FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   24.02.14 4:40

Imao sam priliku da posetim Ljubljanu pre nekoliko godina i kasarnu 4ti Juli. Verovatno jedinstven slucaj u bivsoj SFRJ gde su studenti preuzeli kasarnu od drzave. Bivsi zatvor je sada omladinski hotel a cela kasarna je neka vrsta omladinskog sastajalista. Jedini problem je sto ja odavno nisam omladinac i po godinama nisam pripadao tom okruzenju. Moja zena  je bila odusevljena sa celom pricom.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18529
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   24.02.14 5:45

@BEOGRAD (citat):
Verovatno jedinstven slucaj u bivsoj SFRJ gde su studenti preuzeli kasarnu od drzave. Bivsi zatvor je sada omladinski hotel a cela kasarna je neka vrsta omladinskog sastajalista.

Misliš na kasarnu u Metelkovoj?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Metelkova_mesto

U Puli su preuzeli veliku kasarnu Karlo Rojc; tu sam stavio neke slike i link:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1357-pula-karlo-rojc-86-87
Na vrh Go down
kotrok
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2014-02-28
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   28.02.14 20:21

Prekomanda iz Samobora, marec 1991 - avgust 1991, poveljnik voda zastavnik prve klase Šimunić Franjo, delo na telefonski centrali, v času vojne v Sloveniji...Je kdo iz mojega časa?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   01.03.14 1:56

Zdravo kotrok i dobro došao na forum!
Da te podsjetim gdje je to, a i da ostali forumaši znaju:

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   01.03.14 2:21

Prostor kasarne '4.juli' je danas autonomni kulturni centar Metelkova mesto, squatter naselje u centru Ljubljane. Naziv je dobilo po slovenskom rimokatoličkom svećeniku, filologu iz 19. stoljeća Franu Metelku po kojemu je nazvana i obližnja ulica.
AKC Metelkova zauzima prostor od 12.500 m² i čini je sedam građevina među kojima su: galerija Alkatraz, klub Gromka, Trg brez zgodovinskega spomina, radikalna infoteka Škratova čitalnica, klub Monokel, klub Tiffany, umjetnički ateljei i radionice, a donedavno i Mala šola, koja je srušena 2006.

Ideja o autonomnom centru dolazi sa kraja 1980-ih kada se 200-tinjak ljubljanskih intelektualaca, umjetnika i aktivista okupilo u 'Mrežu za Metelkovu', nastojeći dobiti prostor kasarne. Nakon što je JNA 1991. napustila Sloveniju, počeli su stalni pregovori sa gradskim vlastima, s kojima je postignuta načelna suglasnost za dobijanje prostora. Međutim, u noći 9. na 10. rujna 1993. počelo je rušenje nekih od zgrada u Metelkovoj, na što je stotinjak ljudi preskočilo ogradu i zauzelo kasarnu, među kojima i određeni broj istaknutih ljubljanskih intelektualaca. Također je postojala jaka podrška slovenskog civilnog društva, umjetnika i poznatih osoba, uključujući i Majku Terezu, koja je poslala pismo podrške. Nakon tri mjeseca gradske vlasti su isključili struju i vodu. Danas u Metelkovoj postoje brojne vježbaonice za bendove, glazbeni studio, likovne radionice, izložbeni prostori, koncertni prostori, žensko savjetovalište, a često se u prostorima održavaju kulturne manifestacije.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   01.03.14 3:06

U jednoj od zgrada bivše JNA kasarne u Metelkovoj krajem 2011. otvoren je Muzej suvremene umjetnosti Metelkova (MSUM).

http://www.kulturpunkt.hr/content/ljubljana-docekala-msum

Projekcija dogradnje prostora muzeja MSUM
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   01.03.14 6:04

Najbolja je stvar hotel u bivsem zatvoru. Very Happy  Reklama je bila provedite noc gde  i Janez Jansa. Very Happy 
Neverovatno sta cini vreme. Ja sam se "skinuo" u toj kasarni i proveo zadnja dva ili tri dana sluzbe u istoj. U to vreme u njoj je bila komanda vojne oblasti, a onda nakon 20+ godina odlazim na isto mesto i pronadjem omladinsko okupljaliste. Osecao sam se jako cudno, kao veteran iz WWII koji dodje u Normandiju i umesto binkera zatekne hotele. Da kojim slucajem nisam poceo da zaboravljam jezik, verovatno bih mogao i bolje da opisem to osecanja ali vreme cini svoje. Isto mi se desilo  kada sam prolazio pored Sercera i video  poslovne zgrade i stanove, a sa druge strane napusten stadion na Bezigradu.Moja zena, koja nema veze sa Jugom, je bila odusevljena pricom ali cak ni ona nije uspela da skonta moja osecanja.Iskreno, ni ja sam ne bih mogao da objasnim sam sebi ista. Kroz Sloveniju smo prolazili kao deo evropske ture, ali sam  ja istu destinaciju namerno izabrao. Ja sam jedan od onih sto su sluzili jer moraju ali mi je Slovenija ostala u jako lepom secanju, ako se oduzme deo sluzbe. Smile 
Bio  je to car kulturnog soka, jer sam dosao u deo iste drzave, koji se potpuno razlikovao od onog u kojem sam ja ziveo. Na neki nacin bivsa Juga je bila Amerika u malom, jer je razlika izmedju Paracina i Ljubljane, bila slicna onoj izmedju Mobila i San Franciska.
Kada se sve sabere i oduzme, iz Slovenije sam odneo pozitivne utiske a oni negativni su odavno izbledeli. Kao sto rekoh na drugoj temi, ljudi dugo pamte dobro , a lose se brzo zaboravi.

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2755
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   01.03.14 6:23

Ja sam proveo par nezaboravnih nedelja u Sloveniji 1985,Nova Gorica i okolina.Ujak mi je bio otpravnik vozova u jednom malom selu,mislim da se zvalo Branik.Sa njim sam odlazio u gorishka brda,obishao gotovo sve,odusevio se ljepotom kraja,ljubaznoscu Slovenaca,ravijenoscu tog dijela zemlje.Mnogo se moglo nauciti od njih(samo brate mnogo piju).
Cesto puta izgovorena flaskula "lako je njima,mi im dajemo sirovine a oni to prepakuju i vracaju nam nazad" nije bila Tacna.Marljiv je to narod.
OK, mi u Bosni smo gostoljubiv narod.Ujak mi se druzio zaista mnogo sa Slovencima-gdje god smo otishli u posjetu bili smo pocasceni,meni su spremali vino.
Fin narod.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   01.03.14 6:33

Milutine  Smile 
znam za pricu "mi njima maline a oni nama sok od malina". Very Happy  Za mene je Slovenija bila kulturni sok kao sto je to bila i Amerika. Nije tu u pitanju jezik , vec sam nacin zivota.
Sto se konzumacije alkohola, ni bolji ni gori od ostatka bivse drzave. Ono sto je meni prvo palo u oci je kako se narod ponasa u gradskom prevozu.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2755
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   01.03.14 6:52

Odosmo mi debelo of.I ja sam bio u shoku sa nacinom njihovog zivota,odnosa prema radu,stepenom razvijenosti privrede,narocito male privrede.
Dobro su oni i trpili dosljake(jest da su ih sve,onako "choporativno"krstili pod bosanci.Jedne prilike zapijem se sa zemljacimo u nekoj kafani u N Gorici,zvala se"Pokajnica"(ako je to naziv za penzionere).Moji bosanci se zapili,provociraju,lupaju flashe,psuju.
Nije ni cudo sto su bili pomalo podozrivi prema doseljenicima iz unutrasnjosti.

ps:a tek plate u to vrijeme-vece nego u Svajcarskoj,Austriju ni da pominjem.

PS zamolio bih admine da ova moja dva posta prebace u svashtaru

milutins: komentar modifikovan dana: 01.03.14 7:06; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : preglednost teme)
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   01.03.14 6:58

Preselite se na chat ili svastaru.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   04.03.14 0:48

Max je dosta dobro napisao i stavio dobre slike. Skoro nebi imao šta da dodam. Večim delom bivše kasarne sada je centar alternativne umetnosti. Ja ili nemam vremena ili se malo staro osečam (iako smo svi ovde još mladi) pa ne zalazim tamo  Embarassed 

Programi šta se sve događa tamo su i na internet strani:

http://www.metelkovamesto.org/

A nedaleko od metelkove se otvorila i restavracija Valter, sa Bosanskom hranom, znači bez svinjskog, eeee to ču da idem da pogledam pa ču napisati utiske.

http://dasistvalter.si/
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   04.03.14 13:20

@Pero™ (citat):
Večim delom bivše kasarne sada je centar alternativne umetnosti.

Hm, kaže se da umjetnost nema alternative!  Very Happy 

Ili je nešto umjetnost ili nije!

Može biti prapovijesna, antička, klasična, moderna, suvremena, prema nazivima povijesnih perioda, zemalja, naroda...

Pa kome se što sviđa...  Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   21.03.14 19:42

Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   09.05.14 16:28

@BEOGRAD (citat):
Najbolja je stvar hotel u bivsem zatvoru. Very Happy  Reklama je bila provedite noc gde  i Janez Jansa. Very Happy 
Neverovatno sta cini vreme. Ja sam se "skinuo" u toj kasarni i proveo zadnja dva ili tri dana sluzbe u istoj. U to vreme u njoj je bila komanda vojne oblasti, a onda nakon 20+ godina odlazim na isto mesto i pronadjem omladinsko okupljaliste. Osecao sam se jako cudno, kao veteran iz WWII koji dodje u Normandiju i umesto binkera zatekne hotele. Da kojim slucajem nisam poceo da zaboravljam jezik, verovatno bih mogao i bolje da opisem to osecanja ali vreme cini svoje. Isto mi se desilo  kada sam prolazio pored Sercera i video  poslovne zgrade i stanove, a sa druge strane napusten stadion na Bezigradu.Moja zena, koja nema veze sa Jugom, je bila odusevljena pricom ali cak ni ona nije uspela da skonta moja osecanja.Iskreno, ni ja sam ne bih mogao da objasnim sam sebi ista. Kroz Sloveniju smo prolazili kao deo evropske ture, ali sam  ja istu destinaciju namerno izabrao. Ja sam jedan od onih sto su sluzili jer moraju ali mi je Slovenija ostala u jako lepom secanju, ako se oduzme deo sluzbe. Smile 
Bio  je to car kulturnog soka, jer sam dosao u deo iste drzave, koji se potpuno razlikovao od onog u kojem sam ja ziveo. Na neki nacin bivsa Juga je bila Amerika u malom, jer je razlika izmedju Paracina i Ljubljane, bila slicna onoj izmedju Mobila i San Franciska.
Kada se sve sabere i oduzme, iz Slovenije sam odneo pozitivne utiske a oni negativni su odavno izbledeli. Kao sto rekoh na drugoj temi, ljudi dugo pamte dobro , a lose se brzo zaboravi.

Evo jedne original fotke kako je tad izgledao zatvor na Metelkovi ulici kad je bio zatvoren Janez janša 1988 godine.

Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   09.05.14 16:33

Ovako su vojna vozila JNA vozila optužene sa zatvora na Metelkovi ulici u prostore vojnog suda u Ljubljani na Roški cesti 25.07.1988

Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   09.05.14 16:39

Kasarna  na Roškoj ulici u Ljubljani, u kojoj je bilo sjedište vojnog suda JNA-25-07.1988

Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   09.05.14 16:53

ovako je izgledala čekaonica nekadašnje kasarne na Metelkovi ulici u Ljubljani

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   09.05.14 17:19

@janeztrdi (citat):
Evo jedne original fotke kako je tad izgledao zatvor na Metelkovi ulici kad je bio zatvoren Janez janša 1988 godine.

Vojni zatvor je pretvoren u hostel 'Celica' (Ćelija).

Svaka soba u hostelu pored rednog broja ima natpis 'ćelija'; na dovratku je zalijepljena ceduljica s imenom arhitekta koji je od pojedine ćelije napravio unikat.

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=345395

Hostel Celica (klikni)

Hostel 'Celica' nalazi se na vrhu liste najmodernijih hostela u vodiču Lonely Planet. Prema vodiču Rough Guides, objekt spada u jedno od 25 mjesta za obavezan boravak, a također je imenovan kao br. 1 hostel u Sloveniji, na osnovu komentara gostiju. Ima besplatan parking.

Hostel je smješten u neposrednoj blizini glavne autobusne i željezničke stanice, a centar grada se nalazi na 700 m. Objekt sada raspolaže jedinstvenim smještajem u starim zatvorskih ćelijama s rešetkama na vratima i prozorima.

Većina ćelija je renovirana 2003. u umjetničkom stilu i sada su to udobne dvokrevetne i trokrevetne sobe sa zajedničkim kupatilom. Na raspolaganju su također sobe s više kreveta i vlastitom kupaonicom, a radovi na renoviranju obavljeni su pod nadzorom više od 80 slovenskih i stranih umjetnika.

Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   09.05.14 20:47

Lijepo si to obrazložio,bravo Max
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   04.06.14 6:28

@janeztrdi (citat):
ovako je izgledala čekaonica nekadašnje kasarne na Metelkovi ulici u Ljubljani

http://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/zenska-mreza-z-metelkove

Ispred kasarne 1988.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   05.06.14 0:56

Da malo popravim maxa....

hostel je nekih 200-maximalno 300m od autobusne i železničke stanice. Ako vas zanima, preverite kako je sa godinama, nekad su imali hosteli u zapadu samo da su namenjeni omladini do godine XY. 

Ipak oko staice ima i dosta drugih hotela kde može da se odpešači, a u okolini grada ima još puno dostojnih hotela za manje pare.
Na vrh Go down
Zlatnik
Gušter
Gušter

Broj komentara : 34
Član od : 2013-04-24
Dob : 53
M(j)esto Veles, Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   24.06.14 10:07

@Max Blitz (citat):

Max, iz ovog plana nemogu se procitati imena objekta.
Koliko se ja secam u zgradi pod rednim brojem 4 bile su spavaone. Nemogu se setiti sta (ko) je bilo na prizemlju, ali na prvom spratu su bili radio-relejci. Mi, radio-telegrafisti smo bili na drugom spratu zajedno sa teleprinteristima.
Evo jedne slike od nase spavaone.

Ja sam onaj dezurni „bataljonac“, a ostali su ... uh, nesecam se ama bas nijednog imena! Ako se neko prepozna (ili ako ih neko drugi prepozna) neka kaze ko su.
Objekat izmedju zgrade br. 4 i 28 bila je prijavnica.
U zgrade br. 27 i 28 bile su (valjda obe) kancelarije komande.
U zgradi br. 27 na donjem cosku (prema zgradi br. 25) bila je kantina.
U zgradi br. 25 na prvom spratu je bila kancelarija komandanta kasarne, pukovnika Mirkana, a gore su bile telefonska centrala (TLF), teleprinteristi (TLP) i mi, radio telegrafisti (RTG).
U br. 20 bila je menza.
Cini mi se da je br. 9 bio zatvor, ali nisam siguran.
I objekte pod br. 6, 14 i 22  sam zaboravio!
Evo kako sam sve to prikazao na ovu sliku sa Google Earth-a:

A evo i kako je prolazio jedan moj radni dan u centrali:

Prvo telefon:

pa teleprinter:

i na kraju odrzavanje radio veze,

Posle toga sam se prebacivao na radio-amaterskom podrucju (3550 MHz) i ... CQ CQ CQ DE YU3GHI PSE K

Onda sledi zasluzeni odmor uz neke novine:

A kad smena zavrsi, izlazak u grad i obavezna poseta kafane Dubocica (prema Moste).

Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   24.06.14 17:03

Pa trudio si se doista!!!!  pravi vojnik!!!!

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   24.06.14 17:59

Pozdrav zlatnik.Malo mi je nejasno kako to da kad ti smjena završi ideš u grad.Da li je to bilo da ideš po nekom zadatku npr.obavljanje nekih poslova u pošti ili neki drugi posao vezan za kasarnu.Znam da su određeni vojnici imali dozvole za stalni izlazak u grad ali su obavljali poslove u gradu kao što sam naveo.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6   Today at 7:49

Na vrh Go down

Ljubljana, kasarna 4. julija Metelkova VP 1493/6
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti
» Ljubljana, kasarna Boris Kidrič
» Ljubljana kasarna Maršal Tito, VP 2265 august 1985. - pekari
» Ljubljana, kasarna Kodeljevo
» Ljubljana kasarna Maršal Tito, intendanti VP 2265 86/87