uređaji sa inverterom(odleđivanje vanjske jedinice) i pokazali su se najekonomičniji.Nove generacije plinskih kotlova(kodenzacijski) sa rekuperacijom ispušnih plinova(ispušne plinove koristi za grijanje vode preko imjenjivača topline,obrnuto nego kod vas,topli zrak grije vodu) su se kod nas pokazali najučinkovitiji pošto imaju vrlo visok stupanj iskorištenja.Za gušt u vikendicama je priča nešto drugačija,koristi se sve,od klasičnih peći na drva do plina i otvorenih kamina.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   28.02.14 18:38

@BEOGRAD (citat):

Ovaj sistem se koristi i u Svedsku.

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   28.02.14 18:54

@milutins (citat):
Jeste Krivaja radila nesto slicno.mislim da su imali i pogon na terenu,negdje oko Beograda.Krivaja je bila shampion u proizvodnji namjestaja kontinentalnog stila,drugi u svijetu po velicini sa svojih 15 000 radnika.Firmu je u urnebesne visine podigao pokojin Djordje Blagojevic.Bruto promet je premashivao milijardu $/year,1983 imali su ostatak dohotka oko $200 miliona.Firmu su osnovali austrijanci po aneksiji BiH,radila je i u toku II Sv Rata,direktor je bio Nijemac,proizvodila je montazne kuce/barake za potrebe treceg rajha,gotov proizvod se vozom slao dalje-dok nisu partizani podigli prugu u vazduh.
Imam jako puno informacija,arhivske gradje,fotografija od svih bosanskih giganata u proizvodnji i preradi drveta.(Shipad,Krivaja,Incel,Natron Maglaj).
Vikendica je "ubitacna"-jedino me brine unutarnja,toplotna izolacija.

1982-83 bio u kontak sa Krivajom iz Zavidovica uvezi gradnje vikendice u rodno mesto. Financiranje bi bilo preko ziro racuna u saradnju sa Ljubljanskom bankom medjutim se nesto nismo mogli dogovoriti pa sve to propalo pa otisli za CG i tamo sazidali to sto imamo danas.   Smile

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   28.02.14 19:31

@SveJug (citat):

1982-83 bio u kontak sa Krivajom iz Zavidovica uvezi gradnje vikendice u rodno mesto. Financiranje bi bilo preko ziro racuna u saradnju sa Ljubljanskom bankom medjutim se nesto nismo mogli dogovoriti pa sve to propalo pa otisli za CG i tamo sazidali to sto imamo danas.   Smile

Pasala bi jedna na Dunavu,to bi bilo skoro pola puta do CG pa da se malo aklimatizirate.Nije dobro sa hladne Švedske odmah u vrelu CG. Very Happy Taman 2-3 dana za prilagodbu Cool

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   28.02.14 19:55

@lacoš (citat):
@SveJug (citat):

Pasala bi jedna na Dunavu,to bi bilo skoro pola puta do CG pa da se malo aklimatizirate.Nije dobro sa hladne Švedske odmah u vrelu CG. Very Happy Taman 2-3 dana za prilagodbu Cool

Interesantno, pre par godine je moja "Sosa" bas tako i rezonovala  Very Happy . Otrisli u rodno selo i razpitali se za neku vikendicu sobzirom da do Dunava nemam ni kilometar. Nasli jednu za 4000 EU i skoro da je sve bilo gotovo. Doduse trebalo bi jos jedno 5-6000 za opravku ali kad sam razmisli sta ce mi!? Deca ce uvek za CG a ja? Samo od jednog do drugog i opravke, tako ja odustadoh od svega toga.

Kada me uhvati nostalgija za rodni kraj odsednem u hotel par dana.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   28.02.14 20:13

@SveJug (citat):
. Doduse trebalo bi jos jedno 5-6000 za opravku ali kad sam razmisli sta ce mi!? Deca ce uvek za CG a ja? Samo od jednog do drugog i opravke, tako ja odustadoh od svega toga.

Kada me uhvati nostalgija za rodni kraj odsednem u hotel par dana.

Dogradnje,popravci,obilasci.Kolega to ti je idalna rabota za penzionere,a ti si tome dosta blizu Laughing

Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   28.02.14 20:15

U Vojvodini ti se ne isplati da bilo sta zidas. Imas u okolini Beograda kuce za po 20.000 eura u odlicnom stanju. Neke se prodaju cak i sa namestajem.
Na vrh Go down
guster danijel
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 382
Član od : 2014-04-06
Dob : 46
M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   08.06.14 6:51

E ja bi ovaku kucicu napravio bas u Ivanjicu ili u Vrnjacku banju,jer svima nama iz kuce je zdrastveno potrebno,Meni treba pogotovo da izadjem iz ovog zagusljivog kopa .
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   08.06.14 15:58

Vikendica ti se u Hrvatskom Zagorju Zove klet i ona je iznad Vinograda, drvena je i stara sto i koju godinu..... a kako ti se zove glavni grad Hrvatskog Zagorja!!!
Ne znate kaj ne....pa Vinograd!!!

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1287
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   08.06.14 16:24

Pa zar nije klet u prevodu podrum ukopan u zemlju a gore na spratu stanovanje i može biti i jedno i drugo ogromno.Takvo što sam osobno imao prilike gledati u Novoj Gorici kod čovjeka koji proizvodi poznato vino GORIŠKA BRDA.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   08.06.14 16:47

To je podrum u kojem se čuva vino no on nije specifikum Zagorja bilo  ih je po Zagorju, kod bogatijih obitelji ali su ti podrumi zvani palnice bili u kučama i služili su kao smočnice dok naravno nije blio struje, kleti su baš drvene nastambe koje su služile za čuvanje baćve s vinom i one su uglavnom ljeti bile skoro prazne jer vina baš i nije blio, perviše.... onako koja litra za krijepost!!!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   18.06.14 10:19

Čiji li je ovo lijepo uređeni malinjak u Sirogojnu? Very Happy 

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3276
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   19.06.14 22:09

Lacos prijatelju,veruj da moj sigurno nije Evil or Very Mad ,predeo prepoznatljiv,amislim da slika malo kasni za vremenom,jer vec pocinje branje,ali sta vredi sto pocinje branje kada kao i svake godine cena bas jadna,ali verovatno tako i treba,jadni mi,pa zato i sve oko nas jadno,a tebi hvala sto posecujes i moj rodni kraj.Trebalo bi i fizicki da posetis,a ne samo ovako cheers
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   19.06.14 22:20

@ercov54 (citat):
Lacos prijatelju,veruj da moj sigurno nije Evil or Very Mad ,predeo prepoznatljiv,amislim da slika malo kasni za vremenom,jer vec pocinje branje,ali sta vredi sto pocinje branje kada kao i svake godine cena bas jadna,ali verovatno tako i treba,jadni mi,pa zato i sve oko nas jadno,a tebi hvala sto posecujes i moj rodni kraj.Trebalo bi i fizicki da posetis,a ne samo ovako cheers
Doči ću ja prijatelju,kad tad.Evo i sad sam pozvan da 21.6 dođem na otvorenje hotela kod sestrične,ali obaveze ne daju.Za svaki slučaj ti malo sira i pršuta čuvaj,stavi u RR Laughing .
A za poljoprivredu i poljoprivrednike ,što reći osim jadno i zajebano.Biće bolje jednog dana.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   22.01.16 21:52

@Mikula 67 (citat):
@BEOGRAD (citat):
@Mikula 67 (citat):
Pripremljeno za penzionerske dane...
i pogled sa Cera...

Odrade se temelji sve ostalo je njihovo, naknadno se odrađuju struja i voda
kao i pet premaza što lakom što zaštitom za drvo.

Mikula interesuje me kako si odradio legalni deo.Da li ti je trebao projekat,gradjevinska dozvola ili samo elektro saglasnost.Pretpostavljam da je zemljiste na kome se vikendica nalazi adekvatno za gradnju(nije shumsko gdje bi trebale dozvole ministarstava i sl

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1249
Član od : 2013-12-22
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   22.01.16 23:11

@milutins (citat):

Mikula interesuje me kako si odradio legalni deo.Da li ti je trebao projekat,gradjevinska dozvola ili samo elektro saglasnost.Pretpostavljam da je zemljiste na kome se vikendica nalazi adekvatno za gradnju(nije shumsko gdje bi trebale dozvole ministarstava i sl

Sve je bilo potrebno, kilogrami papira, bez obzira što je u pitanju seosko područje,
teško mi je da sve i nabrajam, vadili su se kojekakvi zahtevi, pa odobrenja, projekti, rešenja... Mad

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   02.04.16 14:59

Drug porucnik da li si sredjivao vocnjak ovog proleca? Jabuke u principu zahtijevaju mnogo posla oko obrezivanja, treba ukloniti ljetoraste, razrijediti krosnju,okopavanje,stajnjak i td.Ako si radio nesto oko toga stavi neku sliku.Ja imam ovdje 5-6 stabala jabuka koje sam uspio staviti pod kontrolu.Na zalost " tanak"sam u znanju sa obrezivanjem krusaka, imam nekoliko stabala viljamovki koje su se skoro pa otele kontroli, otisle previse u visinu.Najveci problem sa kruskama koje zaista izuzetno rode su mi vjeverice.Nacinju plod,naprave rupu u njemu da dodju do sjemenki,samo izvade i pojedu sjemenku, ostalo ih ne interesuje.Nerjesiv problem,nemam pojma kako se vocari u plantazama bore sa ovom napascu.
Sada sam poceo pripreme u povrtnjaku, plan je ambiciozan( oko 200 mkv),paprike,paradajz,luk,mrkva,persun,tikve,dve vrste paulja i prvi put ove godine sadim krompir.Prosle godine sam ubrao 15-ak kg svijetlo zelenog pasulja kao i barem 30 kg svjezih mahuna od druge sorte.Imam slike mozda to okacim,veci sam seljak od Matije Gubca.

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3918
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   02.04.16 20:48

@milutins (citat):
Drug porucnik da li si sredjivao vocnjak ovog proleca? Jabuke u principu zahtijevaju mnogo posla oko obrezivanja, treba ukloniti ljetoraste, razrijediti krosnju,okopavanje,stajnjak i td.Ako si radio nesto oko toga stavi neku sliku.Ja imam ovdje 5-6 stabala jabuka koje sam uspio staviti pod kontrolu.Na zalost " tanak"sam u znanju sa obrezivanjem krusaka, imam nekoliko stabala viljamovki koje su se skoro pa otele kontroli, otisle previse u visinu.Najveci problem sa kruskama koje zaista izuzetno rode su mi vjeverice.Nacinju plod,naprave rupu u njemu da dodju do sjemenki,samo izvade i pojedu sjemenku, ostalo ih ne interesuje.Nerjesiv problem,nemam pojma kako se vocari u plantazama bore sa ovom napascu.
Sada sam poceo pripreme u povrtnjaku, plan je ambiciozan( oko 200 mkv),paprike,paradajz,luk,mrkva,persun,tikve,dve vrste paulja i prvi put ove godine sadim krompir.Prosle godine sam ubrao 15-ak kg svijetlo zelenog pasulja kao i barem 30 kg svjezih mahuna od druge sorte.Imam slike mozda to okacim,veci sam seljak od Matije Gubca.
Porucnik je u bedaku vojnik
Za malo da mi zatreba "vikendica" ali da bih imao gdje da zivim. Uspio sam da zapalim tavanicu na spratu i da nisam na vrijeme primijetio, da sam bio pijan, umoran ili izasao, sad bih bio u satoru, bolnici, ili u ilovaci.
Druga srecna okolnost je sto je pocelo proljece, pa nije previse hladno, a treca sto je upravo pristigao kredit s kojim sam planirao nesto oko poljoprivrede. Ovako sam platio zidanje dimnjaka, krecenje, pokrivanje minusa i mali kazan za rakiju od 60 litara.

milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   10.04.16 17:32

Drug porucnik jedno pitanje za tebe, pretpostavljam da znas odgovor na njega. U pitanju je jedan izraz koji jeste lokalni, koristi se u mome kraju.Interesantno mi je da sam u tvojim postovima primijetio da koristis lokalne nazive koji su cesti i u mome kraju, mada smo geografski poprilicno udaljeni. Mislim na moj stari kraj.
Sta znaci izraz PALICHAK? Very Happy

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3918
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   10.04.16 21:25

@milutins (citat):
Drug porucnik jedno pitanje za tebe, pretpostavljam da znas odgovor na njega. U pitanju je jedan izraz koji jeste lokalni, koristi se u mome kraju.Interesantno mi je da sam u tvojim postovima primijetio da koristis lokalne nazive koji su cesti i u mome kraju, mada smo geografski poprilicno udaljeni. Mislim na moj stari kraj.
Haha! Postavicu snimak sta umije da uradi palichak lol!
Mada sam izraz mi nije poznat No

milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   10.04.16 22:29

@PORUCNIK (citat):
@milutins (citat):
Haha! Postavicu snimak sta umije da uradi palichak lol!
Mada sam izraz mi nije poznat No
'Bemliga,potkrala mi se stamparska greska-treba da pise PALUCHAK

KomentarNaslov komentara: Re: Vikendice i poljoprivreda   Today at 7:02

Na vrh Go down

Vikendice i poljoprivreda
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Vikendice i poljoprivreda