FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

NAJBOLJI RESTORANI

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   20.03.14 0:14

@Pero™ (citat):
Samo neznam kakvi su to stručnjaci kuvari kad u jelovnike pišu šoBska salata?

Šobska solata bi bilo više u duhu slovenskog jezika, iako je ispravnije šopska.

http://www.ljubeznipolnaskleda.si/2011/01/sobska-solata.html

Ne poznajem dobro slovenski jezik, ali koliko znam, on nema ono što je kod nas jednačenje po zvučnosti:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Jednačenje_po_zvučnosti

b prelazi u p, d prelazi u t, z prelazi u s,... itd...

@Četni evidentičar (citat):
Šopska solata meni je super ali nikad nisam ulazio u to zašto se zove šopska. Stvarno zašto je šopska i koji šopi su u pitanju?

Radi se o ovim Šopima:

http://en.wikipedia.org/wiki/Shopi

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   20.03.14 1:30

U principu se u našoj slovnici imena ne prevode. Da b i p se u tom slučaju mogu slično pročitati, kao što nije grafče na tafče, iako se slično čuje.

Ima slučajeva kde je prevod dozvoljen, ali ovde nije potreban.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   20.03.14 1:48

@Pero™ (citat):
Ima slučajeva kde je prevod dozvoljen, ali ovde nije potreban.

grafče na tafče...

Da, ovo su preveli.
Sad bi trebao reći stručnjak za slovenski jezik što bi bilo ispravno, ostaviti sve u originalu, pa da bude šopska salata ili prevesti sve u šobska solata.

Gravče na tavče kažeš?
Grah/pasulj je na makedonskom грав/grav.
Na slovenskom je fižol. Mislim da grafče ne bi išlo...  Smile
Grahče, pasuljče, fižolče...  Very Happy  scratch 
Kod nas je spomenuto jelo zapečeni grah.

Možda bi mena ovih naših jela bilo bolje bilo ostavit u originalu.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   20.03.14 2:27

Grafče sam napisao jer se slično izgovra, a i našao sam primerak u slo kde je sve pobrkano

http://www.kulinarika.net/recepti/16165/enoloncnice/tafce-grafce/

i makedonci se drže imena ako bi sve prevodili bio bi grav na tavi.

inače kod nas je fižol...hmmm, male zelene kuglice, grah je kao plod za kuvanje pasulja, a pasulj se kod nas kaže kao i samo za tradicionalno jelo sa juga.

Ima još puno sličnih prevoda - bosanski lonEc, prebranEc...

A tetovac se uvozi iz Kirgizije  Laughing
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   21.03.14 21:02

@Max Blitz (citat):
Možda bi mena ovih naših jela bilo bolje bilo ostavit u originalu.

Slažem se, neke stvari ne valja prevoditi.

Ne dugo nazad u Zagrebu naručujem klopu i pitam za prebranac, pa kaže konobar kako nema prebranca več samo zapečeni grah.

A grah, u Sloveniji zapravo su SMB kuglice, tako jih smo zvali u JNA i ja jih još dan danas.  

Pa onda pitam konobara koja je razlika između prebranca i zapečenog graha, pa kaže, u stvari to je to.

I još zanimljivi prevodi; Dunaj, Beč, Wien / sve ista šnicla - gde li jih nađemo. 

Pa onda; letalo, avion, zrakoplov, 

Pa onda, pes, ker, okučni .. (zboravio šta več), 

ovca, vuneni travožder, ofca 

Zamisli situaciju u restoranu; ja bih onu šta jede onaj tamo za onim stolom. Sve je to zbog toga, što se komplicira u poimenovanju ili prevodima.

Odsmo sa stran teme...

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: NAJBOLJI RESTORANI   20.04.14 11:33

Nedavno sam bio u jednom restoranu i poslužila me gazdarica specijalitetom kuće.!?
Je li netko od vas jeo ovakvu kombinaciju.!?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   20.04.14 11:39

Taman ako si čovjek traktor! Smile

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   20.04.14 11:40

@Vojnik Graničar (citat):
Nedavno sam bio u jednom restoranu i poslužila me gazdarica specijalitetom kuće.!?
Je li netko od vas jeo ovakvu kombinaciju.!?

Mora, da si bio gladan. Kombinacija je nešto posebno, možda fali još samo malo ribe.
Ovako nešto još nisam proba.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   21.04.14 2:02

Pero, gde točnije je ta restavracija na Metelkovoj?

Ja idem u Lj najradije kod Zokija (Okrepčevalnica Zoki na Palmejevi ulici) pored WTC-ja. Predzadnji lokalčič u ulici iza WTC. Pogotovo najbolje  od žara u Lj, što sam ja odkrio. (Puno bolje kao Pod Rožnikom ili Kod Mome ili Sofra..). Problem je parking ali je hrana prva liga i jako prihvatljive cene.

Sledeči put ču na Metelkovo, ako ču nači, pa da i to probam.

Ako češ otiči predaleko prema kliničkom centru, videčeš restavraciju Saraj (isto Bosanska/muslimanska hrana, bez svinjskog mesa). Poslednjih nekoliko dana sam prolazio tamo, pa ajde da probam. Imaju nešto malo parkinga, ambijent baš nije nešto, cene su dosta visoke, drastično više od Valtera, Usluga i kelneri, nije loše, ali nije naročito, kvalitet hrane zanimljiv, nije loše, ali ipak kao da nešto fali. Bio sam u pet sati popodne, napolju su pekli jedno jagnje, falilo mu bar još 3-4 sata...

Ne mogu da kažem da je bilo nešto loše, ali nije bilo ni ništa što bi me impresioniralo, Radije kreni malo nazad do Valtera. Tamo mi se više sviđalo a i cene su bolje.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   18.06.14 23:24

@Pero™ (citat):
Ako češ otiči predaleko prema kliničkom centru, videčeš restavraciju Saraj (isto Bosanska/muslimanska hrana, bez svinjskog mesa). Poslednjih nekoliko dana sam prolazio tamo, pa ajde da probam. Imaju nešto malo parkinga, ambijent baš nije nešto, cene su dosta visoke, drastično više od Valtera, Usluga i kelneri, nije loše, ali nije naročito, kvalitet hrane zanimljiv, nije loše, ali ipak kao da nešto fali. Bio sam u pet sati popodne, napolju su pekli jedno jagnje, falilo mu bar još 3-4 sata...

Ne mogu da kažem da je bilo nešto loše, ali nije bilo ni ništa što bi me impresioniralo, Radije kreni malo nazad do Valtera. Tamo mi se više sviđalo a i cene su bolje.

Tek sam danas stigao, da idem nešto pojesti po tvojoj preporuci Pero. Kad ono počnem ja razmišljati. Gdje li si mi rekao, da je bolje, kod Saraja ili kod Valtera? I tako kolebao ja. Perkirao ispred Valtera, kako nisam našao onaj ulaz za parking kod Saraja i otišao pešice do Saraja oko 11 sati. I zahebao. 

Sasvim je tačno, što si rekao i tvojoj oceni pridružujem se u potpunosti.  Nije, da je loše, ali nisam bio impresioniran.

Sledeči put idemo nas dvoje kod Valtera, ako se slažeš. Kako izgleda na jesen i možda čak prije, bit ču ponovo zbog posla češče u Ljubljani.

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   19.06.14 20:36

A i ti si došao u godine kad te zanima gdje se bolje jede....a nekad si gledao ....gdje bi nešto skršio.. affraid

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   19.06.14 21:20

@Gringo (citat):
A i ti si došao u godine kad te zanima gdje se bolje jede....a nekad si gledao ....gdje bi nešto skršio.. affraid

Upravo tako. Čak i ako se mi koja nabacuje, nekako se mi neče. Možda je to samo neki period, dok se ponovo ne regeneriram i pomladim. ko bi znao?

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   19.06.14 21:50

U drugom životu........kad se rodiš kao pijetao!!!!  lol!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   19.06.14 23:34

@Pero™ (citat):

Tek sam danas stigao, da idem nešto pojesti po tvojoj preporuci Pero. Kad ono počnem ja razmišljati. Gdje li si mi rekao, da je bolje, kod Saraja ili kod Valtera? I tako kolebao ja. Perkirao ispred Valtera, kako nisam našao onaj ulaz za parking kod Saraja i otišao pešice do Saraja oko 11 sati. I zahebao. 

Sasvim je tačno, što si rekao i tvojoj oceni pridružujem se u potpunosti.  Nije, da je loše, ali nisam bio impresioniran.

Sledeči put idemo nas dvoje kod Valtera, ako se slažeš. Kako izgleda na jesen i možda čak prije, bit ču ponovo zbog posla češče u Ljubljani.

Kod saraja sam išao jer sam bio u bllizini kliničkog centra, pa sam video, i pomislio, ajde da probam. U Valteru je bilo vrlo dobro, ali ovde sam se razočarao, vrlo prosečno, a i skuplje od Valtera. Iako je valter kao bosanska bez svijnskog mesa, ne brini imaju pivo. Pečenje bez piva je kao pivo bez alkohola. Mora malo da ima. 

A moram da priznam... Embarassed ... kod Zokija još nisam otišao. Sada je počela sezona roštiljanja, pa više volim sam da nešto ispečem, dobio sam i novu igračku (okrugli žar), na drugom kaju je grada... i uvek znam da nađem neki izgovor Wink

A ako češ biti u LJ, slobodno me obavesti, ali molim nekoliko dana ranjie da sredim familiarne obaveze.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   23.06.14 17:43

Grčki restoran u Melbourneu, Australija:  Very Happy 

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 24.06.14 12:24; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   23.06.14 22:02

Gdje si ove našao Max....to je kod njih kao narodni običaj.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   23.06.14 22:37

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   24.06.14 8:48

East&West (citat):
Lacošev izbor: Restoran Šumice

https://foursquare.com/v/restoran-%C5%A1umice/50d5e8cbe4b028bbcc94996a/photos

Pukovniće zar vam ja izgledam kao čovjek koji živi od ribe Very Happy .Moj je deda Mato uvijek govorio da se riba jede kad je čovjek sit,tek se tad osjeti kvaliteta ribe.
Moj je izbor za predjelo nešto sa čumura,može punjena vešalica ili hajdučki čevap.Tad može jedna teleća čorbica a zatim, da se ne ostane gladan, Karađorđeva sa šopskom salatom.
Pošto nisam baš neki ljubitelj slastica,za desert bi mogle pihtije.Sve bi to trebalo zalijevati Banatskim bijelim,ako se još proizvodi.Ako ne, ni Rubinova ružica nebi bila loša  cheers

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   24.06.14 12:45

@lacoš (citat):
East&West (citat):

Pukovniće zar vam ja izgledam kao čovjek koji živi od ribe Very Happy .Moj je deda Mato uvijek govorio da se riba jede kad je čovjek sit,tek se tad osjeti kvaliteta ribe.
Moj je izbor za predjelo nešto sa čumura,može punjena vešalica ili hajdučki čevap.Tad može jedna teleća čorbica a zatim, da se ne ostane gladan, Karađorđeva sa šopskom salatom.
Pošto nisam baš neki ljubitelj slastica,za desert bi mogle pihtije.Sve bi to trebalo zalijevati Banatskim bijelim,ako se još proizvodi.Ako ne, ni Rubinova ružica nebi bila loša  cheers

Ni ja baš nisam ljubitelj slastica odnosno slastica mi je nešto drugo - vezano za treče dobro u životu. Ali u svakom dobrom restoranu trebali bi imati za aperitiv, da bome i za digestiv - dobru domaču rakijicu. Onako, pre i posle vina. Pogotovo posle desertnih pihtija.

A i Johnny Walker može da prođe - naročito onaj "blue label", a dobar je i "black label".

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   24.06.14 16:49

@lacoš (citat):
East&West (citat):

Moj Bože pa tko bi tebe hranio......na kraju bi nam i stol pojeo!!!! ak si još tak i jebežljive pasmine...... affraid

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   24.06.14 16:52

East&West (citat):

Moja preporuka

Djeluje preukusno a i izgleda pečeno predivno......deci crnog i ja bi bio presretan!!!! 

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   26.06.14 1:03

Dobar restoran u Bihaću. Jako lep ambient i veoma solidna hrana. Izbor je širok, pa sam uzeo svega po malo iz repertoara. 

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   26.06.14 12:20

Restoran i motel "Studenac" u Trebinju. Koga put nanese uživati će u ambijentu, hrani, ribi iz sopstvenog ribnjaka. Vino iz njihove vinarije "Vranac" i "Žilavka". Ljudi iz Herceg Novog i Dubrovnika su česti gosti zbog dobre hrane i pristupačnih cijena. I sam povremeno povedem porodicu ili prijatelje na ručak ili večeru.  Very Happy 

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   26.06.14 12:25

@Stazio (citat):
Restoran i motel "Studenac" u Trebinju. Koga put nanese uživati će u ambijentu, hrani, ribi iz sopstvenog ribnjaka. Vino iz njihove vinarije "Vranac" i "Žilavka". Ljudi iz Herceg Novog i Dubrovnika su česti gosti zbog dobre hrane i pristupačnih cijena. I sam povremeno povedem porodicu ili prijatelje na ručak ili večeru.  Very Happy

To je znaći kopija ili možda orginal Konavoskih dvora(osim cijene valjda Laughing )

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   26.06.14 12:35

Veoma slično ali za prilično manje para.  Vina su im cijenom pristupačnja nego u okruženju i odlična a mesni obroci obimni i dobro spremljeni. To je inače poznato za restorane u Trebinju i okolini. Wink
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: NAJBOLJI RESTORANI   Today at 12:40

Na vrh Go down

NAJBOLJI RESTORANI
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» NAJBOLJI RESTORANI
» Najbolji košarkaš među oficirima ili najbolji oficir među košarkašima
» Imate li gay prijatelje